herdembilgiler

Samatya Restoranları – Tarihin İzini Takip Edebileceğiniz 10 Mekan

Samatya Restoranları – Tarihin İzini Takip Edebileceğiniz 10 Mekan

Nefis Yiyecek Tarifleri Seyyah Gurme Serisi

Samatya Meyhane – Seyahat – Restoran Rehberi

Samatya, buram buram eski dönem kokan İstanbul’un geçmişinden kopamayan bir semtidir. Gezilmesi ve muhakkak görülmesi yerlerden bir tek biridir. Nerede zamanı bir doku var ise, nihayet zamanlarda moda olmaya adım atmıştır. Dökülen duvarlar, arnavut kaldırımları ve geçmiş zaman içinde bağlantısı hala devam eden mekanlar son derece alaka görür. Resim çekmeye ve gezip görmeye meraklı biriyseniz, bu merakınıza bir de tatlı heyecanınız ekleniyorsa sizleri Samatya’ya götüreceğiz. Samatya’da göreceğiniz dokular ve eski Samatya konakları sizi alıp oldukça ırak diyarlara götürebilir.

1998 senesinde televizyonda yer edinen İkinci Bahar dizisinin çekilmiş olduğu mekan Samatya, şimdi size bu ova olanakları sayesinde oldukça yakın. Gitmeksizin evvel bilmeniz gerekenleri burada açıklıyoruz. İstanbul, Samatya ile bir başka güzel!

samatya
www.hurriyet.com.tr

Zamanı Dokusuna Vefalı Bir Semt: Samatya

Samatya semtini eğer tv izliyorsanız bir halde dizi ve reklamlardan görmüş olabilirsiniz. Binaların yükseldiği ve trafiğin bir türlü durmadığı İstanbul’da, en sakin bölgelerden biridir. Alçak kattan oluşan binalar, ufak esnaflar ve birbirini senelerdir tanıyan semt sakinleri ile bir bütündür Samatya. Birden çok kültürden insana sokaklarında yer açan, ufak fakat bir o denli da içten bir yerdir.

Denize olan yakınlığı, balıkçı teknelerinin hareketliliği ve yeme içme kültürünün önemsendiği Samatya’da geçireceğiniz her gün, farklı bir cümbüş olabilir. Meyhane ve lokantaları ile semte hareketlilik katar. Hatta Samatya Rum Meyhanesi ünlü meyhanelerden biridir. Samatya sokaklarında gezdiğinizde 16. yüzyılda meydana getirilen kilise ve mimari yapılar dikkatinizi çekecektir. Bu yapılardan birisi de Hristos Analipsis Kilisesi olur. Bu kilise Hz. İsa için yapılmıştır. Öteki zamanı dokularını merak edecek olursanız; Sahakyan-Nunyan Ermeni Mektebi’ni görebilirsiniz. Bu okul seneler sonrasında çıkan yangından etkilenmiş ve hemen sonra restore edilmiştir. Samatya kilisesi ve camileri ile din – lisan birliğinin sağlandığı semtlerden biridir.

Peki, Samatya adı nereden geliyor?

Semte gelenler her şeyden önce “Samatya ne demek?” diye bir sual yöneltir semt halkına. Samatya’nın oldukça eski zamanlarda balıkçı bir köy olduğu söylenir. Bu yüzden evvelinde bu semtin adı kum kelimesini ifade eden “psamathos” kelimesinden gelmektedir. Süre içinde bu kelime “psamathia” olmuştur ve dilin gelişiminden dolayı da Samatya’ya dönmüştür. Cumhuriyet sonrasında meydana getirilen ad değişikliklerinden Samatya’da etkilenmiştir ve Kocamustafa Paşa adını almıştır. Yeni adını ise oldukça azca şahıs kabul edebilmiştir. Şimdi ise bile bu bölge Samatya olarak bilinmektedir ve anlatılır.

Eski İstanbul’u merak ettiğinizde ve özlediğinizde Samatya’ya uğramanızı ve uzun uzun zaman geçirmenizi tavsiye ederiz. Dar sokaklar, samimi esnaflar ve denize oluşturulan yokuşlar sizi bekleyecektir. İstanbul’un Fetih edilmesi’nden sonrasında Müslüman olmayanlar ve Müslüman olan halkın dahil içe yaşamış olduğu, benzer ekmeği paylaşmış olduğu Samatya’da bu içtenlik hala devam etmektedir. 16. yüzyılda semtte meydana getirilen Abdi Çelebi Cami ve Ermeni kiliseleri bu kültür birliğini en iyi biçimde ifade etmektedir.

samatya
bayaiyi.com

Samatya Nerede, Nasıl Gidilir?

Samatya’yı bir tek internette veya televizyonda müşahade etmek yetmez. Sakin ve alaka çeken dokusunu daha yakından görmelisiniz. Işte sırf bunun için eğer İstanbul haricinde iseniz, İstanbul’a gitmelisiniz. Samatya’ya ulaşım seçeneklerinizi ifade edecek olursak, şu listemize göz atarak ulaşımı kolaylaştırabilirsiniz.

 • Sirkeci’den trene binerek Kocamustafa Paşa durağında inebilirsiniz.
 • Kendi otomobiliniz ile terk etmek istediğinizde, Eminönü ve Bakırköy kumsal yolunu kullanın. Yoldan devam ederek Yenikapı ve Bakırköy istikametinde ilerleyin.
 • Toplu taşıma kullanacağınız vakit, Yedikule ve Eminönü, Yedikule ve Beyazıt, Yedikule ve Bölme, Yeşilköy ve Eminönü güzergahları içinde işçi otobüsleri kullanmanız gerekecektir.
 • kent dışından geliyorsanız ve Mustafa Kemal Atatürk Havaalanı’na iniş yaptıysanız, bu noktadan kalkan ve Bölme’e doğru ilerleyen otobüsleri kullanarak rahatça ulaşımı sağlamak size bağlıdır.
samatya nerede
listelist.com

Samatya’da Tarihin İzini Takip Edebileceğiniz 10 Mekan

Samatya meyhane ve balık kültürüne haiz bir semt olarak bilinmektedir. Alkol alışkanlığınız olmasa bile nezih restoranlarda leziz balıkları yiyebilirsiniz. Samatya’ya gittiğinizde görmeniz ve ne olursa olsun yiyecek yemeniz ihtiyaç duyulan bölgeleri listemize ekledik. Yeme ve içmeye dair ne var ise, birazcık da resim çekmeye ilgiliyseniz bu mekanları seyahat programınıza eklemelisiniz!

1) Samatya Balık Müzesi

 • Samatya Balık Müzesi, 1991 senesinde Balıkçılar Derneği kurucusu Haydar Deniz’in katkıları ile hazırlanmış ve açılmıştır.
 • Bu müzeye uğradığınızda, ortalama 350 balığı detaylı olarak irdeleyebilirsiniz.. Üstelik bu balıkların kadavraları hususi bir madde içinde korunuyor ve sergileniyor. Çeşitli balıklar ülkemizden avlanan, bir kısmı ise dışarıdan getirilen balıklardır.
samatya balık müzesi
www.senanlatistanbul.com

2) Surp Kevork Kilisesi

 • Söylemlere nazaran Hz. İsa’nın idam edilirken asılmış olduğu çarmıhtan kalan parçalar, Surp Kevork Kilisesi’nde içeriyor. Doğal bu senelerdir anlatılan bir hikayedir. Ne kadar hakikatı yansıtır kim bilir. Kiliseye gittiğinizde ayrıntılı data alabilirsiniz.
 • Samatya’nın en dikkat çeken mimari yapısı, Surp Kevork Kilisesi olarak kabul edilmelidir. Samatya’ya yolunuz düştüğünde ne olursa olsun görmelisiniz.
surp kevork kilisesi

3) Aya Nikola Kilisesi

 • Her yıl yılbaşı zamanında sıkça göze çarpan Noel Baba figürü, Aziz Nikola’yı hatırlatır. Aziz Nikola, fukara ve balıkçı halkın azizi olarak hatırlanır. Bu kilisenin her ay ziyaret günü olduğu bilinmektedir. Gitmeksizin planlı olursanız, kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Aya Nikola’da Osmanlı zamanında Rum balıkçılar evvel dini merasim yapar sonrasında balık avına çıkarmış. Bu kilisenin halk için önemi büyüktür.
 • Samatya gezinizde ziyaret edebileceğiniz yerlerden birisi de bu kilise olabilmektedir.
aya nikola kilisesi

4) Samatya Meze Restoran

 • Samatya’da açlık zilleri çaldırmış olduğu an gideceğiniz bir durak daha sizinle. Samatya Meze Restoran’da peynirli pazı sarmasından mücvere kadar birbirinden leziz mezeler, balık keyiflerinize ortak olabilmektedir.
 • Oldukca münasip rakamlar ödeyerek, karnınızı en nefis biçimde doyurabileceğiniz Samatya Meze Restoran’da geçireceğiniz her anın tadını çıkarabilirsiniz. içten ve sakin bir yer olan Samatya Meze, sizleri istediğiniz her an konuk yapmak eylemek için hazır.

Adres: Kocamustafapaşa Caddesi, Gümüş Yüksük Sokak. No: 8 Samatya, İstanbul

İletişim: 0 212 586 82 49

samatya meze restoran

5) Samatya Konakları

 • Rengarenk boyaları ile dikkat çeken Samatya evlerini görünce içiniz açılacak. Asırlık evlerin pencere önündeki açan çiçekler ise hala umudun var bulunduğunu gösterecek.
 • Dış mekan fotoğrafçılarının da ilgisini gören Samatya evleri, Samatya’yı ziyaret eden misafirlerin fotoğraflarını renklendirecek derecede dikkat çekici.
samatya konakları
turkagram.com

6) Kuleli Meyhanesi – Ato’nun Yeri

 • Ünü Samatya’yı aşan ve hatta mezeleriyle İstanbul’un en iyileri içinde yerini alan Ato’nun yeri, Samatya gezinizde lezzet durağınız oluş için oldukça en uygun yol!
 • Zeytinyağlılar, fasıla sıcaklar, taptaze deniz ürünlerini, et ve balık ızgara çeşitleri, alkollü alkolsüz içecekler menüde sizleri bekliyor, denemenizi tavsiye ediyoruz.
kuleli meyhanesi

7) Sümbül Efendi Külliyesi

 • Osmanlı vaktinden bir miras olan bu yapı, daha önceleri bir dini merkezmiş. Birkaç restorasyondan geçerek Sümbül Efendi Külliyesi halini almış.
 • Külliye içinde Sümbül Efendi Camisi ve bir türbe yer alır. bundan farklı olarak zincirli servi ağacı da görebileceğiniz en eski ağaçlardan biridir. 2. Mahmut döneminden itibaren canlılığını korumuş olan bir ağaç bulunduğunu söyleyenler de olduğu bilinmektedir.
sümbül efendi külliyesi
www.istanbul.com

8) Ali Haydar – İkinci Bahar

 • Samatya balık restaurantları ile pek oldukça kişiyi ağırlamaktadır. Bu restoranlardan birisi de Samatya Ali Haydar Restoran’dır.
 • Bu restoranı mühim kılan vasfı nedir diye sormuş olacaktır olursanız; Samatya İkinci Bahar dizi bölümlerinin çekilmiş olduğu mekandır.
 • Birbirinden leziz kebap ve yiyecekleri ile karnınızı rahatça doyurabileceğiniz bir adres.
samatya ali haydar

9) Samatya Develi Restoran

 • Samatya Develi restoran 2002 senesinde İstanbul’un en iyi 5. yiyecek mekanı olarak ün salmıştır.
 • Gün içinde acıktığınız anda Develi’ye uğrayıp saatlerinizi geçirebilirsiniz.
samatya develi

10) Samatya Ufak Paris Restoran

 • Samatya restoranları ile dikkat çekmeye devam ediyor. Balığı en iyi biçimde hazırlayan balık ustaları, seneler geçse de unutamayacağınız bir balık ziyafeti yaşamanız için yemek pişirdiğimiz evlerimizin özel alanında!
 • Samatya Ufak Paris Restoran da, bu meşhur balık restoranlarından yalnızda birisi. Al et, tavuk eti ve balık etini nasıl tatmak isterseniz istediğiniz benzer biçimde servis edilen Samatya Ufak Paris’te, tadılan lezzetleri oldukça seveceksiniz.
 • Akşam saatlerinde diri müzik ziyafetine ve birbirinden nefis yiyeceklere tanık oluş için siz de Samatya Ufak Paris’e gidebilirsiniz.

Adres: Kocamustafapaşa Mahallesi, Gümüş Yüksük Sokak, No: 3, Samatya – Fatih, İstanbul

İletişim: 0532 593 45 42

samatya küçük paris

Seyahat Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Büyükada’da Ne Yenir? Ada’nın En Ünlü 10 Nostaljik Lezzet Durağı

Heybeliada Gezilecek Bölgeler – Ne olursa olsun Görmeniz Ihtiyaç duyulan 10 Mekan

Yeldeğirmeni Mekanları – Sizi Bahtiyar Edecek En Gözde 10 Adres

Yeniköy’de Ne Yenir? Müdavimi Olacağınız Kalitesi Durağan(durgun) 10 Adres

Kireçburnu Balık Restoranları – Gidebileceğiniz En İyi 10 Nezih Mekan

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi turkcasino.net asyu2017.org/slot-siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
1xbet mobil 1xbet az 720p film izle full film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi full hd film izle guvencehd.org Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Betorder Kalebet giriş milosbet giriş 1win deneme bonusu meritking giriş meritroyalbet > betpasi.com escort anadolu bahis20.com canlı casino siteleri goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis maksibet rulet siteleri betwinner giriş Nakitbahis Megabahis Hititbet Mostbet Betovis Onwin 1win Milosbet Pin Up Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Betgaranti Kolaybet Betorder Maksibet Lotusbet Masterbetting Norabahis Piabellacasino Cup90 Hititbet şişi escort kızılay escort Melbet/a> “Tarafbet Paşacasino Betosfer Rbet Oslobet restbett.net Vbet nisanbet Sahabet Tarafbet Betgaranti Betzmark Mariobet Sahabet Pokerklas Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Megapari Tipobet Kralbet Casinogaranti Meritslot Betpark betbox Maltbahis Jupiterbahis gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Youwin giriş betwinner betwinner giriş viagra fiyat