Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Neden Yükselir? Değerler Kaç Olmalı?

Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Neden Yükselir? Değerler Kaç Olmalı?

Kolesterol konusunda Bütün Merak Edilenler

Günümüz toplumunda neyin sıhhatli olduğu ve neyin yetersiz olduğu ilişkili olarak abartılmış mitler ve yanlış bilgiler olduğu bilinmektedir. Kolesterol sürekli olarak bu yanlış söylemlere maruz kalmıştır.

Peki, aslına bakarsak kolesterol nedir? Kolesterol çağımızın yoğun ve stresli yaşamında sıhhatli oluş için denetim edilmesi ihtiyaç duyulan mühim bir sıhhat problemidir. Kolesterolün yüksek çıkması dikkat edilmesi gereken riskler taşımaktadır.

REKLAM ALANI

İşte, kolesterol niçin yükselir, kolesterole ne iyi gelmektedir ve kolesterol ilaçları nedir benzer biçimde bütün soruların cevapları!

kolesterol

Kolesterol ne demektir?

Kolesterol, kanda organik olarak var olan mumsu bir maddedir. Ağırlıklı olarak karaciğerde imal edilen; sadece al et, yüksek yağlı peynir, tereyağı ve yumurta benzer biçimde gıdalarda var olan kolesterol, sağlığın korunması için çok mühimdir ve bir tek kanınızdaki seviyenin devasa yükseklikte olması durumunda bir mesele haline gelmektedir.

Yükselmiş kolesterol yaygın bir sorundur ve koroner kalp organı hastalığının gelişiminde bir tehlike faktörüdür; sadece hekiminize danışmak, sıhhatli bir rejim ve ömür tarzını kovuşturmak kolesterol seviyelerini düşürmeye yardım edebilir.

Kolesterol, lipoproteinler olarak isimlendirilen araçlarla kanın çevresinde göç eder. İki tip lipoprotein olduğu bilinmektedir. LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) fena kolesterol türüdür. Kanda oldukca çok LDL kolesterol var ise, arterleri yavaşça oluşturabilir, bu da onları daha da daraltarak koroner kalp organı hastalıkları istenmeyen ihtimalini artırır. HDL ise (yüksek yoğunluklu lipoprotein), iyi kolesterol türüdür. Gereğinden fazla kolesterolü kan dolaşımından uzaklaştırmaya destek verir ve kırıldığı ve bünyeden dışarı akmış olduğu karaciğere art döner.

kolesterol belirtileri

Kolesterol Emareleri Nedir?

Kolesterol tipik olarak rastgele bir semptoma niçin olmaz. Bir çok durumda bir tek acil durumlara sebep olur. Bu yüzden kolesterol hangi bölüm bakar diye net bir yanıt verilemez. Kolesterol etkin hastalık kontrolleriyle birlikte hekiminiz tarafınca ölçülmelidir.

örnek olarak, bir kalp organı krizi ya da nüzul, kolesterolün niçin olduğu hasardan kaynaklanabilir. Bu vakalar çoğu zaman kolesterol arterlerinizde plak oluşmasına yol açana kadar gerçekleşmez. Plak, arterleri daraltabilir, böylece daha azca kan geçebilir. Plak oluşumu arteriyel astarınızın makyajını değiştirir. Bu dikkat edilmesi gereken komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

Kolesterolünüzü bilmenin tek yolu kan testidir. Bu, toplam kan kolesterol seviyesinin litre başına 240 miligramın üstünde (mg/dL) olması anlamına gelmektedir. 20 yaşını doldurduktan sonrasında hekiminize bir kolesterol testi yapmasını ne olursa olsun istemeniz gerekmektedir. Peşinden kolesterolün her 4 ila 6 senede bir yine denetim edilmesi gerekmektedir.

Kolesterolün emareleri ise aşağıdaki gibidir:

 • hipertansiyon
 • Çok kilo
 • Sigara kullanımı ya da tepkisiz içicilik
 • Genetik etkenler
 • Göğüs ağrısı
 • Mide organını bulantısı
 • Gereğinden fazla bitkinlik
 • Soluk darlığı
 • Boyun, çene ya da sırt ağrısı
 • Ani denge ve koordinasyon kaybı
 • Ani kafa dönmesi ve kolesterol kafa ağrısı
 • Surat , sima ,çehre asimetrisi (bir tek bir yanda sarkık göz ve ağız)
 • Kalp organı krizi

Kalbi kanla besleyen arterler, plak birikmesi sebebiyle yavaşça daralabilir. Ateroskleroz isminde olan bu süreç zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkar ve hiçbir semptomu yoktur. Sonunda, bir parça plak kırılabilir. Bu ortaya çıktığında, plağın çevresinde bir kan pıhtısı meydana gelir. Kalp organı kasına kan sirkülasyonunu önleyebilir ya da oksijen ve gıdalardan yoksun bırakabilir. Bu yoksunluğa iskemi denir. Kalp organı hasar gördüğünde veya kalp organının bir kısmı oksijen eksikliği sebebiyle ölmeye başlarsa buna kalp organı krizi denir.

kolesterol nasıl düşürülür

Kolesterol Niçin Yükselir?

Yüksek kolesterol sağlıklı olmayan bir ömür seçimi sebebiyle olabilir. perhiz ve ömür seçimi vücudumuzdaki yağ miktarını etkileyebilir. İşte kolesterol düzeyinizi artırabilecek nedenler:

 • Doymuş yağı yüksek bir yiyecek yiyecek
 • Fizyolojik olarak etken olmamak
 • Çok şişman veya obez oluş
 • Sigara tatmak

Mevzu, bahis kolesterol ortaya çıktığında yaşama biçimimiz genetik yapımızı etkileyebilir. örnek olarak, doymuş yağ oranı yüksek bir yiyecek, kolesterol seviyesini artıran çeşitli genleri değiştirmeye yardım edebilir. Çeşitli tıbbi durumlar ve reçeteli ilaçlar da kolesterol seviyenizi etkileyebilir. Bilhassa, sağlıklı olmayan kan yağlarının (kolesterol ve trigliserid düzeyleri) ortak bir sebebi olduğu bilinmektedir:

 • şeker hastalığı
 • Tiroid bezi (hipotiroidi)
 • Böbrek problemleri
 • Karaciğer problemleri
 • Alkol alımı ve kolesterol artıran yiyecekler
 • İlaçlar

Yüksek kolesterol kalıtsal olabilir. Ebeveynlerinden birisi, bir adam veya bir kız kardeşin yüksek kolesterol hastalığı var ise, siz de olabilirsiniz. Kan yağlarını etkileyebilecek 100’ün üstünde gen olduğu bilinmektedir ve bunların vücutta nasıl metabolize olduğu tam olarak bilinmiyor. Kimi zaman bir tek bir hatalı gen kolesterolü tehlikeli seviyelere çekip çıkarmak için yeterlidir ve kimi zaman yüksek kolesterol birden çok genin minik etkilerinden oluşur.

kolesterole ne iyi gelir

Kolesterol Nasıl Düşürülür? Ne İyi Gelmektedir?

 • Meyve, sebze, kepekli tahıl ve fasulye ağırlıklı beslenmek önem teşkil eder. Çözünür lifte yüksek nebat gıdaları, toplam ve LDL fena kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde bilhassa faydalıdır ve kolesterol düşürücü anahtar taktikler arasındadır.
 • Kalbe oldukca çok ziyan veren doymuş yağ içeren besinler içinde tereyağı, et, hurma yağı, Hindistan cevizi yağı ve tam yağlı ve azca yağlı süt, peynir ve krema benzer biçimde azca yağlı süt ürünlerini yer alır.
 • En iyi rejim kolesterol kaynakları içinde yumurta sarısı, organ etleri ve kabuklu deniz ürünlerini bulunmaktadır. Bir nevi yağ – omega-3 yağ asidinin – kalp organı hastalığına karşı koruma sağlamış olduğu kanıtlanmıştır.
 • Somon, uskumru, pisi balığı, alabalık, ringa balığı ve sardalye benzer biçimde soğuk su balıkları da tüketilmesi ihtiyaç duyulan deniz ürünlerini arasındadır.
 • Muhteşem, harikulade nebat proteinleri içinde fasulye, mercimek, barbunya fasulyesi ve soya fasulyesi benzer biçimde tüm fasulyeler bulunmaktadır. Kan sıvısındaki kolesterol seviyelerini yükseltmek yerine, hayvansal protein deposu olduğundan dolayı, çekirdekler aslına bakarsak kolesterol seviyesinin düşmesine destek verir.
 • Ak ekmek, ak pirinç, ak makarna ve kek, kruvasan, simit, kraker, kuru kahvaltılık gevrek, tortilla, simit ve cips benzer biçimde ak unlu gıdalardan ırak durulması gerekmektedir.
 • Trans yağ yerine yağsız et, fındık ve kanola, zeytinyağı ve aspir yağı benzer biçimde doymamış yağlar benzer biçimde daha sıhhatli alternatifleri tüketmek gerekmektedir.

kolesterol diyeti

Kolesterol perhizi Nasıl Uygulanır?

 • Bolca oranda çözülebilir lif tüketilmelidir. Çözünür liflerdeki yüksek besinler hazım sisteminizin kolesterolü emmesini önler.
 • Benzer biçimde kolesterol düşürücü çay içmeniz de yararlı bir rejimdir.
 • Kolesterol rejiminde tüketilmesi ihtiyaç duyulan yiyecekler içinde yulaf ezmesi ve yulaf kepeği benzer biçimde tam tahıllı hububatlar, elma, muz, portakal, armut ve kuru erik benzer biçimde meyveler, fasulye, mercimek, nohut, siyah bezelye ve lima fasulyesi gib ikolesterole bitkisel yeni bir yol olan baklagiller olduğu bilinmektedir.
 • Bol miktarda meyve ve sebze yiyin. Meyve ve sebzeler penceresinden varlıklı bir rejim, diyetinizde mühim kolesterol düşürücü bileşikleri artırabilir. Nebat stanolleri ya da sterolleri olarak isimlendirilen bu bileşikler, çözünebilir lif benzer biçimde çalışırlar.
 • Omega-3 yağ asitleri yüksek balık yiyin. Bu asitler LDL seviyenizi düşürmez, sadece HDL düzeyini yükseltmeye muavin olabilirler. bundan farklı olarak kalbi kan pıhtıları ve iltihaplarından koruyabilir ve kalp organı krizi istenmeyen ihtimalini azaltabilir. İyi bir omega-3 yağ asitleri deposu olan balıklar, somon, ton balığı (konserve ya da taze) ve uskumruyu ihtiva eder. Bu balıklar 7 günde iki kez yemeye çalışılmalıdır. Beslenme etiketleri, satın alınan gıdalarda ne kadar yağ, doymuş yağ, kolesterol, lif ve sodyum bulunduğunu anlamanıza yardım edebilir.

kolesterol değeri

Kolesterol Kaç Olmalı? Kolesterol Değerleri

Lipoprotein paneli isminde olan bir kan testi kolesterol seviyenizi ölçebilir. Testten evvel, 9 ila 12 saat süresince oruç tutmanız (bir şey yemeyin veya su içmeyin) gerekmektedir.

Total kolesterol – kanınızdaki toplam kolesterol miktarının bir ölçüsüdür ve kolesterol çeşitleri içinde İki tipi – düşük dansiteli lipoprotein (LDL) kolesterol ve yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) kolesterolü ihtiva eder.

 • (fena) kolesterol ldl – anne kolesterol birikimi ve arterlerde tıkanıklık yaratır.
 • (iyi) kolesterol hdl – arterlerden kolesterolü çıkarmaya destek verir.

HDL olmayan – bu sayı toplam kolesterolünüz HDL’nizi düşürür. HDL’niz, LDL ve VLDL (oldukca düşük yoğunluklu lipoprotein) benzer biçimde öteki kolesterol türlerini ihtiva eder. Kolesterol sayıları desilitre başına miligram cinsinden ölçülür (mg/dL). Aşağıda yaşınıza ve cinsiyetinize bakılırsa sıhhatli kolesterol düzeyleri listelenmiştir:

19 yaşlarında ya da daha genç olan her önüne gelen:

Kolesterol Sıhhatli Düzey Türü
Toplam Kolesterol 170mg / dL’den azca
HDL Olmayan 120mg / dL’den Azca
LDL 100mg / dL’den azca
HDL 45mg / dL’den çok

Erkekler 20 yaşından büyükler:

Kolesterol Sıhhatli Düzey Türü
Toplam Kolesterol 125 ila 200 mg / dL
HDL Olmayan 130mg / dL’den Azca
LDL 100mg / dL’den azca
HDL 40mg / dL ya da daha yüksek

20 ıslak ve üstü bayanlar:

Kolesterol Sıhhatli Düzey Türü
Toplam Kolesterol 125 ila 200 mg / dL
HDL Olmayan 130mg / dL’den Azca
LDL 100mg / dL’den azca
HDL 50mg / dL ya da daha yüksek

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli ömür, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, organik cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer almıştır. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc