Marulun Faydaları – Daha Çok Tüketmeniz İçin 5 Süper Neden!

Marulun Faydaları – Daha Çok Tüketmeniz İçin 5 Süper Neden!

Marula Nazar Açınızı Değiştirecek Efsaneleşmiş Bilgiler!

Sofralarımızdaki nefis salatalarımızın vazgeçilmezi olan marul, papatyagiller ailesinden geniş yeşil yapraklı bir ılıman iklim bitkisidir. Bilhassa ilköğretim çağındaki küçük afacanların yaşam bilgisi dersinde karşı karşıya geldikleri marul hangi gıda grubuna girer sorusuyla kesinlikle siz de karşılaşmışsınızdır.

Marul, sebze gıda grubu içinde yer edinen bir nebat türüdür. Dikkat edilmesi gereken bir vitamin deposu olan marul, bilhassa gelişme ve gelişme çağındaki çocuklar için son derece faydalıdır. Marul, sıhhat penceresinden da faydalar sağlar.

REKLAM ALANI

Duyunca sizin de oldukca şaşıracağınız marul yararları şu şekilde sıralanabilir:

marul faydaları

Marulun Yararları – Daha Oldukça Tüketmeniz İçin 5 Süper Niçin!

1) Gün içinde bir miktar marul tüketilmesi, cilt derisi hücreleriniz için lüzumlu olan A vitamininin bütününü karşılar. Cilt derisi hücre sağlığınıza ve cildinizin diri kalmasına destek verir. İçindeki potasyum mineraliyle marul, kan dolaşımını düzenler ve cilt derisi sağlığına katkı sunar. İçindeki E ve C vitaminleri aynı zamanda cildi zararı olan güneş ışınlarına karşı korur.

marul salatası

2) Marul cildi toksinlerden arındırarak cilt derisi gözeneklerinin açılmasıyla beraber ciltte naturel bir nemlenme sağlar. Egzama ve alerji rahatsızlığı olanlar için de marul tüketilmesi tedaviyi destekleyici bir role haizdir.

marul fiyatı

3) Etkili bir idrar söktüren olarak herkesçe malum olan marul, uyku problemi yaşayanlar için de etkili bir sebzedir. Uzmanlara bakılırsa stres ve kaygı oranını dengeleyen ve akşamları bir miktar tüketilen marul salatası, rahat bir uyku için kullanışlıdır.

marul besin değeri

4) Marul yararları birden çok kişi tarafınca bilinmektedir fakat marulun saç sağlığı penceresinden birbirinden kıymetli mineraller içeriğinde var olan oldukca azca şahıs tarafınca herkesçe malum olan bir gerçektir. İçeriğindeki demir başta oluş suretiyle öteki pek oldukca vitamin ve mineral olanakları sayesinde marul, saçların sıhhatli büyümesini sağlarken marul suyu saçlara uygulandığında saç dökülmesi riski azalır. tekrar marul içindeki besinler, saç köklerini sağlamlaştırır, saçlara yumuşaklık ve naturel bir renk katar.

marul faydaları

5) Oldukça azca yağ ve kalori içeren marul, rejim programlarının vazgeçilmezidir. Zira bolca tüketilmesi tokluk hissi verir ve uygulanan marul rejimi zayıflamada kolaylıklar sunar. bundan farklı olarak yeni bebek sahibi olan annelerin merak etmiş olduğu marul süt yapar mı sorusuna burada değinmek gerekmektedir. Evet, mutlak surette! Günde yarım göbek yiyecek kaydıyla süt miktarı arttırılabilir.

marul besin değeri

Marul Kalori ve Gıda Kıymeti

Günümüz şartlarında pek oldukca salata türünün anne malzemesi olan marul keyifli atıştırmalıklar içinde yer edinen pişmemiş köfte, kısır şeklinde pek oldukca besinin de yanında tüketilir. Marul gıda kıymeti ve kalori miktarı, niçin marulun kıymetli bir sebze bulunduğunu izah etmek için açıklanması ihtiyaç duyulan oranların önderlik yapar. Doğal, ayrıca marul vitamin değerleri bakımından da son derece zengindir.

Oldukça düşük kalorili sebzeler içinde yer edinen marulun:

 • 100 gramı yalnız 16 kalori ihtiva eder.
 • Göbek marulda bu nispet 14,
 • Istırap marulda ise 17 kaloridir.
 • 175 gramlık orta porsiyon bir marul salatası da yalnız 70 kalori ihtiva eder.

Bu yönüyle marul rejimi, her türlü diyetin adeta destekleyicisi durumundadır. Marul gıda kıymeti, pek oldukca şahıs tarafınca kim bilir. Oysa ki marulu kıymetli icra eden aslına bakarsak bu gıda kıymeti tablosudur.

Gıda kıymeti miktarına bakılırsa sıralanan bir marul demetinde:

 • 0.2 gram yağ
 • 0.9 gram protein
 • 1.1 gram demir
 • 1.3 gram lif
 • 1.7 gram karbonhidrat
 • 8 mg sodyum
 • 24 mg C vitamini
 • 36 mg kalsiyum
 • 260 mg A vitamini
 • 280 mg potasyum bulunmaktadır.

Görüldüğü suretiyle marul, içinde bulundurduğu pek oldukca vitamin ve mineralle sıhhatli bir ömür için en gerekli bir gıda olmayı hak edecek zenginliktedir.

Ayrıntılı data için: Marul Kaç Kalori?

marul salatası

Marul Çeşitleri Nedir?

Pek oldukca çeşidi var olan marul, vatanımızda umumi itibariyle 3 anne kategoride sınıflandırılır. Bu marul türlerini şu biçimde listelendirebiliriz:

1) Istırap Marul: Son senelerde en popüler marul türlerinden olan üzüntü marul, yabani marul olarak da bilinmektedir. Bu marul türü, vatanımızda derhal her bölgede yetiştirilir.

2) Göbek Marul: Iceberg olarak da herkesçe malum olan göbek marul, gıda kıymeti yüksek ve çokça tüketilen bir marul türüdür. dahil içe geçmiş yeşil yapraklardan meydana gelen göbek marul, doğramaya son derece uygun olduğundan dolayı ev hanımları tarafınca sürekli olarak tercih edilmelidir.

3) Kıvırcık Marul: Pek oldukca alt türü olan kıvırcık marul ise kıvrık şeklinden dolayı bu adı alır. Yaprakları çiçek şeklinde oluşturulan kıvırcık marul, basit ve ince halde doğranabilir. Öteki marul türlerine bakılırsa daha çok C vitamini ihtiva eder.

marul çeşitleri

Marul Gaz Yapar Mı?

 • Çeşitli besinler diğerlerine nispetle daha çok gaz yapma eğilimine haizdir.
 • Lif içeren besinler, ince bağırsakta tamamıyla sindirilemediğinden kalınca bağırsağa geçer. Bu gaz üretimine sebep olabilir.
 • Lifli sebzelerden olan marul, çeşitli besinler kadar elyaf içermez; lakin lifli beslenmeye alışkın olmayanlar için gaza sebep olabilir.
 • Rejiminize lifli besinler eklediyseniz vücudunuz bir süre sonra bu beslenme tarzına alışabilir. Sonraki süreçte gereğinden fazla gaz büyük oranda ortadan kalkar.
 • bundan farklı olarak duyarlı bir yapıdaysanız size bu mevzuda sorun oluşturmayacak marul türünü tespit ederek ilk adımı atabilirsiniz.
 • Böylece pek oldukca açıdan faydası var olan marulu kolaylıkla tüketebilir ve rastgele bir sorun yaşamamış olmuş olursunuz.
marul salatası

Marul Nasıl Muhafaza edilir?

Sıhhatli beslenmenin vazgeçilmezi olan yeşil yapraklı sebzeler, narin yapıları bundan dolayı süratli halde bozulup zarar olabilir. Benzer vaziyet marul için de geçerlidir.

 • Marulların uzun soluklu saklanabilmesi için öncelikli olarak satın alırken taze ve diri marullar tercih edilmelidir.
 • Sararmaya başlamış marullar tercih edilmemelidir.
 • Imkan varsa ıslatılmamış kuru marullar satın alınmalıdır.
 • Aldığınız marul ıslaksa eve geldiğinizde bir gazetenin üstünde balkonda veya cam kenarında kurutmanız zekice bir çözümdür.
 • Bir bütün olarak kuruduğundan güvenilir olduğunuz marulları buzdolabına koymalısınız.
 • Kuruluk uzun bir zamanda muhafaza için ön şarttır.
 • Kuru marullar ağzı kapatılmadan bir poşet içinde saklanabilir.
 • İki günde bir otuz dakika havalandırmak marulların 5-6 gün süreyle taze kalmasını sağlar.
 • Daha uzun soluklu muhafaza için marullar yapraklarına ayrılır ve derin bir kapta su içinde 10 dakika bekletilir.
 • Sudan çıkarılan marullar yıkanır ve bir kâğıt havlu olanakları sayesinde suyu alınır.
 • Kuruyan marullar iri iri doğranır, bir gizleme kabının zeminine kâğıt havlu yerleştirilir ve marullar bu kaba doldurulur, üzerine de bir kâğıt havlu serilir ve kapak kapatılır.
 • Bu metot, marulların 8-10 tüm gün muhafazasına imkân tanır.
marul faydaları

Marul ile Lezzetini Taçlandıran 10 Nefis Tanım

1) Sofraların Vazgeçilmezi Marul Salatası

Her yemeğin yanına yakışan bu mükemmel lezzet, Türk mutfak kültürünün eğer olmazsa olmazları içinde yer alır. Hatta öyleki ki marul salatası, birbirinden değişik sos ve baharatlarla oldukca değişik konseptlerde hazırlanarak ailenizin yiyecek keyfini taçlandırır. Marul Salatası

2) Tavukla Marulun Enfes Uyumu: Tavuklu Göbek Marul Salatası

Tavuklu göbek marul salatası, her formuyla damak tadınıza hitap eden salata türlerinin önderlik yapar. Göbek marulla hazırlanan bu hususi salata türü; leziz tavuk göğsü, bir miktar mısır, 5-6 kaşık yoğurt, birazcık mayonez ve isteğe bakılırsa salatalık turşusu ile bir araya ulaştığında tadından yenmez muhteşem, harikulade bir salataya dönüşerek sofranızı şenlendirir. Tavuklu Göbek Marul Salatası

3) Her Yemeği Tatlandıran Enfes Marul Mezesi

Anne yemeklerinizin yanında farklılık arayanlara hususi marul mezesi; salatalık ve marulun ön planda olduğu, onlara dereotu, maydanoz sarımsak ve yoğurdun eşlik etmiş olduğu ergonomik ve leziz bir meze türüdür. Her türlü davetinizde veya hususi gününüzde yemeklerinizi daha da leziz hale ulaştırmak için bu türü denemelisiniz. Nefis Marul Mezesi

Tanım: Nefis Marul Mezesi

4) Kıvırcık/Marul (Bitmeyen art Dönüşümlü)

Salatalarınızda kullandığınız kıvırcık marullar, size; bilhassa çocuklarınızın tasarruflu ömür adına pozitif bir davranış kazandırmanızda güzel bir fırsat verir. Kıvırcık marulun çoğu zaman kesip atılan dip kök kısmını ortasına kadar suda duracak biçimde bir kapta muhafaza edin. Bir 7 günde kökün üst tarafınca yeşilliğinizin büyüdüğünü görebilirsiniz ve böylece çocuklarınıza diri bir sunumla güzel bir davranışı kazandırabilirsiniz. Kıvırcık/Marul (Bitmeyen art Dönüşümlü)

Tanım: Kıvırcık/Marul (Bitmeyen art Dönüşümlü)

5) Ferahlatan Lezzet İkilisi Bir Arada: Yoğurtlu Marul Salatası

alışılagelmiş marul salatasından daraldıysanız ve bir yenilik arayışı içerisindeyseniz bu lezzet tam size bakılırsa! Bilhassa köfte, ızgara türü yemeklerinizin yanında deneyebileceğiniz yoğurtlu marul salatası ile değişik bir lezzetin tadına varıp yemeğinize renk katabilirsiniz. Yoğurtlu Marul Salatası

Tanım: Yoğurtlu Marul Salatası

6) Değişik ve Emsalsiz Bir Lezzet: Marul Cacığı

alışılagelmiş Türk sofralarının değişmez tatlarından olan cacık, marul ile değişik ve emsalsiz bir lezzete dönüştürülebilir. Oldukça kolay ve ergonomik bir halde ince kıyılmış marul ve ve naneyi cacığınızın içine ilave ederek değişik bir lezzeti yudumlamaya başlayabilirsiniz. Marul cacığı tarifi için buraya bakabilirsiniz. Marul Cacığı

Tanım: Marul Cacığı

7) Renklerin hususi Buluşması: Renkli Marul Salatası

Rengarenk bir salata ile sofranıza değişik bir renk katmak elinizde! Işte sırf bunun için kıvırcık marulunuzun yanına ek edeceğiniz domates, pembe turp, havuç ve siyah lahanadan meydana gelen sebzeler dileğinize bakılırsa hazırlayacağınız sosla muhteşem, harikulade bir salataya dönüşür. Renkli marul salatası sofranıza da farklı bir hava ve renk katar. Renkli Marul Salatası

Tanım: Renkli Marul Salatası

8) Apayrı Lezzet Arayanlara: Yoğurt Soslu Tavuklu Marul Salatası

Her daim beğeniyle tüketilen marul salatası, minik ilaveler ve dokunuşlarla apayrı bir lezzete dönüştürülebilir. Yoğurt soslu tavuklu marul salatası, değişik bir lezzet arayanlar için yoğurt, tavuk ve marulun enfes buluşmasıyla sizleri değişik bir deneyime çağrı eder. Yoğurt Soslu Tavuklu Marul Salatası

Tanım: Yoğurt Soslu Tavuklu Marul Salatası

9) Alışılmışın Haricinde Marul Turşusu

Taze küçük marullar ile yapılabilen marul turşusu, size alışılmışın haricinde bir turşu lezzeti vadeder. Öyleki ki klasik turşu tadından değişik olarak marulun en leziz olan küçük yapraklarıyla hazırlanan bu turşu türü, değişik bir turşu lezzetiyle buluşmak dileyen herkese hitap eder. Marul (Hes) Turşusu

Tanım: Marul (Hes) Turşusu

10) Farklılık Arayışında Olanlara hususi Marullu Avokado Salatası

Marul salatasının avokado ile buluşmuş olduğu ve farklı bir lezzete kavuştuğu bu salata türü; biber, çeri domates, dereotu, domates, karabiber, limon, marul, pul biber, salatalık, tuz ve zeytinyağından meydana gelir. Damaklarda bambaşka bir lezzet bırakan marullu avokado salatasını, farklılık arayışında olan misafirlerinize ikram ederek yemeğinizi renklendirebilirsiniz. Marullu Avokado Salatası

Tanım: Marullu Avokado Salatası

Marul ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kelam konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet türk takipçi satın al Güvenilir bahis siteleri melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisligir levabet levabet.live Bet10beton betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler