Karbonhidratlar Nelerdir? – Nefis Yemek Tarifleri

Karbonhidratlar Nelerdir? – Nefis Yemek Tarifleri

Karbonhidratlar konusunda Bilinmesi Gerekli olanlar

Sağlığımızı korumamızı elde eden maddelerin başlangıcında gelen karbonhidratlar, kafi oranda alınmadığında vücut fonksiyonlarında bozulmalar görülebilmektedir. Karbonhidratların görevleri, yararları ve hakkında daha birden çok detayı makalemizde bulabilirsiniz.

Karbonhidrat ne demektir? Özellikleri Nedir?

Karbonhidratlar, karbon, hidrojen ve oksijen atomlarından meydana gelen moleküllerdir. Vücutta var olan sistemlerin muntazam çalışabilmesi için anne enerji deposu olarak kullanılır.

REKLAM ALANI

Vücudumuz, enerji ihtiyacını karşılamak için karbonhidrat kullanımı yapamazsa, ihtiyaç duyulan enerjiyi proteinleri yakarak karşılar. Bu da vücutta adale kaybedilmesine sebep olur. Bundan dolayı sporcular antrenmanlarından evvel kesinlikle yüksek oranda karbonhidrat içeren besinler tüketirler. Böylece antrenmanda yaktıkları kalorinin adale kaybedilmesine neden olmasını engellerler.

Karbonhidrat tüketilmesi, vücudun en gerekli gereksinimleri içinde yer alır. Yetişkinlerin günlük beslenmelerinde minimum 100-125 gram karbonhidrat ihtiyacı bulunmaktadır. Kilo vermeyi arzu edenlerin merak konusu olan “1 gr karbonhidrat kaç kalori?” sorusunun tepkisi 4 kaloridir. Karbonhidrat oranı yüksek gıdaların çok tüketilmesi, vücuda ihtiyaçtan çok kalori yüklenmesi ve bunun neticesinde kilo alınması anlamına gelmektedir.

kilo vermek isteyenler, beslenmelerindeki karbonhidrat miktarını azaltırlar. Amma ve lakin vücudun gereksinim duyduğu miktardan daha düşük karbonhidrat alımı, adale kaybıyla kilo vermeye sebep olur. Bu da vücutta sarkmalara ve sıhhat problemlerine sebebiyet verir.

Dengeli bir beslenmede karbonhidrat önemi göz ardı edilmemeli, adale yapısını kol kanat germek penceresinden kafi oranda karbonhidrat alınmalıdır. Karbonhidrat ve protein, doğru miktarlarda alındığında rahatça ve sıhhatli biçimde kilo verilebilir.

 

Karbonhidrat Çeşitleri Nedir?

Karbonhidrat çeşitleri özetlemek gerekirse kan şekeri-şeker, nişasta, selüloz ve glikojen olarak tanımlanabilir. Aldığımız yiyeceklerin içinde var olan bu maddeler, vücut tarafınca parçalanarak enerjiye dönüşür. Karbonhidratların özellikleri içinde en dikkat çekici olanı, canlılar için hem enerji deposu aynı zamanda yapı taşı olmasıdır.

Karbonhidratların Hazmı Nasıl gerçeğe dönüşür?

Gıda olarak aldığımız karbonhidratın hazmı ağızda adım atar, karbonhidrat emilimi ise ince bağırsakta gerçekleşir. Karbonhidratlar bununla birlikte, bağırsak hareketlerini hızlandırarak sindirimin tamamlanmasına muavin olurlar. Sindirilen maddelerin bünyeden atılmasını tekrar karbonhidratlar kolay hale getirir. yararlı karbonhidrat ve proteinler, hazım sistemini pozitif olarak önemli ölçüde etkiler.

Bir tek hazım sistemi değil, bütün sistemler için lüzumlu olan karbonhidrat, hastalıkları önleyicidir. Bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını tedarik etmek, karbonhidrat görevleri içinde yer alır.

Karbonhidrat Sayımı Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat sayımı, bilhassa glikoz hastaları penceresinden ne kadar karbonhidrat alacaklarını hesaplamaları penceresinden önem teşkil eder. Karbonhidrat değerleri hesaplanarak beslenmeleri düzenlenir.

Yiyeceklere meydana getirilen karbonhidrat deneyi olanakları sayesinde karbonhidrat değerleri bulunarak tabloya işlenir. Karbonhidrat tablosu, bu değerleri gösterir ve değerlere bakılırsa beslenmeleri düzenlenebilir.

Kilo vermeyi arzu edenlerin de başvurduğu karbonhidrat hesaplaması, karbonhidrat cetveli ile basitçe yapılabilir. Alınan toplam karbonhidrat kıymetini sınırlandıran ve karbonhidrat rejimi olarak da isimlendirilen bu rejimlerle kilo verilebilir. Amma ve lakin sıhhatli zayıflamak için evvelinden de belirttiğimiz şeklinde dengeyi kol kanat germek önem teşkil eder. 0 karbonhidrat rejimi ise vücudun sıhhatli enerji ihtiyacını mutlak surette karşılayamayacağı için tavsiye edilmez.

“Karbonhidrat şekeri yükseltir mi?” sorusu ise son derece önem teşkil eder. Karbonhidrat metabolizması, moleküllerin dönüşümünü ve görevlerini düzenler. İnsülin hormonu, karbonhidrat metabolizmasını etkileyen hormonların önderlik yapar. Glikozun yakılmasını ve enerji oluşmasını, enerji harcamadığında yağa dönüştürülüp depolanmasını tekrar pankreas organının salgıladığı hormon olan insülin hormonu yönetir. Beslenmede sıhhatli karbonhidratlara yer verilmesi pankreas organının salgıladığı hormon olan insülin hormonunun dengede kalmasını sağlar. Bu da diyabete yakalanmış hastalarının günlük hayatlarını kolay hale getirir.

Karbonhidratlı Yiyecekler Nedir?

Karbonhidrat nelerde var diye incelediğimizde baklagiller grubundan karbonhidrat oranı yüksek olan mercimek, fasulye, soya fasulyesi, barbunya ilk akla gelen baklagillerdendir. Mercimek aynı zamanda fosfor, bakır, lif, protein ve manganez bakımından zengindir.

Meyve grubunda: kurutulmuş meyveler ve muz, yaban mersini, üzüm, elma, ananas, çilek, kavun, portakal, armut, kayısı, şeftali, böğürtlen şeklinde glikoz oranı yüksek meyveleri sayabiliriz. 1 orta boy elma, 25.1 gram karbonhidratın vücuda alınmasını sağlar. 1 tane büyük boy muzun içeriğinde var olan karbonhidrat miktarı ise 27 gramdır. Bu miktar, 1 kase üzümün içeriğinde var olan karbonhidrat miktarına eşittir.

bundan farklı olarak süt ve süt ürünlerini, patates, soğan, bezelye, kabak şeklinde sebzeler, pirinç, arpa, bulgur, çavdar, yulaf, müsli, mısır ve bu ürünlerin unları, şekerli yiyecekler ve ekmekleri karbonhidrat içeren yiyecekler arasından söz gelimi gösterebiliriz.

Karbonhidrat Yararları ve Zararları Nedir?

 • Tüketilen miktara ve çeşidine bağlı olarak karbonhidratın tesirleri değişebilir. Sebzeler, işlenmemiş tahıllar şeklinde iyi karbonhidrat kaynakları, kafi oranda kullanıldığında karbonhidrat yararları vücuda pozitif önemli ölçüde etkiler sağlar:
 • Fonksiyonlarınızın doğru çalışmasını sağlar.
 • Hormon dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 • İnsülin dengesinin korunmasını sağlar.
 • Açlık krizlerini önler.
 • Adale yapısının korunmasını kolay hale getirir.
 • Hazım sisteminin düzgün biçimde emek harcaması ve bağırsak florasının korunmasını sağlar.
 • Yaşlanmayı yavaşlatır.

Şekerli ve işlenmiş besinler şeklinde fena karbonhidrat kaynakları kullanıldığında ve gereğinden fazla miktarlarda tüketildiğinde ise, beliren karbonhidrat zararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kandaki şeker oranı dengesi bozulur. Glikoz hastalığının başlamasına sebep olur.
 • Gereğinden fazla kilo almaya ve obeziteye sebep olur.
 • Hazım sistemini bozar. Hazımsızlık, gaz problemleri ve kabızlık problemleri yaratır.
 • Daha çok glikoz ihtiyacının oluşmasına bağlı olarak karbonhidrat bağımlılığı ve karbonhidrat krizi yaşanır.
 • Hafızayı zayıflatır. Beyin ve sinir sisteminin fonksiyonlarını bozar.
 • Ani kandaki şeker oranı değişimine bağlı olarak sinirli ruh haline sebep olur.
 • Yaşlanmayı hızlandırır. Gereğinden fazla glikoz tüketiminin, bilhassa cilt derisi yaşlanmasında oranı olduğu bilinmektedir.
 • Vücudun karbonhidrat, yağ, protein dengesini bozar.
 • gövde sıvılarındaki asit seviyesinin dengesi bozulur.

Karbonhidrat Tozu Zararları Nedir?

Kilo vermeyi arzu edenlerin aksine kilo alabilmek isteyenlerin beslenmelerindeki kalori miktarını artırmaları gerekmektedir. Yağ olarak depolanması için harcayabileceklerinden daha çok kalori alabilmek isterler. Bundan dolayı beslenmelerine ilave olarak karbonhidrat hapı veya karbonhidrat tozu almayı tercih edebilirler.

Beslenme destekleri olarak isimlendirilen bu karışımlar, naturel yollardan alınması basit olmayan oranda kaloriyi hızla almayı sağlar. tekrar de naturel olmayan her yöntemde olduğu şeklinde sıhhat penceresinden riskleri bulunduğunu unutmamak ve bu beslenme desteklerini dikkatli kullanmakta fayda vardır.

Bu ürünlerin tutarları, ürünün içeriğine ve üreticisine bakılırsa değişim gösterir. Hangi ürünü seçeceğinize karar verirken fiyat esas alan davranmamanızı ve güvenilir adreslerden alışveriş yapmanızı öneririz.

Kontrolsüz satılan ve içinde ne olduğu tam belli olmayan ürünler insan sağlığı penceresinden çekince saçar. Kullanıcılar, tehlikenin boyutlarını göz ardı ederlerse sıhhat penceresinden büyük zararlar görebilirler. Seçilen ürünün kalitesiz olması veya çok oranda alınması, gereğinden fazla kilo alımına ve vücudun dengesini bozmaya sebep olabilir.

Yüksek oranda karbonhidrat alabilmek isteyenler için evde meydana getirilen karbonhidrat içeceği tarifleri, başka bir alternatif sunar. şişmanlamak isteyen kimseler, daha azca riskli olduğundan dolayı bu metodu deneyebilirler. Hazır karbonhidrat içecekleri; karbonhidrat hapı ve karbonhidrat tozları şeklinde dikkatli kullanılması ihtiyaç duyulan ürünler arasındadır.

Evde hazırlanan karbonhidrat içeceklerini, yüksek karbonhidratlı meyve ve gıdaları, süt, yoğurt veya suyla makinede karışmasını sağlayarak elde edilmiş içecekler olarak tanımlayabiliriz. Muz ve öteki meyvelerin bulunmuş olduğu sütler, pekmezli yoğurtlar bu tariflere verilebilecek örnekler arasındadır. Bilhassa sporcular tarafınca seçilen bu içeceklere de dikkat edilmeli, kan şekerini ani yükseltecek kadar yoğun glikoz içeren tarifler tercih edilmemelidir.

bundan farklı olarak karbonhidrat alerjisi olan kişilerin ise bir bütün olarak bu durumu göz önünde bulundurarak alerjilerine münasip biçimde beslenmeleri gerekmektedir. Doktorlarına danışmadan evde hazırlanan tarifler bile kendileri için tehlikeli olabilir.

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli ömür, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, naturel cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer almıştır. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet türk takipçi satın al Güvenilir bahis siteleri melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisligir levabet levabet.live Bet10beton betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler