herdembilgiler

Palamut Balığı Nasıl Pişirilir? Faydaları, 12 Tarif

Palamut Balığı Nasıl Pişirilir? Faydaları, 12 Tarif

Palamut Balığı: Oltadan Sofraya!

Gerek gıda kıymeti gerekse lezzeti ile kendine fanatik bırakmayı başaran balıklardan olan palamut, hem en yüksek gıda değerine haizdir, aynı zamanda doğru tariflerle pişirildiği vakit damaklar her daim onu arar. Netice itibariyle her yiğidin farklı yoğurt yemesi olduğu benzer biçimde her balığın kendi lezzetini beliren farklı tarifleri olduğu bilinmektedir.

palamut nasıl pişirilir

Palamut Nasıl Pişirilir?

 • Gelelim ‘Palamut nasıl yapılır?’, ‘Palamut tuzlama nasıl yapılır?’, ‘Palamut nasıl kızartılmaya bırakılır?’ sorularının cevaplarına.
 • Palamut tarifleri fırında, tencerede, buğulama, pilaki benzer biçimde bir oldukça tür ihtiva etmektedir.
 • Torik ve büyükleri birazcık daha çok yağlı oldukları için lakerdası ve tuzlaması en oldukça tercih edilenler içinde yer alsa da öteki palamut pişirme tarifleri ek edilen palamut sosu olanakları sayesinde damaklarınızda mükemmel anlamış olur yaşatmaktadır.
 • En leziz zamanları eylül başı ve şubat ayları arası olduğu benzer biçimde Marmara ve Karadeniz’den avlananları da lezzeti penceresinden en oldukça tercih edilenleridir.
 • Palamut balığını pişirmek için birden çok metot olduğu bilinmektedir. Damak keyfinize nazaran tercih edeceğiniz tarifleri uygulayarak palamut lezzetini doya doya alabilirsiniz.
 • Izgarada, tencerede, fırında piştiğinde iştah açan bir balık sunumu yapabilirsiniz.
 • 7 günde 2 kere balık tüketimini dikkatsizlik etmemeniz, palamut balığına da sofranızda yer vermeniz önerilir.

 

Palamut Balığı

En Leziz Palamut Tarifleri

1) Ergonomik ve Süratli Palamut Tencere Videolu Anlatımı

Palamut nasıl yenir, en ergonomik biçimde nasıl hazırlanmış olur diyecek olursanız, tavanızı yağınızı hazırlayın! Takoz kesim sonrası tuzla marine edilerek lezzetine lezzet katılan palamutların yağdaki çıtırtılarını duyarak iştahınızın artacağı bir tarifle karşı karşıyasınız. Yanına salata ilavesi ile akşam yemeğinizin çabucak ve en leziz hali palamut tencere tarifinde saklı. Tencerede palamut nasıl pişirilir diye merak edenler için, en basit tanım burada! Palamut Tencere

2) Baharat ve Zeytinyağı ile Bütünleşmiş Fırında Palamut

Palamut tarifi ararken bilhassa ufak ve havalandırması güç bir mutfağınız var ise, fırında palamut seçenekleri favorileriniz arasına girecektir. Fırında palamut nasıl pişirilir ve tadı nasıl olur acep diyecek olursanız, tarifimizi deneyin, pişman olmayacaksınız. Bolca baharatlar, limon ve zeytinyağı, işte fırında palamutun sırrı. Palamut marine sonrası soğan, sarımsak, biber ve maydanozla birleştirilir ve ağır kokusu olmaksızın sofralarınızda yer almış halini bir düş edin. Fırında Palamut

Fırında Palamut

3) Restoranları Aratmayacak: Kağıtta Palamut Kebabı

Pişirme kağıdında zahmetsiz pişirebileceğiniz palamutlar sebzeler ile bütünleşince hem gıda içinde ne olduğu katlanıyor hem lezzeti. Palamutlar üstünde domates, soğan benzer biçimde istek ettiğiniz sebzeler ve limon dilimleri ile hem gözünüze hem damak keyfinize hitap edecektir. Kızartma kokusunun ağırlığı olmadan sebzeler ile bütünleşmiş ve 15-20 dakika içinde hazır olabilecek tarifiniz tam da burada. Palamut balığı yapımında yetkin ve uzman bir dokunuş arıyorsanız kağıtta palamut kebabını denemelisiniz. Kağıtta Palamut Kebabı

Kağıtta Palamut Kebabı

4) Salata Eşliğinde Soslu Kızarmış Palamut Dilimleri

Sarımsak, salça ve baharatları içeren sos içinde marine edilmiş palamutları dolapta bekletirken içiniz içinize sığmayacak ve bir an evvel yiyebilmek için dakikaları sayacaksınız. Ergonomik olmasıyla birlikte lezzetle donanmış dilimleri oldukça beğeneceksiniz. Palamut balığı nasıl pişirilir, dilim palamut nasıl pişirilir, klasik tariflerin ötesinde değişik bir balık yapımı seçeneği arıyorum diyenleri buraya alalım! Soslu Palamut Kızartma

Soslu Palamut Kızartma

5) Evde En Basit Palamut buharlama işlemi Nasıl Yapılır?

Fırın zahmeti olmaksızın hazırlayabileceğiniz, en hızlı bir şekilde olabilecek palamut buğulama tarifi tencerede yapılanı olsa gerek. üstüne eklenen limon dilimleri ile hem lezzet aynı zamanda görselliği de sağlayabileceksiniz. buharlama işlemi palamut nasıl pişirilir, en ergonomik metot nedir diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Palamut buharlama işlemi Nasıl Yapılır?

Palamut buharlama işlemi Nasıl Yapılır?

6) Şipşak Hazır: Galeta Unlu Çıtır Palamut Dilimleri

Lezzetin sırrı yoğurt ve taze palamut balığında saklı. Yoğurt, domates sosu ve baharatlar içinde dinlenen palamut dilimleriniz galeta unu ile bulandıktan sonrasında fırından çıtır fakat yumuşacık olarak çıkan palamutlarınızı büyük zevk ile tüketeceksiniz. Galeta Unlu Çıtır Palamut Dilimleri

Galeta Unlu Çıtır Palamut Dilimleri

7) Favoriniz Olacak: Fırında Palamut Fileto Izgara

Fileto palamut nasıl pişirilir diye düşüncelere mi daldınız, derin fikir sularından sizi çıkartalım ve tarifimizle zihninizi parlatalım. Çıtır çıtır olacak palamutlara hazır olun. Fırından çıkmış olduğu anda nefis kokusu bütün mutfağı saracak fileto palamutları yiyecek size oldukça keyif verecek! Balık yemeyen çocuklarınız var ise mükemmel bir yeni bir yol, kaçırmayın. Fırında Palamut Fileto Izgara

Fırında Palamut Izgara

8) Nar Benzer biçimde Kızaran Çıtır Palamut Tencere

Dışarıdan geldiniz, oldukça yorgunsunuz. İşte size palamut pişirme süresi en kısa fakat bir o denli leziz tanım palamut tencere. Bir tek 3 araç-gereç ile meydana getirilen çıtır palamutların tadına varın. Palamut Tencere

Palamut Tencere

9) Güveçte Şık Sunumu ile Fırında Palamut

Zeytinyağı ile özdeşleşen palamutlarınızı patates ile taçlandırdığınız bir tanım. Güveç sunumu ile baştan gönülleri fethetmesi yetmediği benzer biçimde tadının hafifliği de yeme isteğinizi artıracak. Palamut balık nasıl pişirilir sorusuna verilebilecek en şık cevaplardan biriyle sofrayı şenlendirmeye hazır olun. Fırında Palamut

Fırında Palamut

10) Bu şekilde Pilaki Görülmedi: Palamut Pilaki

Takoz dilimler üstüne teker teker dökülmüş olan sebzeli sosların fırında özdeşleştiği, sebzelerin aromasını ve enfes sosu çekmiş olduğu palamut dilimleriniz tam da ağzınıza layık. Görünümü ile daha da iştah açtıran fırında palamut pilaki tarifi en sevdiğiniz tarifler içinde yer alacak. Palamut Pilaki

Palamut Pilaki

11) Karadeniz’in İncisi Bolca Sebzeli Palamut Ekşilisi (Trabzon)

Palamut balığını bir de bu şekilde deneyin, bayılacaksınız! Karadeniz mutfağından esinlenerek hazırlanan bu tanım son derece besleyici ve oldukça doyurucu. Patates, soğan, domates ve limon dilimleriyle fırınlayın ve hafifçe lezzetin tadına varın… Karadeniz’in İncisi Bolca Sebzeli Palamut Ekşilisi (Trabzon)

Karadeniz’in İncisi Bolca Sebzeli Palamut Ekşilisi (Trabzon)

12) Damağınızda Şenlik Yaratacak: Fırında Soslu Palamut

İçinde tür tür aromatik lezzetler barındıran nefis bir sosla pişirilmiş palamut balığına hayır demek olanaksız! Üstü nar benzer biçimde kızarmış, lokum kıvamında yumuşacık fırında soslu palamut balık sevmeyenleri bile etkileyecek türden. Fırında Soslu Palamut

Fırında Soslu Palamut

Palamut ne demektir? Cinsleri Nedir?

 • Sıcak ve ılık denizlere sevdalı, hem kıyılarda aynı zamanda açıklarda denk gelinebilen, sürü halinde dolaşan, balıkçıların velinimetleri içinde yer edinen avcı bir balık türüdür.
 • Sırt tarafı mavimsi ve karın bölgesine doğru gümüşi renk olan palamut balığının boyu 1 metreye kadar uzanabilir.
 • Palamut balıkları boylarına nazaran değişik adlar ile anılır.

Et ve Süt Kurumu Verilerine Bakılırsa Palamut Cinsleri

 • 1-20 santimetre arası palamut venozu
 • 20-30 santimetre arası çingene palamudu
 • 31-40 santimetre arası palamut
 • 40-50 santimetre arası kestane palamudu
 • 51-60 santimetre arası torik
 • 61-65 santimetre arası sivri
 • 65-70 santimetre arası altıparmak
 • 70 santimetre’den büyükleri zindandelen olarak palamut türleri isimlendirilir.

Malta Palamudu (Naucrates ductor) ve Torik Palamudu (Sarda sarda) oluş suretiyle iki palamut cinsel bilinmektedir.

 • Malta palamudu köpek balıklarına eşlik etmesi ile pilot balık olarak bilinmektedir ve averaj 40 santimetre uzunluğundadır. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan aslolan mevzu, bahis ise sonbahar-kış mevsimlerinde ürerler, bundan dolayı ilkbahar-yaz aylarında gıda değerinin olmadığına dair kaynakların olmasıdır.
 • Torik palamudu ise mayıs-temmuz aylarında yumurtlarlar, yüksek oranda protein ve D vitamini ihtiva eder.

Palamudun baştan kuyruğa kadar uzanan ve düzgün biçimde olarak yerleşim gösteren dördü koyu, üçü açık renkte 7 tane siyahımsı bandı olduğu bilinmektedir.

Bahar aylarında palamut balığına Karadeniz’de rastlanırken, güz sonrasında Marmara, ileriki zamanlarda Ege hatta Akdeniz’de rastlayabilmek olasıdır.

Balık Mevsimi Sıralaması – Hangi Ayda Hangi Balık Yenir? 12 Ay 12 Tanım

 

Palamut Balığı

Palamut Kalori ve gıda Değerleri

 • Palamut protein ve D vitamini penceresinden en varsıl balıktır ve bununla birlikte bolca oranda A vitamini, folik asit, potasyum, fosfor, demir ve Omega 3 yağ asidi deposudur.
 • Sıhhatli beslenmeye itina gösteren bireyler için hem yüksek protein içinde ne olduğu aynı zamanda kalori miktarı ile günlük beslenmelerinde mühim yere haizdir.
 • Pişmemiş 100 gram ağırlığında olan bir palamut balığı 216 kcal değerine haizdir. Kalorisinin %63’ünü yağ ve %37’sini protein oluşturmaktadır.
 • Palamut yemeği pişirme yöntemlerine nazaran değişik kalori değerlerine haizdir. bundan farklı olarak yiyeceklerin yağ oranı ve içeriğinde var olan gıda maddelerine bağlı olarak kalori değerleri artış gösterebilmektedir.

Averaj palamut yiyecek kalorileri:

 • Fırında palamut yiyecekleri: 303 kalori
 • Izgarada palamut: 410 kalori
 • Palamut buğulama: 395 kalori
palamut balığı

Palamut yararları Nedir?

 • İçerisinde yüksek oranda fosfor, sülfür ve vitaminler barındırılmasına bağlı olarak saçların kuvvetlenmesine yardımcıdır. Belirli ve düzgün biçimde aralıklarla palamut tüketenlerin saç dökülmelerinin azaldığı bilinmektedir.
 • Sık tüketilmesine bağlı olarak diş yapıları düzgünleşir ve diş eti kanamaları azalır.
 • Omega 3 yağ asitleri olanakları sayesinde kolesterolü düzenler, kalp organı krizi istenmeyen ihtimalini düşürür, düzgün biçimde tüketimleri neticesi kilo yönetimine pozitif yönde katkılar yapmaktadır.
 • Hücre yenileyici vasfa haiz olması olanakları sayesinde açık yaraların kısa zamanda iyileşmesini sağlar, cildi gençleştirir ve onarır.
 • A vitamini ve öteki içerikleri olanakları sayesinde göz hastalıklarına karşılık pozitif yönde katkılar yapar ve gözlere, görme fonksiyonuna iyi gelmektedir.
 • adale ve iskelet sisteminin muntazam gelişmesine destek verir ve bilhassa gelişim aşamasındaki evlatların boylarının uzamasında mühim etkiye haizdir.
 • Yüksek oranda protein ve vitamin içinde ne olduğu olanakları sayesinde düzgün biçimde tüketen bireyler kendilerini daha dinç hissederler ve vücut dirençleri artar.
 • Palamut balığı yararları içinde bütün balıklarda da olan hafızayı güçlendirme ve bağışıklık sistemi direncini artırma özellikleri de olduğu bilinmektedir.
palamut nasıl pişirilir?

Palamut Avı Nasıl Yapılır?

 • Palamut balığı sürüler halinde gezdiği için hem olta aynı zamanda bilhassa palamut ağı ile yakalandıklarında balıkçıların büyük mutluluk deposu olabilmektedir. Marmara ve Karadeniz’de en oldukça avlanan balık türleri içinde yer alır.
 • Çeşitli balıkçıların yanlış zamanda ve oldukça sayıda avlamalarına bağlı olarak sayılarının azaldığı bildirilmiş ve yasal düzenlemeler getirilmiştir.
 • Yasal olarak avlanma büyüklüğü 25 santimetre ve üzeridir. Bunun sebebi ise palamutların olgunluğa erişip minimum bir kez yumurtlamalarının sağlanmasıdır. Olgunluğa erişmiş dişi bir palamut 18-20°C ısıya haiz sularda 400.000’den bir kaç milyona kadar varan sayılarda yumurta yumurtlarlar.
 • Yasal düzenlemeler öncesinde av mevsimine Ağustos ayında başlarlar ve bu aylarda sürüye daha oldukça palamut venozu ile çingene palamut hakim olduğu görülebilmektedir.
 • Yasal düzenlemeler sonrasında ise avlanma zamanı eylül ayında adım atar ve eylül ayından itibaren sürüye palamut ve palamut büyüğü hakimdir.
 • Bundan dolayı palamut mevsimi tam manasıyla kış mevsimidir.
 • Palamutlar kendilerinden ufak olan hamsi vb. balıklar ile beslenmektedirler. tüm bunlara rağmen palamut yemi olarak hamsi avcılıkta olta atılırken dağılıp düşmesi sebebiyle pek tercih edilmemektedir.
 • Bu yüzden palamut avcılığında en yaygın olarak palamut çaparisi, palamut rapalası ve palamut kaşığı kullanılır ve en etkili metot at-çek yöntemidir.
 • Palamut oldukça süratli bir balık olduğundan dolayı palamut avcılığı daha çok dikkatli ve süratli olmayı, hassasiyeti gerektirir.
 • Çapari yönteminde en sık ak palamut çaparisi tercih edilmektedir. Çapari için martı tüyü, kaz tüyü ve hazır naylondan yapılmış çeşitleri bulunur.
 • Bu yöntemde palamut oltası kıyıdan uzağa atılır ve sert hareketlerle sarımı yapılır.
 • Balığın oltaya geldiği hissedildiği anda süratli devinim edip kaçmaması ya da dönerek olta ucunun dolanmasına sebebiyet vermemesi için asla bekleme yapılmadan süratli bir halde çekilir.
 • Rapala yönteminde ise en oldukça gümüş ve sırtı mavimsi-sarımsı renklerde olanları tercih edilmelidir.
 • 100-125 gram yüzdürmek kurşunu klipse bağlanır, uzun ve iyi kalitede olan 0.25 misina ile rapala eklenmiş olur.
 • Bu yöntemde fasıla fasıla sert ve tur şeklinde hareketler sağlanarak sanki gerçek bir balık devinim ediyormuş hissi oluşturulur ve balıkların dikkati çekilmeye çalışılır.

 

Palamut Balığı

Palamut Balığı Nasıl Temizlenir?

 • Palamut balığı pulsuz yapısı ve yumuşak etleri olanakları sayesinde palamut temizleme oldukça daha basit ve dilimlenmesinde öteki balıklara nazaran oldukça daha rahattır.
 • Palamut balığı güzelce yıkandıktan sonrasında kesme tahtasına sırt üstü olarak konulur ve boşaltım organı üstünden yatay kesik atılır.
 • Sonrasında isteğe bağlı olarak yüzgeçleri ayrılır ve kafa bölgesi kesilir, dahil organlar çıkartılır ve kan pıhtıları ile organ kalıntılarının temizlenmesi adına bolca su ile içi dışı yıkanır.
 • Yemeğin özelliğine nazaran fileto ya da takoz şeklinde dilimlenmesi yapılır.
 • Takoz kesimde halka halka kesilir ve umumi olarak uzaklaştırılmamaktadır.
 • Fileto kesimde ise balık kesim tahtasına taraf yatırılır ve boydan boya kılçıkların üstünden yatay şekilde kesilir, benzer biçimde balığın öteki tarafına da işlem uygulanır.
 • Fileto kesim olanakları sayesinde balık kılçıklarından arındırılmış olur. İsteğe bağlı olarak palamut balığının kafasını değerlendirebilmek adına ense eti ayrılabilmektedir.
 • Temizlenen palamutlar, kalınca dilimler şeklinde buzdolabında saklanabilir. Siz de isterseniz tüm halde de muhafaza edebilirsiniz. Dipfrizde koruma süresi 3 ay, buzdolabı rafında ise 1 gece bekletmeniz en iyi gizleme kuralı olabilecektir..

palamut nasıl pişirilir

Palamut Tutarları Ne Kadar?

 • Bunca yararlı özelliğine karşılık ‘Palamut ne kadar?’ sorunuzu duyar gibiyiz. Palamut balıkları büyük balıklar olduğundan dolayı genel anlamda kilo yerine adet adet satılmaktadır.
 • Palamut balığı fiyatı mevsime ve aya nazaran değişmekle beraber kilogramı averaj 100-120 TL, tanesi ise 40-50 TL’dir.
 • Ekonomik olması ve yüksek gıda kıymeti ile lezzete haiz olması olanakları sayesinde kış aylarında en oldukça tüketilen balık türlerindendir.
palamut balığı

Hamsili Tarifler: En Leziz 11 Tavsiye

Alabalık Tarifleri: Sıhhatli ve Ergonomik 11 Yiyecek

Somon Balığı Tarifleri: Ergonomik ve Sıhhatli 20 Lezzet

Balığın Yanında Ne Yenir? Balıkla İyi Giden 11 Enfes Meze

Balık Pişirme Teknikleri: 9 Değişik Metot, Ayrım Yaratan Püf Noktaları

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yemek pişirdiğimiz evlerimizin özel alanında ve ev yaşamında size vakit kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride naturel temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, gıdaları basit ayıklama ve uzun bir zamanda muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin süratli yeni bir yol önerileri yer verilmiştir. Evde basitçe uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle hususi olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler tavsiye niteliğindedir. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını evvelinde kontrol etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya itina göstermelisiniz. Ters durumda yaşanabilecek negatif durumlardan sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri
1xbet mobil 1xbet az 720p film izle full film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi guvencehd.org Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş meritroyalbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet izmir escort hititbet betorder luxbet