Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir? – Nefis Yemek Tarifleri

Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir? – Nefis Yemek Tarifleri

2000 Senelik Mucizeyi Gün Yüzüne Çıkarıyoruz: Reishi Mantarı

Mantar dünyasında Ganoderma lucidum, Çin ve Japon kültüründe Lingzhi Reishi kısaca ölümsüzlük mantarı olarak herkesçe malum olan Reishi mantarı, olağanüstü yararları olan bitkisel bir üründür. Amerikan Bitkisel Farmakopesi ve Terapötik Kısmına eklenen Reishi mantarı bağışıklık sistemi için mühim bir bitkidir.

Al Reishi mantarı 2000 yıldan fazla bir süredir geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılan herkesçe malum olan en eski mantar çeşididir. tabiatta oldukca ender olarak yetişen bu mantar türü, nihayet günlerde Garp dünyasında da kabul görmektedir ve sık kullanılıyor.

REKLAM ALANI

Ortalama 2000’in üstünde Reishi mantar çeşidi bulunmaktadır. Sadece Reishi mantarı çeşitleri içinde al Reishi mantarı sağlığa yararları ile ön plana çıkmaktadır.

Reishi Mantarı ne demektir? Özellikleri Nedir?

Belirgin bir sapı olmayan, yumuşak, alt kesimi odacıksız, düz ve al parlak renkli bir şapkaya haiz olan Reishi mantarının alt kısımları yaşına nazaran kahverengileşmeye adım atar. Buruk bir tadı olan mantar sporlarını oldukca ince gözeneklerden yayar.

Suda eriyen polisakkaritler, steroid hormon benzeri olan ganoderik asit (triterpenler), amino grup asitleri kumarin, lakton, mannitol, doymamış yağ asitleri, alkaloidler, protein, vitaminler ve mineraller ihtiva eder.

Son derece dayanıklı ve odunsu bir mantar türü olan Reishi, geniş yapılıdır ve şişe mantarına benzemekte. Odunsu yapısından dolayı kuru veya yaş yenilmez olan mantarın %75’i sudan meydana gelir. Yenilmez olduğundan dolayı mantarın aslı çıkartılarak veya çayı sağlanarak tüketilir. Reishi mantarı kahvesi olarak da tüketilebilen mantar keskin aromasıyla ön plana çıkar.

Reishi Mantarı Nerede Yetişir?

İçerisine oldukca azca ziya geçiren, oldukca nemli yabani ormanlık alanlarda yer edinen diri ağaçlar üstünde veya çürümeye surat , sima ,çehre tutan ağaç kütükleri üstünde yetişen Reishi mantarı, ender olarak var olan ve ılıman iklimleri seven bir mantar çeşididir.

Ağaç köklerinde veya gövdelerinde gelişen mantarın yetişmesi uzun sürer. Gelişimi esnasında rastgele bir kimyevi maddeye, gaz molekülüne veya sıvıyla temas ederse, mantarın hücre yapısı bozulur ve en mühim bileşeni olan triterpenlerin oluşumu önlenir. Bu maddenin oluşmaması Reishi mantarının şifalı etkilerinin de kaybolmasına sebep olur ve öteki kültür mantarlarından hiçbir farkı kalmaz.

Reishi Mantarı Nasıl Üretilir?

Evde yetiştirilmeye münasip bir mantar türü olan Reishi mantarı, kirlenmeye karşı dayanıklıdır ve oldukca süratli bir halde yayılır. Reishi mantarı yetiştirilmesi oldukca hususi ve sıkıntılı isteklere haiz olmayan bir mantar türüdür ve değişik şekillerde gelişmesi sebebiyle gelişiminin izlenmesi eğlencelidir.

Buğday, yulaf, arpa ve çavdar içinde iyi döllenen mantar, dışarıda yetiştirilmek istenirse kuru ağaç kökleri ile aşı yapılabilir. Konut içinde Reishi mantarı üretimi için elverişli geniş torbalar kullanılır. Gelişmeye süregelen mantarın boynuzunun poşet içinde şekillenmesi gerekmektedir. Boynuz istek edilen boyutlara vardığında torbanın üst kısmı delinir. Mantarın daha süratli büyümesini tedarik etmek amacıyla büyütülmüş olduğu ortama temiz hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

Reishi mantarı tohumu olan bir mahsul değildir. Sporları olanakları sayesinde çoğalır. Reishi mantarı oldukca çok sayıda spor ihtiva eder. Mantarın meyve kısmı sporlarını düşürmeden evvel hasat edilebilir. Sert yapısından dolayı kimi zaman testere kullanmak da lazım olabilir.

Toplanan mantarları daha uzun bir zamanda saklayabilmek için rutubet alıcı araçlardan geçirilmeli veya gölge ve nemsiz bir ortamda kurutulmalıdır. Son senelerde Reishi mantarına olan ilginin artması ile beraber ülkemizde Reishi mantarı üretim tesisi kurulumunda artış gözlenmektedir.

Son derece keskin bir tada ve aromaya haiz olan odunsu yapıdaki mantarın yemeği yapılmaz. Kurutulup toz haline getirilerek yiyeceklere katılabilir veya taze ya da kuru halde çayı sağlanarak tüketilebilir.

Reishi Mantarı Yararları Nedir?

 • Sakinleştirici etkiye haiz olan Reishi mantarı, sinirleri yatıştırır. İştahı arttırır ve uykuyu düzenler. Bellek güçlendirici tesirinin yanında ayrıca enerji arttırıcı vasfı ile canlılık ve zindelik sağlar.
 • Reishi mantarı sedef hastalığına iyi gelmektedir, aynı zamanda Reishi mantarı egzama hastalarına yararlarından dolayı önerilir.
 • Antioksidan bileşenleri olanakları sayesinde vücudun koruma sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Reishi mantarı akciğer kanseri şeklinde bağışıklık sisteminin baskılandığı immün sistem hastalıklarına karşı vücudu korur ve hastalığın yayılmasını engeller. Reishi mantarı kanser tümörü üstünde son derece tesirlidir.
 • Kan basıncını düşürücü etkiye haiz olan Reishi mantarı, yüksek tansiyona haiz hastalarda düzgün biçimde kullanıldığında tansiyonu dengeler.
 • Bitkinlik ve halsizliği önleyen mantar, solunum sistemini de düzenleyerek soğuk algınlığı ve öksürük şeklinde durumlarda yararları ile göze çarpar.
 • Reishi mantarı böbrek yetmezliği hastalığından korunmak veya mevcud hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla da kullanılıyor.
 • Kan sirkülasyonunu hızlandıran Reishi mantarı cinsel kuvvet arttırıcı vasfa haizdir.

Reishi Mantarı Kapsülü Ne İşe Yarar? Yararları Nedir?

 • İçeriğinde yer edinen lingzhi-8 adlı protein sebebiyle organ nakli olan hastalarda ihtimaller içinde bir organ reddi durumuna karşı Reishi mantarı kapsülünün pozitif tesirleri gözlenmiştir.
 • Düzgün biçimde olarak tüketildiğinde LDL kısaca fena kolesterolü düşürücü etkiye haiz olan Reishi mantarı kapsülü total kolesterolü düzenler
 • Peki, Reishi mantarı neye iyi gelmektedir? Meydana getirilen incelemelerde hepatitli hastaların tedavilerine eklenen kapsüllerin, iyileşmeyi destekledikleri gözlenmiştir.
 • Sinirleri yatıştırıcı etkisinden dolayı anksiyete, depresyon ve madde bağımlılığı tedavisini destekleyicidir.
 • Reishi mantarı beyin tümörü gelişimini engelleyici etkiye haizdir.
 • Reishi mantarı romatizma ve artrit tedavisinde tesirlidir, toksinlerin bünyeden atılmasına destek verir.
 • Kalp organı ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur, bulaşıcı hastalıklara yakalanma istenmeyen ihtimalini düşürür. Kanın pıhtılaşmasını engeller.
 • Reishi mantarı diyabet hastalarında kan şekerini düzenlemeye destek verir.

Reishi Mantarı Zararları Nedir?

Reishi mantarı yararları ile olmasıyla birlikte taraf tesirleri ile de alaka çekici bir mantar türüdür. Kalıcı bir ziyanı olmayan Reishi mantarı, insanların bir çoğunda saç dökülmesi, bulantı, kusma, boğaz ağrısı, uykusuzluk ve iştah kaybı şeklinde taraf etkilere sebep olur.

Kan inceltici ve pıhtılaştırıcı ilaç kullanan ve cerrahi bir operasyona hazırlanan kişilere önerilmez. Alerjik bir bünyeye haiz olan insanlarda gereğinden fazla duyarlılığa sebep olabilir. Bu durumda al ve kaşıntılı bir ten döküntüsüne sebep olur.

Ağız ve boğaz bölgesinde gereğinden fazla kuruluğa niçin olabilen Reishi mantarı glikoz hastalığı için kullanılan ilaçlar ile beraber tüketildiğinde gereğinden fazla gerilim düşüklüğüne niçin olduğu gözlemlenmiştir.

hipertansiyon hastalarına tavsiye edilen Reishi mantarının devamlı kullanımı mide organını kanamasına sebebiyet verebilir. bundan farklı olarak hamile ve emzikli bayanların Reishi mantarı tüketilmesi önerilmez. Gereğinden fazla kırılgan ve alerjik bünyeye haiz olanlarda Reishi mantarı sabunu zararları sebebiyle önerilmemektedir.

Reishi mantarı taraf tesiri olan bir mahsul olduğundan dolayı kronik hastalığa haiz olanların tüketmeden evvel ne olursa olsun doktora danışmaları zorunlu olmaktadır.

Reishi Mantarı Zayıflatır Mı?

Reishi mantarının zayıflama üstüne direkt tesiri yoktur. Sadece mantarın antioksidan içinde ne olduğu vücutta birikmekte olan çok suyun atımına yardımcıdır. Bünyeden atılan ödem kilo kaybedilmesine sebep olur. bundan farklı olarak toksin maddelerin bünyeden uzaklaştırılmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır.

Toksin maddeler vücutta en çok yağ hücrelerinin çevresinde depolanır. Toksin maddelerin bünyeden atılması yağ hücrelerine ulaşımı kolaylaştırarak yağ yakımını hızlandırır. Vücudun vücudun koruma sistemini destekleyen Reishi mantarı, rejim esnasında vücudun sıska düşmesini önler.

Reishi mantarı İbrahim Saraçoğlu tarafınca da ele alınmıştır. Saraçoğlu mantarın antioksidan tesiri sebebiyle kilo vermeye faydalı olduğunu anlatmaktadır.

Reishi Mantarı Tutarları Nasıldır? Nerede Satılır?

Al mantar, gano mantarı ve bitkilerin ruhu olarak herkesçe malum olan Reishi mantarı, gençleştirici ve hücre yenileyici tesirleri sebebiyle son derece meşhurdur. ülkemizde Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yetişen Reishi mantarı büyük avmlerinde, eczanelerde, aktarlarda ve web üstünde yer edinen şifalı nebat firmalarında satışa sunulur.

1 kilo kuru Reishi mantarı fiyatı 800 TL ile 1000 TL içinde değişim gösterir. Benzer biçimde Reishi mantarı tohumu tutarları da 800 ile 1000 TL içinde değişmiş olur. Kurutulmuş halinin haricinde Reishi mantarı hapı, Reishi mantarı sabunu, Reishi mantarı şampuanı, Reishi mantarı diş macunu, Reishi mantarı ilacı, Reishi mantarı yağı ve Reishi mantarı tablet şeklinde Reishi mantarı ürünlerini de satışa sunulmaktadır.

Reishi mantarı kullanımı son senelerde son derece yaygındır. Reishi mantarı yenilemez olduğundan dolayı en organik haliyle Reishi mantarı çayı olarak tüketilir. Suda kaynatılarak mantarın içinde yer edinen maddelerin suyun içine geçmesi sağlanarak Reishi mantarı aslı yapılır.

Hazırlanan Reishi mantarı suyu uzun bir zamanda bekletilmeden derhal tüketilmelidir. Ters halde antioksidan içeriğin tesiri kaybolur. Toz haline getirilen Reishi mantarı tozu yiyeceklere ekilerek kullanılabilir.

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kelam konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr