Pirinç Nasıl Yetişir? Türkiye’de Pirinç En Çok Nerede Yetişir?

Pirinç Nasıl Yetişir? Türkiye’de Pirinç En Çok Nerede Yetişir?

Vatanımızda Pirinç En İyi Nasıl Yetişir?

Gıda kıymeti bakımından oldukça varlıklı ve yararlı olan pirinç, kalorisi yüksek bir tahıldır. Buğdaygiller içinde yer edinen pirinç, dünya genelinde yüzlerce hatta binlerce türüyle dikkat çeker. ülkemizde pirinç tüketilmesi oldukça çok olduğundan dolayı birden çok yemekte kullanılır. Türk mutfağında mühim bir yer edinen pirinç olanakları sayesinde leziz yemekler hazırlanmış olur. Çeltik adıyla da tanınan pirinç, yetişme sürecinde oldukça çok su ister. Bundan dolayı su ve yağış imkanları verimli olan ülkeler pirinç yetiştirme mevzusunda ön plana çıkar.

Pirinç nasıl yetişir mevzusuna değineceğimiz bu makalemizde pirinç ve yetiştirme koşullarını tek tek açıklayacağız. çoğunlukla Irak Şark ülkeleri pirinç tarımıyla ön plana çıkar; sadece ülkemiz de bu ziraat sahasında son derece başarı göstermiş sonuçlar vermektedir. ülkemizde pirinç nerede yetişir diye merak ediyorsanız; size dört gözle beklenen detayları bu satırda sunacağız.

REKLAM ALANI
pirinç nasıl yetiştirilir

Çeltik (Pirinç) ne demektir?

Çeltik, pirinç ile eş anlamlıdır; birbirilerinin yerine kullanılabilir. Çeltiğin spesifik vasfı kabuğundan ayrılmamış pirinç olmasından gelmektedir; işlenmemiş pirinç tanesine çeltik denir. Buğdaygiller familyasına aitlerdir; gıda çeşitleri içinde tahıl grubunda yer alırlar. Dünya üstünde son derece yaygın tüketim coğrafyasına haizdir; insanlığın yarısından fazlası pirinç (çeltik) tüketebilmektedir.

çeltik

Pirinç Nasıl Yetişir?

Pirinç yetiştirmek için verimli arazilere gereksinim duyulur. Bu verim sulama imkanları olanakları sayesinde elde edilmelidir. Pirinç suyun içinde yetişen bir nebat olduğundan dolayı suyun derinliği son derece mühimdir. Bilhassa de 5 santimetre ile 50 santimetre derinliğinde olan sulak araziler pirinç tarımı için elverişlidir.

Sıkça yağış alan bölgelerde suyun haricinde organik sulama yöntemiyle pirinç yetişir. Bu kritere münasip alanlarda pirinç tarlaları yağmur suyundan beslenir. Mevsiminde bol miktarda yağış almış olduğu için basitçe ve rahatça verim elde edilebilir. Pirinç yetiştirmek için kullanılan bir öteki metot de derin su yöntemidir. Bu ziraat metodu olanakları sayesinde 5 metreye kadar inen derinlikte pirinçler yetişir. çoğunlukla bu metodu Irak Şark ülkeleri kullanır.

Çeltik, her türlü toprakta yetişmeye münasip ve uyum gösteren bir bitkidir. Pirinç tarımı için imkanlar sağlandığında istenilen verim elde edilebilir. Çevrede organik su kaynakları var ise veya sulama şekilleri gelişmiş ise pirinç basitçe ve rahatça yetişebilir.

Çeltik tarımında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlardan birisi suyun sıcaklığıdır. Averaj 12 aşama olan su sıcaklığında pirinçler çürümeden ve donmadan büyümeye devam edecektir. Toprağın pH derecesi de oldukça mühimdir. 5.5 ile 7.5 pH içinde olan topraklar pirinç tarımını destekleyebilir.

Pirinç yetiştirirken araziden yalnız pirinç elde edilmiyor. Hasat zamanı vardığında pirinci sakınan kabuklar ve saplar değişik şekillerde değerlendiriliyor. misal verecek olursak pirinç kabuğunun yenmediğini ve yalnız pirinçleri koruduğunu ifade etmemiz mümkündür. Pirinç kepekleri ise hayvan yemleri için değerlendirilmekte. Pirincin üst tabakasını oluşturmakta.

Pirinç kepeklerinden yağ elde edilmekte. Bu yağ besin sahasında kullanılıyor. Yüksek kaliteli bir yağ olduğundan dolayı ekonomik kıymeti de epeyce yüksek. Hasat zamanında kırık taneler farklı toplanmakta. Yetişme sürecinde kırık olmasına müdahale edilmiyor; sadece hasat anında kırılmalar farklı toplanıp yemeklik, dolmalık olarak kullanılıyor.

Pirinçlerin yetişme aşamasından sonrasında toplanan pirinçler, pirinç unu olarak kullanılıyor. Öğütülen pirinçlerden elde edilmiş pirinç unu gluten alerjisi olan kimseler tarafınca tariflerde kullanılıyor. Bilhassa de bebek beslenmesinde oldukça sık kullanılıyor.

ülkemizde Pirinç En Oldukça Nerede Yetişir?

Okuyucularımız bu bilgilerden sonrasında ülkemizde pirinç nerede yetişir diye merak edebilir. Vatanımızda belirli noktalarda pirinç tarımı verimli biçimde yapılmaktadır. Pirinç reyonlarını gezdiğinizde dikkatinizi en oldukça Osmancık pirinç türü çekebilir. Bu pirinç türü Çorum – Osmancık sınırlarında yetişmektedir.

Son senelerde Trakya ve Karadeniz sınırları içinde pirinç tarımı dikkat çekmekte. Bu bölgelerde meydana getirilen pirinç yetiştiriciliği olanakları sayesinde, ülkenin pirinç ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanmakta. Kastamonu bu mevzuda ön plana çıkan illerdendir. Marmara Bölgesi’nde ise Edirne ve Ergene Nehri, Meriç Nehri iklim şartları olanakları sayesinde pirinç tarımını gerçekleştiriyor.

Karadeniz ve dahil Anadolu illeri de pirinç tarımıyla kendinden laf ettiriyor. Bilhassa de Amasya, Çorum, Tokat, Samsun, Çankırı, Sinop, Adana, Diyarbakır verimli arazilerinde pirinç tarımına olanak sağlıyor.

pirinç nasıl yetişir

Pirinç Nasıl Dikilir?

Her şeyden önce hangi tür pirinç yetiştirmek istediğinize karar vermelisiniz. Aşağıda listelediğimiz biçimde 6 değişik pirinç çeşidi olduğu bilinmektedir:

 • Uzun taneli: Kuru ve pişmesi uzun sürebilecek pirinçlerdir. Tahıl taneleri kabarıktır.
 • Orta taneli: Kısa taneliye bakılırsa daha azca yumuşak ve nemlidir.
 • Kısa taneli: basit pişirilen ve yumuşayan en nemli pirinçlerdir; suşi yapımında kullanılır.
 • Tatlı: Asya mutfağında pirinçle meydana getirilen tatlılar için kullanılabilir; yapışkan dokuludur.
 • Aromatik: Basmati ve Yasemin pirinçleri en yaygın aromatik pirinçler arasındadır. Kokuludur.
 • Arborio: Risotto için kullanışlıdır; çiğnedikçe kremsi bir doku kazanır.

Peki, pirinç tohumu nasıl ekilir?

 • Yukarıdaki çeşitlerden size en münasip olanı seçip kaliteli bir kaynaktan minimum 30 mg pirinç tohumu edinin.
 • Tohumlar dikim öncesinde 12-36 saat aralığında suya batırılmalıdır.
 • Suyu arazi içinde yakalamak için hendekler kazın ve uçlarını kapatın; böylece tohumları sıra halinde ekebilirsiniz.
 • Yabani ot temizliği yapın.
 • Pirinç tohumlarını ilkbahar aylarının başlangıcında ekebilirsiniz. Böylece çiçeklerin uzun yetişme imkanını sunabilirsiniz.
 • Arazinin su ile dolu olması zorunlu olmaktadır.
 • Bakım kolaylığı penceresinden birkaç tohum yatağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.
pirinç nasıl ekilir

Pirinç Nasıl Bir Ortamda, Hangi İklimde Yetişir?

Pirinç su imkanlarının olduğu pek oldukça arazide yetişebilir. 5 santimetre ile 50 santimetre arasındaki su derinliğine haiz arazilerde basitçe ve rahatça pirinç tarımı yapılabilir. Pirinç yetiştirmek için en münasip iklimler tropikal ve subtropikal iklim şartlarıdır. Bu iklimlerin dünya üstündeki karşılığı Muson Asyası ve Afrika’dır.

Pirinç dikilen yerin direkt güneş ışığı alması önem teşkil eder; 20 aşama ve yukarısında bir iklim şarttır. Pirinç çiçekleri 3-6 ay içinde büyüyeceğinden seçtiğiniz arazinin minimum 6 ay sıcak olması şarttır.

pirinç bakımı

Pirinç Üretimi İçin Münasip Toprak Nasıl Olmalı?

Güvenilir su kaynaklarına oldukça yakın bir arazi seçin. bundan farklı olarak icap ettiğinde su tahliyesini de süratli ve basit yapabiliyor olmak zorundasınız. Dikim yapacağınız arazide toprak yapısı asidik ve killi olmalıdır.

pirinç yetiştirmek

Pirinç Fidelerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Pirinç yetiştirmek için en mühim etken toprağın nemli olmasıdır. Tohumların nemli ve sulu bir toprakta olduklarından güvenilir olun.
 • Topraktan tohuma iyice gıda geçişi tedarik etmek için kompost ilave edin. Böylece toprağın rutubet dengesi de sağlanacaktır. Organik kompost tercih edebilirsiniz.
 • Toprağı sürekli olarak nemli tutun, toprakta minimum 5 santimetre su olmalıdır. 1 haftalık süre içinde fideler büyümeye başlayacaktır.
 • Isı ne kadar yüksek olursa pirinç fideleri benzer oranda uzar ve gelişim gösterir; düşük ısıda bodur fideler yetişir.
 • Sık ve kalabalık ekim yerine boşluklar bırakın; tohumlar içinde boşluklar olmalıdır.
 • 3 ila 6 ay içinde tohumlar olgunlaşacaktır.
 • Tohumlar olgunlaştığında hasat süreci gelmektedir; hasat öncesi arazideki suyu tahliye etmelisiniz.
pirinç nasıl dikilir

Pirinç Hasadı Nasıl Yapılır?

 • Pirinç taneleri olgunlaştıktan sonrasında hasada hazırlık için arazideki su tahliye edilmelidir.
 • Bitkinin sapları kesilir ve kuruması beklenir.
 • Tahliye peşinden 2-3 haftalık süre pirincin dışındaki kabukların altın rengine dönmesi  için şarttır; bu aşamada güneşli bir yerde muhafaza edebilirsiniz.
 • Çekirdekleri kabuktan ayırın ve ayıklayın.
pirinç hasadı

Pirinç Nasıl Elde Edilmelidir?

Pirinç yetiştiriciliği için başlıca unsur sudur. Naturel veya derin sulama yöntemleriyle su ile kaplanan arazilerde pirinç elde edilebilir. Yüzdelik oranda son derece azca da olsa sulamasız üretim de yapılabilmektedir; sadece bu nispet öteki yöntemlere bakılırsa oldukça oldukça azdır. Suyun derinliği ne olursa olsun 5 ila 50 santimetre aralığında olmalıdır.

En Güzel Pirinç Hangisidir?

7000’den çok pirinç türünün bulunduğunu düşünürseniz bütününün birbirinden güzel bulunduğunu ifade etmemiz mümkündür. Sadece devletimizde en iyi pirinç Balıkesir’in Gönen ilçesinde yetişen pirinç oldukça sık tüketilmektedir. İri ve kaliteli olan baldo türü, milyonlarca şahıs tarafınca sevilerek tüketiliyor.

Pirincin Anne Vatanı Neresi?

Çin’in Yangtze Nehri kıyılarında yaşamsal faaliyetleri devam ettirmek için keşfedilen pirinç; günümüzden 10 bin sene evvel yaşamımıza girdi. İlk kere bu bölgede tüketilen ve yetiştirilen bir tahıl olduğundan dolayı anne vatanı Çin kabul edilmekte.

Pirinç Kaç Ayda Yetişiyor?

Pirinç tarımına adım uzaklaştırmak isteyenlerin bu bilgiyi öğrenmesi gerekmektedir. Averaj 5 aylık ekim – dikim sürecini geçiren pirinç, 5 ayın sonunda büyümesini tamamlar ve hasat edilebilir.

Pirinç Niçin Su İçinde Yetişir?

Pirinç tarlaları son derece ikonik bölgelerdir; adeta havuz şeklinde su dolu bir arazidir. Peki, pirinç niçin bu kadar suya gerekseme duyar? Pirinç tohumlarının gelişebilmesi için yabani bitkilerin, böcek ve haşerelerin ırak olması gerekmektedir. Sulu arazilerde bu tehlike önlenmiş olacağından pirinç tarlaları çoğu zaman suludur.

pirinç nerede yetişir

Patlıcan Hangi Mevsimde, Nasıl Yetişir?

ülkemizde En Oldukça Fındık Nerede Yetişir?

ülkemizde Pamuk En Oldukça Nerede Yetişir?

Evde İstiridye (Kavak) Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Armut Hangi Mevsimde Yetişir, Ne Vakit Çıkar?

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr