Trombosit Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedenleri, Tedavisi

Trombosit Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedenleri, Tedavisi

7 Soruda Trombosit konusunda Merak Edilen Her Şey

Kardiyovasküler sistem olarak isimlendirilen kalp organı ve damarlardan meydana gelen bu sistem içinde dolaşan kan, vücut hücrelerine gıda, oksijen, vitamin, hormon ve antikorları taşır. Bununla beraber hücrelerin metabolik vakalar neticesi meydana getirdiği karbondioksit benzer biçimde atık maddeleri de bünyeden uzaklaştırır. Vücutta kemik iliğinden imal edilen kan, plazma adı verilen sıvı ve şekilli elementlerden dolayı oluşur. Santrifüj adı verilen bir işlemden geçirilerek kan sıvısını meydana getiren bileşenler görülebilir. Tüp içine alınan kan santrifüj edildiğinde tüpün alt kısmında al küreler ve üst kısmında plazma adı verilen sıvı meydana gelir.

İki bölüm içinde ortada bir hat meydana gelir. Bu hatta trombosit adı verilen elementlerin meydana getirdiği kan pulcukları ve ak küreler yer alır. Kanın ortalama %55’lik kısmını plazma oluşturur. Tüpün alt kısmında yer edinen al küreciklere eritrosit denir ve kanın ortalama %40-45’lik kısmını oluşturur. art kalan %5-10’luk kısmı ise ak küreler ve trombosit adı verilen hücreler oluşturur.

REKLAM ALANI

trombositler

1) Trombosit ne demektir?

Vücutta meydana gelen rastgele bir yaralanma neticesi meydana gelen kanamanın durdurulmasını elde eden trombosit, kanın pıhtılaşmasında vazife alan bir hücredir. Trombosit sayısını karaciğer denetim eder. vazifesi sonlanan başka bir deyişle hayat süresi dolan trombosit dalak tarafınca parçalanır. Vücudun yaşamsal fonksiyonlarının yerine getirilmesinde mühim bir rol oynayan hücre kemik iliğinde var olan megakaryosit adlı hücreler tarafınca oluşturulur.

Çekirdeksiz bir yapıya haiz olan trombosit renksizdir. Kanamayı durdurma görevinin yanında trombosit, rastgele bir damar zedelenmesi veya kanama olmaksızın hafifçe yaralanması durumunda damarın büzülmesini sağlayarak kan sirkülasyonunu yavaşlatır. Kanamanın olduğu bölgeye ulaşan trombositler yaralı bölgeye ve birbirlerine yapışarak burada bir set oluşturur ve kanamayı durdurur.

Damar içinde yapışmadan özgür bir halde dolaşmasını ise muhteviyatında var olan glikoprotein yapısı sağlar. Rastgele bir damar yırtılması durumunda ise şişerek yırtığı bir bütün olarak kapatan trombositler yapışkan bir madde sağlar ve birbirlerine yapışır.

trombosit düşüklüğü

2) Trombosit Düşüklüğü Sebepleri ve Emareleri

Kan sıvısındaki trombosit sayısının düşüklüğü trombositopeni, kan sıvısındaki trombosit sayısının 150 binden azca olması durumunda yaşanır. Bu sayı 50 binin altına düştüğünde insan yaşamı için büyük bir çekince lakırdı mevzusudur. Vazife süresi dolan trombositlerin parçalanması ile görevli olan dalağın normalden çok emek harcaması veya gelişmesi trombositlerin yüksek oranda bünyeden dışarı atılmasına sebep olur. Bu durumda vücutta trombosit düşüklüğü oluşturur.

Buna ilave olarak:

 • Genetik hastalıklar ve bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Kan kanseri ve kemik iliği kanseri
 • Anemi, Hepatit C ve siroz benzer biçimde hastalıklar
 • B12, folat, demir eksiklikleri, yüksek alkol tüketilmesi ve gereğinden fazla sigara tüketilmesi
 • Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar
 • tengebelikten ve farklı ilaçların taraf tesiri trombosit düşüklüğüne sebep olabilir.

Trombosit düşüklüğü emareleri:

 • Rastgele bir hafifçe çarpma durumunda bile ciltte basit bir halde morarma oluşması
 • Diş ve diş eti kanamaları, rektumda kanama ya da burun kanamaları
 • İdrar veya dışkı da kan görülmesi
 • Gereğinden fazla regl kanaması, cilt derisi kesiklerindeki kanamanın uzun bir zamanda devam etmesi
 • Bitkinlik, halsizlik, güçsüzlük, kafa dönmeler
 • Sarılık, dalak gelişmesi
 • Cilt derisi altında kanama, umumi olarak alt bacak kısmında belirgin bir halde meydana gelen kırmızımsı mor lekeler ve aynı zamanda düşük trombosit hemoroid kanamalarına sebebiyet verebilir.

trombosit kan

3) Trombosit Düşüklüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Trombosit düşüklüğünün tespiti tam kan testindeki trombosit sayısına nazaran yapılır. Dahiliye uzmanları tarafınca teşhisi konulmuş olan hastalıkta, meydana getirilen kan trombosit testi neticesinde trombosit miktarı azca bulunursa kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi ile kemik iliğinin sıhhat durumu hakkında informasyon alınır.

Dahiliye uzmanı tarafınca meydana getirilen testlerin sonucuna nazaran hastalığın sebebi belirlenir ve nedene nazaran tedavi uygulanır. Umumi cihette trombositopeni sebebi bağışıklık sistemi hastalıklarından kaynaklanıyorsa kortizon tedavisi başlanabilir.

Trombosit düşüklüğünün altındaki niçin eğer kanser hastalığı ise kemoterapi tedavisi uygulanabilir. Hastanın trombosit seviyesi gereğinden fazla düşük ortaya çıktığında trombosit kan desteği sağlanarak normale dönmesi sağlanabilir. Meydana getirilen tedavi seçenekleri hastanın durumunu etkilemezse hekim tarafınca dalak alınabilir.

trombosit yüksekliği

4) Trombosit Yüksekliği Sebepleri ve Emareleri

Kan sıvısındaki trombosit miktarının 400 binin üstünde olması trombosit yüksekliği olarak tanımlanır. Trombosit yüksekliği sebepleri:

 • Anemi, gereğinden fazla kan kaybı, demir eksikliği
 • Kanser hastalığı, kemoterapi tedavisi, kalp organı krizi
 • Enfeksiyon hastalıkları, Kawasaki benzer biçimde inflamatuar hastalıklar
 • Miyelodisplazi, myelofibrozis, Polycythemia vera
 • Dalağın alınması, alerjik reaksiyonlar, böbrek hastalıkları, Cerrahi operasyon sonrası travma
 • Kullanılan çeşitli ilaçların taraf tesirleri
 • Gereğinden fazla spor yapma, cilt derisi yanıkları

Trombosit yüksekliği emareleri:

 • Rastgele bir hafifçe çarpmada bile derinin hızlı bir şekilde ve basit morarması
 • Halsizlik, güçsüzlük, hızlı bir şekilde yorulma
 • Kafa dönmesi, kafa ağrısı, göğüs ağrısı
 • Geçici görme bozuklukları, bulanık görme, bayılma nöbetleri, ellerde ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma
 • Burun kanamaları, diş ve diş eti kanamaları
 • Kalp organı spazmı, kalp organı krizi geçirme, soluk almada zorlanma, nüzul
 • Damarda kanın pıhtılaşması, dışkıda kan

trombosit normal değeri

5) Trombosit Düzgüsel Kıymeti ne demektir?

Sıhhatli ve erişkin bir insanoğlunun kanındaki trombosit miktarı düzgüsel koşullarda 150 bin ile 400 bin arasındadır. 150 binin altında trombosit düşüklüğü 400 binin altında ise trombosit yüksekliğinden lakırdı edilebilir.

Düşük trombosit miktarı kanamanın artmasına niçin olurken trombosit yüksekliği damarlardaki kanın pıhtılaşmasına sebep olur. Averaj 8-10 gün yaşayan trombositler hayat sürelerinin sonunda dalakta parçalanarak bünyeden dışarı atılır. Düşük veya yüksek trombosit hastalığı dikkat edilmesi gereken sıhhat problemlerine neden olan ve ne olursa olsun tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan bir sıhhat problemidir.

trombosit eksikliği

6) Trombosit Yükselten Yiyecekler Sıralaması

 • Bal Kabağı: Kuvvetli bir antioksidan olan herkesçe malum olan bal kabağının bilinmeyen bir öteki faydası da kan sıvısındaki trombosit miktarını arttırmasıdır. Aminoasit ve vitaminler penceresinden varlıklı bir gıda olan balkabağı düzgün biçimde olarak tüketildiğinde kan trombosit miktarını arttırıcı tesir gösterir.
 • Turunçgiller: Turunçgiller de yüksek orandaki C vitamini içerikleri olanakları sayesinde trombosit miktarında artış sağlayabilir.
 • Hindistan Bektaşi Üzümü: Egzotik bir meyve olan Hindistan Bektaşi Üzümü, içeriğindeki A vitamini ve yüksek orandaki C vitamini olanakları sayesinde trombosit yapımını arttırıcı tesir gösterir.
 • Aloe Vera: Yüksek oranda vitamin ve mineral içeren aloe vera jeli de trombosit oluşumunu hızlandırır. Antioksidan özelliklere haiz olan jel, toksin maddelerin bünyeden uzaklaştırılmasını sağlayarak trombositlerin güçlenmesini destekleyici rol oynar.
 • Ispanak: Yüksek protein ve K vitamini içeriğine haiz olan ıspanak trombosit oluşumunda son derece mühim bir sebzedir. Naturel olarak hazırlanan ıspanak suyu, trombosit sentezini hızlandırarak kan damarlarının akışkanlığını hızlandırır.
 • Papaya: Papaya bitkisinin dahil kısmı ve yaprakları da trombosit seviyesinin arttırılmasına faydalıdır.
 • Pancar: Antioksidan vasfı ile ön plana çıkan pancar, K, A ve C vitamini penceresinden zengindir. Bu vitaminleri olanakları sayesinde trombosit sentezini arttırır ve güçlenmelerini destek sunar.
 • Antep Fıstığı: Bu besinlere ilave olarak Antep fıstığı ve yeşil mercimek de trombosit için şifalı bitkiler içinde yer alır.

trombosit bağışı

7) Trombosit Bağışı Nasıl Yapılır?

Kanda trombosit düşüklüğü durumu kanama istenmeyen ihtimalini arttırır. Lösemi hastaları trombosit üretimi yapamazlar ve bundan dolayı trombosit bağışı bu hastalar için son derece önem teşkil eder. Trombosit nakli için iki metot uygulanır. Birinci metot santrifüj yöntemidir. 1 birim taze kan, santrifüj yöntemiyle ayrıştırılır ve 1 birim trombosit süspansiyonu elde edilmelidir. İkinci metot ise aferez aleti yöntemidir. Bu aygıt ile tam kandan 1- 1,5 saat içinde 6-8 birim trombosit süspansiyonu elde edilmelidir. Trombosit süspansiyonları oda sıcaklığında 5 gün muhafaza edilebilir.

Trombosit vermek isteyen şahıs ile alıcının kan grubunun benzer olması tercih edilmelidir. Sadece acil durumlarda değişik kan gruplarına ilişik trombosit kullanılabilir. Trombosit bağışı meydana getiren kişinin kolundan aferez aleti ile kan alınır ve trombositler ayrıştırılarak bağışçının öteki kolundan geriye verilir. Trombosit bağışı meydana getiren şahıs yeniden bağış yapabilmek için 48 saat beklemelidir ve 7 günde en çok 2, senede da en çok 24 kez trombosit bağışı yapabilir. 18-60 ıslak aralığındaki ve 50 kilonun üstündeki, hemoglobin kıymeti 13gr/dl üstündeki ve trombosit sayısı 150 binin üstündeki her önüne gelen trombosit bağışı yapabilir.

Peki, trombosit verdikten sonrasında ne yemeli? Günün ilerleyen kısımlarda kandaki şeker oranı seviyesinin durağan(durgun) tutulabilmesi için hazmı basit olan meyve, yoğurt veya tam buğdaylı besinler tüketilebilir. Meyveli yoğurt veya ufak bir kepekli ekmekli sandviç ile meyve suyu önerilmektedir.

Hemoglobin ne demektir? Yüksekliği ve Düşüklüğü, Kıymeti Kaç Olmalı?

Akdeniz Anemisi (Talasemi) ne demektir? Emareleri, Taşıyıcısı ve Tedavisi

Kansızlık Emareleri Nedir? Ne İyi Gelmektedir? Sebepleri, Tedavisi

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli hayat, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, naturel cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer almıştır. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc