Okaliptus Nedir? Faydaları Nelerdir? Yağı ve Çayı Neye İyi Gelir?

Okaliptus Nedir? Faydaları Nelerdir? Yağı ve Çayı Neye İyi Gelir?

Üst Solunum Yollarında Mikrop Öldürücü Okaliptus

Okaliptus, ilaç sektöründe ve geleneksel tıpta kullanılan, çapı iki metreden çok olabilen, genç dönemlerinde rengi kırmızıya yakınken yaşlandıkça griye dönüşen, hızla büyüyen ve yuvarlak tepesi olan bir ağaçtır. Ağacın yaprakları değişik kullanım şekilleriyle birden çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Son senelerde halk içinde okaliptus çayı tüketilmesi de son derece yaygınlaşmıştır.

Devletimizde de yetişen okaliptüs bitkisinin faydalarını, kullanım şekillerini, hangi hastalıklar için kullanıldığını sizler için bu yazıda topladık.

REKLAM ALANI

okaliptus çiçeği

Okaliptus ne demektir?

Myrtaceae (mersingiller) familyasından gelen okaliptus ağacı, anne yurdu Avustralya, Tazmanya ve Malezya olan ve boyu çoğu zaman 25 – 40 metreye kadar ulaşabilen bir ağaçtır. Avustralya’da ise 60 metre uzunlukta ağaçlara rastlamak olasıdır. Akdeniz çevresinde ve ülkemiz’nin güneyinde de yetişen ağaç, hızlı bir şekilde büyüyen bir türdür.

Bulunmuş olduğu toprağın suyunu hızla çekmiş olduğu için bataklıkların kurutulması işleminde de kullanılır. Kerestesi ve odunu kullanılan, uçucu yağından, reçinesinden ve yapraklarından faydalanılan bir ağaçtır. mavi gezegende en oldukça Avustralya’da bulunmaktadır.

Devletimizde yetişen türü, Eucalyptus camaldulensis dehnh’dir. Bu türün haricinde, devletimizde bataklıkları kurutmak amacıyla yetiştirilen okaliptüsler içinde, mavi okaliptus (Eucalyptus Globulus Labill) ve Eucalyptus grandis hill ex maiden türleri de bulunmaktadır. İlk kez 1885 senesinde Adana-Mersin demir yolunun açılışı esnasında dikilmiştir. ülkemizde bu ağaca en oldukça Ege ve Akdeniz kıyılarında, Antalya, Hatay, İzmir ve İstanbul’da rastlanır.

okaliptus

Okaliptus Ağacı Özellikleri

Okaliptus ağacı yukarıda sayılan niteliklerine ilave olarak hoş ve ihtişamlı bir görünüme haizdir; grili, pembeli desenler oluşturarak güzel bir izlenim yaratır. Genç dönemindeki ağaçlarda sapsız, geniş ve karşılıklı olan yapraklar bulunmaktadır. Yaşlılık dönemine erişince vaziyet değişmiş olur. Ağacın üstünde 1-2 santimetre uzunluğunda saplar, daralmış, sivri uçlu, 10 ile 25 santimetre içinde yapraklar olmaya adım atar. Okaliptus yaprağı mavimsi ya da koyu yeşil renktedir.

Bu ağaç yapraklarını asla dökmez. Ağacın çiçek açma mevsimi mayıs ve temmuz ayları içinde gerçekleşir. Okaliptus çiçeği saplı, sarkık salkımlar şeklinde, sarımsı ve püsküllü ak çiçeklerdir. Ağacın meyveleri ise averaj bir söylemle 8 mm uzunluğunda, 7 mm genişliğinde ve sivri uçlu olur. Meyvelerin üstünde ise köşeli, yumurtamsı tohumlar olduğu bilinmektedir. Okaliptüs yapraklarının lezzeti acıdır. Okaliptus kokusu kâfur kokusu olduğundan dolayı derhal tanınır.

okaliptus ağacı

Okaliptus Yararları Nedir?

Okaliptus yaprakları devletimizde en oldukça üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. İshal kesici, mikrop öldürücü, boğaz iltihaplarını ve soğuk algınlığını önleyici, kan şekerini düzenleyici ve balgam söktürücü özellikleri ile tanınır. Ege ve Akdeniz bölgesinde bu amaçlarla kullanımı oldukça yaygındır.

Okaliptus yararları içinde şunlar da bulunmaktadır:

 • Okaliptüs yaprakları geleneksel Çin tıbbında dermatit, uyuz, erizipel ve yanık benzer biçimde ten hastalıkları için kullanılır. Anti bakteriyel olduğundan dolayı yaraları tedavi ve dezenfekte eder.
 • Balgam söktürücü vasfı olanakları sayesinde öksürük tedavisi ile üst solunum sistemi hastalıklarında muavin olarak kullanılır. Taze okaliptus yaprağı boğaz ağrısını hafifletmeye yarar.
 • Bitkinin yapraklarından elde edilmiş okaliptus yağı cilt derisi üstüne sürüldüğünde mantar benzer biçimde birden çok cilt derisi problemlerine iyi gelmektedir. Amma ve lakin okaliptus yağı oldukça güçlüdür. Onu seyreltmek için zeytinyağı, badem yağı benzer biçimde bir taşıyıcı yağ ile beraber kullanmakta fayda vardır.
 • Okaliptüs merhemi ağrı kesici vasfı taşır. Sporcuların maçtan sonraki ağrıları için faydalıdır.
 • Okaliptus çayı antibakteriyel vasfı ile Coli bakterisi ve Candida albicans mantarı benzer biçimde bakteri türlerinin niçin olduğu enfeksiyonlar için de faydalıdır.
 • Kronik stres problemi olan kimseler üstünde sakinleştirici ve yatıştırıcı tesiri bulunmaktadır.
 • Anti-inflamatuar vasfı ile astım, artrit ve kronik adale spazmı benzer biçimde sorunların tedavisinde kullanılır.
 • Okaliptus hem anti bakteriyel aynı zamanda anti mikrobiyel vasfı ile çeşitli gargara ve diş bakım ürünlerini içinde yer alır.
 • Kan şekerini düşürmeye ve düzenlemeye destek sunar.
 • Sivrisinek, kene ve böcekleri ırak tutmada oldukça tesirlidir. Nemlendiriciniz içine birkaç damla okaliptus yağı karışmasını sağlayarak cildinize sürebilirsiniz.

Okaliptüs bitkisinin yapraklarını, aktarlarda ve organik mahsul marketlerinde basitçe ve rahatça bulabilirsiniz. bundan farklı olarak bitkinin solunum yolu problemlerine iyi geldiği çağdaş tıp tarafınca onaylandığı için okaliptus suyu ve okaliptus sprey benzer biçimde hazır ürünlerini rahatça bulup satın alabilirsiniz.

Piyasada ve eczanelerde satılan hazır ürünler içinde okaliptus sabunu da yer alır. Okaliptus fiyatı ürünlerin çeşitlerine bakılırsa değişiklik göstermektedir.

okaliptus yağı

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Okaliptusun kurutulmuş yaprakları su buharı kanalıyla damıtılarak uçucu yağ elde edilmelidir. Bitkinin yapraklarında reçine, tanen, mum ve ıstırap madde olduğu bilinmektedir. Okaliptus yağı ise Eucalyptus Globulus Labill türü ağacın yapraklarından yapılır. Yağın muhteviyatında; %12 limonen ve %70 ökaliptol maddeleri bulunmaktadır. Eucalyptus Globulus Labill türünün uçucu yağı saydamdır. Kimi zaman hareketli kimi zaman daha kıvamlıdır. Bulanık ve sarı renkli bir sıvı görünümündedir. Okaliptus kokusunu taşır.

Bu yağ, balgam söktürücü, soğuk algınlığını önleyici, bakteri ve mantar engelleyici, mukozalı uzuvları iyileştirici, serinlik ve ferahlık verici özellikleriyle tanınır bu amaçlarla da kullanılır. Solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, grip ve öksürük için de faydalıdır. bundan farklı olarak zararlı mikroplar sebebiyle meydana gelen cilt derisi problemleri ve bağırsak solucanları tedavisinde de ondan yararlanılır.

10 ile 20 damla okaliptüs yağını birazcık zeytinyağı ile karıştırıp göğsünüze, ensenize ve sırtınıza masaj uygulayarak sürebilirsiniz. veya 1 fincan sıcak suya 10 damla kadar yağ koyup buhar şeklinde uygulayabilirsiniz. 3 ile 7 dakika kadar buğusunu burnunuzdan çekip ağzınızdan vererek faydalanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken gözlerinizin kapalı olması gerekmektedir. Başınızın üstüne bir örtü koyarak uygulamanız buharı hapsedeceğinden daha etkili olabilecektir.. Yaşanılan ortamın havasını temizlemek için de bu işlemi yapabilirsiniz.

Okaliptus yağı taşıyıcı yağlarla veya kekik, çam, karanfil, biberiye ve lavanta benzer biçimde yağlarla kullanılırsa daha etkili olur. Bu kullanım şeklinin haricinde banyo suyuna ve şampuanınıza da azca miktar ilave ederek kullanmanız da olasıdır.

okaliptus çayı

Okaliptus Çayı Nasıl Demlenir? Neye İyi Gelmektedir?

Okaliptus nebatı geleneksel tedavi şekillerinde 4 değişik biçimde uygulanır. Çayı yapılır, gargara olarak hazırlanmış olur, lapa haline getirilir ve yağından faydalanılır. Taze yapraklarının ezilmesiyle elde edilmiş okaliptus aslı lapa yapımında kullanılır.

Çay olarak hazırlanması ise son derece basittir. Çay olarak tatmak isterseniz kurutulmuş okaliptüs yaprağı almanız gerekmektedir.1 bardak kaynamış suyun içine 1 – 2 çay kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprağı koyarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakabilirsiniz. Demlendikten sonrasında eleyerek içebilirsiniz. Tadı birazcık ıstırap gelebileceği için balla tatlandırmayı deneyebilirsiniz.

Okaliptus çayı günde 2 fincandan çok tüketilmemelidir. Bu uygulamaya başlamadan evvel hekiminize danışmanız icap ettiğini de unutmamalısınız.

Çayınızı siz de isterseniz taze yapraklardan da hazırlayabilirsiniz. Bir tutam taze okaliptüs yaprağını bir bardak kaynamış suyun içine atıp 10 dakika kadar demlenmesini bekleyip, hemen sonra eleyerek yiyebilirsiniz. Okaliptus çayı, enfeksiyon tedavisinde, sakinleştirici, ağrı giderici ve öksürük kesici olarak kullanılabilir.

okaliptus yaprağı

Okaliptus Bitkisinin Taraf Tesirleri Nedir?

Düzgün biçimde olarak ilaç kullananların, alerjik bünyeli kişilerin, astımı, böbrek ya da karaciğer problemleri olanların ve düşük tansiyonluların okaliptüs ürünlerini kullanmaya başlamadan evvel doktorlarına danışmaları gerekmektedir:

 • Yetişkinler için yararlı olan okaliptüs yağı evlatların cildine sürülemez.
 • Okaliptüs yağını salt olarak ağız kanalıyla kullanmak zehirlenmelere sebebiyet verebilir.
 • Okaliptüs çayı da yağı da emziren anneler ve hamileler tarafınca kullanılamaz.
 • Gözle temas etmesi sakıncalıdır.

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride lakırdı konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc