herdembilgiler

Türkiye’deki Sebze Çeşitleri Listesi ve Faydalı Özellikleri

Türkiye’deki Sebze Çeşitleri Listesi ve Faydalı Özellikleri

Vatanımızda En Oldukça Tüketilen Sebze Çeşitleri

Tabiat ananın mucize besinlerinden bir grubu temsil eden sebzeler, pişmemiş ve pişmiş halde tüketilebilen vasfa haizdir. Çeşitli sebzeler pişmemiş halde lezzetini verirken bazılarının pişmiş olması zorunlu olmaktadır. Sebzeler, toprakta yetişen faydalarıyla hastalıkları vücudunuzdan uzaklaştıran hususi niteliklere haizdir. Sayısız vitamin ve mineral barındırdığı için insan sağlığında mühim bir role haizdir.

İlave gıdaya geçiş döneminden itibaren sofralara misafir olan sebze çeşitleri, ileri yaşlarda da birden çok hastalığı önlemek adına tüketilmektedir. Sebzelerle hazırlanan çorba, yiyecek, salata ve meze şeklinde birden çok leziz tanım olanakları sayesinde bağışıklık güçlenmektedir. Bilhassa de al, mor ve yeşil sebze çeşitleri olanakları sayesinde vücudun toksin maddelerden arınması kolaylaşır. Sayısız sebze çeşitleri ile mutfağınızı renklendirebilir, yaz kış demeden bol miktarda sebze yiyebilirsiniz.

Çekirdekten yetişen besinler meyve olarak adlandırılmaktadır. Sadece devletimizde çoğu zaman çeşitli meyve türleri sebze adıyla bilinmektedir. Umumi bir algıya bakılırsa tatlı olanlar meyve; tatlı olmayanlar sebze olarak bilinmektedir. Meydana getirilen bilimsel çalışmalara bakılırsa bu algının tam tersine sonuçlar elde edilmiştir. Çekirdekten yetişenler ve Core-çekirdek olan ürünler meyvedir. Köklü ve yapraklı büyüyenler ise sebze olarak tanımlanır. Size bu satırlarda sebze çeşitleri nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Her öğünde sebzelere yer vermek, sağlığı kol kanat germek adına atılan adımlardan biridir. Çocuk ve erişkin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken önemi olan sebzeleri bu yazımız olanakları sayesinde detaylıca tanımaya ne dersiniz? Hastalıklardan ırak, sıhhatli bir bedende hayatı idame ettirmek için mutfağınızda sebzelere yer verebilirsiniz. İşte devletimizde en fazlaca sevilen ve tüketilen yararlı sebze çeşitleri adları ve en mühim özellikleri bu satırlarda. Mutfağınızı renklendirmek isterseniz; sebze çeşitleri resimli açıklamalarıyla karşınızda!

sebze çeşitleri

ülkemiz’deki Sebze Çeşitleri Sıralaması ve yararlı Özellikleri

Bakla

Akdeniz ve Ege mutfağının en sevilen sebzelerinden kabul edilen bakla, bahar ayı ulaştığında reyonlarda kendini gösterir. Folik asit bakımından varlıklı içinde ne olduğu olan bakla ile salata ve çorbalar hazırlanmış olur. Vücudun koruma sistemini güçlendirmesi vasfı ile bahar döneminde ayıklanıp buzluk için saklanabilir.

Protein bakımından varlıklı olan bakla, et tüketmeyenler için iyi bir seçenektir. Et değişimi uygulayarak bakla tüketilebilir. İdrar yollarının temizlenmesine, bağırsakların rahatlamasına, derinin yenilenmesine ve daha dinç hissetmeye yardımcıdır.

Tanım için: Taze Bakla Yemeği Tarifi (Videolu)

Taze Bakla Yemeği Tarifi (Videolu)

Bamya

Lifli bir sebze olan bamya, rejim programlarında bol miktarda yer almıştır. Kilo vermeye yardım eden bu sebze olanakları sayesinde hem doyarak aynı zamanda kilo vererek rejim yapılabilir. Yemeklerde pek fazlaca biçimde kullanılan bamyanın hazım sistemini koruma vasfı de vardır.

K vitamini penceresinden dolgun olan bamya olanakları sayesinde iskelet sistemi korunur. Kemiklerin güçlenmesi, korunması ve hasara karşı dirençli olması için bamya tüketilebilir. Antioksidan bir sebze olduğundan; cilt derisi ve saç sağlığı da korunur.

Tanım için: Etsiz Bamya Yemeği (Videolu)

Etsiz Bamya Yemeği (Videolu)

Börülce

Ege mutfağının en sevilen sebzelerinden kabul edilen börülce, rejim liflerine haizdir. Kan şekerini dengeleme ve bağırsakları rahatlatma tesiri olduğu bilinmektedir. Görme yetisinin güçlenmesi, cinsel sağlığın desteklenmesi börülce olanakları sayesinde gerçekleşir.

A, B, C ve K vitaminlerini içeren börülce folik asit bakımından da fazlaca zengindir. hamilelik öncesinde tüketilmesi, sıhhatli bir gebeliğin zeminini hazırlar. bundan farklı olarak saç ve cilt derisi sağlığının korunması için de tüketilmektedir.

Tanım için: Börülce Salatası (Videolu)

Börülce Salatası (Videolu)

Bezelye

A, B, E ve K vitaminlerini barındıran bezelye olanakları sayesinde bağışıklık sistemi her mevsim korunabilir. Yaz ve kış döneminde tüketilmesi yaygın olan bezelye olanakları sayesinde en leziz yemekler hazırlanarak öğünler renklendirilir.

Vücudun gereksinim duyduğu karoten, nişasta, antioksidan mineraller ve vitaminler bezelyeden alınmakta. Salata, yiyecek, çorba ve pilavlarda kullanılması yaygındır. Kan kıymeti düşük olanlara demir ve vitamin desteği olabilmektedir.

Tanım için: Patatesli Havuçlu Bezelye Yemeği (Videolu)

Patatesli Havuçlu Bezelye Yemeği (Videolu)

Brokoli

Yapısındaki antioksidan maddeler ve C vitamini olanakları sayesinde hastalıklardan ırak durmaya yardım eden brokoli, güz ve kış periyodunun en leziz sebzeleri içinde yerini alır. İdrar yolu hastalıklarını kısacık zamanda iyileştiren, görme yetisini kuvvetlendiren vasfı ile tanınır.

Brokolinin gıda değerinin düşmemesi için buharda haşlama metodu ile tüketilmesi önerilir. Eğer suda haşlama yapılacaksa suyun da değerlendirilmesi gerekmektedir. Her ıslak için vücudun koruma sistemini koruma vasfı ile öne çıkar.

Tanım için: Brokoli Salatası Nasıl Yapılır (Videolu)

Brokoli Salatası Nasıl Yapılır (Videolu)

Enginar sebzesi

Enginar sebzesi, düşük kalorili bolca besleyici bir sebzedir. Antioksidan maddeler bakımından dolgun olan bu sebzede A, B, C, D, E ve K vitamini bulunmaktadır. Enginar sebzesi tüketilmesi olanakları sayesinde kanser türlerine karşı vücut korumaya alınır.

Hazım sistemini kol kanat germek ve böbrek organının temizlenmesini kolaylaştırmak için enginar sebzesi farklı şekillerde tüketilebilir. Mide organını problemleri için de enginarın tüketilmesi yaygındır. Enginarı taze veya konserve şeklinde alıp her mevsim yiyebilirsiniz.

Tanım için: Zeytinyağlı Enginar sebzesi Tarifi (Videolu)

Zeytinyağlı Enginar sebzesi Tarifi (Videolu)

Frenk Maydanozu

Emzirme döneminde hanımefendilerin bol miktarda kullanıldığı Frenk maydanozu, fazlaca yararlı bir sebzedir. Bu maydanoz lapa haline ulaştığında göğüs uçlarında meydana gelen yaralar kısacık zamanda iyileşmektedir. Kış günlerinin iyileştirici sebzesidir.

Soğuk algınlığı yaşayan kişilerin Frenk maydanozunu taze tüketip veya çay halinde hazırlaması önerilir. Solunum yollarının rahatlaması için kullanılan etkili bir sebzedir. Vücutta bulunan toksinlerin atılmasını kolay hale getirir.

İlginizi çekebilir: Frenk Maydanozu ne demektir? Yararları, Nerede Yetişir?

frenk maydanozu

Ispanak

Demir eksikliğini gidermek için tüketilmesi tavsiye edilen ıspanak, yapraklarındaki vitaminler olanakları sayesinde kansızlık durumunda tüketilir. Çorba, salata, yiyecek ve börek şeklinde leziz tariflere misafir olarak sofraları lezzetlendirir. Ispanakta bol miktarda antioksidan madde olduğu bilinmektedir.

Vücudun gereksinim duyduğu fosfor ve iyot şeklinde mineraller, iyi yıkanmış ıspanaktan alınmaktadır. Bir kış sebzesi olan ıspanağı temizleyip dondurucu için hazırlayabilirsiniz. Soğuk algınlığında sebze çorbası içinde tüketilmesi hastalığın iyileşmesine yardım etmektedir.

Tanım için: Ispanak Yemeği Tarifi (Videolu)

Ispanak Yemeği Tarifi (Videolu)

Kabak

Birden çok türü olan kabak, devletimizde en fazlaca yeşil kabakla bilinmektedir. Düşük kalorili ve besleyici bir sebze olduğundan dolayı kilo vermek isteyenler bol miktarda kabak tüketir. Yemeklerde ve çorbalarda yer aldığında şifalı tarifler hazırlanmış olur.

Kabakta rejim lifi yüksek oranda bulunmaktadır. Bilhassa de bağırsak hastalığı yaşayanların ve bağırsak tembelliği çekenlerin kabak tüketmesi önerilir. Kabak olanakları sayesinde vücudun rahatlaması, ödemlerin atılması sağlanmış olur.

Tanım için: Pirinçli Kabak Yemeği Yapımı (Videolu)

Pirinçli Kabak Yemeği Yapımı (Videolu)

Karnabahar

güz ve kış döneminde reyonlarda kendini gösteren karnabahar, kansere karşı koruyucu tesir elde eden bir sebzedir. A, E, C, B1 ve B2 vitaminleri bakımından fazlaca zengindir. Öğrenme gücünün artmasına, dikkat dağınıklığının iyileşmesine destek olur.

Adale ve mafsal ağrıları için de son derece faydalıdır. Bu sebze olanakları sayesinde sıhhatli öğünler hazırlanabilir. Kalorisi düşük olduğundan dolayı kilosuna dikkat edenler tarafınca zaman zaman tüketilir. Bilhassa de haşlama yöntemiyle leziz yemekler hazırlanmış olur.

Tanım için: Karnabahar Yemeği Yapılışı (Videolu)

Karnabahar Yemeği Yapılışı (Videolu)

Karalahana

güz aylarında bahçe ve arazilerde basitçe ve rahatça büyüyen bir sebzedir karalahana. C vitamini bakımından fazlaca yararlı olan bu sebze olanakları sayesinde kansızlığa bağlı meydana gelen hastalıklar önlenebilir. bundan farklı olarak vitamin oranı yüksek olduğundan dolayı kış hastalıklarından korunmak da olasıdır.

Glikoz seviyesi yüksek olan kişilerce tüketildiğinde; kan şekerini düşürür. Yapısı olanakları sayesinde kanserli hücrelerin vücuda yerleşmesi önlenir. Kanser ve kış hastalıklarına tedbir alabilmek için karalahana tüketilebilir.

Tanım için: Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır? (Videolu)

Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır? (Videolu)

Kereviz

100 gramlık kerevizde ortalama 17 kalori bulunur. Bu yönü olanakları sayesinde rejim yapanların en fazlaca sevilmiş olduğu sebzelerden birisi olagelmiştir. Romatizma şeklinde hastalıkları önlemek için kereviz tüketilmesi, uzmanlar tarafınca vurgulanmaktadır.

Kereviz vücutta bulunan ödemleri atar ve daha rahat hissetmenize yardımcı olur. Lifli olması olanakları sayesinde böbrek organının sıhhatli çalışmasını destek sunar. Kanserden korunmak için düzgün biçimde olarak kereviz tüketilmesi önerilmektedir.

Tanım için: Kereviz Yemeği Tarifi (Videolu)

Kereviz Yemeği Tarifi (Videolu)

Kuzukulağı

tabiatta kendiliğinden yetişebilme vasfı olan kuzukulağı sebzesi, C vitamini bakımından fazlaca zengindir. Kış soğuklarında hasta olmamak adına bol miktarda tüketilebilir. Kuzunun kulağına benzemekte yapısı olduğundan dolayı bu adı almıştır. Yararları olanakları sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.

Adale ve kemiklerin güçlenmesini destek sunar hem de cilt derisi hücrelerinin yenilenmesine de yardımcı olur. Lapa olarak hazırlandığında ciltteki tahrişlerin giderilmesini kolay hale getirir. Ağız içi sağlığını kol kanat germek için tüketilebilir.

Tanım için: Kuzukulağı Nebatı ne demektir? Yararları Nedir?

kuzukulağı

Lahana

A, B1, B2, B3, B6, folik asid, C, E, H, PP, glikoz içeren lahana her ıslak için yararlı bir sebzedir. Hanımefendiler doğum sonrası mastit olma durumunda lahana yapraklarını kullanarak süt yayınlarını rahatlatabilir. İdrar yolu enfeksiyonu anında ise suyu içildiğinde idrar yolunu temizler.

Lahana kış döneminde sarma ve kapuska olarak tüketilen leziz bir sebzedir. Çorbasının hazırlanması, turşusunun hazırlanması her mevsim tüketilmesine yardımcı olur. Bu sebzede bol miktarda vitamin ve mineral olduğu bilinmektedir. Vücudun koruma sistemini sağlamlaştırır.

Tanım için: Kıymalı Lahana Sarması Nasıl Yapılır? (Videolu)

Kıymalı Lahana Sarması Nasıl Yapılır? (Videolu)

Madımak

Madımak, pürpürüm ve semizotu şeklinde değişik isimlerle herkesçe malum olan bu sebze hazım sistemi dostudur. Kan şekerinin düşmesine yardımcı olur ve böbrek organının temizlenmesini kolay hale getirir. Ağrı kesici vasfı olduğundan dolayı madımak tüketerek umumi vücut yorgunluğu alınır.

tabiatta kendiliğinden büyümüş olduğu şeklinde bahçe ortamında bilhassa ekilerek büyüyebilir. Nisan ayı ulaştığında geniş arazilerde ve yaylarda kendini gösterip büyüdüğünü belli eder. Yaz başlamadan toplanır, güzelce temizlenir ve buzluk için saklanabilir. Her mevsim yararlı olması için tüketilir.

Tanım için: Madımak Yemeği Tarifi (Videolu)

Madımak Yemeği Tarifi (Videolu)

Maydanoz

C vitamini oranı yüksek olan maydanoz, zayıflamak isteyenler için yağ yakıcı bir sebzedir. Metabolizmanın hızlanması için tüketilmektedir. Yiyeceklere, salatalara, çorbaya ilave edildikten sonra yararlı biçimde tüketilir. Maydanoz her mevsim var olan bir sebzedir.

Maydanoz pişmemiş, pişmiş ve kuru halde tüketime münasip bir sebzedir. Kuru halde çayı hazırlanabilir. Enfeksiyon durumunda bitkisel yeni bir yol olarak tüketilebilir. Maydanozun adale gevşetme vasfı de bulunur.

İlginizi çekebilir: Maydanoz Limon Kürü Yapılışı ve Yararları

maydanoz

Pancar

ülkemizde fazlaca sık imal edilen ve tüketilen pancar, birden çok türüyle tanınır. Bilhassa de al pancar mutfaklara pişmemiş halde ve pişmiş halde misafir olur. Pancarın antioksidan vasfı öteki sebzelere bakılırsa daha fazladır. İdrar yollarını çalıştırır, vücudun temizlenmesine yardımcı olur.

Yoğun al ve bordo rengi olduğundan dolayı yiyecekleri renklendirmek için de kullanılır. Meydana getirilen emekler kanser hastalıklarına karşı koruyucu bulunduğunu ifade etmektedir. Kan sıvısındaki oksijeni artırarak enerjinin yükselmesine yardımcı olur.

Tanım için: Al Pancar Turşusu (Videolu)

Al Pancar Turşusu (Videolu)

Patlıcan

Türk mutfağında fazlaca sık tüketilen sebzelerden bir diğeri de patlıcandır. Patlıcan olanakları sayesinde B vitaminleri vücuda alınır. Patlıcan pişmiş halde tüketime münasip olan bir sebzedir. Tansiyonu düşürme ve hazmı rahatlatma kuvveti olduğu bilinmektedir.

Kalp organı hastalıklarını önleme vasfı olan patlıcan, yaz ortalarında en münasip rakamla ve bolca oranda bulunmaktadır. Patlıcanın gıda değerinin düşmemesi için kızartma yönteminden kaçınmak daha iyi bir seçimdir.

Tanım için: Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Yapımı (Videolu)

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Yapımı (Videolu)

Patates

Kalsiyum, sodyum, bakır, manganez, demir şeklinde madensel tuzların yanında ayrıca; C, K, P, B, B1,B6 vitaminleri ve mineralleri penceresinden varlıklı bir sebze olan patates, Türk yemeklerinde zaman zaman kullanılır. Ölçülü tüketildiğinde fazlaca yararlı özellikleri yansıtır.

Vücudun koruma sistemini güçlendirme, toksinleri temizleme, kanserli hücreleri bünyeden ırak tutma, ağız ve diş sağlığını koruma şeklinde birden çok yararlı yönü ile dikkat çeker.

Tanım için: Çağrı Sofralarının Yıldızı Olacak Kıymalı Tomar Patates (Videolu)

Çağrı Sofralarının Yıldızı Olacak Kıymalı Tomar Patates (Videolu)

Pırasa

Kış sebzelerinden kabul edilen pırasa, soğangillerden bir sebzedir. Pırasa tüketilmesi olanakları sayesinde adale ve kemik gelişimi desteklenir. Sinir sistemi korunur. Pırasayı tüketen çocuklarda öğrenme kuvveti daha çok çalışır.

Pırasada bol miktarda C vitamini yer almıştır. Bu vitamin olanakları sayesinde metabolizma süratli çalışır ve vücudun şişlik durumu giderilir. Öteki sebzelerle birlikte tüketildiğinde kış hastalıklarına karşı şifalı olabilir.

Tanım için: Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır? (Videolu)

Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır? (Videolu)

Pazı

Yabani ıspanak olarak tanınan pazı, ağrı kesici vasfı olanakları sayesinde fazlaca sık tüketilir. Bilhassa de ileri yaşa bağlı olarak yaşanmış olan kemik ağrılarını gidermek için tercih edilmelidir. Kemik ve adale gelişimine destek olan bir sebzedir.

Pazı tüketilmesi neticesinde kemiklerin zarara uğraması önlenebilir. bundan farklı olarak mide organını ve bağırsak hastalıkları için de önerilir. Yeşil bir sebze olduğundan dolayı antioksidan vasfı de yüksektir. Hastalıklı hücrelerin vücuda girmesini önlemektedir.

Tanım için: Bulgurlu Pazı Sarması Tarifi (Videolu)

Bulgurlu Pazı Sarması Tarifi (Videolu)

Ravent

Kalınca ve al dallarıyla acep bu sebze de nedir diyenlerin dikkatini çeken ravent, devletimizde kan şekerini düşürmek için tüketilir. Bu sebzenin sotelenip yemeği yapılır ve leziz bir yiyecek olarak sunulur.

Kozmetik sahasında ve besin sahasında sıhhatli olduğundan dolayı kullanılan ravent, salata içinde de yer alır. C vitamini bakımından varlıklı olduğundan her önüne gelen için yararlı özellikleri taşır.

İlginizi çekebilir: Ravent ne demektir? Bitkinin 5 Şaşırtıcı Faydası

ravent

Roka

Balık ve et yemeklerine birlikte rol alan roka, ağız sağlığını sakınan hem de vücudu kuvvetlendiren bir sebzedir. Pişmemiş halde tüketilmesi yaygındır. Limon sıkılarak tadının daha leziz olması sağlanmış olur.

Roka, böbrekleri temizleyen bir sebzedir. Böbrek organının ve bağırsakların daha iyi çalışmasında mühim bir rol oynar. Her mevsim basitçe ve rahatça bulunmaktadır ve devletimizde de fazlaca sık tüketilir.

Tanım için: Roka Salatası Nasıl Yapılır? (Videolu)

Roka Salatası Nasıl Yapılır? (Videolu)

Rezene

Maydanoz şeklinde gelişme vasfı taşıyan rezene, vücutta bulunan parazitlerin atılmasına yardım eden bir sebzedir. Rezene hem ıslak aynı zamanda kuru halde saklanabilir ve tüketilebilir. Yetişkinlerde şişkinlik ve ödemin giderilmesini kolay hale getirir.

Rezene salatalara eklenebilen bir sebzedir. bundan farklı olarak kuru halde de baharat ve çay olarak tüketilir. Hücre yenilenmesinde de mühim bir görevi olduğu bilinmektedir.

İlginizi çekebilir: Rezene Nebatı ne demektir? Yararları Nedir?

rezene

Sarımsak

Naturel bir antibiyotik olarak tüketilen sarımsak, hastalıkların bünyeden hızla atılmasına yardım eden sebzedir. Pişmemiş ve pişmiş halde tüketilebilir. Sarımsakta yüksek oranda antioksidan madde olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle vücudun hızla arınmasına yardımcı olur.

Sarımsak tüketilmesi olanakları sayesinde, hücre yenilenmesi sağlanmış olur. bundan farklı olarak ağız içinde meydana gelen bakterilerin temizlenmesini de kolay hale getirir. Bağırsaklarda meydana gelen bakteri ve enfeksiyonu kısacık zamanda gidererek sıhhatli bir bedene haiz olmanızı sağlar.

İlginizi çekebilir: Sarımsağın Yararları Nedir? Sarımsak Yutmanın Yararları

Soya Fasulyesi

Vegan beslenmede mühim bir yeri olan soya fasulyesinin protein kıymeti son derece yüksektir. Omega 3 yağları penceresinden da zengindir. Vücudun gereksinim duyduğu madeni tuzları ve sodyumu da barındırır.

Menopoz döneminde daha sıhhatli durmak için düzgün biçimde olarak soya fasulyesi tüketilmelidir. Kalsiyum bakımından varlıklı olduğundan dolayı adale ve kemik gelişimini kol kanat germek için soya fasulyesine öğünlerde yer verilebilir.

İlginizi çekebilir: Soya Fasulyesi ne demektir? Nasıl Tüketilir, Nerede Yetişir?

soya fasulyesi

Soğan

Türk mutfağında neredeyse her yemekte yeri olan soğan sebzesi, iştah açma niteliği ile bilinmektedir. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Soğanı pişmemiş ve pişmiş halde tüketmek sıhhatli bir seçimdir.

hipertansiyon hastaları soğan tüketerek tansiyonun dengelenmesini sağlayabilir. Uyku problemi yaşayanlar soğan çayı içerek veya soğanı tüketerek daha iyi hissedebilir. teni güzelleşmesinde de tesirlidir.

Tanım için: Etli Soğan Yahnisi (Videolu)

Yeşil Fasulye

Yaz mevsiminde bol miktarda hasat edilen yeşil fasulye, folik asit ve C vitamini penceresinden varlıklı bir sebzedir. ülkemizde turşu, kavurma, konserve olarak tüketilmesi yaygındır. Yeşil fasulyenin kalorisi de fazlaca düşük olduğundan dolayı rejim beslenmesine uygundur.

Soğuk ve sıcak halde tüketildiğinde ortaya leziz bir yiyecek çıkar. Bu sebze olanakları sayesinde damar tıkanıklığı önlenirken; kalınca bağırsak kanseri riskinin de önüne geçilir. Böbrek organının daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Tanım için: Taze Fasulye Yemeği Tarifi (Videolu)

Taze Fasulye Yemeği Tarifi (Videolu)

Yer Elması

B vitaminleri bakımından varlıklı bir sebze tüketmek isteyenler yer elmasını tercih edebilir. Bu sebze olanakları sayesinde damardaki ve kan sıvısındaki iltihaplar basitçe ve rahatça temizlenir. Antioksidan vasfı fazlaca yüksektir.

Potasyum oranı yüksek seviyede olan yer elması olanakları sayesinde bitkinlik ve halsizlik günlerinde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. bundan farklı olarak yer elması, kan şekerinin de dengede tutulmasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Yer Elmasının Yararları Nedir?

Tanım için: Fırında Yer Elması

Fırında Yer Elması

Tere

ülkemizde geniş bir iklimde yetişen tere, vücudu toksinlerden temizleyen bir sebzedir. Antioksidan vasfı ile dikkat çeken tere, salata içinde fazlaca sık kullanılır. Beyin gelişimi üstünde tesirleri fazlaca olan tere olanakları sayesinde dikkat dağınıklığı problemi önlenebilir.

Metabolizmanın hızlanması için bir sebze tüketmek isterseniz tere tercih edebilirsiniz. Terenin yağ yakma kuvveti de fazlaca yüksektir. Zayıflama döneminde kahvaltı ve öğünlerde masanıza misafir edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tere Otunun Yararları Nedir? Neye İyi Gelmektedir? Nasıl Tüketilir?

tere

En Pahalı Sebze Hangisidir?

Sebzeler, mevsimine bakılırsa değişik fiyatlarla reyonlarda yer alır. Yaz sebzeleri, kış döneminde birazcık daha pahalı olabilir. Yetişme koşulları zorluk derecesi yüksek sebzeler, ekonomik açıdan daha yüksek rakamlarda satılır. Vatanımızda yetişmeyen, vatan dışından getirtilen sebzelerin de fiyatı yüksektir.

sebze çeşitleri listesi

Kasım Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir?

Kış Meyveleri Nedir? Vitamin Deposu 10 Besleyici Meyve

Kış Sebzeleri Sıralaması: Kış ayları Yapılabilecek Yiyecek Tarifleri Eşliğinde

Balık Mevsimi Sıralaması – Hangi Ayda Hangi Balık Yenir? 12 Ay 12 Tanım

Yaz Sebzeleri Sıralaması – Yaz ayları Bolca Bolca Tüketebileceğiniz 10 Nefis Sebze

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride laf konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi turkcasino.net http://www.milano2018.com/slot-siteleri/ deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler TrBet
1xbet mobil 720p film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi full hd film izle guvencehd.org Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Betorder Kalebet giriş milosbet giriş 1win meritking kingroyal kingroyal giriş betpasi.com escort anadolu bahis20.com canlı casino siteleri goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis maksibet rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Mostbet Betovis Onwin 1win Milosbet Pin Up Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Betgaranti Kolaybet Betorder Maksibet Lotusbet Masterbetting Norabahis Piabellacasino Cup90 Hititbet şişi escort kızılay escort Melbet/a> “Tarafbet Paşacasino Betosfer Rbet Oslobet restbett.net Vbet nisanbet Sahabet Tarafbet Betgaranti Betzmark Mariobet Sahabet Pokerklas Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Megapari Tipobet Kralbet Casinogaranti Meritslot Betpark betbox Maltbahis Jupiterbahis gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar casinositeleri.bet Deneme bonusu veren siteler Deneme bonusu veren siteler