Kızamık Belirtisi Nedir? Nasıl Bulaşır, Nasıl Geçer?

Kızamık Belirtisi Nedir? Nasıl Bulaşır, Nasıl Geçer?

Kızamık konusunda Bütün Merak Edilenler

Virüsler vücuda yayılmış olduğu anda hastalıklar oluşmaya adım atar. Yayılan virüsler kimi zaman vücutta uzun bir zamanda kalabilir. Bu şeklinde durumlar hem toplumsal yaşantıyı aynı zamanda bedeni, fazlasıyla etkileyen hastalıklar meydana getirir. Çocukluk döneminde ya da yetişkinlik döneminde bu şekilde bulaşıcı bir hastalığa yakalandıysanız, sizi birazcık stresli günler bekleyecektir.

Evlatları mektep günlerinden, yetişkinleri ise iş hayatından alıkoyan bir hastalığı size tanıtmak için buradayız. Yoğun olarak çocukluk döneminde rastlanan kızamık hastalığı hakkında doğru herkesçe malum olan yanlışları düzeltmek için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, kızamığa dair merak ettiğiniz ne var ise cevaplanıyor. Bir iki al noktayla başlamış olan kızamık nasıl geçer? Tedavisi nedir? Emaresi nedir? Bir başkasına nasıl bulaşır? şeklinde bütün sorularınız şimdi sizinle bu yazıda.

REKLAM ALANI

kızamık belirtisi

Kızamık ne demektir?

Kızamık, bulaşıcı bir enfeksiyondur. Morbili isminde olan bir virüs ile dolayı oluşur. Kızamık virüsü morbili ya da rubeola olarak da bilinmektedir. çoğunlukla mektep çağındaki çocuklarda görülmektedir. 3 ıslak ile 10 ıslak arasındaki çocuklar en riskli gruptur. Tesirleri deriye de yansıdığı için döküntülü hastalıklar içinde yer alır.

Kızamık endemik hastalıklar sıralamasında yer edinen bir rahatsızlıktır. Bu anlamına gelir ki, bir toplumda daima oluşabilen bir durumdur. Kızamık hastalığını geçiren bir şahıs, hayat, yaşam boyu bağışıklık kazanır ve tekrar geçirmez.

Kızamık virüsleri hava yöntemiyle öteki kişilere bulaşarak, yeni bir bedene yayılır. Her şeyden önce vücuda girmiş olduğu anda boğaz arkasında yerleşir. Akciğerlerde çoğalmaya adım atar. Akciğerden başlayıp gözlerde, kan damarlarında ve merkezi sinir sisteminde çoğalmaya devam eder. Bu süreç ortalama 3 hafta sürebilir. Virüs vücuda yayıldıkça taraf önemli ölçüde etkiler görülmeye başlanır ve deride dökülmeler meydana gelmiş olarak hastalık aşaması yaşanır.

kızamık nedir

Kızamık Emaresi ne demektir?

Kızamık kuluçka süreci ile başlamış olan, döküntü süreci ile de kendine gelme sürecine giren bir hastalıktır. Hastalığın başlayacağını gösteren kızamık emareleri ise şu şekildedir:

 • Kuluçka döneminde hastalığa dair hiçbir emare görülmez. Ortalama 10 tüm gün kızamık vücuda etrafa dağılmak için kendine zemin hazırlar.
 • İlk 3 gün içinde hafifçe ateş, kuru öksürük ve burun akıntısı şeklinde emareler görülebilmektedir. Bu emareler soğuk algınlığı zannedildiği için bir çok vakit dikkatsizlik edilmelidir.
 • Gözlerin kızarması ile üst azı dişlerine yakın olan yanak içinde görülen beyazlıklar hastalığın kati olarak başladığını açıklar.
 • Bir süre sonrasında hafifçe derecede başlamış olan ateş, yükselmeye adım atar. Yüksek ateş kızamığın bir öteki işaretçisidir.
 • Kulaklardan başlamış olan ve vücudun pek oldukca bölgesine yayılan döküntüler de derideki kızamık emaresidir.
 • Kızamığın emareleri içinde yüksek ışığa karşı duyarlılık bulunmaktadır. Bu duruma göz konjunktivası adı verilir. Göz iltihabı olarak açıklanmaktadır.
 • Kuru öksürüklerden dolayı bademciklerin şişme durumu da gözlenmektedir.
 • Bütün belirtilerin bir neticesi olarak görülen halsizlik ve bitkinlik hali de hastalığın emaresidir.

kızamık tedavisi

Kızamık Nasıl Geçer?

Kızamık hastalığının emareleri görüldüğü andan itibaren kızamık tedavisi yapılabilir. Tedavi her şeyden önce evde lüzumlu hijyenik koşulları sağlamakla yapılmalıdır. Bireysel eşyalara, bir başkasının dokunmaması şarttır. Kızamık geçiren kişinin temizliği ve kalmış olduğu odanın temizliği dikkatsizlik edilmemelidir. Eğer kızamık hastası, mektep çağındaki bir çocuk ise okula gönderilmemelidir. Bulaşıcı hastalıklardan olduğundan dolayı derslik ortamında öteki ufaklıklara basitçe ve rahatça geçebilir.

Hastalık sürecinde ateşlenme olacağı için, tabip tarafınca ateş düşürücü ilaçlar tavsiye edilmelidir. Burun akıntısı da yaşanacağından dolayı, tabip tarafınca verilen akıntıyı ve öksürüğü kesen ilaçlar hastalık bitimine kadar kullanılır. Kızamık hastalığının tedavisindeki gaye, kızamığın etkilerini en üye indirmek ve çevreye bulaşmasını önlemektir.

Kızamık etkilerinden birisi de kızamık döküntüsü olabilmektedir. Döküntüleri ve tahrişleri iyileştirmek adına doktorunuzun önerilmiş olduğu kızamık kremi uygulayabilirsiniz. Caladryl adlı merhem su çiçeğinde etkin olduğu şeklinde kızamıkta da etkili olabilecektir..

kızamık aşısı

Kızamık Aşısı Ne Vakit Yapılır? Tesirleri Nedir?

Kızamık hastalığından korunmanın tek yolu kızamık aşısı oluşturmak olabilecektir.. Devletimizde 1970 senesinden bu güne değin kadar yaptırılması zorunludur. Bu hastalığa karşı alabileceğiniz en etkili ve en kati yeni bir yol kızamık aşısıdır. Kızamık aşısının mecburi olmadığı ülkelerde ve yaptırmayan toplumlarda çocuk ölümlerinin daha yaygın olduğu bilinmektedir.

Kızamık aşısının içeriğini merak edenler için, aşının yapısında kuvveti en üye indirilmiş kızamık mikrobu bulunduğunu ifade etmemiz mümkündür. Bu aşı hastalığa niçin olmayacaktır. Vücuda hastalık yayıldığında, virüsü tanıyıp yok yapmak eylemek için bir savunmaya geçecektir. Kızamık hastalığını bünyeden bir an evvel uzaklaştırmak ve sıhhatli günlere kavuşmak için kızamık aşısının yaptırılması şarttır.

Kızamık aşısı yapıldıktan sonrasında aşının taraf tesiri olarak ateşlenme görülebilir. Bu ateşlenme durumu ise ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile ortadan kaldırılabilir. Kızamık aşısı 2 dozda uygulanır. İlk doz 12 ve 15 aylık iken; ikinci doz mektep döneminde 1. sınıfa başlarken yapılmaktadır. Her iki doz da kızamık hastalığına karşı %95 koruma sağlamaktadır.

kızamık hastalığı

Kızamık Çıkaran Çocuğa Ne Yapılır?

Kızamık hastalığına yakalanan çocuklarınız için büyük bir endişeye kapılabilirsiniz. Endişenizi yok yapmak eylemek ve bu şeklinde durumlarda daha bilgili devinim etmeniz için bir sıralama hazırladık. Bu listede yer edinen maddeler, size kızamık günlerinde büyük yardım edecek. Stresinizi çocuğunuza yansıtmadan ve onu da korkutmadan kızamık hastalığından bir an evvel kurtulabilirsiniz. İşte kızamık geçiren çocuğa karşı yapmanız gerekli olanlar:

 • “Kızamık ateş yapar mı?” kabul edebilirsiniz. Evet çocuğun ateşi terfi edecektir. Mikroplarla savaşan vücut, ateşlenme ile tepki gösterir. Bu durumda doktorun verdiği ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. 16 yaşından küçüklerde aspirin kullanımı sıhhatli değildir.
 • Solunum yolunda tıkanıklık olacağı için, çocuğun olduğu ortamda ağır koku ve sigara mutlak surette olmamalıdır. Dinlendirilmiş olduğu odanın temiz olması şarttır.
  Kızamık hastalığında ışığa karşı duyarlılık olduğundan dolayı, çocuğun dinlendirilmiş olduğu odanın ışığı son derece düşük olmalıdır. Keskin ışıklar çocuğun gözlerine ziyan verebilir.
 • Bu süreçte göz çevresinde iltihaplar oluşabilir. Bu iltihapları nemli ve temiz bezle silmelisiniz. Kullandığınız bezin her defasında temiz olmasına itina göstermelisiniz.
 • Öksürükler de görüleceği için odanın nemli olması zorunlu olmaktadır. Öksürük ilaçları ile bu vaziyet desteklenebilir. Bazen ballı süt içirilmesi, boğaz yolunu yumuşatacaktır. Bebeklere bal verilmemesi icap ettiğini de açıklamak isteriz.
 • Çocuklarda sıvı kaybı olacağı için kendini bitkin hissedecektir. Bu durumunu önlemek için bol miktarda sıvı tüketmesi ve naturel meyve suyu içmesi gerekmektedir. C vitamini alarak, hastalık sürecini daha kuvvetli geçirebilir.
 • C vitamini kadar A vitamini desteği alması da önem teşkil eder. A vitamini içeren gıdaları tüketmesine itina göstermelisiniz. Süt ve süt ürünlerini, mercimek, maydanoz, havuç, kabak, kavun ve bezelye tüketilebilir.

hapşırma

Kızamık Nasıl Bulaşır?

Kızamık öksürme ve hapşırma yolu ile havadan bulaşabilir. Kızamık virüsünü taşıyan bir şahıs ile yakın temas, benzer ortamda bulunma, benzer eşyaları kullanma bu hastalığın bulaşmasına niçin olabilmektedir. Virüs, dağıldığı ortamda 2 saat diri kalmış olarak etrafa dağılmak için yeni bir gövde bekleyecektir.

Kızamık komplikasyonları bağışıklık sistemi oldukca sıska kişilerde görülmektedir. En yaygın komplikasyon ise ishal durumudur. Çocuklarda bu hastalığın neticesi olarak görülen ölüm vakaları, komplikasyondan meydana gelmektedir. Kızamıkla birlikte yaşanmış olan zatürre neticesinde ne yazık ki ölüm vakalarının olduğu da bilinmektedir.

Kızamık Geçiren Bir Daha Geçirir Mi?

Kızamık hastalığı hayat, yaşam süresince 1 kez yaşanmaktadır. Amma ve lakin ender görülse de ikinci kez yaşayanlar da olmuştur. Düzgüsel şartlar altında her insan 1 kez kızamığa yakalanır. Aşı olmayan kişilerde 2. kez kızamık vakası gözlemlenebilir. Kızamık aşısının mecburi olmadığı ülkelerde bu vaziyet gerçekleşebilir.

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli ömür, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, naturel cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer verilmiştir. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr