Yüksek Protein İçeren 13 Sağlıklı Besin

Yüksek Protein İçeren 13 Sağlıklı Besin

Enerji Veren Protein Deposu Yiyecekler Sıralaması

Adale gelişimi ve hücre onarımı sahasında vücudunuza destek olan 6 gıda grubu olduğu bilinmektedir. Bunlar: yağlar, vitaminler, karbonhidrat, mineraller, su ve protein grubudur. Protein grubunu ele alacağımız bu yazımıza, her şeyden önce her insanın duyduğu lakin tam olarak ne anlama geldiğini bilmediği proteini açıklayarak başlamış olalım.

Protein İçeren gıdalar

 • Al Et
 • Ak Et
 • Baklagiller
 • Süt ve Süt Ürünlerini
 • Kabak Çekirdeği
 • Badem
 • Balık
 • Kuru İncir
 • Fıstık Ezmesi
 • Kinoa
 • Brokoli
 • Kepekli Ekmek
 • Yumurta
protein içeren besinler

Protein içeren besinler sağlığımız için niçin önem teşkil eder? Protein; kasların oluşumunu elde eden en gerekli yapı taşıdır. Hücrelerin yenilenmesinde ve onarılmasında da son derece tesirlidir. Vücudun gereksinim duyan enerjinin hemen hemen %15’ini karşılar.

REKLAM ALANI

Bunca gıda içinde “protein içeren gıdaları nasıl anlarız” diye bir endişeye düştüğünüzde birazcık zahmetli bir işlem sizi bekleyecektir. İmkanınız var ise, gıda üstüne nitrik asit damlatmalısınız. Bir süre sonrasında besinde sarı bir renk gözlemlenirse bu gıda proteindir. Protein içeren besinler hangileridir sorusuna bilimsel olarak net tepkisi bu biçimde alabilirsiniz.

protein içeren besinler

Proteini vücut üretemediği için hayvansal gıdalardan alınmaktadır. Sıhhatli bir gövde için lüzumlu olan enerjiyi karşılar. Protein içeren besinler ve görevleri göz önünde bulundurulunca sıhhatli beslenme rutininde ne olursa olsun yer alması gerektiği aşikardır. Protein içeren besinler tüketmezsek ne olur derseniz her şeyden önce kaslarda güçsüzlük adım atar sonrasında bitkinlik hali zaman içinde bütün bedene yayılır ve beyin fonksiyonlarında da yavaşlama başlayabilir, demek mümkün.

Günlük alınması ihtiyaç duyulan protein miktarı DSÖ verilerine nazaran ortalama olarak kilo başına 0,8–1 gramdır. 70 kilo bir şahıs için günlük protein ihtiyacı averaj 56–70 gram olabilir. Gereğinden fazla protein alımı kalp organının yorulmasına, kalsiyum boşalması etkisiyle kemiklerin zayıflamasına, karaciğer organının gereğinden çok çalışmasına ve gut hastalığına sebebiyet verebilir.

Her insan için dirimsel ehemmiyet taşıyan protein içeren besinler nedir diye merak ediyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz bolca protein içeren besinler sıralaması işte sizinle. Aklınızdaki en mühim sual protein içeren besinler kilo aldırır mı sizi korkutmasın. Ölçülü tüketimde kilo aldırmaz, adale oluşumunuzu desteklemektedir. Beslenmenizi fizyolojik spor ile desteklemelisiniz.

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için uzman hekim desteği alınız. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Yüksek Protein İçeren 13 Sıhhatli Gıda

1) Al Et

Yüksek protein içeren besinler dendiği vakit akla öncelikli olarak al et gelmektedir. Protein deposu olan besinler içinde hayvansal besinler içinde en yüksek protein içeren gıdadır. Sıhhatli bir ömür için uzmanlar 7 günde iki kez al et tüketilmesini önermektedir.

Kolesterol penceresinden yüksek olduğundan dolayı tüketim miktarında dikkatli olmaya itina göstermelisiniz. Azca yağlı 100 gram dana etinde, ortalama 36 kalori bulunur. Bilhassa yağsız sığır etinin protein kıymeti fazlaca yüksektir.

kırmızı et

2) Ak Et

Protein deposu besinler içinde al et benzer biçimde ak et de bulunmaktadır. Al ete nazaran daha azca yağ ihtiva etmektedir. Tavuk, balık, hindi eti bu gruba girmektedir. Bilhassa tavuk göğsü saf protein içeren besinler içinde sayılır. Ak etlerin hazmı daha basit olduğundan dolayı sıkça tercih edilmelidir. Bilhassa hindi etleri ak etler içinde minimum yağa haiz protein deposudur.

tavuk eti

3) Baklagiller

Bilhassa vejetaryen ve veganlar için protein ağırlıklı bitkisel besinler çok mühimdir. Nerede ise her yemeğe eklendikten sonra gün içinde alınması ihtiyaç duyulan proteini karşılarlar. Bununla birlikte rejim beslenmelerinde mühim rol oynarlar. Demir ve protein içeren besinler içinde olan baklagiller içinde ne olduğu besleyici kaynaklardır.

Bitkisel protein içeren besinler içinde en yüksek değere haiz olanlar:

 • Soya fasulyesi
 • Mercimek
 • Barbunya
 • Nohut

İlginizi çekebilir: Kuru Baklagiller Nedir? Resimli Sıralaması

bakliyat

4) Süt ve Süt Ürünlerini

Süt ve süt ürünlerini, adale ve kemik gelişimini destekleyen en mühim gıdalardır. Hayvansal protein kaynakları olarak beslenmenize katkıda var olan süt ürünlerini, bilhassa de gelişim çağındaki çocuklarda son derece etkili olabilmektedir.

Peynir, yoğurt ve süt daha sıhhatli kemik yapısına haiz olmanızı elde edecektir. 1 fincan sütte 10 gram, 150 gram yoğurtta 15 gram protein bulunur. Protein içeren besinler bebekler için de gelişim penceresinden fazlaca değerlidir; süt ve süt ürünlerini 6+ ay bebeklere hekim onayı ile verilebilecek seçenekler arasındadır. Sabah öğününde protein içeren yiyecekler neler olabilir diyecek olursanız süt ve süt ürünlerine yönelebilirsiniz.

süt ürünleri

5) Kabak Çekirdeği

Proteinli gıda denince akla her şeyden önce et, süt, sebzeler benzer biçimde umumi besinler gelse de kuru yemişler içinde da protein zengini olanlar olduğu bilinmektedir. Kuru yemişler içinde protein oranı en yüksek olanı kabak çekirdeğidir. Yağ içermesinden dolayı tüketimde dikkat edilmelidir. 100 gramında 16 gram protein var olan kabak çekirdeği omega-3 ve çinko deposudur.

İlginizi çekebilir: Her Gün 1 Avuç Kabak Çekirdeği Yararları, Kalori ve Gıda Değerleri

kabak çekirdeği

6) Badem

Kolesterol, kalp organı ve bağışıklık dostu olan badem protein kıymeti penceresinden kuvvetli bir kuru yemiştir. şeker hastalığına karşı koruyucu göreve haizdir. Ulusal Kanser Merkezi tarafınca kolon kanserini önlediği ifade edilmiştir.

İlginizi çekebilir: Bademin Yararları Nedir?

badem

7) Balık

Protein içeren besinler balık türlerini de kapsar ve balıkların protein içermelerinin yanında yağ asidi bakımından varlıklı olmaları da vücut için büyük ehemmiyet taşır. Balık, en fazlaca protein içeren besinler içinde yer almış olduğu benzer biçimde tam bir omega-3 deposudur. Omega-3 ise kalp organı ve beyin sağlığı için lüzumlu olan, vücutta üretilmeyen bir mineraldir. Protein deposu penceresinden varlıklı balık ve deniz ürünlerini:

 • Somon
 • Uskumru
 • Karides
 • Morina
 • Alabalık
 • Levrek
 • Lüfer
 • Ton Balığı

İlginizi çekebilir: Omega 3 Yararları Nedir, Ne İşe Yarar?

balık

8) Kuru İncir

Bitkinlik ve açlık benzer biçimde sonuçlara neden olan protein eksikliğini yaşamamak için, gün içinde lüzumlu olan protein desteğine dikkat kesilmek mühim bir husustur. Kuru incir ise vücudunuzun gereksinim duyan protein kaynakları içinde yer alır. 30 gramında 1.2 protein barındırarak sağlığınıza yararlı olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Kuru İncir Yararları Nedir?

kuru incir

9) Fıstık Ezmesi

1890 senesinde proteine seçenek olarak üretildiği ve tam bir sporcu gıdası olduğu bilinmektedir. Lif kıymeti bakımından yüksek olan fıstık ezmesi, dolaşım sisteminizi düzenleyen gıda deposudur. Naturel yer fıstığı etten daha çok protein içeren besinler içinde bile sayılabilir.

İlginizi çekebilir: Fıstık Ezmesi Kalori ve Gıda Kıymeti, Yararları, Kilo Aldırır Mı?

fıstık ezmesi

10) Kinoa

7 bin senelik geçmişe haiz besleyici özellikleri yüksek kinoa, rejim ve sıhhatli beslenme listelerinin günümüz şartlarında son derece popülerleşmiş ögelerinden birisi. 1 su bardağı pişmiş kinoa (185 gr) 8 gram protein ihtiva eder. Bununla birlikte yüksek lif deposu kinoa içeriğinde var olan B2 vitaminiyle de adale hücrelerinin gelişimini destekleyerek enerji verir.

İlginizi çekebilir: Kinoa ne demektir? Nasıl Kullanılır? 8 Kinoalı perhiz Tarifi

kinoa

11) Brokoli

perhiz beslenmelerinde mühim yere haiz çok protein içeren besinler içinde yer edinen brokoli, cilt derisi, saç, göz sağlığınız için mühim role haizdir. perhiz lifi penceresinden da yüksek olduğundan zayıflama süreçlerinizde rahatça tüketeceğiniz besinler arasındadır. Protein içeren bitkisel besinler içinde var olan brokoli kemik erimesi başlangıcı yaşayanlar için de önerilmektedir.

İlginizi çekebilir: Brokoli Yararları: Sapından Suyuna Bütün Yararları

brokoli

12) Kepekli Ekmek

Sofra kültürümüzde mühim bir yer edinen ekmekler, her saatte açlığınızı bastıran kurtarıcılar olarak yemek pişirdiğimiz evlerimizin özel alanında yer verilmiştir. Ak ekmek, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği ve kepek ekmeği sıkça tüketilen türlerdir.

Protein ağırlıklı beslenenlerin tercih edeceği ise kepek ekmeği olmalıdır. Yüksek lif içermesi zayıflamanızı kolaylaştıracaktır. Tükettiğinizde ise midenizde şişlik yaratmayacak ekmek türüdür. perhizde protein içeren besinler arayışı ortaya çıktığında kepekli ekmek çeşitleri imdada yetişen seçeneklerdir.

İlginizi çekebilir: Ekmek Gıda Değerleri Sıralaması: Sık Tüketilenler

kepekli ekmek

13) Yumurta

Bolca protein içeren besinler içinde yumurta da olduğu bilinmektedir bu yüzden bilhassa sporcular ve vücut büyütmek olgunlaştırmak isteyenler yumurtadan yararlanırlar.

İnsan sağlığı için anne sütünden sonrasında gelen en kıymetli gıdalardan kabul edilen yumurta ve bütün çeşitleri (tavuk, bıldırcın, kaz, ördek) yüksek oranda protein ihtiva etmektedir. 50 gramlık bir tavuk yumurtası 6.45 gram değerinde protein ihtiva eder.

Kaz yumurtasında bu nispet 6.69 gram, ördek yumurtasında ise 6.9 gramdır. Yumurtayı sabah kahvaltılarınızda veya istediğiniz her öğünde değişik pişirme alternatifleriyle güveni içinde yiyebilirsiniz. Sporcular için protein içeren besinler sıralaması içinde de yumurta mühim bir yer meblağ.

İlginizi çekebilir: Haşlanmış Yumurta Yemenin 9 ehemiyetli Faydası

yumurta

En Oldukça Protein Hangi gıdada mevcut?

Protein ağırlıklı yiyecekler nedir denince sıralama hayvansal besinlerle adım atar. En fazlaca protein al ette olmakla beraber bitkisel kaynaklı besinler içinde yeşil mercimekte de protein oranı son derece yüksektir.

En Oldukça Hangi Meyvede Protein mevcut?

Bilhassa veganlar ve vejetaryenler et yemedikleri için protein gereksinimlerini meyve ve sebzelerden karşılarlar. Avokado tercih listesinden ilk sırada gelmektedir onu; muz, kivi, şeftali, kayısı, böğürtlen ve kavun izler.

Hangi Sebzeler Protein İçerir?

Edamme, soya fasulyesi, brokoli, mısır, bezelye, Brüksel lahanası, ıspanak protein içinde ne olduğu yüksek olan sebzeler arasındadır.

protein içeren besinler

Protein Deposu 12 Enfes Tanım

1) Domates Soslu Bonfile

Vücudun kendisinin üretemediği proteini, bir tek protein içeren besinler ile alabilirsiniz. Bu sebeple yemeklerinizde et tüketimine ehemmiyet vermelisiniz. Daha sıhhatli ömür için al ve ak et yemenin önemini ifade eden uzmanlar, et yiyenlerin daha uzun yaşadıklarını da ifade ederler. Al et denildiğinde akla gelen bonfile ile nefis bir tanım tavsiye ediyoruz. İyi bir et pişirmenin püf noktaları ile birlikte tarifimiz sizinle. Domates Soslu Bonfile Nasıl Yapılır?

Domates Soslu Bonfile Nasıl Yapılır?

2) Tavuklu Sultan Kebabı

Sporcu beslenmelerinden noksan olmayan tavuk, bu tanım ile hem çağrı sofralarınızı lezzetlendirecek aynı zamanda gün içinde almanız ihtiyaç duyulan proteini karşılayacaktır. Şık sunumu ve nefis tadıyla lezzetini unutturmayacak tarifimiz fazlaca sevilecek. Tavuklu Sultan Kebabı (Videolu)

Tavuklu Sultan Kebabı (Videolu)

3) Efsaneleşmiş Lezzet: Zeytinyağlı Barbunya

Protein içeren besinler sıralaması yapıldığında baklagiller içinde en yüksek proteine haiz olan barbunya, zeytinyağı ile buluştuğunda damaklarda nefis bir tat bırakmaktadır. İsterseniz sıcak isterseniz soğuk olarak yiyin, bu lezzetten hiçbir vakit sıkılmayacaksınız. Akşama ne yapsam diye düşünenleri tarifimize çağrı ediyoruz. Zeytinyağlı Barbunya Tarifi (Videolu)

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi (Videolu)

4) Kahvaltılarınızda Konut Yapımı Ergonomik Peynir

Adale ve kemik gelişimi için lüzumlu olan protein kaynakları içinde süt ve süt ürünlerini bulunur. Bilhassa gelişme çağındaki evlatların bol miktarda tüketmesi ihtiyaç duyulan peynir ve yoğurt, sıhhatli kemiklere haiz olmada büyük role haizdir. Evinizde peynir oluşturmak istediğinizde bu tarifimiz aklınızda bulunsun. Naturel ve sıhhatli beslenme, bahtiyar yaşamın sırrı olabilmektedir. Konut Yapımı Ergonomik Peynir

Konut Yapımı Ergonomik Peynir

5) Lokum Şeklinde Yumuşacık Fırında Tavuk Çöp Şiş

Spor yapanların, formuna dikkat edenlerin ve hem de protein bakımından varlıklı beslenenlerin menülerinden ayıramayacağı nefis bir tanım! Dileyenler asla yağ ve tuz kullanmadan bir tek sebze ve tavuk ile hazırlayıp fırında pişirebilir. Ne olursa olsun denenmeli! Lokum Şeklinde Yumuşacık Fırında Tavuk Çöp Şiş (Videolu)

Lokum Şeklinde Yumuşacık Fırında Tavuk Çöp Şiş (Videolu)

6) sürekli olarak İstek Alan Fırında Soslu Balık

Sıhhatli ömür için 7 günde 2 kez ballık tüketmenin önemini bundan böyle her önüne gelen bilmektedir. İhmal edilen balık tüketilmesi, protein eksikliğine niçin olabilmektedir. Protein eksikliği neticesinde ise kemik ve adale ağrıları, unutkanlık, direnç kaybı meydana gelecektir. Bu nefis balık tarifi ile lüzumlu olan protein ihtiyacınız olan şeyi afiyetle karşılayabilirsiniz. Fırında Soslu Balık Tarifi (Videolu)

Fırında Soslu Balık Tarifi (Videolu)

7) Leziz Patates Mantısı

Mantı sevenlere en yeni bir lezzet. Patatesin doyurucu vasfı ile sıkça tercih edilecek patates mantısı sofranızı şenlendirecek. Protein kaynakları içinde sıkça gördüğümüz patatesi bir de bu tarifle deneyerek yiyin. Tadını fazlaca seveceksiniz. Patates Mantısı Nasıl Yapılır?

Patates Mantısı Nasıl Yapılır?

8) Salatalar Renkleniyor: Brokoli Salatası

Brokoliyi her önüne gelen basit basit sevmez değil mi? Bu tarifle salatalarınıza renk ilave edip brokoliyi her insana sevdirebilirsiniz. bundan farklı olarak brokolinin varlıklı lif ve protein deposu olması da son derece cezbedici bir kalite. Sıhhatli beslenme listesine brokoliyi eklemeyi ihmal etmeyin! Brokoli Salatası Nasıl Yapılır? (Videolu)

Brokoli Salatası Nasıl Yapılır? (Videolu)

9) Evde Kepek Ekmeği Lezzeti

Ekmek kullanmadan yiyecek düşünemem diyenleri de unutmadık. Bolca lif ve protein içeren kepek ekmeklerini evinizde yapın diye bu tarifi ekliyoruz. Arzu ettiğiniz anda fırından çıkmış olduğu lezzetiyle yiyebilirsiniz. Sporcu beslenmelerinde mühim yere haiz kepek ekmeği, protein içeren besinler sıralaması içinde yerini almaktadır. Kepekli Ekmek Tarifi

Kepekli Ekmek Tarifi

10) Tadı Efsaneleşmiş Anne Köftesi

Nerede olursanız olun, anne köftesinin lezzetini bulamayacaksınız. Protein kıymeti bakımından yüksek olan al eti, bu tarifimizle deneyip gün içinde almanız ihtiyaç duyulan proteini karşılayabilirsiniz. Anne Köftesi

11) Altın Kaymak Yoğurt Yapımı

Hayatınızdan noksan etmeyeceğiniz süt ve süt ürünlerine, ev yapımı yoğurdu da eklemelisiniz. Her öğünde sevmiş olarak tüketeceğiniz nefis yoğurtlar için bu tarifimiz aklınızda bulunsun. Kuvvetli kemikler için, gün içinde yoğurt tüketerek önümüzdeki senelerde kemik erimesi oluşma istenmeyen ihtimalini de ortadan kaldırabilirsiniz. İşte nefis tanım sizinle. Evde Ergonomik Yoğurt Yapımı (Püf Noktalarıyla)

Evde Ergonomik Yoğurt Yapımı (Püf Noktalarıyla)

12) Protein Deposu: Çılbır

Saf protein içeren besinler nedir diye düşünseniz her insanın aklına ilk gelen yumurtayı söylersiniz. Sabah öğününde sıkça tüketilen yumurta, hemen hemen tüm besinlerin içinde yer alarak sağlığımızda büyük rol almaktadır. Sahanda yumurtadan sıkılanlar için değişik ve basit bir tanım ile sizlerleyiz. Çılbır Tarifi (Videolu)

Çılbır Tarifi (Videolu)

Yumurta Akı Tozu: %80i Sıhhatli Protein

Bitkisel Protein Deposu 10 Sıhhatli Gıda

Protein Tozunu Doğru Kullanmanın 5 Yolu

Günlük Protein İhtiyacı: Hesaplama, Karşılama

Protein ne demektir? Özellikleri ve vazifeleri Nedir?

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli ömür, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, organik cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer verilmiştir. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc