herdembilgiler

Tirşik Nedir? 9 Faydası, Nasıl Yapılır?

Tirşik Nedir? 9 Faydası, Nasıl Yapılır?

Tirşik: Senede 7 Kez İçeni Hastalıklardan Korur!

Tirşik nedir, tirşik ne demek kelime anlamı nedir sorularıyla yazımıza başlamış olalım. Tirşik Kürtçe kökenli bir kelimedir ve acımsı anlamına gelmektedir. bundan farklı olarak insanoğlu için ne yapmış olduğu belirsiz ve bununla beraber bir söylediği ötekini tutmayan anlamında da kullanılır. Çeşitli yazılarda “tırşik” çeşitli yazılarda “tirşik” yazımıyla karşılabilirsiniz, iki imla da benzer otu ifade etmek için tercih edilmektedir.

Tırşik bununla beraber Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde domatesli sebze yemeklerine verilen addır. Kasım ile mart aylarında dağ ve tarlalarda kendiliğinden yetişen tirşik otu ise bir yaban pancarı türüdür.

Zehirli bir nebat olan tirşik, pişmemiş olarak ağza değdiğinde toksik tesir yaratır ve hafifçe kabarcıklar oluşmasına sebep olur. Bu sebeple doğrarken de eldiven takılması tercih edilmelidir. Bitkinin muhteviyatında yer edinen saponin ve alkaloid bileşenler hem yumruda aynı zamanda taze yapraklarında agu tesiri yaratır.

Aslına bakarsak bu iki bileşen neredeyse her bitkinin yapısında belirli oranlarda yer verilmiştir. Sadece tirşik bitkisinde bu nispet son derece yüksektir. Nebat kurutulduğunda veya haşlandığında bu zehirli maddelerin tesiri azalmaktadır.

tırşik nedir

Tirşik ne demektir?

 • Halk dilinde Andırın otu olarak herkesçe malum olan tirşik otu Akdeniz iklimini seven bir bitkidir.
 • Tırşik Andırın doktoru olarak da anılır, bu isimde ota hekim benzetmesi hazırlanması normal olarak bitkinin şifalı yapısı nedeniyledir.
 • Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve bilhassa de Kahramanmaraş’ın Andırın yöresinde yetiştirilen tirşik nebatı ile çorba yapılır. Kış mevsiminde bu yörelerde sürekli olarak meydana getirilen tirşik çorbası Gâvur dağına özgü bir çorbadır.
 • Nivik, yılanyastığı, kabargan, yılan otu, ayıkulağı, gavur pancarı ve yaban pancarı şeklinde adları de var olan tirşik bitkisinin büyük yapraklı ve ufak yapraklı oluş suretiyle iki çeşidi olduğu bilinmektedir.
 • Büyük yapraklı tirşik nebatı zehirli özelliklere haizdir. Bilhassa pişmemiş olarak tüketildiğinde öldürücü etkiye haiz olan tirşik, Çukurova bölgesinde en sık kullanılan bitkilerden biridir.
 • Çorba ve yemeklerde kullanılan tirşik otu doğru tekniklerle pişirildiğinde sağlığa yararları ile dikkat çekmektedir.
 • Tirşik çorbası bilhassa Kahramanmaraş’ta meşhurdur.
 • Tirşik nebatı yenilebilmesi için ne olursa olsun haşlanması veya kurutulması ihtiyaç duyulan bir nebat çeşididir.
 • Aç karnına tirşik otu tüketilmesi bağırsak kurtlarını düşürücü etkiye haizdir ve gastrit şeklinde mide organını hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir.

Tirşik Otu yararları Nedir?

 • Tirşik otu iştah açıcıdır. Sıska ve iştahsız kitlelerin tirşik nebatı kullanmaları tavsiye edilmelidir.
 • Mide organını salgısını ve tükürük bezlerinin çalışmasını hızlandırır. Hazımsızlık ve hazım problemi çekenlere faydalıdır.
 • İdrar söktürücü bir nebat olan tirşik otu bununla beraber idrar enfeksiyonunun tedavisinde de etkin bir rol oynar.
 • Ateş düşürücü vasfa haiz olan nebat kış hastalıklarına alan okur, kansızlığa da faydalıdır.
 • Tirşik otunun taze yaprakları vücutta meydana gelen çıban sorunlarını ve basuru tedavi edici etkiye haizdir. Meydana gelen yaraların hızla iyileşmesini ve kapanmasını destek sunar.
 • Antioksidan içeriğe haiz olan tirşik vücudun vücudun koruma sistemini kuvvetlendirir ve vücut direncini hızlandırarak hastalıklara karşı korur.
 • Tirşik otu kullanılarak hazırlanan macun sedef hastalığının tedavisinde yarar izah edebilir.
 • Halk içinde herkesçe malum olan bir vasfı de senede 7 kez tırşik çorbası içenin o sene süresince asla hastalığa yakalanmayacağı düşüncesidir.
 • Tirşik nebatı yararları olanakları sayesinde, kansere yakalanma riskinin bile düşmüş olduğu söylenmektedir.

Tirşik Çorbası yararları Nedir?

 • İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulunduran tirşik çorbası grip, nezle şeklinde soğuk algınlıklarında vücudu destekleyerek mikroplara karşı korur.
 • Kansere karşı vücut hücrelerini korur ve kanserli hücrelerin yayılmasını önler. Bununla beraber kemoterapi esnasında meydana gelen hücre hasarlarını en üye indirger.
 • Hazım ve boşaltım sistemini düzenleyicidir. Mide organını ve bağırsaklarda meydana gelen gazları söker ve kabızlığı engeller.
 • İltihap sökücü tesiri ile iltihaptan meydana gelen böbrek hastalıklarına iyi gelebilir.
 • Toksin maddelerin bünyeden atılımını kolay hale getirir ve metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımını da hızlandıran tirşik çorbası kilo vermeye yardım edebilir.
 • Sadece iştah açıcı vasfı de göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Yüksek oranda lif içeren tirşik çorbası kolon kanseri istenmeyen ihtimalini düşürür. Yüksek posa içinde ne olduğu midede geç hazıma uğrayarak kan şekerini kademeli olarak yükseltir ve uzun bir zamanda tokluk hissi sağlar.
 • Glikoz, gut ve romatizmal hastalığı olanların tirşik çorbası tüketmesi önerilir.

Tanım için: Tırşik Çorbası (Andırın hekimi)

Tırşik Çorbası (Andırın hekimi)

Tirşik Nasıl Yapılır?

Tirşik çorbası hazırlanırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta fermantasyona uğratılması şu demek oluyor ki bigün bekletilmesi şarttır.Zehirli bir ot olduğundan dolayı yıkanması ve doğranması esnasında eldiven kullanmanız lazım olabilir.

 • Tirşik yapımı için yoğurt, un, sarımsak, buğday, nohut ve tirşik otu kullanılır.
 • Çorba için tirşik otu ince ince doğranır. Bir tencere içine yoğurt, un ve su karıştırılır.
 • Yoğurtlu karışımın içine kesilen tirşikler de ilave edilerek ocağın altı yakılır ve yavaş yavaş karıştırılarak yoğurt kesilmeden ocaktan alınır.
 • Bu aşamada kaynatılmaması ihtiyaç duyulan karışımın ısıyı mayalama ayarında olmalıdır. Ocaktan alınan karışımın ağzına bir kapak kapatılır.
 • Hemen sonra tencere sarılarak ertesi güne kadar mayalanmaya bırakılır. Ertesi gün daha evvel haşlanmış buğday, nohut ve mayalanan karışım düdüklü tencereye alınarak ortalama 1,5 -2 saat kadar pişirilir. Pişen tirşik çorbasının içine sarımsak dövülerek servis edilmelidir.
 • Tırşik çorbası konserveleme metodu ile kavanozlara doldurularak 3-4 ay süresince tazeliğini koruyabilir.
 • Tirşik çorbası olarak herkesçe malum olan tirşik yemeği Adana ilimizin de meşhur bir yemeğidir.
tırşik

Şifalı 5 Değişik Tirşik Yemeği

1) Tırşik Ekşilemesi

Kahramanmaraş’ın ünlü tırşik çorbasına kıyasla daha basit meydana getirilen bir tariftir tırşik ekşilemesi. Minimum tırşik çorbası kadar da besleyici ve sağlıklıdır. Hatay’ın bölgesel yemeklerinden bu tarifi elinizin altında tırşik otu var ise bolca nar ekşisi ve limon suyu ile hazırlayabilirsiniz. İçerisine bulgur ya da pirinç atarak pişirebilirsiniz. Tirşik otu en leziz biçimde nasıl değerlendirilebilir diye düşünüyorsanız tirşik ekşilemesi güzel bir alternatiftir. Tirşik Ekşilemesi (Hatay Yöresi)

Tirşik Ekşilemesi (Hatay Yöresi)

2) Tırşığın Diyarbakır Buluşması

Diyarbakır usulü tırşik oluşturmak için her şeyden önce sebzelerinizi hazır etmelisiniz. Patates, patlıcan, domates, biber ve kuru soğan kullanılarak hazırlanan Diyarbakır usulu tırşık yemeği küp küp kesilen küçük sebzeler ile iştah açıcı bir görünüme haiz olur. Diyarbakır usulü olan tırşık yemeği içeriğinde var olan vitamin ve varsıl mineraller sebebiyle hem sağlığa aynı zamanda damak tadına hitap eder. Aileniz ve misafirleriniz için hazırladığınız tırşık yemeğini anne yiyecek olarak kullanabileceğiniz şeklinde meze veya muavin yiyecek olarak da kullanmayı tercih edebilirsiniz. Diyarbakır Usulü Tırşık

Diyarbakır Usulü Tırşık

3) Şifa ile Buluşan Maraş Usulu Tirşik

Kahramanmaraş tırşik çorbası tarifi ile damak çatlatmaya hazır mısınız? Bölgesel bir ot olan ve agu içeren tırşığın ehil ellerde şekillendiği Maraş usulü tirşik değişik lezzeti ile sofranıza şifa getirir. Yaban pancarı olarak herkesçe malum olan tirşiğin ince ince doğranacak şekilde mayalanması ile hazırlanan tirşik zahmetli fakat bir o denli da leziz bir çorbadır. Adım adım kurallarına münasip bir halde Maraş usulü tırşığı yapabilir bu değişik ve enteresan çorbanın tadına bakabilirsiniz. Maraş Usulü Tirşik

Maraş Usulü Tirşik Çorbası

4) Pazı ile Tirşiğin Mükemmel Buluşması

İrmik, bulgur, pazı, kuyruk yağı ve kıyma kullanılarak hazırlanan tirşikli ekşili sulu köfte daha ilk lokmasında damaklarda kalıcı bir lezzet bırakır. Mis şeklinde nane kokusu ile kafa döndüren tirşikli ekşili sulu köfte mükemmel lezzetinin yanında ayrıca sağlığa yararlı yönleri ile de sofralarınıza yakışır. Bununla beraber Uzak’ta da bölgesel bir yiyecek olarak tüketilen tirşikli ekşili köfte misafirleriniz için leziz bir anne yiyecek olabilmektedir. Tırşik Hakkari bölgesinde nasıl yorumlanmış merak edenlere ekşili tırşik çorbası ile ekşili sulu köfte karışımı olan pazılı tarifimizi tavsiye ediyoruz.Bölgesel Tirşik Yemeği

Bölgesel Tirşik Yemeği

5) Çorbanın En Şifalı Hali

Yoğurtlu tırşik çorbası ile damaklarda yoğun bir lezzet terk etmek, koyvermek isteyenler için Tırşık Andırın doktoru çorbası doğru seçim olabilecektir.. Bölgesel bir lezzet olan tirşik çorbası hem lezzeti aynı zamanda yararları ile göz doldurur. Nohut, yoğurt, yarma kullanılarak hazırlanan tirşik çorbası faydası ve sımsıcak lezzeti ile sofralarınıza şifa dağıtır. Tirşik Çorbası (Andırın hekimi)

Tirşik Çorbası (Andırın hekimi)

Turp Otunun Asla Duymadığınız 9 Faydası

Çoban Çökerten Otunun 8 İnanılmaz Faydası

Şevketi Bostan Otu ne demektir? yararları Nedir?

Isırgan Otu Suyu yararları, Saça Nasıl Uygulanır?

Yapışkan Andız Otu yararları: Kanser Tedavisinde Kullanımı

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride lakırdı konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

film izle instagram izlenme hilesi deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler TrBet
izmit escort bayan Online Türkçe Casino 720p film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi full hd film izle guvencehd.org Onwin vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet escort anadolu Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis 1win Milosbet Pin Up Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Betgaranti Kolaybet ankara escort bayan ankara escort Maksibet Lotusbet Masterbetting Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Paşacasino Betorspin Rbet Oslobet Vbet nisanbet Sahabet Pokerklas Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Kralbet betbox Maltbahis Jupiterbahis gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet gates of olympus betturkey Deneme bonusu veren siteler Grandpashabet