İspanya Yemekleri ve Mutfak Kültürü

İspanya Yemekleri ve Mutfak Kültürü

İspanyol Mutfağına Dair

İspanya Akdeniz iklimine haiz bir ülkedir. Avrupa ile Afrika içinde mühim ve dikkat edilmesi gereken bir geçiş yolu vasfı ile, coğrafi alanda kendini tanıtır. Savaşlar nedeniyle yüzyıllar süresince göç almıştır ve değişik kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüz şartlarında ise gezim ve kültür ülkesi olarak bilinmektedir. Her sene yüzlerce hatta binlerce ziyaretçiyi topraklarında ağırlayan İspanya, turizme ehemmiyet verdiği kadar yiyecek yemeye de itina göstermektedir.

İspanyollar denizcilik mevzusunda Orta Devir’dan sonrasında kendilerini hayli tanıtmışlardır. Cebelitarık sınırlarını aşıp derin sularda gezmişlerdir. Bu deniz maceraları, bilhassa yiyecek kültürlerini fazlaca etkilemiştir. Avrupa kıtasında kimsenin bilmediği, bilip de önemsemediği yiyecekleri keşfetmişlerdir. Keşfettikleri besinler de İspanya mutfağının temellerini oluşturmuştur.

REKLAM ALANI

Hazırlamış olduğumuz bu yazıda İspanyol yiyecek kültürü hakkında detayları sunup damak lezzetlerinizi çeşitlendireceğiz. Değişik tatlarıyla İspanya yiyecek çeşitleri sizin de mutfağınıza misafir olacak. Bilhassa de İspanya’nın en sevilen yiyecekleri yazıda kalmasın diye, siz değerli üyelerimizin de evde basitçe ve rahatça yapacağı tarifler eklendi. Bütünü fakat bütünü bu yazıda sizler için yer ediniyor. O halde bir “oley” nidanızı alırız!

tapas
Tapas

İspanya Yiyecekleri ve Özellikleri

İspanya, yiyecek kültürüne itina gösteren bir ülkedir. Her öğünde doyurucu ve leziz menüler çıkarmayı seven İspanyollar, hazırladıkları enfes tatlar ile gezegende bir ün almıştır. Yiyecek çeşitlerinin zenginliği ile bilinirler. Akdeniz iklimi hakim olduğundan dolayı, yemeklerde zeytinyağı kesinlikle kullanılır. bundan farklı olarak incir, üzüm ve zeytinle lezzetlenen mezeler ve yemekler İspanyollar tarafınca sıkça tüketilir.

Peynir bakımından da son derece varsıl bir mutfağa haizdir. Her süt türünden tür tür peynirler elde ederek, hem kahvaltılarını aynı zamanda öteki öğünlerini zenginleştirirler. Keçi peynirleri “queso blanco”, taze ve kabuksuz yenilen peynirleri “san simon” olarak bilinmektedir. San simon peyniri armut görünümündedir. Burgos, manchego ve tetilla öteki mühim peynirleri içinde yer alır.

İspanya’da bigün geçirmenin karşılığı ortalama olarak 30 Euro olabilecektir.. İspanya yiyecek tutarları Euro üstünden değerlendiriliyor. Sabah kahvaltısı için averaj 5 Euro, öğle yemeği için ise 15 Euro harcayabilirsiniz. Hafifçe bir akşam yemeği ise 10 Euro olabilir. Üstelik bu rakamlarla doyurucu ve leziz yemekler tadabilirsiniz.

paella
Paella

İspanyol Yiyecek Kültürü konusunda

İspanya’nın her bölgesinde değişik tatlar hakimdir. Bask, Endülüs, Galiçya, Kanarya, Kastilya, Katalonya, Mayorka ve Valensiya oluş suretiyle sekiz değişik mutfak kültürüne haizdir. Bu bölgeler içinde yiyecek pişirme şekilleri ve kullanılan malzemeler farklılık gösterir.

Sıhhatli beslenmeyi yeğleyen İspanyollar, azca azca yiyerek kendilerine iyi bakarlar. Azca lakin sık yiyecek yiyecek İspanyol yiyecek kültürü olarak bilinmektedir. Yenilen yemeklerde kullanılan yağlar, devamlı zeytinyağı olabilmektedir.

Günün her saatinde damak tatlarını korumayı severler. İspanya yiyecekleri tapas ile her ülkede kendini hatırlatır. Tapas atıştırmalık olarak yenilen kanepe tarzındaki bir yiyecektir. İspanya yiyecek kültüründe, gelen misafirlere tapas ile şarap ikram yapmak eylemek asırlardır devam eden bir gelenektir.

Uyanır uyanmaz kahvelerine bir iki damla alkol ilave etmek de İspanya’da bir gelenektir. Amaçları ise güne daha dinç başlamaktır. Kahvaltıya pek ehemmiyet vermezler. Bundan dolayı acıkma anlarında ve fasıla öğünlerinde tapas tüketirler. Tapas onlar için en mukaddes yiyecektir. Akşam yemeklerinden evvel ise çay ve bisküvi tüketirler.

gaspaccio
Gaspaccio

İspanya Ünlü Yiyecekleri

Akdeniz’in nimetlerinden faydalanan İspanyollar, yapmış oldukları leziz yemekler ile dünya mutfağında yerini almıştır. Türk mutfağı, Fransız mutfağı ve İtalyan mutfağı ile yarışacak lezzette olan İspanya mutfağı; pek fazlaca diyar tarafınca da benimsenmiştir. Bigün yolunuz düşerse, İspanya’ya gittiğinizde kesinlikle tadını almanız ihtiyaç duyulan ünlü İspanya yiyecek çeşitleri sıralaması sizler için araştırıldı. İşte o leziz tatlar:

Paella: En ünlü yiyecekleri olarak karşınıza çıkmaktadır. Bir pilav türüdür. Tavuk eti ve balık etinden yapılır. Sarı renkli bir pilav olan paella, rengini safrandan alır. Geleneklere bakılırsa pişirilen bu yemeklerde tavşan eti de bulunur. hususi bir pirinç ile yapılır ve yağ tercihinde zeytinyağı kullanılır. Etli ve sebzeli oluş suretiyle iki türü olduğu bilinmektedir.

Empanada: İçi dolu dolu olan bir börektir. Mayalı bir hamurdan elde edilmelidir ve içinde biber, domates, soğan ve et bulunmaktadır. Bu et; kimi zaman deniz ürünlerini kimi zaman de kıyma olarak tercih edilmelidir.

Mari Mutanya: Tavuk ve deniz ürünlerinden yapılır. Tavuk ağır ağır pişer ve deniz mahsulleri tavukla birlikte pişer. Sarımsak ve öğütülen bademlerden meydana getirilen sosla bu yiyecek lezzetlendirilir. Sosa kimi durumlarda ak şarap da ek edilmelidir.

Fabada Asturiana: Türk mutfağında yer edinen kuru fasulye yemeğinin İspanya’da domuz sucuğu ile pişmiş halidir demek mümkün. Bu ünlü yiyecek güveç içinde servis ediliyor.

bundan farklı olarak bu ünlü yiyeceklerin yanında ayrıca escudella catalana isminde, etli bir yiyecekleri olduğu bilinmektedir. Bu yiyecek birazcık makarnalı ve sulu biçimde servis edilmelidir. Sarsuela ise güveçte meydana getirilen etli ve deniz ürünlü bir tür yahnidir.

empanada
Empanada

İspanya Bölgesel Yiyecekleri

İspanya mutfağında asırlardır pişirilen ve lezzetinin kıymeti kaybolmayan yemekler de bulunur. O yemekler sıralamasında en fazlaca herkesçe malum olan tapas olabilmektedir.

Tapas: Her yemeğin yanında tüketilen atıştırmalık olarak da kabul edilmelidir. Türk mutfağında meze ve ekmek benzer biçimde düşünülebilir. Söylemlere bakılırsa 16. yüzyılda alan kişi çekmek ve içecekleri sineklerden kol kanat germek adına meze tabağı olarak servis edilmiştir. Sıcak ve soğuk biçimde de tüketilmektedir.

Gaspaccio: alışılagelmiş çorbalar arasındadır. Bu lezzetin geçmişi Endülüs dönemine kadar uzanmaktadır. En mühim vasfı ise pişirilmemesidir. Soğuk olarak servis edilmelidir. Domates, soğan, al biber, salatalık, tuz, sirke ve zeytinyağından yapılır. Ekmek parçaları ile tüketilir.

Tortilla: İspanya ile ünlenen leziz kabul edilen bir tür yumurtalı yemektir.
Sabah kahvaltılarında ve anne yemeklerde meydana getirilen tortilla, patatesli omlet şeklinde bir yiyecektir. Omleti değişik kılan vasfı ise soğan ile yapılmasıdır.

sangria
Sangria

İspanya İçecekleri

İspanyol yiyecek kültürü sıcak ve soğuk içeceklere de ehemmiyet vermektedir. Şarap devamlı tercih edilmelidir. Horchata adındaki soğuk içecek bademden ve soğuk sütten elde edilmektedir. Bilhassa bunaltıcı sıcaklarda İspanya sokaklarında, nerede ise her insanın elinde birer horchata bardağı görülebilir.

Sangria içeceği ise, İspanya’da sıkça tüketilen ve sevilen bir alkollü içecektir. Bu soğuk içecek al şarap, konyak, maden suyu ve dilim halindeki meyvelerden oluşmaktadır. Son derece hafifçe bir tadı olan bu içecek İspanyollar’ın favorisi olmuştur. Geçmişi 1800 yıllarına kadar uzanmaktadır.

hususi günlerin ve davetlerin özenli alkolü cava, bolca köpüklü ak şaraptır. İspanya’da Penedes bölgesinde üretilmektedir. Tapas ile birlikte tüketilmesi meşhurdur.

churros
Churros

Kendi Mutfağınızda Pişirebileceğiniz İspanya Yiyecekleri Tarifleri

İspanya’nın en sevilen yiyecekleri ayağınıza kadar geldi. Ne şekilde mi? İşte bu nefis tarifler ile. Tarifleri eklemesi bizlerden, lezzetleri denemesi sizden!

1) Akdeniz Esintilerinden Nefis İspanyol Çörek Tarifi

Mis benzer biçimde kokan hamurunun içinde muhallebi ve marmelat olan bir çörek tasavvur edin. İşte o çörek bu tanım ile damaklarınızı lezzetlendirebilir. Tecrübe etmek için tarifimiz sizinle. İspanyol Çörek Tarifi

Tanım: İspanyol Çörek Tarifi

2) Ünlü İspanyol Omleti Tortilla

Türk mutfağında patatesli omlet olarak herkesçe malum olan tortilla, İspanyollar’ın mutfağında her öğünde doyurucu bir yiyecek olarak tüketilmektedir. Lezzeti merak edenler için tarifimiz: İspanyol Omleti

Tanım: İspanyol Omleti

3) Doyurucu Lezzet: Bolca Sebzeli ve Etli İspanyol Böreği

İspanyol mutfağında empanada olarak herkesçe malum olan sebzeli börek, bu tanım ile mutfağınıza kadar geliyor. Bir çay ve bir empanada ile leziz dakikalar yaşayabilirsiniz. İspanyol Böreği

Tanım: İspanyol Böreği

4) Ünlü İspanyol Süt Reçeli Lezzeti

Yalnız 3 araç-gereç ile meydana getirilen süt reçeli, nihayet günlerde hemen hemen tüm evlerde denendi. Siz de İspanyol kültürünün bu leziz tadını tecrübe etmek isterseniz, süt reçeli tarifi sizinle. Ünlü İspanyol Süt Reçeli

Ünlü İspanyol Süt Reçeli

5) İspanyol Mutfağının Çıtır Halka Tatlısı: Churros

İspanya mutfağı, Türk mutfağına benzemekte yanlarını bu tatlı ile gösteriyor. Halka tatlısı kıvamında olan churros tatlısının en mühim vasfı, pudra şekeri eklenmesi. Denemelisiniz. İspanyol Tatlısı Churros

Tanım: İspanyol Tatlısı Churros

6) Safranın Pirinçle Buluşmuş olduğu Lezzet: İspanyol Pilavı Paella

Bolca malzemeleri ile tam bir enerji deposu olan paella, İspanya yiyecek çeşitleri sıralamasında en sevilenler içinde. Bu lezzetten yoksun kalmamak için denemelisiniz. İşte tarifi: İspanyol Pilavı Paella

Tanım: İspanyol Pilavı Paella

7) Kahvenize Eşlik Edecek İspanyol Kurabiyesi: Alfajores

Alfajores isminde olan bu kurabiye, İspanya çay ve kahve saatlerinin vazgeçilmezi adeta. Nefis tarifi deneyerek sizler de çay saatlerinizi lezzetlendirebilirsiniz. İspanyol Kurabiyesi Alfajores

Tanım: İspanyol Kurabiyesi Alfajores

8) Soğuması Beklenmeden Tükenen Lezzet: İspanyol Cheesecake

Tam tarifi ile İspanyol cheesecake tecrübe etmek ister misiniz? Üstelik fırından çıkmış olduğu andaki kokusu sizi sizden alacak. Bu lezzet ile misafirlerinizde güzel bir izlenim bırakabilirsiniz. İspanyol Cheesecake

Tanım: İspanyol Cheesecake

9) Akdeniz’in Deniz Lezzeti: İspanyol Kalamar Tencere

Akdeniz mutfak kültürünün en büyük özelliğidir deniz ürünlerini. Bu tanım ile masanıza bir tür daha ilave ederek görsel şölen oluşturabilirsiniz. İşte İspanyol kalamar tencere tarifi: İspanyol Kalamar Tencere

Tanım: İspanyol Kalamar Tencere

10) Bolca Sebze ve Zeytinyağı: İspanyol Makarnası

Zeytinyağı ve sebze sıhhatli İspanya yemeklerinin vazgeçilmesidir. Yiyecekleri lezzetlendiren sebzeler, bu kere makarna ile buluşuyor ve ortaya rengarenk sıhhatli bir makarna çıkıyor. İspanyol Makarnası

Tanım: İspanyol Makarnası

11) İsterseniz Meze İsterseniz Fasıla Öğün: İspanyol Usulü Patates Salatası

Patatesin mühim bir yeri olduğu İspanyol yiyecek kültürü her öğünde doyurucu ve leziz tatlara yer veriyor. İşte o tatlardan birisi daha! İspanyol Usulü Patates Salatası

Tanım: İspanyol Usulü Patates Salatası

12) İspanyollar’ın Olmazsa olmaz Çorbası: Gaspaccio

İspanyol çorbalarından olan gaspaccio, soğuk servis edilen leziz yemeklerdendir. Pişirilmeden rondodan geçer ve afiyetle tüketilir. Afiyetle tüketmeniz için bir gaspaccio tarifi: İspanyol Çorbası Gaspaccio

Tanım: İspanyol Çorbası Gaspaccio

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride lakırdı konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc