Kekik Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Neye İyi Gelir?

Kekik Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Neye İyi Gelir?

Mide organını Ağrısına Yüksek Tansiyona Organik İlaç Kekik Suyu

Ballıbabagiller familyasına ilişkin bir nebat olan kekik, kendine özgü bir koku ve aromaya haizdir. Çayırlarda, orman kıyılarında, tarla ve çimenlik alanlarda kendiliğinden var olan kekik nebatı, çoğu zaman çorak topraklarda yetişen oldukca senelik bir bitkidir.

Koyu yeşil renge haiz olan nebat, haziran ayından ekim ayına kadar toplanabilir. Taze olarak yaprakları salataya, yiyeceklere, mezelere ve çaylara kullanılabilen nebat, gölgede kurutularak toz haline getirilerek de kullanılabilir. Kekiğin kendine özgü kokusunu muhteviyatında yer edinen karvakrol ve timol bileşenleri verir.

REKLAM ALANI

Selenyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve omega 3 yağ asitleri penceresinden varlıklı bir kaynak olan kekik, B, E, A, K ve C vitaminleri, beta karoten, folik asit de ihtiva eder. Bunlara ilave olarak simol, linalol ve borneol benzer biçimde uçucu yağ asitleri ile tripenoit, flavonit ve tanen penceresinden da zengindir. Kekik nebatı ile hazırlanan kekik suyu sağlığa olan pozitif yönde tesirleri ile dikkat çeker.

kekik suyu tarifi

Kekik Suyu Nasıl Yapılır?

Taze olarak toplanan kekikler bolca su ile iyice yıkanır. Yıkanan ve temizlenen kekikler büyük bir tencerenin içine koyulur. Minik bir tencere kekiklerin tam ortasına büyük tencere içine yerleştirilir. İçine su ek edilen büyük tencerenin ağzı, kapağı ters bir halde sıkıca kapatılır. Büyük tencerenin kapak kenarları hava almasını engelleyecek biçimde hamur harcı ile sıvanır.

Büyük tencerede buharlaşan su ters kapatılan tencerenin kapağından ufak tencere içine akar. Ortalama 1 saati kabul eden işlem neticesinde ufak tencere içinde kekik suyu birikir. Birikmekte olan kekik suyunun taze olarak tüketilmesi önerilir. Güneş ışığı almayan kuru alanlarda saklanması ihtiyaç duyulan kekik suyu cam şişe içinde buzdolabında muhafaza edilebilir.

kekik suyu faydaları

Kekik Suyu Yararları Nedir?

  • Antioksidan bileşenlere haiz olan kekik suyu, vücudun vücudun koruma sistemini destekleyerek vücudu hastalıklara karşı korur.
  • Kanser hücrelerinin oluşumunu engellemeye muavin olan kekik suyu, bununla birlikte meydana gelen ur hücrelerinin yayılmasını engeller.
  • Anti-aging etkiye haiz olan Thymol bileşeni olanakları sayesinde hücre yenilenmesini destekleyerek yaşını alma etkilerini düşürür.
  • Antiseptik tesiri var olan kekik suyu açık yaralar üstünde var olan mikropları temizleme destek sağlar.
  • Ağızdaki zararlı mikropları yok etmeyi elde eden kekik suyu diş eti iltihabı tedavisinde son derece tesirlidir. Düzgün biçimde olarak kekik suyu gargarası hazırlanması ağız ve diş eti sağlığını koruyucu tesir gösterir.
  • Hazım sisteminde beliren problemler için kullanılabilen kekik suyu mide organını yanması, ekşimesi ve bulantısına faydalıdır. bundan farklı olarak kekik suyu düzgün biçimde olarak tüketildiğinde hazımsızlığı engeller ve şişkinlik ile kabızlığı önler.
  • Antiseptik ve antioksidan vasfa haiz olan kekik suyu sivilce tedavisini destek sunar.
  • nihayet durulama suyuna eklenen kekik suyu saç derisinde meydana gelen pullanma ve kuruluk problemlerine iyi gelmektedir. Saçların daha parlak ve diri görünmesini elde eden kekik suyu aynı zamanda sıhhatli uzamayı da destek sunar.

kekik suyu zayıflatır mı

Kekik Suyu Zayıflatır Mı?

Hazım sistemini düzenleyici etkisinden dolayı kilo vermeye muavin olan kekik suyu düzgün biçimde olarak kullanıldığında vücutta birikmekte olan çok suyun atımını kolay hale getirir. Yapısındaki antioksidan bileşenler olanakları sayesinde vücutta bulunan toksin maddelerin atımını elde eden kekik suyu, metabolizma hızını arttırır.

Bağırsak hareketlerini düzenleyen kekik suyu, kabızlığı önleyerek zayıflamaya destek sağlar. Kandaki şeker oranı düzensizliğine bağlı olarak gelişen pankreas organının salgıladığı hormon olan insülin direncinde çoğu zaman göbek ve bel çevresinde yağlanma artar.

Kan şekerini düzenlemeye muavin olan kekik suyu pankreas organının salgıladığı hormon olan insülin direnci gelişmesini önleyerek bu bölgelerde yağlanma oluşumunu önler. perhiz esnasında meydana gelen halsizlik, bitkinlik ve isteksizlik benzer biçimde sorunların üstesinden geliş için yüksek vitamin ve mineral içeriğine haiz kekik suyu tüketilebilir.

Vücudun gerekseme duyduğu vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran bitkisel mahsul, kemikleşen yağ kitlesinin erimesini sağlar. İdrar söktürücü vasfı olanakları sayesinde vücutta bulunan ödemin çözülmesine muavin olan kekik suyu zayıflama rejimlerini destekleyici bir mahsul olarak kullanılabilir.

kekik suyu neye iyi gelir

Kekik Suyu Neye İyi Gelmektedir?

Antioksidan bileşenleri sebebiyle kalp organı hastalıklarının tedavisinde mühim bir rol oynayan kekik suyu, kolesterolü dengeleyici etkiye haizdir. Kekiği öteki bitkisel ürünlerden ayıran en en gerekli vasfı tane dönemindeki etkileridir. Kekik suyu tane söktürücü özelliğinden dolayı bu zamanda şişkinlik, ödem ve gaz problemi yaşayan hanımefendiler tarafınca tercih edilmelidir.

Peki, kekik suyu tansiyonu yükseltir mi? Kekik suyunun kan basıncını düzenleyici tesiri olduğu bilinmektedir. Tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı yüksek gerilim hastalarında kullanılması önerilir. Kekik suyu hazım sistemi hastalıklarının tedavisine destek sağlar.

Peki, kekik suyu mide organını ağrısına iyi gelmektedir mi? Mide organını ağrısı için bal ile karıştırılarak tüketilen kekik suyu hazım sistemini uyarır ve mide organını de meydana gelen ağrıların, krampların, yanma ve ekşimelerin önüne geçer. Bununla beraber tayyare ve vapur tutması yaşayanlar seyahat öncesi kekik suyu tükettiklerinde mide organını bulantısından kurtularak daha rahat bir seyahat yapabilir.

Peki, kekik suyu şekere iyi gelmektedir mi? Kan şekerini düzenleyici etkiye haiz olan kekik çayı glikoz hastaları tarafınca tüketilebilir. Sadece ihtimaller içinde taraf etkilerinden dolayı kronik hastalığa haiz olanların kekik suyu tüketmeden evvel doktora başvurmaları önerilir.

kekik suyu zararları

Kekik Suyunun Zararları ve Taraf Tesirleri

Kekik suyu içeriğinde var olan vitamin ve mineral içinde ne olduğunun yanında ayrıca antioksidan bileşenleri ile sağlığa son derece yararlı bir bitkisel üründür. Sadece bütün bitkisel kaynaklı ürünlerde olduğu benzer biçimde kekik suyu da önerilenin üstünde tüketildiğinde dikkat edilmesi gereken sıhhat problemlerine sebebiyet verebilir.

Kronik hastalığa haiz olanların ve düzgün biçimde olarak ilaç kullananların hekim kontrolünde kekik suyu tüketmeleri gerekmektedir. Düşük tansiyonu olanların kan basıncını düşürdüğünden dolayı kekik suyu tüketimine dikkat etmesi önerilir.

Peki, kekik suyu bebeği düşürür mü? hususi bir vaziyet olan hamilelik döneminde yüksek oranda vitamin ve mineral içeren kekik suyunun kullanımı dikkat edilmesi gereken problemler yaratabilir. hamilelik ve emziklilik dönemindeki, hanımefendilerin kekik suyu tüketmemeleri önerilir.

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatıcı etkisinden dolayı rastgele bir cerrahi operasyon öncesi kekik suyu tüketimini daha oldukca kan kaybedilmesine sebep olabilir. Operasyondan evvel ve sonrasında bununla birlikte pıhtılaşmayı engellemiş olan ilaçlar ile beraber kekik suyu tüketilmesi sıhhat problemlere sebep olabilir.

15 yaşın altındaki çocuklarda da kekik suyu tüketilmesi önerilmemektedir. Alerjen tesir yaratabilen kekik suyu ilişkili beklenmedik bir tesir görüldüğünde ne olursa olsun bir sıhhat kuruluşuna başvurulmalıdır. Gereğinden fazla kekik suyu içildiğinde akut olarak kafa dönmesi, kafa ağrısı ve reflü gözlenebilir.

kekik suyu

Kekik Suyu Nasıl ve Ne Vakit İçilir?

Kendine özgü aroması ile dikkat çeken kekik suyunun tadı son derece acıdır. Tek başına tüketilmesi zorluk derecesi yüksek kekik suyu bal ile tatlandırılarak tüketilebilir. Yumuşak ve daha basit bir içime haiz olabilmesi için üstüne su ilave edilerek tarçın veya yeşil çay ve karanfil ile beraber de tüketilebilir.

Salata soslarının içine, çorbalara ve zeytinyağlı soğuk yiyeceklere eklenebilen kekik suyu bilhassa aç karnına tüketildiğinde kilo vermeye destek sağlar. her sabah aç karnına ve yiyeceklerden evvel aç karnına tüketilen birer yiyecek kaşığı kekik suyu iştahı baskılayıcı tesir gösterir.

Yemekten sonrasında tüketilen kekik suyu ise hazmı kolay hale getirir ve sindirimini düzenler. Kabızlık problemi yaşayanların sabah ve akşam aç karnına zeytinyağı ile beraber kekik suyu tüketmeleri bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve kabızlığın giderilmesine destek sağlar.

Ağız kokusu, diş eti hastalıkları benzer biçimde problemlerde ise dişleri fırçaladıktan sonrasında kekik suyu ve su karışımı ile ağzın çalkalanması hem iltihaplanmayı engeller aynı zamanda ağız kokusunu yok eder.

Kekik Yararları Nedir? yazımızı detaylı olarak irdeleyebilirsiniz..

Kekik Çayının Yararları Nedir? yazımızı detaylı olarak irdeleyebilirsiniz..

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kelam konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr