İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri

Ramazanın Tatlı Telaşı: İftar Sofrası Hazırlama

11 ayın sultanı vardığında en büyük coşku yemek pişirdiğimiz evlerimizin özel alanında hissedilir. Dolaplar yenilenir, en taze meyve ve sebzeler alınır. El açması börekler, eş arkadaş sohbetleri ile afiyetle yenilir. İftar sofralarının en güzel yönü barıştırıcı ve birleştirici olmasıdır.

bu makalemizde sizler için içten ve leziz iftar sofralarınız olması adına düşünce alabileceğiniz iftar sofrası yiyecekleri ve iftar sofrasında neler olmalı hakkında detayları derledik. Aileniz ve misafirleriniz için güzel bir izlenim terk etmek, koyvermek istiyorsanız, iftar sofrası düzenleme püf noktaları içeren yazımız, sizler için burada olabilecektir..

REKLAM ALANI

Tanım için: İftariye Tabağı Hazırlama

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanmış olur?

Oruç açma vaktinden birkaç saat evvel başlanan hazırlıklar, ezan okunma saatine kadar devam etmektedir. Evvel tatlılar yapılır, sonrasında etli yemekler. İftara kalan nihayet dakikalarda ise tazeliğini koruması için çorba ve salatalar masada yerini alabilmek için bekler.

Peki kusursuz ve keyifli bir iftar sofrası düzenleme için neler yapılmalıdır?

bu makalemizde sizler için iftar sofrası sunumları, davetlileriniz için iftar sofrasında olması gerekli olanlar, leziz ve doyurucu iftar sofrası yiyecekleri ve göze de hitap eden iftar sofrası düzeni şeklinde mevzular hakkında yararlı bilgiler paylaştık.

Gelin, beraber bu ipuçlarını inceleyelim! İşte bütün endişenizi giderecek püf noktaları:

Evinizde iftar sofrası hazırlama son derece telaşlı ve neşeli olabilecektir.. Masada kaç şahıs olacaksa, o denli sayıda servis açmalısınız. Menünüzde sıcak ve soğuk yemekler olacaksa çorba kasesi, yiyecek tabağı, servis tabağı masanızda bulunmalıdır.

Çatal, kaşık ve bıçak düzeni ise dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir husustur. Şık iftar sofrası için, çatalları zarif bir peçete üstüne dizebilirsiniz. Oruçlar suyla açıldığından kesinlikle kişiye hususi su bardağı, servis tabaklarının sağ üst köşesinde yer almalıdır.

Bardakların tamamı değil de birazcık boşluk duracak biçimde su doldurulmalıdır. Yiyecek esnasında içecek şeklinde içecekler ikram edilecekse, su bardağından değişik bir içecek bardağı eklenmelidir.

Fasıla sıcak ve fasıla soğuk mezelerinizi, masada yer alacak kişilerin basitçe ulaşmasını sağlamalısınız. Yiyecek esnasında servis trafiğini önlemek için sağ ve sol oluş suretiyle küçük tabaklarla mezelerinizi ikram edebilirsiniz. Ramazanın ekmek kültürünü lezzetlendiren pidelerinizi, ezan vaktine yakın bir zamanda dilimleyip ikram edebilirsiniz.

Şık iftar sofrası hazır hale getirmek adına, yemeklerinize ulaşımı engellemeyecek biçimde küçük bir vazoda çiçek koyabilirsiniz. Tabaklarınızın ve yemeğinizin şıklığını birazcık daha görünür kılmak için masanıza, mütevazi ve açık tonlarda bir masa örtüsü örtebilirsiniz.

Tuz ve baharat kullananlar için, rahat kullanımlı tuzluk ve baharatlık eklenebilir. Siz de isterseniz küçük sosluklara farklı baharatları koyabilirsiniz. Kullanmak için ise şık bir çay kaşığı tercih edebilirsiniz. Listede belirtilen sofra kurallarını uyguladığınızda ramazan sofranızı kusursuz bir düzende hazırlayabilirsiniz. Doyurucu ve konforlu bir ramazan sofrası için bu tüyoları unutmamanız ümidiyle!

iftar sofrası nasıl hazırlanır

İftar Sofrası Nasıl Olmalı?

Ramazan kültürü ve oruç yakalamak İslam dininde kıymet gören ve önemsenen konulardandır. İslamın 5 şartından önde gelen oruç yakalamak, baştan başa kişiyi rahat eden ve içsel duyguları pekiştiren bir dini görevdir. Oruçların açıldığı, duaların edilmiş olduğu iftar sofraları ise hemen hemen her evi rahat kılan en mühim andır.

Pek fazlaca insan için iftar sofrası hazırlama hususi bir andır. Sofrada kullanılacak ürünlerin ve tüketilecek besinlerin özenle seçildiği iftar yiyecekleri, aile üyelerini bir araya getirir. Kişilerin damak zevkine münasip iftariyelikler, oruç aralamak için mideyi hazırlar.

İftar sofrası nasıl hazırlanmış olur diyenlere tavsiye edeceğimiz nadide teferruatlardan birisi bu sofrayı sevgiyle hazır hale getirmek olabilecektir.. Eğer iftar çağrı sofrası kuruyorsanız; konuk sayısına nazaran tabakları şık bir halde masaya dizebilirsiniz.

Kullanacağınız peçetelerin tabaklarla uyum gösteren olması, konuklarınız tarafınca tam not alabilir. Şık ve leziz iftar sofrası sunumları elde yapmak eylemek için, masada konsept oluşturabilirsiniz. Uyum gösteren renklerin bir arada kullanılması, iştahları açarken gözleri de kamaştıracaktır.

İftar sofrası nasıl olmalı diyenler, her yıl ramazan ayında bu sofrayı kurarken özenle mutfağa girebilir. Çorba, sıcak ve soğuk salatalar, leziz bir anne yiyecek ve sonrasında kan şekerini dengeleyen tatlı ile iftar sofrasını tamamlayabilirsiniz. İftar sofrası, Osmanlı döneminde de ehemmiyet verilen ve halkın coşku ile hazırlık yapmış olduğu yiyecek zamanıdır.

O dönemden beri oruçları aralamak için patlatılan top, iftar sofrası başındakilere tatlı bir coşku vermekteydi. Osmanlı iftar sofralarında oruç aralamak birkaç aşamadan oluşurdu. İlk aşama orucun açıldığı, suyun içildiği ve iftariye adında olan hafifçe besinlerin yenildiği andır. İkinci aşama ise anne yiyeceklerin yenildiği kısımdır.

Osmanlı iftar sofralarında çorba ile başlamış olan yiyecek faslı, kesinlikle güllaç ile biterdi. Bu sebeple güllaç Osmanlı Periyodu’nden bu güne değin kadar gelen ramazan kültürü kabul edilmektedir. İftar sofrası hazırlama geleneği Osmanlı’dan bizlere kalan içsel bir miras olmuştur. İftar sofrası menüsü zenginliği de tekrar benzer biçimde fazlaca eskiden gelen bir kültürel mirastır.

Ezan beklenirken bütün aile masanın başlangıcında olmalıdır. Bütün gün gösterilen sabır ve bekleyiş, yemekler masada iken de gösterilmelidir. Ezan okunana kadar geçen sürede iftar duaları okunması mümkün. Verilen nimetler için şükran ve minnet dile getirilir. İftar sofrasına gösterilen itina ve seviye, ramazana olan saygıyı ifade etmektedir.

Oruç açıldıktan sonrasında, yiyeceklerin yenmesi için ivedi edilmemelidir. Ivedi yiyecek yiyecek hem etik açıdan hoş karşılanmaz aynı zamanda boş kalan mideye sıhhat penceresinden ziyan vermektedir. Uzmanlar dinlenerek ve yemekler içinde 15 dakika fasıla vererek beslenmeyi tavsiye etmektedir.

İftar sofrası, mümkün olduğunca sebzeli yemekler ihtiva etmektedir. Gün içinde aç kalan midenin rahat etmesi için lifli gıdaların tüketilmesi önerilir. Sebzelere eşlik etmesi ve vücut direncini koruması için al et tüketilmesi de önem teşkil eder. Protein ihtiyacını karşılamak ve adale kaybını önlemek için ak et içeren yemekler de iftar sofrasında yerini alan gıdalardan biridir. İftar sofrasının göze ve mideye hitap etmesi için, azca evvel belirtilen detayların unutulmaması gerekmektedir.

iftar sofrasında neler olur

İftar Sofrası Sunum Teknikleri

Yiyeceklerin pişeceği saatler yaklaşırken, mutfaktaki aşçıların aklındaki en mühim sorudur “İftar sofrasında neler olmalı?” Davetlilerin ve ev halkının sofradan karnı tok ve memnun kalkması için birkaç detaya dikkat edilmelidir. İftar sofrası nasıl hazırlanmış olur sorusuna cevaben adım adım izlenebilecek bir yol haritası hazırladık. Ramazan sofralarında verimli yemekler yiyecek için iftar sofrasında olması gerekli olanlar işte sizinle:

 • İftar sofrası menüsü her şeyden önce her insana hitap edecek gıdalardan oluşmalıdır.
 • Gün boyu yavaşlayan ve sakin kalan metabolizmayı canlandıracak gıdaları tercih ederseniz, kilo alma riskiniz de ortadan kalkar.
 • Sıcak bir çorba, limonlu bir salata ve etli sulu sebze yiyecekleri, midenize iyi ati tercihler olabilir.
 • Oruç etkisiyle kan şekeriniz ve tansiyonunuz düşecektir.
 • İftar sofrasında orucunuzu aralamak için çerez ve zeytin şeklinde iftariyelikleri bulundurmayı ihmal etmeyin.
 • Bu küçük atıştırmalıklar glikoz ve gerilim değerlerinizi, sakince en uygun yol dengeye getirecektir.
 • İftar sonrasında çay Türk kültüründe eğer olmazsa olmazdır.
 • Çayı demlemek için ivedi etmeyin.
 • Aniden yenilen yiyeceklerden sonrasında çay tatmak için muhakkak 30 dakika geçmesini bekleyin.
 • Hazım problemleri yaşamamak adına maddeyi bir köşe not edin.
 • Çayın yanına ağızları tatlandırması için tatlı isteyen nefsinize hakim olup, sütlü tatlıları tercih etmeye itina göstermelisiniz.
 • Yoğun ve çok şekerli tatlılar kan şekeriniz ani yükseltebilir.
 • Bu vaziyet ise sizi sahur vakitlerinde hastane koridorlarına götürebilir. Sıhhatli bir ramazan ayı geçirmek için tuz oranına dikkat edilmiş olduğu şeklinde, şekerli yiyecekler mevzusuna da itina gösterilmelidir.
 • Sofranın eğer olmazsa olmazı suyu da gözden kaçırmamak gerekmektedir.
 • Sindirimin daha rahat gerçekleşmesi için sürahinize bir iki dilim limon ekleyebilirsiniz.
 • Güzel duyu açıdan şık bir iftar sofrası hazır hale getirmek isterseniz, iftar sofrası süslemeleri için küçük çiçeklerden faydalanabilirsiniz.
 • Midenizi doyururken çiçeklerle de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.
 • İftar sofrası düzenleme işini ise yemekler demini alırken yapabilirsiniz.
iftar sofrası

İftar Menüsünde Ne Olmalı?

İftar menüsünü imkan varsa farklı yapmanız, sofranızdaki kişilerin damak tadına daha fazlaca hitap etmenize yardım edecektir. olanaklar doğrultusunda oruç aralamak için birkaç atıştırmalık menüye eklenmelidir. İlk tadımlardan sonrasında hafifçe bir çorba ile iftar menüsü gelişebilir.

 • Et ve sebze ağırlıklı anne yiyecek hazırlayıp menüye bir de muavin yiyecek eklenebilir.
 • Makarna, makarna salatası, pilav veya erişte şeklinde anne yemeği tamamlayan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.
 • İftar menüsüne imkan varsa salata veya yoğurtlu bir meze eklenebilir. Şundan dolayı bu muavin yemekler olanakları sayesinde iftar yemeklerinin hazmı kolaylaşır.

Menüye eklenen sadece iftar sonrasında tüketilen tatlı veya atıştırmalık lezzetler, gün sonunda mideyi yormayacak biçimde ikram edilebilir. Menüyü 3 veya 4 maddede planlayarak misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz.

İftarda Ne İkram Edilmelidir?

İftarda aklınıza gelen birden çok sıcak veya soğuk tarifi ikram edebilirsiniz. Gün boyu aç kalan mideyi düşünerek midenin yorulmasına niçin olacak yiyeceklerden kaçınmanız önerilir. Hafifçe ve doyurucu yiyecekler olanakları sayesinde hem oruç tutan aynı zamanda iftar sofranızda var olan her insanın midesine hitap edecek leziz yemekler sunabilirsiniz. İkramlık olarak hurma, zeytin, tuzlu gevrek veya helva şeklinde atıştırmalık yiyecekleri masanıza ekleyebilirsiniz.

iftar sofrası nasıl hazırlanır

Verimli Aya Yaraşır İftar Sofrası Yiyecekleri

“İftara ne yapacağım?” diye düşünürken, biz Nefis Yiyecek Tarifleri ekibi olarak size yardım yapmak eylemek için kolları sıvadık. Doyurucu ve basit tariflerden meydana gelen iftar sofrası yiyecekleri sıralaması işte karşınızda:

Ramazan süresince 30 günlük iftar menüsü tarifleri için: İftar Menüleri

1) Heyecanla Beklenen İftara Lahmacun Böreği

İftar sofrası menüsü içinde doyurucu ve leziz bir börek eğer olmazsa olmazdır. Fırından çıkmış olduğu şeklinde masada yerini alması, bütün aileyi iştahlandırır. Bu tarifimizle lahmacun tadında kıymalı nefis bir böreği iftar sofranızda kısa bir süre için konuk edebilirsiniz. Şundan dolayı bir yiyen tekrar yiyecek! Lahmacun Böreği Tarifi (Videolu)

Lahmacun Böreği Tarifi (Videolu)

2) İftar İçin Hafifçe Trileçe Tatlısı

İftar sofrası hazırlıkları içinde tatlı yapımı da eğer olmazsa olmazlar arasındadır. Kilo kontrolü tedarik etmek istediğinizde hafifçe iftar sofrası hazırlamayı tercih etmelisiniz. Sıhhatli ve hafifçe yiyecekler ile meydana getirilen iftar yiyecekleri sizi daha iyi hissettirecektir. Bu tatlı tarifimiz de yemekten sonrasında demli bir çayla tüketildiğinde hem hafifçe aynı zamanda leziz bir tercih olacak! Trilece Tatlısı (Videolu İfade)

Trilece Tatlısı (Videolu İfade)

3) İçinizi Isıtan Lezzetiyle Domates Çorbası

Oruç aralamak için tercih edilmesi ihtiyaç duyulan sıcak yiyeceklerden biridir çorba. Sıcacık kokusu ezan vaktinde bütün evi saracaktır. Fırından alınan taze ekmekler ile de lezzetini katlayacaktır. İftar sofrası için çorba seçiminde yoğun kıvamlı bir domates çorbası hem tadıyla hem rayihasıyla herkesi bahtiyar edecektir. İftar sofranızı lezzetlendiren domates çorbası tarifini sizler için hazırladık. Afiyetle! Domates Çorbası

Domates Çorbası

4) Damakları Lezzetlendiren İftar Sofralarının Favorisi: Etli Pilav

Ramazan sofralarında en özenli ve leziz yemekler yapılır. Her şey oruca olan saygıdan ve önemdendir. Hep bir arada yenilen yiyeceklerin lezzeti, uzun bir zamanda unutulmaz. Hatırlanası bir lezzet olan etli pilavı denemeniz için tarifimiz sizinle. Etli Pilav

Etli Pilav

5) İftarda Değişik Lezzetlere Açık Olun: Sebzeli Nefis Kuskus Pilavı

İftar sofrası için yiyecek tarifleri araştırılırken pilav çeşitlerine de kesinlikle göz atılır. Alışılmış lezzetler haricinde bir iftar sofrası hazır hale getirmek istediğinizde, bu tarifimiz size yardım yapmak eylemek için burada. Sebzeli pilavı bir de kuskus ile denemeye ne dersiniz? O halde buyurun fazlaca sevilecek tarifimiz: Sebzeli Nefis Kuskus Pilavı

Sebzeli Nefis Kuskus Pilavı

6) İftar Sofranızı Lezzetlendiren Tavuklu Arap Tencere

İftara fazlaca azca bir süre kalmışken basit iftar sofrası hazır hale getirmek için tavuklu tarifimizi tecrübe etmek için daha çok geç kalmayın. Ergonomik ve basit tarifi ile akşama nefis bir yiyecek hazırlayabilirsiniz. Üstelik tavuk eti ile daha hafifçe bir iftar menüsü, midenizi daha iyi hissettirecek. Tavuklu Arap Tencere (Videolu)

Tavuklu Arap Tencere (Videolu)

7) Ramazan Pidesiz Olmaz: Orijinal Yumuşacık Ramazan Pidesi

Ramazan sofralarını öteki günlerden ayıran en mühim vasıf, yalnız ramazan ayında meydana getirilen pidelerdir. Pidenin mis şeklinde kokusu iştahları fazlasıyla açar. Sahurda ve iftarda afiyetle tüketeceğiniz ramazan pidesi tarifimizi deneyince fazlaca seveceksiniz. Bilhassa iftar çağrı sofrası hazırlıyorsanız pidenin ev yapımı olmasının misafirlerinizi fazlaca memnun edeceğine eminiz. Ramazan Pidesi Tarifi (Videolu)

8) Bir Osmanlı İftar Klasiği: Güllaç

Güllaç tatlısını anlamlı kılan vasfı, ramazan ayında yapılmasıdır. Osmanlı Periyodu ramazan günlerinde de iftariyeliklerle başlamış olan iftar sofraları, güllaç ile bitermiş. Bir klasik olan bu tatlıyı sizler de evinizde deneyebilirsiniz. İftar sofrası ev yapımı güllaç ile daha tatlı ve leziz bir hale gelecektir… İşte basit ve nefis tanım sizinle. Güllaç Tarifi

Güllaç Tarifi

9) İster Sıcak İster Soğuk: Tam Kıvamında Yoğurt Çorbası

Oruç tutan şahıs ezan vaktine kadar susuz kalmış olduğu için kendini halsiz hisseder. Bu tarifimizi sıcak biçimde deneyerek iftar vaktinde tekrardan canlanabilirsiniz. Soğuk biçimde tüketerek de sıcak ramazan günlerinde içinizi ferahlatabilirsiniz. İftar sofrası hazırlığı için çorba uygulayarak işe başlamaya koyulmak iyi bir fikirdir. Mideleri rahatlatan ve öteki yiyecekleri de daha yavaş ve sakince yemeyi temin edecek olan yoğurt çorbasını fazlaca seveceksiniz. Afiyetle. Yoğurt Çorbası (Videolu)

Yoğurt Çorbası (Videolu)

10) İftara Hazırlık Devam Ediyor: Gavurdağı Salatası

İftar sofrası nasıl olmalı denince yanıt içinde kesinlikle şu şekilde güzel ve ferahlatıcı bir salata da olur! İftar yemeklerinin yanında salata, hemen hemen her önüne gelen tarafınca seçilen bir fasıla yemektir. Salataları da çeşitlendirip lezzetlendirmek, mutfaktaki aşçının en büyük zevkidir. Gavurdağı salatasıyla iftar sofranıza renk ve lezzet katabilirsiniz. Buyurun leziz tarifimiz: Gavurdağı Salatası Tarifi

Gavurdağı Salatası Tarifi

11) Ramazan Lezzetlerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Soğan Dolması

Ramazan iftar sofrası yiyecekleri arasına saray mutfağı yemeklerinden birinin de fazlaca yakışacağını düşünmüyor değiliz. Kalabalık ve neşeli iftar sofralarınızı tür tür yemeklerle lezzetlendirmek istediğinizde, soğan dolması aklınıza gelsin. Ergonomik tarifi ile tadına fanatik bırakan soğan dolması iftar sofrası menüsü hazırlarken size bir düşünce olabilir. Soğan Dolması

Soğan Dolması

12) Fırından Yeni Çıktı: Köfteli Patlıcan Kebabı

İftar sofrası anne yiyecekleri içinde protein deposu olabilecek etli tarifler daima sevilerek tüketilir. İftar lezzetlerinde köfteli yiyeceklerin yeri de köfte sevenler için ayrıdır. Bilhassa de patlıcanla buluştuğunda damaklarda bıraktığı lezzeti tanım etmeye kelimeler yetmez. Karnıyarıktan sonrasında en fazlaca meydana getirilen köfteli patlıcan kebabı tarifimiz sizinle. Afiyetle. Köfteli Patlıcan Bohçası (Videolu)

Köfteli Patlıcan Bohçası (Videolu)

İstanbul’un En Ucuz İftar Mekanları

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

İftar ne demektir? Anlamı, İftar ile alakalı Hadisler

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

4.9 milyon kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride lakırdı konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr