herdembilgiler

Uşak’ta Ne Yenir? En Beğenilen 10 Mekan

Uşak’ta Ne Yenir? En Beğenilen 10 Mekan

Uşak Rehberi: Bölgesel Mutfağı ve Yiyecek Mekanları

Uşak zamanı açıdan son derece mühim bir yere haizdir. Zamanı süresince birden çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kuruluşu Milattan Evvel 4000’li senelere kadar uzanır. Çok eski zamanda adının Temenothyrea olduğu bilinmektedir. Hititliler, Frigyalılar, Lidyalılar ve Doğu Roma İmparatorluğu İmparatorluğu bölgeye yargı sürmüş uygarlıklar arasındadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bu şehirden Aşıklar Şehri (Şehri Uşşak) olarak bahseder. Şehrin şu anki adının Arapça aşk anlamındaki ‘Uşşak’ kelimesinden geldiği bilinmektedir.

Uşak Ege bölgesinde Gördes – Uşak platosu üstünde yer alır. Şehrin şimal, şark ve kuzeydoğu kısımları dağlarla kaplıdır. İlin kuzeyinde Kütahya, doğusunda Afyonkarahisar, güneyinde Denizli ve batısında Manisa illeri yer alır. şimal ve kuzeydoğusundaki organik sınırını Ahır Dağı Murat Dağı ve Bulkaz Dağı oluşturur. Uşak hem de ilklerin ilidir: Uşak İlk glikoz fabrikası kurulan, ilk kez elektirik kullanılan, ilk şayak fabrikası kurulan, ilk cirit ve voleybol müsabakası meydana getirilen ve ilk çocuk kütüphanesi oluşturulan şehirdir. El sanatlarıyla meşhur olan şehirde kilim ve halı dokumacılığı yaygındır.

kent mükemmel doğası ve alaka çekici zamanı ile misafirlerini bekliyor. Kısa sürede kültürel ve zamanı bir dinlence oluşturmak benzer biçimde bir niyetiniz var ise Uşak’ı tercih edebilirsiniz. Uşak yiyecekleri de sizi son derece şaşırtacak lezzetlere haiz. Deniz ürünlerini ve Akdeniz mutfağının seçkin yiyecekleri ile zamanı ve kültürel şölenin içine gerisin geri gitmek istiyorsanız zaman kaybetmeden Uşak’ı ziyaret etmelisiniz.

Uşak’ta Ne Yenir? En Beğenilen 10 Mekan

Uşak’ta nerede ne yenir sorusu şehre geleceklerin en fazlaca sordurulmuş olduğu sorulardan biridir. Uşak’ta en fazlaca sevilen ve ziyaret edilen mekanları listelediğimiz bu ova ile siz de aklınızdaki sual işaretlerine bir nihayet verebilirsiniz.

1) Asırlık Lokanta İlyas Ehil

Uşak’taki esnaf lokantalarından. Köy ekmeği ve tarhana çorbası hakikaten iyi. Sebze yiyecekleri ve yeşil fasulyesi de son derece beğeniliyor. Konut yiyecekleri için iyi bir yer arıyorsanız İlyas Ehil Lokantasını tercih edebilirsiniz.

Adres: Islice Mah. Vidinli Sok. No:19/A Elmalıdere, Uşak Merkez

İletişim: 0276 215 18 15

ilyas usta lokantası uşak

2) Bolu’lu Şeff’in Yeri

Uşak’ta iştah açan mekanlardan birisi de Bolu’lu Şeff’in Yeridir. Uşak – İzmir siyah yolu üstünde var olan bu yer lezzet molası için en uygun yol. Bolu’lu Şeff’in yerinde ister restoranın içinde isterseniz açık havada yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Buraya geldiğinizde en fazlaca beğenilen sac kavurma, ciğer ve katmer tatlısını denemelisiniz. Siz de Uşak’a geldiğinizde Bolu’lu Şeff’in Yerini tercih edebilirsiniz.

Adres: İzmir Yolu 23.Km Güre Köyü Mevkii, Uşak 64100 ülkemiz

İletişim: 0543 429 61 45

bolulu şeffin yeri uşak

3) Şişko Çöp Şiş Restaurant

Uşak’ta nerede yiyecek yenir sorusunun bir öteki tepkisi ise Şişko Restoran. Buraya yiyecek yemeye geldiğinizde fazlaca sevilen çöp şiş ve lokumu deneyebilirsiniz. Et ürünlerini ile dikkat çeken mekanda işkembe çorbasını da kesinlikle denemelisiniz.

Adres: Cumhuriyet Mh. Mehmet Topaç Bulvarı No: 180/A, Uşak 64200 ülkemiz

İletişim: 0276 216 33 44

şişko çöp şiş restaurant

4) Yeldanlizade Tarhana Baba

Tarhana baba Uşak tarhanası ile meşhurdur. Konut tarhanasıyla benzer tada haiz olan tarhananın tadı çekip çıkarmak için buraya gelebilirsiniz. Tarhana Baba’da değişik çorba tatlarını da tadabilirsiniz. bundan farklı olarak bu mekanda çorbalarınızı tahta kaşık kullanarak içebilirsiniz.

Adres: Ataturk Bulvarı, No:43, Uşak ülkemiz

İletişim: 0276 215 44 33

yeldanlizade tarhana baba

5) Güneş Pide Salonu

Uşak’taki en iyi pidecilerden birisi de Güneş Pide Salonudur. Buranın pidesinin lezzeti son derece ünlü. Fırından çıkan sıcacık pideler iştahınızı daha da açacak. Güneş Pide Salonunda pide haricinde değişik tatlara haiz olan pide iskenderi, güveçte eti ve kiremitte köfteyi de deneyebilirsiniz.

Adres: Köme Mah. vatan Sok. No: 16/A Elmalıdere, Uşak Merkez, Uşak, ülkemiz

İletişim: 212 22 28

güneş pide salonu uşak

6) Antre Cafe Kitchen

Antre Cafe Kitchen güler yüzlü hizmet ve leziz yemekler ile Uşak’ta keyifli zaman geçirebileceğiniz güzel bir mekan. Mekanda arkadaşlarınızda güzel bir kahvaltı hazzı yapabilirsiniz veya buranın en fazlaca seçilen yemekler içinde yer edinen köftesini ve pirzolasını deneyebilirsiniz.

Adres: Gazi Bulv. Demireren Plaza No:36/B Fevzi Çakmak Mahallesi, Uşak 64260 ülkemiz

İletişim: 0276 222 00 22

antre cafe kitchen uşak

7) Uşak Konağı

Uşak konağı bir tek yemekleriyle değil mekanın kendine özgü zamanı dokusuyla da dikkat çekiyor. Zamanı bir konakta güzel bir akşam yemeği yiyecek isterseniz Uşak Konağı tam size bakılırsa. Alkollü ve alkolsüz içeceklerin servis edilmiş olduğu bu konakta mezelerin tadı son derece iyi. Uşak Konağının ciğer ve sac kavurmasını kesinlikle denemelisiniz.

Adres: Köme Mahallesi 1. Çavdar Sk. No:9 | kent Merkezi, Uşak 64400, ülkemiz

İletişim: 0276 223 99 55

uşak konağı

8) Harran Kebap

Harran münasip tutarları ve süratli servisi ile dikkat çekiyor. Bilhassa lahmacunu son derece seviliyor. Ezogelin çorbası ve künefe tatlısı da ziyaretçilerin en fazlaca beğenmiş olduğu yemekler içinde. Siz de eğer Kemalöz mahallesi ya da civarlarında iseniz buraya uğramanızı öneririz.

Adres: Kemalöz Mahallesi 1. Pırlanta Sokak No: 15, Uşak 64100, ülkemiz

İletişim: 0542 206 22 29

uşak harran kebap

9) Cafe Dilsiz

Güzel bir kahvaltı oluşturmak için Uşak’taki en uygun yol mekanlardan. Tutarları da son derece ekonomik. Kendine özgü dekorasyonu olan bu yerde pastane çeşitleri de son derece popüler. Siz de Uşak’a geldiğinizde burayı tercih edebilirsiniz.

Adres: İslice mahallesi İsmetpaşa Cad. No:13/d, Uşak 64100, ülkemiz

İletişim: 0276 224 05 79

cafe lal uşak

10) Halime Abla Döndürme Evi

Naturel yiyecekleri ile dikkat çeken Halime Abla Döndürme konutunda hakikaten çok önemli döndürmeler yapılıyor. tür tür döndürme alabileceğiniz bu yerin hem de bal kabaklı böreği de fazlaca sevilenler içinde.

Adres: Cumhuriyet Mah 2. Emlak Sok. No: 2 D: 25, Uşak, ülkemiz

İletişim: 0276 716 12 55

halime abla döndürme evi
Kaynak: www.usakguncel.com

Bölgesel Uşak Yiyecekleri – Nesi Ünlü?

Uşak neyi ünlü diye merak mı ediyorsunuz? İşte yöreye ilişkin ünlü geleneksel lezzetler:

 • Tarhana Çorbası
 • Köpük Helva
 • Tahin Helva
 • Yumurta Sızdırması
 • Ciğerli Bulgur
 • Arap aşı
 • Keşkek
 • Alacatene
 • Döndürme
 • Höşmerim

Haşhaşlı Peksimet (Uşak Usulü)

Haşhaşlı Peksimet (Uşak Usulü)

Uşak Gezilecek Bölgeler – Aktivite Tavsiyeleri

Uşak hem zamanı aynı zamanda organik güzellikleriyle dikkat çeken bir ilimizdir. Siz de Uşak’ı ziyaret ederek o devrin izlerine tanıklık edebilirsiniz. İşte, Uşak’a geldiğinizde uğramadan dönmemeniz ihtiyaç duyulan başlıca gezinsel mekanlar:

 • Blaundus Çok eski Kenti: (Bknz: Görsel) Şehir Roma İmparatorluğu döneminde en parlak zamanlarını yaşamıştır. Çok eski kentten bugüne kale, mabet, kaya mezarlar ve stadyum kalmıştır.
 • Sebaste Çok eski Kenti: Uşak’ın Sivaslı ilçesinde yer alır. Milattan Evvel 20’li yıllarda Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuştur.
 • Akmonia Çok eski Kenti: Derelerle çevrili bir tepede bulunmaktadır. Kral yolu güzergahında kurulmuştur. Zamanında pek fazlaca uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.
 • Pepuza: Kuruluşu Roma dönemine dayan kenttir. Montanizm mezhebi mensupları burada yaşamışlardır. Şehir Montanizmin merkezi olarak kabul edilmelidir.
 • Clandıras Köprüsü: Lidyalılar döneminde inşa edilmiştir. Son derece eski dönemlere ilişkin olan ve mimari olarak göze çarpan özelliklere haiz olan bu köprüyü görmeden Uşak’tan ayrılmamalısınız.
 • Çataltepe Köprüsü: Osmanlı zamanında inşa edilmiş olduğu bilinmektedir. Köprü üç gözlü bir yapıya haizdir. Gediz Nehri üstünde kurulmuştur. İnşa edilmesinin üstünden onca süre geçmesine karşın hala kullanılıyor.
 • Mustafa Kemal Atatürk ve Etnografya Müzesi: Ulusal Savaşım yıllarında karargah olarak kullanılmıştır. Müzede Osmanlıya ilişkin giysiler ve takılar; Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin eşyalar, mühim vakaları içeren fotoğraflar benzer biçimde bini aşkın yapıt bulunmaktadır.
 • Uşak Arkeoloji Müzesi: Müzede birden çok değişik uygarlığın eserleri bulunur. Karun hazineleri, sikkeler, Romalılar döneminden kalma gömüt stelleri, adak stelleri, kaplar, takılar ve kefaret yazıtları müzede sergilenen eserler arasındadır.
uşak gezilecek yerler
Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Seyahat Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Denizli’de Ne Yenir? En Ünlü 10 Bölgesel Restoran

Afyon’da Ne Yenir? Tadı Damağınızda Duracak 10 Lezzet Durağı

Kütahya’da Ne Yenir? Bölgesel Lezzetler Sunan 10 Ünlü Restoran

İzmir’de Ne Yenir? İzmir Seyahat, Yiyecek ve Mekan Rehberi – 25 Tavsiye

Manisa’da Ne Yenir, Nesi Ünlü? En İyi 9 Restoran – Gezilecek Bölgeler

4.7 milyon kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 800.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda nerede ne yenir sorunuza cevap verebilecek yiyecek & mekan rehberi mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride vatan içi ve vatan dışından pek fazlaca değişik kent için derlediğiniz restoran ve yiyecek mekanlarına, lakırdı konusu şehrin mutfak kültürüne, tadılması ihtiyaç duyulan ünlü yemeklerine dair bilgilere tek ova içinden basitçe ulaşabilirsiniz. Ziyaret etmeyi planladığınız kent ya da bölge için hususi olarak listelenmiş fotoğraflı lezzet durakları, adres ve kontakt detayları, ün salmış yiyecekleri içeren rehber yazılar seyahatinizi kolaylaştırmayı hedefler. Sunmuş olduğumuz bilgiler tavsiye niteliğindedir. içerik yayına alındıktan sonrasında bilgilerin süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebileceğini önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

film izle instagram izlenme hilesi deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler TrBet
izmit escort bayan Online Türkçe Casino 720p film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi full hd film izle guvencehd.org Onwin vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet escort anadolu Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis 1win Milosbet Pin Up Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Betgaranti Kolaybet ankara escort bayan ankara escort Maksibet Lotusbet Masterbetting Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Paşacasino Betorspin Rbet Oslobet Vbet nisanbet Sahabet Pokerklas Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Kralbet betbox Maltbahis Jupiterbahis gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet gates of olympus betturkey Deneme bonusu veren siteler Grandpashabet