Osmanlı’dan Günümüze 10 Ramazan Geleneği

Osmanlı’dan Günümüze 10 Ramazan Geleneği

Ramazan ve Oruçla alakalı Eski Geleneklerimiz

Senenin en güzel, en rahat ayı sonunda kapıda. Oruç tutarak ruhen zenginleşeceğimiz, bir ay sonunda da bayramla bu durumu şenliğe çevireceğimiz o süreç başlıyor. Ailelerle daha sık bir araya geliş ve kalabalık iftarlarla beraber bütün dostları görme fırsatı hepimizi heyecanlandırıyor.

Osmanlı’da Ramazan Gelenekleri

  • Ramazan Hazırlıkları
  • Ramazan Ayı Eğlenceleri
  • İlk Kez Oruç Tutan Küçüklere Hediyeler
  • Oruca Direk Vurma
  • Pişi Dağıtmak
  • Diş Kirası
  • Çat Kapı Gelen İftar Misafiri
  • Güllaç İkramı
  • Mahya Sanatı
  • Hırka-i Mutluluk Merasimi
ramazan ayı gelenekleri

Bu güzel sürecin hissettirdikleri yavaş yavaş gündemimiz olmaya başlarken, eski zamanların ramazan gelenekleri hakkında düşünmeden edemiyor insan. Büyüklerimizin “nerede o eski ramazanlar?” diye sitem ettiğini de zaman zaman duyuyoruz. Dönemin ve neslin hızla değişimiyle beraber aslen ikimiz de çocukluğumuzdaki o eski ramazan heyecanını kaybetmeye surat , sima ,çehre tuttuğumuzun farkındayız.

REKLAM ALANI

“gün itibariyle bayram, erken kalkın çocuklar” şarkısı ile başlamayan bir bayram sabahı olmazdı. Konut ahalisindeki tatlı telaştan bayramın geldiği hemencecik hissedilirdi. Bu hususi güne layık güzel elbiseleri, ayakkabıları kafa ucumuza koyar uyurduk.

Bütün bu tarz şeyleri düşünürken, acep “eski ramazan gelenekleri nedir” sorusu aklımıza düştü. Öğrendiğimiz bilgiler içimizi o denli ısıttı ki, onları daha çok kişiyle üleştirmek istedik. Bu sebeple bu geleneklere sahiplenmek bizim en önemli görevimiz. Zamanında bizlere öğretilenleri, yeni nesle aktarmak ve onları bütün bunlardan haberdar etmekle yükümlüyüz. Bu sebeple bu kıymetli adetlerin devam etmesi sadece bu biçimde olur. Bizlere ilişik olana haiz çıktığımız, onu tek kılmaya devam ettiğimiz nice ramazanlara!

Unutmayalım ki geçmişimizi tanımazsak, geleceğimizi oluşturamayız. Kendi kültürümüze yabancılaşmamak için sizleri, bu gelenekleri devam ettirmeye çağırıyoruz! O halde, ramazan ayı gelenekleri nedir sorusuna yanıt olacak birbirinden güzel gelenekleri sıralamaya başlamış olalım! gün itibariyle unutulan ramazan gelenekleri anımsama günü olsun ve sevgiyi odağımıza alalım.

eski ramazan gelenekleri

Osmanlı’dan Bu güne değin 10 Ramazan Geleneği

1) Ramazan Hazırlıkları

Oldukça eski ramazan gelenekleri içinde evlerin temizlenmesi yer alırdı. Her evin ramazan süresince ve bayram sürecinde temiz kalmasına itina yayınlandı. Temizlik demek bolluk demekti. Yiyeceklere yönelik eşyalara farklı bir özenle yaklaşılırdı.

Tabaklar, çanaklar, tencereler, çatal-bıçaklar, bardaklar bir güzel temizlenir, parlatılırdı. Evvelinden kullanılmamış yiyecek takımları gizlendikleri yerden çıkartılırdı. Gündelik yaşamda kullanılmayan, misafirlere hususi eşyalara öncelik verilirdi.

Masalarda kullanılmak suretiyle olan örtüler, servis altlıkları hatta abdest havluları temizlenip ortalığa çıkarılırdı. Kısacası evin daha ihtişamlı, daha özenli, pırıl pırıl gözükmesi için elden ne geliyorsa o yapılırdı. Ramazan ayı karşılanırken, mutfak alışverişi topluca yapılırdı.

Bütün ay süresince gerekseme duyulacak besin malzemelerini temin yapmak eylemek için büyük alışverişlere çıkılırdı. Maddi durumu iyi olan aileler bu alışverişi fukara olanlar için de yapardı. Ramazan ayının, tüm sofralara şenlik getireceğine, fukara evlere de bolluk taşıyacağına inanılırdı. Kültürümüzde ramazan gelenekleri içinde bayram temizliğinin de olması temizlik imandan gelmektedir sözüyle özdeşleşerek hala daha etkinliğini korumaya devam eder…

30 günlük iftar menüleri için: İftar Menüleri

2) Ramazan Ayı Eğlenceleri

Kültürümüzde ramazan ayında neler yapılır denince bu hususi ayda meydana getirilen eğlencelere de değinmek yerinde olur. Ramazan ayı mukaddes anlamının yanında ayrıca, keyif anlayışıyla da hayli konuşulurdu. Bütün gün tutulan orucun arkasından afiyetle yenilen yemekler, kılınan teravih namazlarından sonrasında şenlikler başlardı.

Akşam vaktinden sahura kadar devam eden bu eğlenceler son derece keyifli geçerdi. Camilerin altında yer edinen kahvehaneler dolup taşar, burada kalabalıkça köpüklü Türk kahveleri yudumlanırdı.

Kalabalık aile ahalisi ve dostlarla beraber iftardan başlamış olan bu söyleşi ortamı, sahura kadar devam ederdi. Sokaklarda Karagöz-Hacivat oyunlarını setretmek için heyecanlanan çocuklar koşuştururdu. Ramazan manileri içinde kimi klasik ve duygulu kimi ise gülünç ve keyifli olurdu.

Dışarı çıkılmasa bile, evlerde toplanılır ve büyüklerin anlattığı hikayeler dinlenirdi. Bu hikayelerin içinde yer edinen anılardan öğretiler çıkarılırdı. Bölgesel masallar ve efsanelerle eğlenilirdi.

Büyüklerin kendi aralarında uydurdukları türlü oyunlar oynanıp, neşeli kahkahalar eşliğinde güzel vakitler geçirilirdi. Komşu evlerinde veya akraba evlerinde bir araya gelerek ramazan bayramı etkinlikleri kapsamında bayram yiyecekleri hazırlanırdı. Baklava hamurları açılırken bir taraftan da sarmalar sarılırdı.

İlginizi çekebilir: Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti ne demektir?

Tanım için: Köpüklü Türk Kahvesi

Köpüklü Türk Kahvesi

3) İlk Kez Oruç Tutan Küçüklere Hediyeler

Ramazanın ilk günü ile beraber başlamış olan oruçlarda en o kadar da ilk kere oruç tutanlar heyecanla kutlanırdı. Dini olarak bundan böyle aklı başına ermiş olarak kabul edilen, yanı ergenliğe ilk adımını atmış evlatların ilk oruçları büyük bir ilgiyle karşılanırdı.

Oruç gelenekleri içinde elbet oruca alıştırma ve teşvik etme ilişkili unsurlar da vardı. İlk kez oruç tutacak olan ufaklıklara hususi hediyeler alınır ve iftarda paylaşılırdı. Evlatları oruç tutma mevzusunda teşvik eden ve destekleyen bu hediyeler, ramazanın önemini ifade etmek için son derece etkili bir yöntemdi. Böylece çocuklar, bu kültüre ve ibadete daha sıkı bağlanabilirlerdi.

Armağan seçiminde ise çoğu zaman oruç süresince canlarının çekmiş olduğu yemekler veya atıştırmalıklar etkili olurdu. Evlatları bahtiyar yapmak eylemek ve ramazan ayının verdiği duyguyu pekiştirmek amacıyla ramazan etkinlikleri evde yapılırdı. Evlatların gönlünü hoş tutan söyleşi saatleri, dualarda buluşma sohbetleri ve bir arada içilen çaylar da ramazan ayının tinsel hediyelerindendi.

İlginizi çekebilir: Tekne Orucu ne demektir? Nasıl, Kaç Yaşına Kadar Tutulur?

çocuklara hediye

4) Oruca Direk Vurma

Oruç tutma ibadetiyle görevli tutulamayacak kadar minik yaşlarındaki çocuklar için de elbet bir anane mevcuttu. Onları hem bu duruma alıştırmak, aynı zamanda sevmelerini tedarik etmek için “oruca direk vurma” isminde olan bir metot uygularlardı.

Öğlen vakti erişince, minik ufaklıklara yiyecek yedirilirdi. Bu yiyecek arasına ise oruca direk vurma denirdi. Böylece minik çocuklar hem bütün gün aç kalmamış aynı zamanda oruç tutma eylemine yavaş yavaş aşina olmaya başlamış olurdu. Tekne orucu geleneği de buradan gelmektedir. Ramazan adetleri ile aslen dinin hoşgörülü tavrını benimsetmek hep perde arkasındaki niyet olurdu.

oruca direk vurma

5) Pişi Dağıtmak

Ramazan menüleri içine dumanı üzerinde tüten pişiler de kesinlikle eklenirdi eski zamanlarda… Günümüz şartlarında, bilhassa kahvaltılarda ve fasıla öğünlerde sıkça yapılıp tüketilen pişilerin ramazan ayında yeri bir ayrıydı.

Evlerin hanımları, pişileri sini sini hazırlayarak eşe, dosta, komşulara hatta esnafla davulculara kadar dağıtırdı. Böylece insanoğlu arası ilişkiler kuvvetlenirken, ramazanın bereketi de yayılırdı. Eski dönemlerde hoşgeldin ramazan etkinlikleri pekişsin diye ramazanın ilk günlerinde pek oldukca evde pişi yapılır ve çevredekilere dağıtılırdı.

Bu geleneğin devam etmesini isteyenler ev yapımı hamurla bu ergonomik tarifimize göz atabilirsiniz:

Tanım için: Pişi Tarifi (Videolu)

Pişi Tarifi (Videolu)

6) Diş Kirası

Osmanlı Periyodu’ne dayanan bir anane ise diş kirasıydı. Maddi geliri yüksek olup “varlıklı” olarak isimlendirilen kimseler, evlerinde bir tür ziyafet verirdi. tür tür yiyeceklerin bulunmuş olduğu sofralarını, halka açarlardı. Bu evlere gelen misafirler ise Tanrı misafiri olarak adlandırılır ve büyük bir heyecanla karşılanırdı.

Hatta misafirler evi terk etmeden evvel, bir kesenin içinde hediyeler veya altın paralar takdim edilirdi. Bu sebeple bu misafirlerin, ev sahiplerine sevap kazandıracağına inanılırdı. Unutulmuş ramazan gelenekleri içinde şeklinde görünse de aslen bu anane varlıklı kişilerin iftar çadırlarına yaptıkları yardımlarla devam ediyor demek mümkün.

7) Çat Kapı Gelen İftar Misafiri

İftar sofralarının en büyük neşelerinden birisi de çat kapı gelen misafirlerdi. Hatta bu misafirler, en oldukca el üzerinde tutulanlardı. Öyleki ki, sevilen ve sayılan bir kişiye ansızın konuk oluş saygı emaresi olarak görülürdü.

Osmanlı’da ramazan gelenekleri içinde iftar vakti kapının açık bırakılması bile vardı. Böylece yoldan geçerken gelebilecek misafirler çekinmeden eve gelebilirdi. Misafiri memnun yapmak eylemek için elden gelen yapılır, büyük bir sevinçle koyu sohbetlere dalınırdı.

Ramazan ayı gelenekleri devam etmesi için misafirin çat kapı olanı da programlı olanı da her ev için önemliydi. Tanrı misafirlerini yedirip içirmek demek bir taraftan ramazan duaları alabilmek için de vesileydi… Şimdi ise günümüz şartlarında de ramazan sofralarının bereketini misafirler ve aile üyeleri artırmaktadır.

iftar masası

8) Güllaç İkramı

Kültürümüzde ramazan ve oruçla ilgili gelenekler dendiği süre mutfağın geleneksel lezzetlerine de değinmek gerekmektedir. Geçmişten bu güne değin ramazan gelenekleri denince damaklarda ferah bir gül kokusu canlanır…

Güllaç, ramazan ayı ile özdeşleşen bir tatlıydı. Hala çeşitli yerlerde bu anane devam etse de eskisi kadar yaygın değil. alışılagelmiş Türk tatlılarından önde gelen güllaç, hafifçe bir lezzete haiz olduğundan dolayı ramazan ayına münasip görülmüş.

O vakitler, 3 İhlas 1 Fatiha okunmadan ateşe verilmemiş güllaçlar, sofraların hayli kıymetli lezzetlerindendi. Ramazan bayramı gelenekleri içinde da yer edinen güllaç ikramı, bilhassa de dikkatli beslenen evlerde hala devam etmektedir.

Günümüz şartlarında zaman zaman yaşanmış olan glikoz hastalığı sebebiyle birden çok şahıs baklava tüketemediği için hafifçe bir tatlı olarak güllaç verilmektedir. Ramazan tatlıları içinde olan güllaç bilhassa üstüne bolluk ve bereketin de sembolü olan nar taneleriyle servis edildiğinde lezzeti kat kat artan geleneksel bir lezzettir.

Tanım için: Güllaç Tarifi (Videolu)

Güllaç Tarifi (Videolu)

9) Mahya Sanatı

Kültürümüzde ramazan ayı için ne şeklinde hazırlıklar yapılır diye düşününce ramazan atmosferine güzellik katan mahya sanatını da değinmeden olmaz. Ramazanın en büyük habercilerinden birisi de camilerde gördüğümüz mahya sanatıydı. Şimdilerde belirli yerlerde hala devam ediyor olsa da, bütün diyar genelinde ne yazık ki geçerliliğini yitirmiş bir anane.

Bu sanatın ustaları her geçen gün azalıyor ve yerine yenileri gelmiyor. Oysa ki geçmişi tam 400 sene önceye dayanan mahya sanatı, Türk kültürü içinde mühim bir yere haiz. Mahya, Osmanlı ramazan gelenekleri içinde en heybetli olanıydı. Camilerden hemen hemen bütün şehre tinsel mesajı veren mahyalar, bilhassa de akşam ortaya çıktığında şehrin ışıltısını ve büyüsünü korumaktadır.

mahya

10) Hırka-i Mutluluk Merasimi

Ramazan ayının 12. günü Osmanlı’da Hırka-i Mutluluk Tören günü idi. gün itibariyle, Osmanlı Sarayı’nda hususi bir kutlama ile anılırdı. Mukaddes emanetlerin yer almış olduğu Özgü Oda gül suları ile özenle temizlenirdi. Devlet görevlilerinin başta gelen, rütbece üst kademeden kişileri, tören eşliğinde Hırka-i Mutluluk’i gümüş muhafaza alanından çıkarılırdı. gün itibariyle, Topkapı Sarayı’nda Hırka-i Mutluluk isminde hususi bir daire olduğu bilinmektedir.

hırkai saadet merasimi

Ramazan Ayında Neler Yapılır Neler Yapılmaz?

Ramazan ayında neler yapmalı diyenler için mühim noktaları vurgulayalım. Ramazanda oruç yakalamak, teravih namazı şartlarını yerine getirmek, Kuran okumak, yakarış yapmak eylemek, sahur oluşturmak, iftar oluşturmak, yardımlarda ortaya çıkarılmak bu ayı en güzel biçimde geçirmeyi sağlar.

Ramazanda neler yapılır diye düşünürken peki neler yapılmamalı sorusu da akıllara gelmektedir. Oruç tutarak nefsi terbiye etmeye çalışırken fizyolojik arınmanın yanında tinsel arınmaya da ehemmiyet vermek gerekmektedir. Sinirli olmamak, hoşgörüyü çoğaltmak mühimdir. Sıhhatli biçimde oruç tutabilmek için imkan varsa sahura ayağa kalkmak, iftarda da ölçülü beslenmek gerekmektedir.

Ramazan Ayı İçin Ne Şeklinde Hazırlıklar Yapılır?

Ramazan ayı hazırlıklarının başlangıcında temizlik gelmektedir. Hem evler hem camiler özenle düzenlenir. Ramazan sofraları ve iftar davetleri için alışverişe çıkılır. muhakkak ki yardımları çoğaltmak için de planlamalar yapılır.

Eski Ramazanlar Nasıl Olurdu?

Nerede o eski ramazanlar cümlesi dillere pelesenk olmuştur; zira eskiden kent yoğunluğu olmadan evvel, komşuluk ilişkilerinin de daha sıkı olduğu zamanlarda bir araya geliş, yardımlaşmak daha yoğun ve kim bilir daha kolaydı. tekrar de eski ramazanların ruhunu bu güne değin bir yerden bir yere almak bizim elimizde bunu unutmamalıyız. Ramazan bereketi ve nur enerjisinin her daim yaşamınızda olmasını diliyoruz.

eski ramazan gelenekleri

6 Adımda Vücudunuzu Oruca Hazırlayın

En Güzel Sahur Mesajları, Anlamlı Sözler

Sahur Duası Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı

Sahurda Ne Yenir? Tok Tutan, Susatmayan Menü

İftar ne demektir? İftar Anlamı ve İftar ile alakalı Hadisler

4.9 milyon kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kelam konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet türk takipçi satın al Güvenilir bahis siteleri melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisligir levabet levabet.live Bet10beton betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler