Plastik Mutfak Ürünleri Zararlı Mı? 13 Soru – Cevap

Plastik Mutfak Ürünleri Zararlı Mı? 13 Soru – Cevap

İçindekiler

Yemek pişirdiğimiz evlerimizin özel alanında Plastik Mahsul Kullanımına Dair Her Şey!

En Sık Sorulan Sorular

Günümüz şartlarında nerede ise her evde plastik mahsul bulunmakta. Bu ürünler son senelerde plastik mutfak eşyaları zararı dokunan mı tartışmalarına misafir olabilmektedir. Uzmanların önerilerine gore her insanın bilinçlenmesi mevzusunda haberler ve seminer düzenleniyor. Marketten veya lokantalardan bir halde evinize giren plastik ürünlere bu yazımız vasıtasıyla, bir de biz değinelim istedik.

REKLAM ALANI

mavi gezegenin dengesini kol kanat germek ve daha sıhhatli bir çevrede hayatı idame ettirmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Hemen hemen 70 senedir hayatımızda olan plastikler, petrolden üretildiği için hayat konforunu ve kalitesini düşürmekte. Bu mevzuda her insanın bilinçlenmesini hedefledik. Plastik gizleme kapları zararı dokunan mı sorusuna cevap vermeden evvel bu kapların hangi tür plastik bulunduğunu idrak etmek ve kavramak gerekmektedir.

plastik mutfak eşyaları zararlı mı

Plastik Çeşitleri, Özellikleri – Hangisi Zararı dokunan, Sıhhatli?

Piyasada var olan plastikler 1’den 7’ye kadar numaralandırılmıştır. Bu numaralar plastiklerin hangi gaye ile kullanıldığını ve doğada yok olma süresini açıklar. Alacağınız ürünün etiketini denetim edip almanız ve numarasını incelemeniz en doğru adım olur. Zararı dokunan maddeler içeren plastikleri ayırt ettiğinizde, mutfağınızda daha sıhhatli süre geçirebilirsiniz. Hangi numara neyi ifade ediyor diyecek olursanız:

 • 1 numaralı olan tür PET veya PETE politen içeren gruptur. Cam şişelerde veya içecek şişelerinde kullanılır. Zararsızdır.
 • 2 numaraları olan plastik, HDPE Yüksek Yoğunluklu Polietilen ihtiva eder. Zararsız kabul edilen bu grup süt şişesinde ve deterjan paketlerinde yer alır.
 • 3 numaralı gruba geldiğimizde ise; birazcık dikkatli olmanız önerilir. Bu grup zararlıdır. Streç, folyo, plastik kaplamalarda karşınıza çıkar. Bu ürünlerde dioksin adında olan zararı dokunan maddeler bulunmaktadır.
 • 4 numaralı tür, LDPE Azca Yoğunluklu Polietilen ihtiva eder. Çöp torbaları ve yiyecek gizleme kutularında görebilirsiniz. Zararsızdır.
 • 5 numaralı plastik ürünler, yoğurt kapları, biberon ve şişe kapaklarında yer almıştır. Sıhhat için zararsızdır.
 • 6 numaraya değinirsek, köpük bardak ve tabak şeklinde olan ürünlerini görmüş olacaksınız. Bu plastik türü zararlıdır!
 • 7 numaralı plastikler ise azca evvel anlatılan grup haricinde kalır. Bu grup da sıhhat ve tabiat için ziyan teşkil eder.

Plastikleri daha iyi aşina olmak ve nasıl kullanılacağı mevzusunda data alabilmek için sizleri sual – yanıt köşemize çağrı ediyoruz!

mutfakta plastik ürün kullanımı

1) Buzdolabı Poşeti Sıhhatli Mı?

 • Buzdolabı poşetinin olmamış maddesi polietilendir ve sıhhat için rastgele bir mesele arz etmez. Buzdolabı poşetinde yiyecek ısıtmak veya haşlamak sağlıksızdır.
 • Ürünlerini gizleme mevzusunda yardımcıdır. Isıya maruz kalmadıkça rastgele bir tehlikesi görünmemektedir.
buzdolabı poşeti sağlıklı mı

2) Streç Filmi Nasıl Kullanmalıyım?

 • Streç filmi kullanırken yağ ve gıdalardan ırak tutmanız önerilir. Ürünlere temas ettirmeden hava almasını önlemek için kullanılmalıdır. Böylece yiyeceklerin kurumasını önlersiniz.
 • Streç filmle gün içinde tüketilecek yiyecekleri, kuru yemiş şeklinde ürünlerini muhafaza edebilirsiniz. Bu ürünün ısıtılması sıhhat için tehlikelidir. Bundan dolayı streç filmi mikrodalgada ısıtmayınız.
streç film nasıl kullanılır

3) Fırın Poşeti Zararı dokunan Mı? Yerine Ne Kullanılabilir?

 • Fırın poşeti üstüne meydana getirilen araştırmalar neticesinde, bu ürünün sıhhat için bir eksisi bulunmamıştır.
 • Yiyeceklerin poşet içinde daha süratli ve yumuşak pişmesini sağlarken; fırının kirlenmesini de önlemektedir. Eğer fırın poşeti kullanmak istemiyorsanız; pişirme kağıdını tercih edebilirsiniz.
fırın poşeti

4) Çay, Kahve İçtiğimiz Kağıt & Karton Bardak Zararı dokunan Mı?

 • Çay ve kahve içilen kağıt ve karton bardaklar, ısıya maruz kalmış olduğu için yapısındaki polimer içeceğe geçebilir. Bundan dolayı sıhhatli bir mahsul değildir.
 • Plastik ürünlerle kıyaslandığında daha masum görünen bu kağıt bardaklar da tekrar sıhhat ve tabiat için tehlikelidir. Uzmanlar cam ürünlerin kullanımını tavsiye eder.
karton bardak zararlı mı

5) Piknikte Kullandığımız Köpük Tabak Sağlığa Zararı dokunan Mı?

 • Köpük tabakların yapısında da polimer malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemeler ısıyla bir arada ortaya çıktığında zararı dokunan maddeleri açığa çıkarmaktadır.
 • Piknikte kullanımı basit görünen bu ürünler sıcak et ve sebzeye tehlikeli maddeleri geçirebilir. Bundan dolayı kullanımdan ırak durmanız önerilir.
köpük tabak sağlığa zararlı mı

6) Plastik Kaşık, Çatal, Bıçak Kullanımı Zararı dokunan Mı?

 • Plastik kaşık ya da çatal şeklinde ürünlerle sıcak besinler tüketilmesi tehlikelidir.
 • Soğuk ürünler mevzusunda benzer tehlikeyi göstermeyen bu ürünler, sıcağı hissettiğinde kanserojen maddeleri besine yansıtır. Bundan dolayı soğuk besinler kelam konusu ortaya çıktığında tercih edilebilir.
plastik çatal bıçak kullanmak zararlı mı

7) Meşrubatları Pipetle İçmek Zararı dokunan Mı?

 • İçeceklerin dişlere direkt temas etmemesi için kullanılan plastik pipetler, dişlerin ziyan görmesini engellerken plastik mahsul olduğundan dolayı ağız kanserine niçin olabiliyor.
 • Bileşik maddelerden elde edilmiş tek kullanımlık pipetler, içeceklerin içilmesini rahatlatırken sonrasında çöpe ve doğaya karıştığı için naturel döngüyü de etkiliyor.
pipet zararlı mı

8) Yemek pişirdiğimiz evlerimizin özel alanında Plastik Kap, Leğen, Süzgeç Kullanmak Zararı dokunan Mı?

 • Yemek pişirdiğimiz evlerimizin özel alanında renk renk yer edinen plastik gizleme kapları ve süzgeçler, soğuk suyla yıkandığında sıhhat için çekince oluşturmuyor.
 • Amma ve lakin kelam konusu sıcak su ve sıcak besinlerse; yapısındaki zararı dokunan maddeleri vücuda yansıtabilir. Bundan dolayı plastik kaplar alırken koduna ve mikrodalgaya uyum gösteren olup olmadığına bakabilirsiniz.
 • Bu plastik ürünlerini elinizde soğuk suyla yıkamaya dikkat ettiğiniz sürece tehlikeli olmaktan çıkıyor.
plastik mutfak ürünleri zararlı mı

9) Plastik Gizleme Kapları Zararı dokunan Mı?

 • Buzdolabında veya dondurucuda gıdaları uzun bir zamanda muhafaza yapmak eylemek için kullanılan plastik kaplar, ısıtıldığında sağlığınızı tehdit eder.
 • Dondurucudan besini aldığınızda sakın bu ürünlerle birlikte ısıtmayınız. Imkan varsa seramik kaplar kullanarak ısıtma işlemini uygulayınız.
 • bundan farklı olarak yoğurt ve süt şeklinde ürünlerin kaplarını ikinci kez kullanmak için saklamayınız. Bu ürünler tek kullanımlıktır. Kuru ürünlerin saklanması mevzusunda önerilmektedir.
plastik saklama kapları zararlı mı

10) Marketten Satın Aldığım Plastik Kutulu Ürünlerini Nasıl Saklamalıyım?

 • Alışverişlerinizde aldığınız ürünlerin bir kısmı plastik kaplarda sunulabilir. Peynir, et, yoğurt şeklinde. Bu ürünlerini eve geldiğinizde cam veya seramik kaplara aktarmanız en doğru karar olur.
 • Plastik kullanımının size ve doğaya ziyan vermemesi için mümkün olduğunca azaltılması önerilirken; siz de bu ürünlerini alabilmek yerine cam kaplarla verilen ürünlerini tercih edebilirsiniz.
 • bundan farklı olarak plastik kapların bulaşık makinesinde yıkanması doğru değildir. Makinede sıcak suyla yıkandığı için zararı dokunan maddeleri açığa çıkarmaktadır.
plastik kutular sağlığa zararlı mı

11) Plastik Kutulardaki Pastane Ürünlerini, Tatlılar Zararı dokunan Mı?

 • Evet, pastanedeki plastik ürünlerle sunulan malzemelerin birçoğu sağlığa zararlıdır. Zira plastik kaplarda muhafaza edilmesi için bu besinler sıcak biçimde kutulara aktarılıyor.
 • Sıhhatli bir seçim için plastik ürünlerdeki gıdaları almamanız önerilir. Mümkün olduğunca taze ve gözünüzle gördüğünüz ürünlerini satın almalısınız.
 • Börek, poğaça şeklinde sıcak pastane ürünlerinin plastik kaplarda saklanması sıhhat için münasip değildir. Isıyla birlikte plastik kapların içinde yer edinen tehlikeli maddeler açığa çıkar.
plastik kutudaki pastane ürünleri zararlı mı

12) Dondurucuda Pet Şişe İçinde Besin Saklamak ve Onu Çözdürmek Zararı dokunan Mı?

 • Bazen pet şişe içinde reçel veya sebzeler dondurucuya atılmaktadır. Bu ürünlerini tüketmek için çözdürme işleminde mikrodalga kullanılır. Bu işlemin sağlıklı olmayan bulunduğunu hatırlatalım. Pet şişeler dondurucuya girmemelidir.
 • Pet şişeyi kesip içindeki malzemeleri seramik veya çömlek kaplara alıp çözdürmeniz daha doğru olur. Pet şişelerin içinde uzun bir zamanda besin saklamak da ısıtmak kadar tehlikelidir.
pet şişe zararlı mı

13) Plasitik Kutularda, Pet Şişelerde Bakliyat, Yağ Şeklinde Besinler Saklamak Zararı dokunan Mı?

 • Pet şişeler hararet ve güneşe maruz kalmaması ihtiyaç duyulan ürünlerdir. Çeşitli evlerde yağ ve bakliyat pet şişelerde saklanmaktadır. Bu alışkanlığın sıhhat için büyük tehlikeler oluşturacağını bilmenizde yarar var.
 • Pet şişelerde antimon ve bron yer aldığından dolayı bu maddelerin gıdaya temasından kaçınılması tavsiye edilmektedir. Uzmanlar pet şişede nebat yetiştirmenin dahi tehlikeli bulunduğunu vurgulamaktadır.
pet şişede bakliyat saklamak zararlı mı

Tarçını Çok Tüketmenin Bilmediğiniz 7 Ziyanı

Protein Tozunun Bilinmeyen 5 Ziyanı, Taraf Tesirleri

Çok Yeşil Çay İçmenin Bilmediğiniz 5 Ziyanı

Ayakta Su İçmenin Zararları: Ayakta Su İçmemek İçin 3 Niçin

Güve ne demektir? Güve Kelebeği Niçin Olur? Nasıl Yok Edilmelidir, Önlenir?

4.9 milyon kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli hayat, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, naturel cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer almıştır. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc