herdembilgiler

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer, Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer, Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Bel Ağrısı Düzgüsel Mi?

gebeliğin duyarlı bir dönem olduğu herkesçe bilinmektedir. Hormonların değişmesinden dolayı meydana gelen stres anne adayını dönem dönem yorabilir. Değişen ve kilo alan bedende yaşanmış olan fizyolojik değişiklik haliyle ağrı ve bitkinlik meydana getirir. tengebelikten döneminde sıkça karşılaşılan bel ağrısı da bu tatlı telaşlı devrin bir parçasıdır. Günden güne ağırlaşan vücudunuzu ve bebeğinizi taşımakta zorluk çeken bedeniniz bir yerden sonrasında yorulacak ve bel ağrısı olarak size yanıt verecektir.

Hemen hemen her 4 anne adayından 3’ü bel ağrısı ile geçen bu gebelik sürecinden şikayetçidir. Bel ağrısına yol açan faktörleri en ayrıntılı biçimde irdelemek araştırmak ve değerlendirmek için buradayız. tengebelikten bel ağrısı yapar mı endişenizi gidermek için yazımızı okumaya başlayabilirsiniz. Yazıyı okumayı tamamladığınız zaman bel ağrısının nedenlerini ve evde tedavi yöntemlerini öğrenmiş olacaksınız.

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için ne olursa olsun hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

hamilelikte bel ağrısı neden olur

Hamilelikte Bel Ağrısı Olur Mu?

tengebelikten sürecinde çeşitli dönemlerde bel ağrısı görülmektedir, hamilelikte bel ağrısı normaldir. Bebeğin büyümesinden, kasların gevşeyip gerilmesinden ve değişen hormonlardan meydana gelen bel ağrıları kimi vakit değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Geçmeyen, oldukca şiddetli bel ağrılarında tabip desteği alabilirsiniz.

Hekimler anne adaylarına olabildiğince dinlenmelerini ve ağrıyı gidermek için hafifçe egzersizler yapmalarını tavsiye eder. Nerede ise pek oldukca anne adayının yaşamış olduğu bel ağrısı, düzgüsel bir durumdur. Aylık ve dönemlik tabip kontrollerinde yaşanılan ağrıları hekiminize belirtmelisiniz. Kimi durumlarda bel ağrısı değişik hastalıkların habercisi olabilir.

Hamilelikte bel ağrısı bütün gebelerde mutlak surette oluş zorunda değildir. Bünyeye gore değişkenlik gösterir. Kondisyonu kuvvetli anne adaylarının oldukca ender bel ağrısı yaşamış olduğu görülmektedir. Bebeğin ve annenin kilo artışı devam ettikçe bel ağrısı yaşama riski de yükselir. Zaman zaman dinlenerek, ağır iş yapmayarak tedbir alabilirsiniz.

Hamilelikte bel ağrısı için hangi durumda doktora başvurulmalı?

Hamilelikte bel ağrısı büyük ihtimalle düzgüsel kabul edilmelidir; sadece aşağıdaki emareleri gözlemliyorsanız zaman kaybetmeden hanım doğum doktorunuzla iletişime geçiniz:

 • Birden ve şiddetle beliren bel ağrıları,
 • Istırap hissi,
 • Vajinal kanama,
 • Ateş, bulantı ve kusma.

Hamilelikte Bel Ağrısı Niçin Olur?

Hamilelikte bel ağrısı sebepleri tek bir tümce ile ifade edilemez. Bel ağrısına yol açan birden çok etki olduğu bilinmektedir. En yaygın sebebi ise bebeğinizin günden güne büyümesidir. Bebeğin gelişmesi ile birlikte omurgaya verilen ağırlık da artmaktadır. Omurga, kuyruk sokumu ve pelvise verilen yükte artış ortaya çıktığında bel ağrısı hissedilir. Bebeğinizin her geçen gün gelişmesi kaburgaları da etkilemektedir. Genişleyen kaburgalar vücudunuzda bel ağrısına sebep olur.

Birinci trimester şu demek oluyor ki ilk 3 aylık dönemdeki bel ağrısının en yaygın sebebi relaksin hormonudur. Bu hormon, omurganın durağan(durgun) durmasını elde eden bağlarda tesir yaratacağından hamilelikte bel ağrısı görülebilir. bundan farklı olarak bir canlının, en yeni bir gezegenimizin niçin olduğu fizyolojik değişimler ve tinsel mesuliyet annede stres seviyesini artırır. Bu vaziyet bel ağrılarını tetikler, hamilelikte bel ağrısı bu benzer biçimde durumlarda normaldir. 

Gebeliğin nihayet dönemlerinde kaslarda yaşanmış olan gerginlik neticesinde anne talibi hissedilir biçimde bel ağrısı içinde kendini bulur. Bebek büyür ve kilo alır; haliyle bu annenin ağrılarını da tetikler. Rahim ve karın genişler. Hormonların daha çok salgılanmasından dolayı bazen pelvik başta oluş suretiyle kaslarda gevşeme ve gerilme dolayı oluşur. Hormonlar ise doğumun daha basit geçmesi için harekete geçer. Omurga desteğini değiştiren hormonlar, bel ağrısının bir sebebidir.

Nasıl ki kafa ağrısının en büyük sebebi stres ise; hamilelikte görülen bel ağrısının bir sebebi de strestir. Doğum telaşı ve hazırlıkları içinde olan anne talibi stres yaptığında, vücuduna yansıyacaktır ve bu vaziyet da vücudun çok gerilmesine niçin olabilecektir.. Sakin ve rahat bir halde günleri geçirdiğinizde vücudunuzu korumuş olmuş olursunuz. Stresten ırak kalan anne adaylarının doğumlarının daha rahat geçmiş olduğu de bir gerçektir.

Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte anne adayının duruş şekli de değişmektedir. Daha duyarlı davranıldığında ve duruş şekline dikkat edildiğinde bel ağrısını en üye indirmek olasıdır. Bu yüzden anne adaylarının dik ve rahat oturması tavsiye edilmelidir.

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için ne olursa olsun hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

hamilelikte bel ağrısı olur mu

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte bel ağrısı ve kasık ağrısı sıkça görülen bir rahatsızlıktır. hamilelik süresi içinde bir bütün olarak yok yapmak eylemek mümkün değildir. Amma ve lakin farklı metotlarla yapacağı tesiri en üye indirmek mümkün olabilir. İlaç kullanımının riskli olduğu hamilelikte bel ağrısı için krem kullanılabilir. Amma ve lakin bu kremi de hekiminiz yazmalıdır. Zira rahim adalelerini gevşeten kremler düşük istenmeyen ihtimalini ortaya çıkarma ihtimali vardır. Bu yüzden krem benzer biçimde ilaçları bilinçsiz kullanmamalısınız. Evde uygulanabilen hamilelikte bel ağrısı tedavisi yöntemlerini ise şu biçimde listeleyebiliriz:

 • Hamilelikte bel ağrısı sıcak su torbası ile bir nebze hafifler. Bu yüzden sıcak su torbasını güvenli biçimde bel bölgesine uygulayabilirsiniz. Benzer noktada uzun bir zamanda tutmanız tehlikeli olabilir; bundan dolayı sıcak su torbasını yavaşça belinizde gezdirerek masaj yapabilirsiniz. Torbayı bir havlu veya beze sarmadan cilde temas ettirmeyiniz.
 • Uykulu iken yaşanmış olan ağrılar için yastık kullanmayı tercih edebilirsiniz. Uykuda iken sırt üstü uyumak da ağrı oluşturabilir. Yana doğru dönerek uykuya dalmak sizin için rahat olabilecektir.. Bu yüzden yastık ve yatağı rahat edebileceğiniz konuma getirmelisiniz.
 • Bu zamanda pabuç seçimini de rahat ayakkabılardan yana yapmalısınız. Topuklu pabuç giydiğiniz günlerde belinize daha çok yük vermiş olacaksınız. Bu durumun neticesinde da bel ağrısı kaçınılmaz olabilecektir..
 • Dinlendiğiniz zamanlarda ayaklarınızı bir yastık ya da minder üstünde tutun. Böylece bel ağrısını en üye indirmiş olacaksınız.
 • hamilelik sürecinde dik durmayı alışkanlık haline getirin.
 • Çok kilo almaktan kaçının. Alınan her bir kilo bedeniniz için ağırlık olabilecektir. ve hamilelik periyodu süresince size bel ve sırt ağrısı olarak dönecektir. Bu yüzden gereğinden fazla yemekten kaçının. Sıhhatli ve yararlı besinlerle beslenmeye itina gösterin.
 • devinim etmeye zaman ayırın. sürekli olarak oturmak ve dinlenmek kemiklerinizi yoracaktır. Konut içinde ya da açık havada yürüyüşler bel ağrısını hafifletir.
 • Doktorunuzun münasip görmüş olduğu sporları yapabilirsiniz. Hamilelikte bel ağrısı egzersizleri hakkında doktordan informasyon alıp gün içinde uygulamaya geçmeniz bel ağrınızı hafifletebilir.
 • Stresten uzak durunuz. Kendinizi bahtiyar eden uğraşlar ile meşgul edin. Yorulan ve gerilen zihin, vücuda bel ağrısı yaşatabilir. Ağrısız ve sorunsuz bir gebelik için stres sizden ırak durmalıdır.
 • Eğer kilo artışı normalden çok biçimde gerçekleştiyse 7 haftalık hamilelikte bel ağrısı görülebilir.
 • hamilelik döneminde ofis ortamında işçi anne adayları ise ofis içinde devinim etmelidir. Yürüyüş en iyi sonuç olabilecektir..
 • Gün içinde yorulan bedeninizi ılık bir duş ile rahatlatabilirsiniz. Ilık duş bel ağrısının da önüne geçecektir.

İlginizi çekebilir: gebe Pilatesi: Ne Vakit Başlamalı? yararları Neler?

hamilelikte bel ağrısı normal mi

Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Vakit Adım atar?

Hamilelikte bel ağrısı ilk haftalarda hissedilmeyen bir durumdur. Hamilelikte bel ağrısı 5-7 aylık zamanda başlayabilir. Değişen hormonlar ve kilo artışı gözle görülebilmektedir biçimde yaşandığından bu zamanda adım atar denilebilir. Bebeğin ağırlığı ve annenin ağırlığı tartıda hissedildiğinden çoğu zaman nihayet 3 ayda bel ağrısı daha şiddetli yaşanmaktadır.

Anne ve bebeğin gelişimi her hanımda farklılık göstereceğinden dolayı, kimi zaman dördüncü ayında bel ağrısı şikayeti ile doktora giden anne adayları da görülmektedir. hamilelik öncesinde ortopedik hastalık yaşayan anne adaylarında daha erken biçimde bel ağrısı yaşanabilir.

Vakit ilerledikçe ve 4. ayın içine girdiğinizde 4 aylık hamilelikte bel ağrısı düzgüsel mi diye düşünebilirsiniz. Zira ağrıya yol açan etkenler en oldukca bu dönemden sonrasında dolayı oluşur. Yorgunlukla birlikte ağrılar yaşanıyorsa bu bel ağrıları normaldir.

gebeliğin bütün dönemlerinde görülme ihtimali olan hamilelikte bel ağrısı ve kanama durumu işleri birazcık zorlaştırabilir. Eğer şiddetli bel ağrısından sonrasında kanama meydana geldiyse acilen doktora gitmekte yarar olabilecektir..

hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer

Hamilelikte Bel Ağrısı Cinsiyet Belirler Mi?

Hamilelikte bel ağrısı cinsiyet emaresi midir diye düşünebilirsiniz. hamilelik döneminde yaşanmış olan bel ağrılarının cinsiyet ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı bel ağrısı yaşanmaktadır. Halk içinde adam bebeğin anneye bel ağrısı yaşattığına dair söylemler bulunsa da ağrıların cinsiyet ilişkili bir bağları yoktur.

Eğer çevrenizdekiler size bel ağrısının cinsiyetle ilgisi bulunduğunu anlatıyorsa, bel ağrısının bir bütün olarak biyolojik bir bitkinlik olduğuna inanmalısınız. Cinsiyet anne karnında gelişen bir durumdur. Bel ağrısıyla ilgisi yoktur.

hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer

Hamilelikte Bel Ağrısı Düşüğe Niçin Olur Mu? Bebeğe ziyan Verir Mi?

Hafifçe şiddetli ağrılar nerede ise bütün annelerde görülmesi mümkün bir durumdur. Gebeliğin her döneminde bel ağrısı yaşanabilir. Bel ağrısının sertliği birazcık daha arttıysa ve peşinden kanama yaşandıysa dikkat edilmesi gereken durumlar gözlenebilir. Hekimler hamilelikte bel ağrısı ve kanama benzer anda yaşandığında zaman kaybetmeden önlem alabilmek ister. Düşük emaresi olabilir. Vajinadan sulu akıntı ile birlikte kasık ağrısının yaşanması düzgüsel bir vaziyet değildir. hemen tabip gözlemi gerektirir.

Hamilelikte görülen bel ağrısı kimi durumlarda kemik erimesinin de bir habercisi olabilir. Erken teşhis ve tedavi için yaşanmış olan ağrıların doktora ifade edilmesi şarttır. Nasıl olsa geçecek diye gizlenen bel ağrısı şikayetleri, dikkatsizlik edildiğinde daha büyük problemleri meydana getirebilir.

Bel ağrısının sertliğini azaltmak için kucak dolusu dinlenmelisiniz. Kendinize münasip bir yastık seçip konforlu bir yatakta uyumalısınız. Eğer vücudunuz kasılırsa ve oldukca bitkin düşerse bebeğin gelişimi etkilenebilir. Bu yüzden bel ağrısını önlemenin yollarını denemelisiniz.

hamilelikte bel ağrısı

Hamilelikte Bel Ağrısı İçin Hangi Önlemler Alınmalı?

Olabildiğince sıhhatli bir süreç geçirmek isteyen anne adaylarımız, bel ağrısı mevzusunda da informasyon sahibi olmalıdır. Gebeliğin ilerleyen günlerinde kendini daha oldukca gösteren bel ağrısı, küçük tedbirler olanakları sayesinde önlenebilir. Zaman zaman yaşanmış olan bel ağrısı anne adayını ruhen ve bedenen yoracağı için ilk haftalardan itibaren önlemler alınabilir. Peki, gebelikte bel ağrısı yaşamamak için nelere dikkat edilmelidir?

 • hamilelik takip edeni süresince kilo kontrolü sağlanabilir. Bu aşamada sıhhatli besinler tüketerek bel ve bacak yükünü hafifletebilirsiniz.
 • Bel ağrısını önlemek için bol miktarda dinlenmek gerek. Bilhassa de işçi hamile hanımefendilerin gün içinde her fırsatta dinlenmesi önerilir.
 • Konut içinde devamlı uyumak ve dinlenmek de bel ağrısını tetikler. Kısa yürüyüşler, sıhhatli uğraşlar olanakları sayesinde bel ağrısını yaşama istenmeyen ihtimalini en üye indirebilirsiniz.
 • Eğer gebelik sürecinde rastgele bir tehlike yoksa yoga, pilates ve yürüyüşler olanakları sayesinde bel ağrısını önleyebilirsiniz.
 • Yastık konumu ve yatış pozisyonunu ortopedik koşullara gore düzenleyerek bel ağrısını gebelik sürecinde yaşamaktan kendini koruyabilirsiniz.
hamilelikte bel ağrısı

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için ne olursa olsun hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Hamilelikte Maden Suyu İçilir Mi? Yararlı Mı?

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli Ne Yememeli?

Hamilelikte Mide organını Bulantısı konusunda En tanınmış 7 Sual ve Cevapları

Hamilelikte Karın Ağrısı Niçin Olur? Ne Vakit Adım atar? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Kafa Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Vakit Adım atar? Sebepleri, Tedavisi

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli hayat, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, organik cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer almıştır. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri 1xbet mobil 1xbet az
guvencehd.org istanbul escort escort istanbul Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş restbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet giriş rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet