Kestane Şekeri Yapımı, Kalori Değeri ve Faydaları

Kestane Şekeri Yapımı, Kalori Değeri ve Faydaları

Bursa’nın En Tatlı Simgesi: Kestane Şekeri

Ülkemizin dört bir yanı nefis lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır. Bolca fıstıklı katmer yiyecek için Gaziantep’e, kerebiç yiyecek için Mersin’e, dondurma için Maraş’a gidenleri bu sefer Bursa’ya çağrı edeceğiz. Buram buram kestane şekeri lezzetini sadece ve sadece Bursa’da deneyebilirsiniz.

Türkülerde bile adı geçen bu nefis tatlıyı, size bu makalemizde tanıtmak istiyoruz. Birazcık eski bir türkü olan “Şu Bursa’nın kestanesi, okka tartar bir tanesi.” sözlerinde kestanenin ne aşama kıymetli ve dolgun bulunduğunu anlayabilirsiniz. Dolu dolu kestaneler sadece Bursa’da yetişmektedir. O halde haydi hep beraber bu ova olanakları sayesinde Bursa’ya gidelim ve kestane şekerini yakından tanıyalım. Şu sebeple leziz kestane şekeri Bursa coğrafyası ile daha anlamlı hale gelecektir.

REKLAM ALANI
kestane şekeri

Kestane Şekeri ne demektir? Çeşitleri Nedir?

Bursa ile bir tüm olan, şehrin simgesi hale gelen kestanelerin, şekerle buluşmasından elde edilmiş bir tatlı türüdür. Her ne ölçüde ufacık tatlı olarak görünse de gözünüze, bir adet ile doymak mümkün değildir. Yiyenler o an kestane şekeri gıda kıymeti hakkında hiçbir suali kabul etmez. Şerbetiyle kestanenin damaklarda bıraktığı lezzetin tadını çekip çıkarmak isterler.

Bursa rivayetlerine gore, ilk kestane şekerini Yugoslavya göçmeni olan Tatveren ailesi Bursa’ya getirmiştir. 1930’lu yıllarda aile üyeleriyle birlikte ev içinde kestane şekerini hazırlayıp sokaklarda satmıştır. Belirli bir vakit geçtikten sonrasında oldukça sevildiğine inanarak, ilk dükkanını Bursa’da Mustafa Kemal Atatürk Caddesi’nde açmıştır. Nefis kestane şekeri tarihçesi bu biçimde akıllarda kalmıştır. Bu hikayesinden sonrasında kestane şekeri ile meşhur ilimiz Bursa olmuştur.

Süre içinde arz-talep ilişkisinden dolayı kestane şekeri üretimi çeşitlenmiştir. Şimdi ise kestane şekeri çeşitleri çikolata kaplı, şuruplu, cevizli, çikolata dolgulu, fındıklı, portakallı, Antep fıstıklı ve Hindistan cevizli oluş suretiyle gurmelerin damak zevkine gore üretilmektedir. Okurken bütününün tadını alabilmek istediniz, bilmekteyiz.

kestane

Kestane Şekeri Yapımı: Kestane Şekeri Nasıl Yapılır?

Devletimizde kestane verimi nihayet zamanlarda düştüğünden dolayı, kestane şekeri çeşitleri ekonomik açıdan birazcık pahalıdır. Amma ve lakin evde yapımı da oldukça basittir. Kış akşamlarından tamamlanmamış olmayan kestaneler ile siz de evinizde basitçe ve rahatça yapabilirsiniz. Kestaneleri tıpkı fırına verdiğiniz biçimde çizdikten sonrasında derin bir tencerede dahil kabukları yumuşak hale gelene kadar haşlamalısınız. Kabuklar yumuşak hale ulaştıktan sonra kestaneleri ılımaya bırakmalısınız. Aman dikkatli olun kestaneler parçalanmasın.

Değişik bir tencerede glikoz ve su kaynatılır. İçine birazcık daha lezzet katmanız için vanilya ekleyebilirsiniz. Şerbetlerin eğer olmazsa olmazı limon suyu ek etmeyi de ihmal etmeyin, şekerlenmesin. Şerbetini hazırladıktan sonrasında dikkatli biçimde kestane şekerleri şerbete eklenmiş olur. Siz de isterseniz geniş bir siniye dizebilirsiniz. Sonrasında ise kestaneler şerbetini çekene kadar bekletilir. Sonrasında tüketmek için kavanozda saklayabilirsiniz. Kavanozda iken kestane şekeri bozulur mu diye düşünmeyin. Kestane şekeri şerbeti onu muhafaza edecektir. Bu kadar basit ve ergonomik olan kestane şekeri yapımı sizin de mutfağınızda denenmeli. netice mükemmel olacak.

Tanım: Konut Yapımı Kestane Şekeri

Kestane Şekeri Kalori ve Gıda Kıymeti

Şerbetli tatlıları yerken iki defa zihinde ölçmek ve değerlendirmek lazım olabilir çeşitli durumlarda. Yüksek glikoz oranından dolayı sağlığınız için çekince arz edebilir. Bursa’da olup kestane şekeri yememek de olmaz haliyle. Yerken dikkatli olmanızı öneririz. Aklınızın bir köşesinde bulunması amacıyla kestane şekeri gıda kıymeti hakkında birazcık data verelim.

Ortalama 100 gramlık bir kestane şekeri porsiyonu 204 kalori ihtiva eder. Bu 100 gramlık porsiyonda ise 44.24 mg karbonhidrat, 3.01 lif, 0.89 gram protein, 0.68 gram yağ, 9.71 mg C vitamini, 1.44 IU A vitamini, 216 mg potasyum, 14.38 mg kalsiyum, 0.46 mg demir bulunur. Yazımızdan sonrasında 1 tane kestane şekeri kaç kalori diye düşünürseniz bu değerler aklınızda olsun. 1 tane kestane şekeri yediğinizde averaj 40 kalori almış olmuş olursunuz. Sıhhatli ve ölçülü beslenenler için kestane şekeri kalori miktarı bu biçimde belirlenmiştir.

kestaneli pasta

Kestane Şekeri Yararları Nedir?

 • Potasyum oranı devasa yükseklikte bir besindir. Şekerli olmasından dolayı glikoz hastaları yerken birazcık tereddüt edebilir. Hekimler kestanenin kendisini yemelerini önerir. Şerbetli halde tüketildiğinde glikoz değerlerini yükseltebilir.
 • Kestane şekeri, kalp organı ve adale sistemini harekete geçirir. Enerji verir ve kan dolaşımını hızlandırır.
 • Yağ oranı yüksek benzer biçimde görünse de aslen son derece düşüktür. Lif ve nişasta penceresinden varsıl bir besindir.
 • Hem gövde aynı zamanda ruh penceresinden, sizi iyi hissettirecek bir tatlı tercihi olabilir.
 • Antioksidandır, vücudu arındırır. Kanser riskinizi en üye indirir.
 • Sıska bir bağışıklık sisteminiz var ise, kestane şekeri tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
 • Demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko benzer biçimde mineraller bakımından son derece zengindir.
 • C vitamini deposudur. Bilhassa de kış aylarında hastalık riskinizi ortadan kaldırır.
 • Tok tutucu vasfı olanakları sayesinde geç acıkmanızı sağlar. Fasıla öğünlerinizde kahvenizin yanında tercih edebilirsiniz.
 • İçindeki selenyum maddesinden dolayı, prostat kanseri istenmeyen ihtimalini ortadan kaldırır.
 • Afrodizyak tesiri olan bir tatlı seçeneğidir leziz kestane şekeri.
 • Yapısındaki demir olanakları sayesinde, kansızlık için iyi bir tercihtir.
 • Kan sıvısındaki alyuvarların yenilenmesi için lüzumlu olan folik asit penceresinden zengindir.
 • Kestane şekeri, beyin hastalıkları istenmeyen ihtimalini ve unutkanlığı engeller.

kestaneli tatlı

Kestane Şekeri Nereden Alınır? Fiyat Bilgisi

Bursa ile ünlenen kestane şekeri çeşitleri uzun yolculuklarda kısa bir mola vermek istediğinizde durduğunuz tesislerde bile satılmaktadır. Eğer Bursa’da bulunuyorsanız ortaya çıkarmak oldukça güç olmayacaktır. Üretici firmalar, her önüne gelen kestane şekerinin tadını alabilsin diye bütün memleket içinde belirli satış noktaları oluşturmuştur. Büyük marketler, kuru yemiş dükkanları, tatlı dükkanlarında kestane şekeri görebilirsiniz. Doğal olarak en iyi kestane şekeri yiyecek istediğinizde sizi kestane şekeri ile meşhur ilimiz Bursa’ya yönlendirebiliriz. Yerinde ve tadında yiyerek bu lezzeti yaşayabilirsiniz.

Şuruplu bir kestane şekeri averaj 40 TL’den satılmaktadır. Eğer çikolata kaplamalı tecrübe etmek isterseniz bir kutu için 50 ya da 60 TL ödeyebilirsiniz. Şirket ve kent farkından dolayı küçük sayı değişimleri olabilir.

kestane

Birbirinden Leziz Konut Yapımı Kestane Şekeri Tarifleri

Bursa’dan oldukça ötelerde iseniz, canınız da leziz kestane şekerlerinden çektiyse yapılacak bir şey var, o da size vereceğimiz kestane şekeri tarifi listesinden birini evinizde oluşturmak. Üstelik kestane şekeri yapımı son derece basit. Kahve yanına ikramlık olarak da evde bulunması ihtiyaç duyulan nefis tariflere başlıyoruz. Afiyetle yiyin.

1) Hazırdan Farkı Olmayan Kestane Şekeri Tarifi

Gerçek kestaneden yapacağınız bu lezzeti denediğinizde fanatik kalacaksınız. Denedikten sonrasında kestane şekeri yapımı bu kadar dolay mıydı dedirten tarifimizi sizler için şu şekilde bırakalım. Kestane Şekeri

Tanım: Kestane Şekeri

2) Kestane Tadında Yalancı Kestane Şekeri

Onun adı yalancı kestane şekeri. Şu sebeple malzemesinde tahmin edemeyeceğiniz bir şey gizli saklı. bilgiye sahip olmak ve tecrübe etmek için sizi tarifimize bekliyoruz. Yalancı Kestane Şekeri

Tanım: Yalancı Kestane Şekeri

3) Tadı Gerçekçi: Yalancı Kestane Şekeri

İsterseniz fasıla öğün olarak yiyin isterseniz misafirlerinize 40 senelik hatır bırakacak kahvelerinize eşlik etmesi için ikram edin. Seçim sizin, lezzet kestane şekerinin. Yalancı Kestane Şekeri

Tanım: Yalancı Kestane Şekeri

4) Nefis Kestaneli Truff Çikolatalı Lezzeti

Her çay keyfinde kesinlikle olması ihtiyaç duyulan müthiş bir atıştırmalık tarifi ekliyoruz. Bu lezzet ile kestane şekeri çikolatalı şeklini denemelisiniz. Tadını oldukça seveceksiniz. Kestaneli Truff Çikolata

Tanım: Kestaneli Truff Çikolata

5) Kestane Şekeriyle Nefis Kek

Kestane şekerini bir de kek içinde deneyin. Çay saatlerinizi lezzetlendiren kestane şekerli kek tarifini biz şu şekilde bırakalım. Siz de en kısa zamanda nefis tarifi deneyin. Keklerinizi çeşitlendirmek için bu tarifi deftere eklemeyi lütfen ihmal etmeyin. Kestane Şekerli Kek

Tanım: Kestane Şekerli Kek

6) Kestane Şekerli Mozaik Pasta Lezzeti

Mozaik pastalara küçük bir büyülü dokunuş gerekliydi. Kestane ile bu büyülü dokunuş tam yerinde oldu. Her yaştan insanoğlunun sevmiş olarak yediği mozaik pastayı bu biçimde denediniz mi? Kestane Şekerli Mozaik Pasta

Tanım: Kestane Şekerli Mozaik Pasta

7) Kestane Şekerli Oldukça Hafifçe Kurabiye

Kıyır kıyır kurabiyelerinizin içinde damla çikolata ya da koz kullanmaktan daraldıysanız, mutlak surette bu tarifi denemelisiniz. Kestane şekerinin kurabiyede bıraktığı o nefis tadı almanız için tarifimizi ekliyoruz. Kestane Şekerli Kurabiye

Tanım: Kestane Şekerli Kurabiye

8) Bitter Çikolatalı Yalancı Kestane Şekeri

Mevsiminde değilseniz ve canınız kış günlerindeki benzer biçimde kestane istiyorsa niçin bu tarifi denemiyorsunuz? Üstelik bu kestane şekeri tarifi içinde kestane yok. Ergonomik yapımı ve basit malzemeleriyle tarifimiz sizinle. Yalancı Kestane Şekeri

Tanım: Yalancı Kestane Şekeri

9) Bursa’dan Alınmış Şeklinde Yalancı Kestane Şekeri

Yaşadığınız şehirde kestane şekeri satan bölgeler yoksa evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Evde var olan malzemeler ile kestane şekeri yapımı son derece keyifli olabilecektir.. Buyurun tarifimize. Yalancı Kestane Şekeri

Tanım: Yalancı Kestane Şekeri

10) Şuruplu Kestane Şekeri Lezzeti

Kestane alıp eve doğru gidiyorsunuz ve kestane şekeri nasıl pişirilir diye düşünüyorsunuz. Asla öyleki düşüncelerle yorulmayın zira vereceğimiz kestane şekeri tarifi ile tüm endişeniz gidecek ve sonunda leziz bir tat ortaya istikbal. Haydi denemeye. Kestane Şekeri

Tanım: Kestane Şekeri

11) Tam Ölçülü Kestane Şekeri Tarifi

Ayrıntılı anlatımı ve basit yapımı ile defterinize ekleyeceğiniz kestane şekeri tarifi oldukça sevilecek. Yaz kış demeden tüketebileceğiniz bu lezzeti siz de evinizde deneyebilirsiniz. Kestane Şekeri Tarifi

Tanım: Kestane Şekeri Tarifi

12) Çikolata Kaplamalı Kestane Şekeri

Çikolata sevenler, kestane şekeri çikolatalı hale ulaştığında neler hissedecek diye merak ediyoruz. Bu nefis tarifi deneyenler anında bittiğini söylüyor. Tecrübe etme sırası sizde. Afiyetle. Konut Yapımı Kestane Şekeri

Tanım: Konut Yapımı Kestane Şekeri

Kestanenin Yararları Nedir? yazımızı detaylı olarak irdeleyebilirsiniz..

Kestane Nasıl Pişirilir? yazımızı detaylı olarak irdeleyebilirsiniz..

Kestane tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride laf konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc