herdembilgiler

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar, Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar, Nasıl Olmalı?

hamilelikte Sıhhatli Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte kilo alımı ay ay her anne adayını düşündürmektedir. Günden güne büyüyen bebeğinizle birlikte bedeninizde de bazı değişimler meydana gelecektir. En belirgin değişiklik ise kilo alabilmek olabilecektir.. Bu vaziyet kimi anneleri küçük bir strese soksa da alınan kiloların doğum sonrasında basitçe ve rahatça kaybedileceği unutulmamalıdır.

Boy ve yaşa bağlı alınan kilolar da her anne talibi için değişik olabilecektir.. Sizler için hazırlanan bu yazıda hamilelikte sıhhatli kilo alımı ve anneye tesirleri yer ediniyor. Sıhhatli beslenerek en uygun yol kiloya gelebilirsiniz. Bebeğinizin sağlığı ve sizin sağlığınız için en iyi gıdaları tercih etmeyi dikkatsizlik etmeyin. Bundan dolayı yediklerinizle beraber yavrunuz de büyüyecek ve sıhhatli bir doğum meydana gelecektir. O halde şimdi hamilelikte anne adayının alacağı kilolar üstüne birazcık konuşma vakti!

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için kesinlikle hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

hamilelikte kilo alımı hesaplama

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Vakit Adım atar?

Bilgilerimizi size sunmadan evvel, her anne adayının biyolojik ve metabolik özelliklerinin değişik bulunduğunu olayı açıklamak ve iç yüzünü göstermek isteriz. Bu özelliklerden dolayı anne adaylarının kilo alımı süresi ve kilo kıymeti birbirinden değişik olabilecektir.. Bu yüzden sizinle benzer dönemle hamile olan dostunuz ile kilonuzu kıyaslamak çok da fazla doğru olmayacaktır.

Gebeliğin ilk 3. ayında kilo alımı başlayabilir. İlk 3 ay için totalde 1 kilo alımı normaldir. Sadece daha fazlası zaruri olmayan kilo alımı anlamına gelebilir. Bundan dolayı ilk 3 ayda bebek fazlaca ufak boyutlarda olabilecektir.. Hamilelikte kilo alımı hafta hafta takip edilmelidir. Bu oranlar her anne adayının metabolik faaliyetlerine gore değişkenlik izah edebilir. Bütün hamilelikler için kati bir informasyon değildir. En doğru bilgiler için hekiminize danışınız.

Hamilelikte Kafa Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Vakit Adım atar? Sebepleri, Tedavisi

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Ortalama 40 hafta devam eden gebelik döneminde anne adayının her hafta belirli bir oranda sıhhatli biçimde kilo alabilir. İlk 3 aylık tehlikeli sonuç zamanda anne talibi son derece azca kilo alacaktır. Doğum takip edeni icra eden hekiminize gittiğinizde 13. haftaya kadar alınan kilonun düzgüsel bulunduğunu ifade edecektir. Bu süreye kadar 1 kilo alabilirsiniz.

Çeşitli anne adaylarında görülen bulantılar kilo kaybı yaşatabilir. Bu duruma karşı tedbir alabilmek için anne adayının bol miktarda sıvı tüketmesi önerilmektedir. Kilo alımını etkileyen bir öteki etki de gebelik türü olabilecektir.. Çoğul gebelikte hekim kontrolü ile kilo artışı izlenir. Fazlaca sıska olan hanımlarda ya da fazlaca şişman olan hanımlarda da alınacak kilo kıymeti tekrar birbirinden değişik olabilecektir..

Özetleyecek olursak:

 • İlk 3 ayda ortalama 1 kilo alımı
 • Devam eden aylarda ayda 1,5 kilo alımı düzgüsel görülebilir.
 • Haftalık kilo artışı 400 gramı geçmemelidir.
 • Kilo alımı her hafta düzgün biçimde takip edilmelidir.
hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar

Hamilelikte Kilo Alabilmek İçin Ne Yapmalı?

hamilelik süresi içinde sıhhatli biçimde kilo alabilmek için listemizdeki beslenme önerilerine göz atabilirsiniz. Sadece en doğru bilgiyi hamileliğinizi takip eden uzman hekim ve diyetisyen verecektir:

 • Süt Ürünlerini: Eğer alerjiniz yoksa süt ürünlerini yiyebilirsiniz. Süt ve süt ürünlerini bebeğinizin adale ve kemik gelişimini desteklediği benzer biçimde size de enerji verecektir.
 • Meyve: Fasıla öğünlerde meyve yiyebilirsiniz. Meyveden alacağınız vitaminler ile hastalıklara karşı tedbir almış olmuş olursunuz.
 • al & Ak Et: Et tüketilmesi de bu zamanda sıhhatli olabilecektir.. Bilhassa de 7 günde 2 kere balık tüketilmesi bebeğin zihin gelişimi için önem teşkil eder.
 • Tahıllı Besinler: Tam tahıllı ürünler ile ihtiyacınız olan vitaminleri karşılayabilirsiniz. Ekmek tercihini tam buğday ekmekten yana kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • Baklagiller: Baklagillere de bu süre içinde ehemmiyet vermelisiniz. 7 günde 2 kez oluş suretiyle kuru baklagil tüketerek gebelik gelişimini destekleyebilirsiniz.
 • Su: En mühim ihtiyacınız su olabilecektir.. Su içerek hem kilo almayı denetim altında tutarsınız aynı zamanda sıvı kaybını önlersiniz.

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı

Hamilelikte Kilo Alabilmek İstemiyorum, Ne Yapmalıyım?

çoğunlukla anne adayları bu süreci bol miktarda yiyecek tüketerek geçirmektedir. Amma ve lakin uzmanlar gereğinden fazla kilo alımının da tehlikeli bulunduğunu belirtir. Bundan dolayı gebelik süresi içinde metabolizmanıza münasip en sıhhatli biçimde kilo alabilirsiniz. Hamilelikte kilo alımı aşaması uzman hekim tarafınca takip edilmelidir. Çok kilo almamak için ise şu uyarılarımızı dikkate alabilirsiniz:

 • Bol miktarda su yiyin. Su metabolizmanız için en iyi sıvı olabilecektir..
 • Sıhhatli besinler tercih edin. Dışarıda yiyecek yemeye bir süre fasıla verebilirsiniz. Fast food sağlıklı olmayan olduğu benzer biçimde kilo alımına da niçin olabilmektedir.
 • Ak unlu mamuller yerine tam buğday unlu mamulleri yiyebilirsiniz.
 • Çok tuz ödem oluşturmaktadır. Ödem sizi bu zamanda rahatsız edeceği benzer biçimde kilo alımını da gerçekleştirir.
 • Glikoz mevzusunda da kendinizi sınırlamalısınız. hamilelik şekerine karşı fazlaca azca glikoz tüketmelisiniz. Tatlı ihtiyacını en sıhhatli biçimde meyvelerden sağlamak size bağlıdır.
 • Gün içinde kesinlikle yürüyüş halletmeye çalışın. devinim halinde son derece kilo alımını da dengede tutabilirsiniz.
hamilelikte kilo almak istemiyorum

Hamilelikte Azca Kilo Alabilmek İçin Nasıl Beslenmeli?

hamilelik türünüze gore alacağınız kilo da değişeceği için en iyi kilo takibini doktorunuzla denetim edebilirsiniz. Amma ve lakin tekrar de azca kilo alabilmek ve sıhhatli durmak isterim diyecek olursanız sıhhatli beslenme ilkesine gore devinim etmenizde yarar olabilecektir.. Bu zamanda rejim hazırlanması tavsiye edilmemektedir. Sıhhatli seçimler ile kilo dengesi sağlanabilir. Bu gaye ile:

 • Azca azca ve zaman zaman yemeyi tercih edin.
 • Öğünlerde yoğurt tüketmeye çalışın. Imkan varsa azca yağlı olan kişilerde tercih etmelisiniz.
 • Su şişenizi yanınızdan noksan etmeyin.
 • Sebze ağırlıklı beslenebilirsiniz. Mevsim sebzelerini taze tüketerek formda kalabilirsiniz.
 • Et tüketecekseniz yağsız olan kişilerde seçmelisiniz. Daha azca yağlı fırında ya da ızgarada pişmiş etler kilo alımını denetim edecektir.
 • Hamur harcı işi ve pasta benzer biçimde gıdalardan ırak durdukça kilo alımı da sıhhatli biçimde ilerleyecektir.
 • Yemeklerinizi pişirirken kızartma tekniğinden ırak durabilirsiniz.

Hamilelikte Aşerilen 9 Enteresan Yiyecek, Fazlaca Hayret edeceksiniz!

hamilelikte kilo alımı hesaplama

Hamilelikte Fazlaca Kilo Alabilmek Bebeğe ziyan Verir Mi?

Tek bebek bekleyen anne adaylarının ortalama 15 kilo alması düzgüsel kabul edilmektedir. Bu sayı birazcık daha artış gösterdiğinde annenin sağlığını ve hareketlerini de etkilemektedir. Eğer vücudun yağ oranı yükselirse denetim günlerinde bebeğin gözlemi ve ölçümü birazcık daha güç olabilir.

bundan farklı olarak meydana getirilen araştırmalar neticesinde şişman annelerin çocuklarında sonrasında kalp organı ve damar hastalıklarının görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu ifade edilmektedir. Bu demek olabilmektedir ki annenin kilosu bebeği de etkilemektedir.

tengebelikten aşaması fazlaca şişman biçimde ilerleyen annelerin düzgüsel doğum yapma şansı da azalmaktadır. Bundan dolayı gereğinden fazla kilo alan hamilelerin doğumu çoğu zaman sezaryen metodu ile gerçekleşir. Çok kilo yalnız bebeği değil anneyi de çekince altına sokacaktır. Bel ve sırt ağrısını tetikleyip annenin hareketini kısıtlar. Fazlaca çok alınan kiloların doğum sonrasında verilmesi de zorlaşacaktır. Düzgüsel olmayan kilo artışında doğum sürecinizi denetim eden hekiminize başvurunuz.

hamilelikte aya göre kilo alımı

Hamilelikte Kaç Kilo Alabilmek İdealdir?

Tatlı telaşlarla geçen gebelik döneminde canınızın istediği yiyecekleri ölçülü biçimde tüketerek karnınızı doyurabilirsiniz. Dolu bir mide organını ile anlık bahtiyar da olabilirsiniz. Amma ve lakin bu zamanda yediklerinizin bedeninizde kalacağını da unutmamalısınız. Bundan dolayı hamile de olsanız sizin için en en uygun yol kiloda kalmaya itina göstermelisiniz.

Uzmanlar hamilelik döneminde alınan kiloların averaj 12 kiloya ulaşmasını düzgüsel kabul etmektedir. Bünyesi fazlaca sıska hanımlarda bu rakamı 15 kiloya kadar yükseltebilirler. Birazcık şişman hanımefendilerin da averaj 10 kilo alımının sıhhatli olacağını da eklerler. Özetle hamilelikte kilo alımı 10-15 kilo içinde seyredebilir. En en uygun yol sayı yoktur; bu nispet anne adayının metabolizmasına gore değişecektir.

hamilelikte kilo alımı

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldırmak İçin Ne Yapılmalı?

hamilelik döneminde çeşitli durumlarda bebek kilo alamayabilir. Anne talibi kilo almaya devam etse de bebek, haftasına gore daha ufak kiloda kalabilir. Bu duruma karşı önlem alabilmek için bebeğe kilo aldıran yiyeceklerin ağırlıklı olduğu öğünlerin hazırlanması tavsiye edilmektedir. Bebeklere kilo aldıran gıdaları tüketen anne adayları, kendi kilosunu koruyarak bebeğini beslemeye devam eder.

Protein ve vitamin ağırlıklı öğünler yapılacağı için bebeğin haftasına uyum gösteren kiloda doğması beklenir. bundan farklı olarak yemeklerde zeytinyağı kullanımı anne adayının kilosunu denetim ederken bebeğin daha da sıhhatli doğmasına destek olabilir. Bebek sağlığı için tüketmeniz ihtiyaç duyulan gıdaları hekiminiz ya da diyetisyeninizle beraber belirlemelisiniz.

hamilelikte kilo alımı

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için kesinlikle hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 tanınmış Soruda Bütün Merak Edilenler

Bebeğin Cinsiyeti Ne Vakit Belli Olur? Kaçıncı 7 günde Anlaşılır?

gebe Pilatesi Nasıl Yapılır? yararları Nedir? Resimli İfade

Hamilelikte Mide organını Bulantısı konusunda En tanınmış 7 Sual ve Cevapları

Hamilelikte Karın Ağrısı Niçin Olur? Ne Vakit Adım atar? Nasıl Geçer?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli hayat, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, naturel cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer almıştır. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri 1xbet mobil 1xbet az
guvencehd.org istanbul escort escort istanbul Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş restbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet giriş rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet