herdembilgiler

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Normal Mi?

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Normal Mi?

Hamilelikte Karın Ağrısı Olur Mu?

Hamilelikte 9 ay süresince vücudunuzda birden çok değişim dolayı oluşur. Bu değişikliklerden bir kısmı, siz hamile olduğunuzu bile bilmeden ya da doğrulamadan evvel ortaya çıkabilir.

Sadece bu süreçte ne yaşayacağınızı ve nelere dikkat etmeniz icap ettiğini idrak etmek ve kavramak, hem fizyolojik aynı zamanda mental açıdan daha rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlar. Bilhassa de hamileliğin ilk aylarında, ağrı, sancı ve kanama benzer biçimde emarelere karşı tetikte oluş gerekmektedir.

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için ne olursa olsun hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

hamilelikte karın ağrısı normal mi

Hamilelikte Karın Ağrısı Düzgüsel Mi?

Hamilelikte karın ağrısı, mide organını bulantısı benzer biçimde emareler her kadının deneyimlediği ve çoğu zaman zararsız şikayetlerdir. Netice itibariyle organlar devamlı olarak değişmiş olur, uterus (rahim) bebeğe yer aralamak için genişler ve bağlar gerilir. Kısa devam eden, sertliği yüksek olmayan karın ağrısı hamilelikte düzgüsel kabul edilebilir.

Hamilelikte karın ağrısı yaygın görülen ve düzgüsel bir emaredir. gebeliğin başlangıcında ve sonunda hafifçe dereceli periyodik problemler ya da kramplar da hissedebilirsiniz. Sadece karın ağrıları kimi süre dikkat edilmesi gereken bir problemin de emaresi olabilir. Karın ağrınız ani başladıysa ve sizi kıvrandıracak kadar şiddetliyse hekiminize başvurunuz.

Şiddetli ve uzun bir zamanda devam eden ağrılar göz ardı edilmemelidir. Bir anne talibi olarak, bütün potansiyel ağrı sebepleri mevzusunda kendinizi eğitmeniz önem teşkil eder, bu sayede endişeye etmenizi gerektirecek semptomları tanımanız kolaylaşır. Ağrının sertliği artıyor ve geçmiyorsa sağlığınız için uzman doktora başvurunuz. Kronikleşen ağrılarınızda doktorunuzu bilgilendirmenizi salık veririz.

Hamilelikte Karın Ağrısı Ne Süre Adım atar?

Karın ağrısı hamileliğin rastgele bir döneminde meydana gelebilir. Gebeliğin ilk 3 aylık süreci olan 1. trimesterda karın ağrısı normaldir; zira anne adayının vücudunda yoğun olarak hormonal değişimler meydana gelir. bundan farklı olarak bu zamanda karın ağrılarına sabah bulantıları da birlikte rol alır. 2. trimester şu demek oluyor ki 20. haftaya doğru bu emareler hafifleyebilir.

hamilelik oluştuktan sonrasında döllenmiş yumurta fallop tüpünü uterusa doğru devinim ettirir. İmplantasyon esnasında döllenmiş yumurta uterus duvarına yapışır ve plasenta meydana gelir. Çeşitli bayanlar gebeliğin dördüncü haftasında oluşan, implantasyon esnasında hafifçe kramplar yaşarlar, ortalama 10 ila 14 gün sonrasında.

Dördüncü hafta hem de bir kadının, eğer hamile değilse, tane döngüsünün başlamasını beklediği zamandır. Şu demek oluyor ki, birden çok hanım hemen hemen implantasyon ile ilişkili karın krampları yaşadıkları sırada hamile olduklarını bilmezler. Annelerin büyük kısmı hamilelikte 5. 7 günde karın ağrısı yaşamaya başlarlar.

İlk üç aylık zamanda karın ve ağrısı ve krampları deneyimlemeyen anne adayları, bu ağrıları daha nadiren de olsa ikinci üç aylık zamanda de yaşayabilirler. İkinci trimesterde, 14 ila 28 haftalar içinde, karın kasları ve bağlar rahmi genişletmek amacıyla uzar. Bu germe, karnın yanlarında ya da pelvik bölgede kısa kramplar ile kendini gösterir ve genel anlamda yuvarlak bağ ağrısı olarak adlandırılır.

örnek olarak; 4 aylık hamilelikte karın ağrısı hayatı idame ettirmek sürekli olarak yuvarlak bağ ağrısına işaret eder. Eğer anne talibi eskiden abdominal bölgeden bir cerrahi operasyon geçirmişse, karnı büyüyüp gerildikçe bu hastalıkları daha çok duyma ihtimali yüksektir.

Peki, hamilelikte karın ağrısı hangi durumda tehlikeli?

3. trimester şu demek oluyor ki hamileliğin nihayet 3 aylık döneminde sık ve şiddetli yaşanmış olan karın ağrıları tehlikeli olabilir. Bu ağrıların altında değişik sıhhat durumları yatıyor olabilir. Aşağıdaki emareleri bulunuyorsanız zaman kaybetmeden hanım doğum doktorunuzu bilgilendirmenizi ve sıhhat kuruluşuna başvurmanızı öneririz:

 • Ansızın ve şiddetli başlaması,
 • Geçmemesi ya da azalmaması,
 • Belirli bir bölgede yoğunlaşması,
 • Kaşıntı ile ağrının devam etmesi,
 • Ateş, bulantı ve kusmanın seyretmesi,
 • Vajinal kanama.
hamilelikte karın ağrısı ne zaman başlar

Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Ilık bir banyo oluşturmak kasları gevşetmeye ve vücutta bulunan gerginliği gidermeye destek verir. Banyo suyuna İngiliz tuzu da ekleyebilirsiniz. İngiliz tuzunda var olan magnezyum vücudun rahatlamasını sağlar. Sıcak su ve magnezyum kombinasyonu bilhassa de yuvarlak bağ ağrıları için son derece tesirlidir. Fazladan yatıştırıcı bir vasfı olsun isterseniz, banyo suyuna birkaç damla lavanta ya da papatya yağı da ekleyebilirsiniz.

Banyo oluşturmak için zamanınız yoksa, yuvarlak bağ ağrılarını hafifletmek için sıcak su torbalarından yararlanabilirsiniz. Sadece sıcak su torbasını bir kat havluya sararak direkt olarak vücudunuzla temas ettirmemeye dikkat etmelisiniz. Sıcak su torbanız yoksa şişeye sıcak su doldurarak da uygulama yapabilirsiniz. Sıcak su torbasını ağrıyan bölge üstünde 10-15 dakika bekletmek yeterlidir.

tengebelikten yogası ve yüzme, anne adayları için uygundur. Bu benzer biçimde bütün egzersizler ne olursa olsun uzman kontrolünde ve nezaretinde yapılmalıdır. Evde kendi kendinize bilgisizce spor yapmamalısınız. Yoga kasların esnemesini ve rahatlamasını sağlarken, su da bağlardaki baskının hafiflemesine destek verir. Düzgün biçimde spor, ligament ağrısını kolay hale getirir ve ağrı ataklarını azaltmak için tetikleyicileri ortadan kaldırır. Sadece spor mevzusunda bilgisizce devinim etmemek ve aşırıya kaçmamak önem teşkil eder.

Alınması ihtiyaç duyulan bebek eşyaları, boyanması ihtiyaç duyulan bir bebek odası ve daha birden çok şey hamile bir annenin vücudunu son derece yorabilir. Abdominal bölgede kramp hissi çoğu zaman yuvarlak ligamentlerin gereğinden fazla efor sarf etmesinden oluşur. Bir süre sol tarafın üstüne yatıp dinlenmek basıncı düşürür. Bununla beraber dizleri göğse çekmek de bağlardaki gerilmeyi azaltmaya destek verir.

Bebek büyüdükçe ağırlığını yuvarlak bağlar üstüne vermeye devam eder ve ağrıyı artırır. hamilelik kemeri kullanmak baskının bir kısmını hafifletmeye yardım edebilir. hamilelik kemerinin birden çok çeşidi vardır. gövde tipinize ve ihtiyaçlarınıza münasip olan birini seçebilirsiniz.

Eğer kabızlık yüzünden karın ağrısı bulunuyorsanız, beslenme programınıza daha oldukça lif eklemeniz lazım olabilir. Brokoli, bezelye, kabak, mercimek, havuç, kayısı, elma ve armut benzer biçimde besinler yüksek oranda lif ihtiva eder. Bunun haricinde bol su tüketmek de kabızlık için faydalıdır. gebe hanımefendilerin günde minimum 8-10 bardak su içmeleri gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: gebe Pilatesi: Ne Süre Başlamalı? yararları Neler?

hamilelikte karın ağrısı ne iyi gelir

Hamilelikte Karın Ağrısı Sebepleri Nedir?

tengebelikten döneminde rahmin genişlemesi ve karnın gelişmesi haricinde karın ağrısına yol açan başka durumlar da olduğu bilinmektedir.

1) Kabızlık ve Gaz

Kabızlık ve gaz da ne yazık ki hamileliğin bir parçası. tengebelikten esnasında yükselen bir hormon olan progesteron, bütün hazım sistemini yavaşlatır ve besinlerin daha ağır ilerlemesine sebep olur. Tüketilen besinler daha uzun bir zamanda bağırsakta kalır ve bu da daha çok gaz oluşmasına izin verir.

Hamilelikte karın ağrısı ve ishal de anne adaylarını rahatsız eden problemlerdendir. Bunun sebebi ise devamlı değişen hormonlardır. Bununla beraber kabızlık atlatıldıktan sonrasında da ishal görülebilir. Kabızlık ve gaz problemiyle başa çıkmak için en iyi yol; bol miktarda su tatmak, kızarmış, yağlı gıdalardan ırak öylece kalmak, ve lif bakımından varsıl besinler tüketmektir.

2) Braxton Hicks Kasılmaları

7 aylık hamilelikte karın ağrısı hayatı idame ettirmek Braxton Hicks kasılmalarının olduğu anlamına gelebilir. Bu kasılmalar serviksin genişlemesiyle ilişkili değildir, genel anlamda “yalancı doğum sancıları” olarak adlandırılır ve regl sancısına benzemekte. Bu ağrıyı gerçek doğum sancısından ayıran vasıf ise düzensiz olması ve şiddetinin artmamasıdır. Ilık bir duş alabilmek ve dinlenmek ağrıların azalmasına destek verir.

3) Ektopik (Dış) hamilelik

Yumurta implantlarının rahim haricinde bir yerde, büyük ihtimalle fallop tüpünde olduğu, ektopik ya da tubal gebelikler, 50 gebelikte 1 görülebilmektedir. Ektopik bir hamileliğinizin olması durumunda, tüp şiştikçe, gebeliğinizin 6 ila 10. haftaları içinde yoğun bir ağrı ve kanama yaşayabilirsiniz. Ektopik gebeliklerin sürdürülmesi mümkün değildir ve acil tedavi gerektirir. Eskiden pelvik, abdominal, fallop tüpü cerrahisi geçirmiş olan bayanlar ve intrauterin aygıt (RİA) var olan bayanlar ektopik gebelik mevzusunda tehlike grubunda sayılabilirler.

4) Düşük

Hamilelikte karın ağrısı ve kanama düşük emareleri arasındadır, bundan dolayı bilhassa de ilk 3 ay dikkatli oluş gerekmektedir. Bu biçim karın ağrıları genel anlamda regl sancıları ile benzerlik gösterir. Çeşitli durumlarda kanamasız ağrılar da görülebilir.

5) Preeklampsi (hamilelik Zehirlenmesi)

Preeklampsi, hamileliğin 20. haftasından sonrasında rastgele bir zamanda gelişebilir. Doktorların her randevuda anne adayının tansiyonunu ölçmesinin sebebi de budur ve preeklampsi yüksek gerilim ve idrarda protein ile karakterizedir. hipertansiyon, rahim içinde var olan bebeğe oksijen ve gıda taşıyan damarların daralmasına sebep olur. Preeklampsi şiddetli ortaya çıktığında, karnın sağ üst kısmında ağrı, buna bağlı olarak da bulantı, kafa ağrısı, şişkinlik ve göz önünde parlak ışıklar yanıp sönmesi benzer biçimde görsel rahatsızlıklarla beraber olabilir.

hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer

Hamilelikte Karın Ağrısı Bebeğe ziyan Verir Mi?

tengebelikten esnasında görülen karın ağrılarının bir çok zararsız olsa da yukarıda var olan ağrı sebeplerinden bir kısmı son derece tehlikelidir ve bebeğe ziyan verebilir. örnek olarak preeklampsi bunlardan biridir, tedavi edilmediği takdirde hem size aynı zamanda bebeğinize ziyan verebilir. hipertansiyon ve idrarda protein görülmesinin haricinde öteki preeklampsi emareleri şunlardır:

 • Üst karın ağrısı, çoğu zaman sağ tarafta kaburgaların altında
 • Mide organını bulantısı veya kusma
 • Şiddetli kafa ağrısı
 • Bulanık görme ya da ışığa duyarlılık
 • Trombositopeni (kan sıvısındaki trombosit seviyesinin düşmesi)

Preeklampsi ne kadar şiddetliyse ve hamileliğinizde ne kadar erken ortaya çıkarsa, siz ve yavrunuz için tehlikeleri de o denli çok olur. Bu şekilde bir durumda erken doğum lakırdı konusu olabilir. Bebeğin prematüre doğması sağlığı penceresinden çeşitli problemlere sebebiyet verebilir. Bu benzer biçimde problemler yaşadığınızda hekiminize başvurunuz.

Preeklampsinin öteki bir komplikasyonu ise fetüsün kafi büyüyememesidir zira preeklampsi, kan sıvısını plasentaya taşıyan arterleri önemli ölçüde etkiler. Plasenta iyice kan alamazsa, oksijen ve besini de kafi seviyede alamaz. Bu, fetal gelişme kısıtlaması, düşük doğum ağırlığı ya da preterm doğum olarak da herkesçe malum olan yavaş büyümeye sebebiyet verebilir.

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için ne olursa olsun hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

hamilelikte karın ağrısı normal mi

Hamilelikte Karın Ağrısını Gittikçe azalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

hamilelik sürecinde karın ağrısı şikayetini önlemek için anne adaylarımızın hayatında küçük değişimler yapması önerilir. Beslenmeden oturuş şekline kadar birkaç küçük dokunuş olanakları sayesinde karın içinde meydana gelen ağrının önüne geçilebilir. Karın ağrısı kimi zaman çevresel faktörlerden dolayı da meydana gelebilir. Müdahale edilebilen noktalara değinerek bu ağrıyı yaşamamak için bilmeniz gerekenleri açıklayalım:

 • gıda gruplarına dikkat ederek beslenme sıralaması hazırlanabilir. Karın içinde asitlenmeye yol açan zararı olan yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Bilhassa de kızarmış ve yoğun şekerli besinler karın ağrısına niçin olabiliyor. Bu besinler anne ve bebek sağlığını etkilediği için öğünlerde bulunmamalıdır.
 • Karın ağrısını gebelik sürecinde yaşamamak için son derece rahat pozisyonda oturmak ve uzanmak önem teşkil eder.
 • Eğer hala emek harcama ortamında bulunma durumu var ise; bacak ve karın kısmının sıkışmamasına dikkat edilmelidir.
 • Bacakların uzanmış konumda, karın bölgesine baskı yapmayacak biçimde oturma tercih edilmelidir.
 • Şekerin yoğun tüketilmesi karın ağrısını tetikler. Buna tedbir alabilmek için rafine şekerden ırak öylece kalmak, gerekmektedir.
 • hamilelik sürecinde takipler zaman zaman sağlanarak ihtimaller içinde tehlike faktörlerine karşı önlem alınmalıdır.
 • Enfeksiyon durumu da karın ağrısını tetiklediği için eğer enfeksiyon var ise doktorun önerileri dikkate alınmalıdır.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Kafa Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Süre Adım atar? Sebepleri, Tedavisi

hamilelikte karın ağrısı

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için ne olursa olsun hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

tengebelikten Emareleri Nedir?

Hamilelikte Aşerilen 9 Enteresan Yiyecek

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli Ne Yememeli?

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 tanınmış Soruda Bütün Merak Edilenler

Hamilelikte Mide organını Bulantısı konusunda En tanınmış 7 Sual ve Cevapları

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli ömür, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, organik cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer almıştır. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri 1xbet mobil 1xbet az
guvencehd.org istanbul escort escort istanbul Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş restbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet giriş rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet