herdembilgiler

Hamilelikte Aşerilen 9 İlginç Şey, Çok Şaşıracaksınız!

Hamilelikte Aşerilen 9 İlginç Şey, Çok Şaşıracaksınız!

Hamilelikte Aşerilen En enteresan Yiyecekler

Lakırdı konusu hamilelik ortaya çıktığında her şey mübahtır, desek {hiç de} abartmış olmayız. Bayanların yaratılıştan gelen doğurganlık mucizesinin mukaddes bir neticesi olan gebelik, sıhhatli durumlarda dokuz ay kadar devam eden uzun ve kırılgan bir maceradır. Anne adaylarının bu süreçte zihinsel ve bedensel açıdan karşılaşmış olduğu bazı yenilikler ve değişimler, bebeğin gelişimi ve annenin fizyolojik yapısına nazaran değişik şekillerde seyredebilir.

Hamilelikte Aşerilen Enteresan Şeyler

 • Toprak
 • Et ve Meyve
 • Tebeşir
 • Deterjan
 • Boya
 • Lastik ya da Köpük
 • Tuz
 • Baharatlı Soslar
 • Hamburger

bu makalemizde ele alacağımız mevzu, bahis, hamilelik dendiğinde akla gelen ilk üç şeyden önde gelen aşerme ve aşerilen enteresan yiyecekler olacak. Görelim, hamilelikte aşerilen en garip şeyler nelermiş?

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için ne olursa olsun hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

aşerme ne zaman başlar

Aşermek Ne Demek?

Hormonal dengenin yeni bir sürece girmiş olduğu gebelikte, düzgüsel olarak her kadının yaşayabileceği aşerme krizleri, rastgele bir yiyeceğe karşı duyulan gereğinden fazla yeme isteğidir. Elbet bu talep ‘geliyorum’ demez; özellikle gecenin geç vakitlerinde veya sabahın erken saatlerinde, hazırlıksız bir zamanda kendini izah edebilir.

Hamilelerin yakınlarını bilhassa de baba adaylarını tatlı bir telaşa sürükleyen aşerme istekleri, kimi süre son derece yaratıcı boyutlara ulaşmış olduğu benzer biçimde, kimi süre da mevsimi haricinde bulunması mümkün olmayan yiyecekleri aramayı gerektirebilen imkansızı zorlama enerjisini doğurabilir.

Üstelik, anne adayının aşerdiği yiyeceği yiyememesinden kaynaklı, yeni doğan bebeğin vücudunda bu yiyeceğe benzemekte küçük doğum lekelerinin oluşabileceği mevzusunda da batıl inançlar geçmişten bu güne değin yayılmış ve bu vaziyet, anne adayının isteklerini çok önemli bir hızla karşılama ihtiyacını bununla beraber getirmiştir.

Şunu da mühim belirtelim, aşerme krizi hayatı idame ettirmek hamilelik sürecinizin sıhhatli gittiğine dair bir ölçüt değildir; şu demek oluyor ki aşermiyor olmanız sizi normal olmayan bir şekilde kılmaz. Dengeli beslenmek, aşerilen ‘sağlıklı olmayan’ veya vücuda ziyan verebilecek gıdaların fazlaca tüketilmemesi ya da bu mevzunun hanım doğum doktoruna danışılması en doğru seçim olabilecektir..

hamilelikte aşerilen şeyler

Hamilelikte Aşerme Ne Süre Adım atar?

gebeliğin ilk üç ayında yoğun olarak, belirli aralıklarla kendini gösterebilen aşerme, 4. ay itibarıyla kesilmeye başlarken kimi bünyelerde beşinci aya kadar sarkabilir; bu vaziyet elbet her kadının hormonal yapısına ve hayat biçimine bağlı olarak değişkenlik izah edebilir. Hamilelikte aşerme büyük ihtimalle 7 ile 16. haftalarda seyreder.

Aşerme durumu genel olarak düzgüsel ve olağan karşılanır. Sadece bu durumun yoğunluğunda ya da aşerilen besin veya maddelerin gıda değerlerine nazaran vücut bazı sinyaller veriyor olabilir. Protein ağırlıklı beslenen gebelerde karbonhidrata karşı bir eğilim gözlemlenirken tam tersi de olabilir.

Kalabalık bir aile ortamında ilgiden yoksun kalmış olarak hamilelik aşaması geçiren anne talibi, ruhsal boşluğu yiyeceklerle tamamlama yoluna da gidebilir. Bu biçim durumlarda mutluluk verici tatlı, çikolata benzer biçimde besinlere yönelme mümkün olabilir.

Hamilelikte Aşerilen 9 Enteresan Şey

1) Toprak

Toprak yeme isteği, anne adayının kafi vitamin ve mineralleri almadığının göstergesi olabilir. Toprak yemeye karşı bir talep duyuluyorsa bu vaziyet demir veya iyot eksikliğine işaret ediyor olabilir.

toprak

2) Et ve Meyve

Değişik tatları benzer anda yiyecek isteyen anne adaylarımızın çeşitli durumlarda yaşayabildiği bir tür aşerme krizi denebilir. Hamsi ve böğürtlen, çilek ve ton balığı bu birlikteliklerden söz gelimi gösterilebilir.

et meyve

3) Tebeşir

Yanlış okumadığınıza güvenli olabilirsiniz 🙂 Canı kötü halde tebeşir çeken anne adaylarına tavsiyemiz, Mevlana şekeri 😉 Tebeşir zararı dokunan olduğundan dolayı bu dürtülerine karşı koymaları icap ettiğini önemle açıklamak isteriz.

tebeşir

4) Deterjan

Evet, deterjan. Farklı meyve esanslarıyla zenginleştirilmiş yeni kuşak deterjanların kokusu anne adaylarını cezbetmiş olmalı. Lütfen deterjanlarınızı hamilelerin erişemeyeceği bölgelere kaldırın. Sağlığınız için mutlak surette zararlıdır.

deterjan

5) Boya

Tiner, zift benzer biçimde yoğun kokulu maddelerden önde gelen boya, elbet görünüşüyle veya lezzetiyle değil fakat rayihasıyla hamileleri kendine çekiyor demek ki. Boya yememeniz gerekmektedir hanımlar, besin boyası önersek?

boya

6) Lastik ya da Köpük

Çiğnenebilen fakat yenilemeyen maddeler olarak anne adaylarının sertçe çiğneme dürtüsünü uyandırmış olabilir. Fakat bizim tavsiyemiz sakız çiğnemeniz yönünde 🙂

lastik

7) Tuz

Aslen ırak durulması ihtiyaç duyulan üç beyazdan birisi; sadece kim bilir listemizdeki en masumu. Baharatlı, tuzlu gıdaların yanında salt olarak tuzun kendisini aşeren anne adaylarına aşırıya kaçmamalarını tavsiye ediyoruz.

tuz

8) Besinlerin üstüne Baharatlı Soslar Ilave etmek

Çıtır patates kızartması veya sandviçlerin arasına eklenen ketçap, mayonez veya hardaldan bahsetmiyoruz doğal ki, mevzumuz birazcık olağan dışı, tahmin etmişsinizdir 🙂 Fakat mercimek çorbasına da ketçap eklenebilir, hamilelikte her şey mübahtır demiştik en başından. Soslu, gereğinden fazla tuzlu ve karışık sosların mide organını hastalıklarına sebebiyet verebileceğini de ekleyelim.

soslu meyve

9) Hamburger

Bu aşermenin üstünde reklamların tesiri fazlaca doğal. Gece reklamlarında çıkan hamburger menüleri ve çeşitleri, anne ve babaları iştaha getirir. Aslen fazlaca düzgüsel bir aşerme olan hamburger, gebelik sürecinde tuz – glikoz – yağ içeriğinde var olan için tehlike oluşturabilir.

Hamburger aşerenler için evde daha naturel ve temiz içerikli ev yapımı hamburgerler önerilir. Köftesinde yer edinen baharatlar, fırında pişen patatesler ve naturel ayran ile bu aşermenin önüne ev yapımı güvenli bir seçimle geçilebilir. Eğer hekiminiz fast food gıdalara karşı size bir yasak getirmediyse; afiyetle yiyin 🙂

hamburger

Hamilelikte Aşerilen Enteresan Yiyecekler

Hamilelikte aşerilen enteresan şeyler nedir sorunuza kim bilir asla aklınıza gelmeyecek garip maddelerle cevap verdikten sonrasında şimdi sıra hamilelikte aşerilen enteresan yiyecekler sıralamasında!

 • Ekmek Arası Cips
 • Kek ve Cips
 • Üzüntü Soslu Meyveler
 • Fıstık Ezmesi ve Turşu
 • Ketçaplı Krem Peynirli Sandviçler
 • Tuzlu Limon Dilimleri
 • Mayonezli Salçalı Turşulu Spagetti
 • Meyve ve Turşu
hamilelikte aşerilen yemekler

Aşerme Niçin Olur?

Aşerme, her kadının hormonal yapısına veya beslenme biçimine nazaran farklılıklar izah edebilir. Mevzunun uzmanlarınca, aşermenin en gerekli sebebi hamilelikle beraber tırmanan östrojen ve gebelik hormonu olan beta HCG’dir.

Hormonlarla ilgili olarak şekillenen aşerme, anne adayının beslenme biçimine bağlı olarak da çeşitlilik izah edebilir. gövde yapısının yanında ayrıca tat ve duyu düzenini de etkileyen bu hormonlarla beraber gelişen yiyecek yemeye talep ya da çeşitli gıdalara veya kokulara karşı tiksinme, hassaslaşma yalnızca hamilelikte değil regl periyodu öncesinde ya da menopoz döneminde de görülebilir.

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için ne olursa olsun hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

hamilelikte aşerilen gıdalar

Hamilelikte Aşerme Cinsiyet Belirler Mi?

Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı… Doğruluğunu ispatlayan bilimsel bir rapor yoktur lakin; gelenekselleşmiş olarak kabul gören, bilirkişi teyzelerin çokça kullandığı bir tabir olduğu muhakkak.

Hamilelikte aşerme denildiğinde akla gelen soylu üyelerden erik, turşu benzer biçimde ekşi gıdaların aşerilme oranının daha yüksek olduğu istatistiklere nazaran doğrulanmıştır. Sadece bu biçim isteklere cinsiyet testi vazifesi yüklememek en doğrusu olabilecektir., hamilelikte aşerme cinsiyet belirleyen bir etki değildir.

hamilelikte aşerilen yiyecekler

Hamilelikte En Oldukça Aşerilen Yiyecekler

Hamilelikte erik aşermek veya zaman zaman turşu yiyecek, limon tüketimini çoğaltmak ekşiye karşı zayıf iradesi oluşturur. Ekşileri takip eden besinlerin başlangıcında baharat oranı yüksek, tuzlu veya acılı yoğun tatlar içeren yiyecekler geliyor. Ondan sonra, elbet ki her kadının eğer olmazsa olmaz gıda deposu tatlılar geliyor, bu listede de başı asla şüphesiz çikolata çekiyor.

gövde ısısı yükselen anne talibi, kış ayları ortasında dahi dondurma veya buz aşerebilir. Buzun soğukluğu ve çıtırtısı, dondurmanın kremsi soğuk aroması karşı konulmaz istekler doğurabilir. Hızlı bir şekilde yorulabilen, enerjinin basitçe ve rahatça düşebildiği bir dönem olarak hamilelikte tatlı aşermek olağan bir durumdur. Hamile bayanların canı normalden daha fazlaca glikoz ve şekerli besinler tüketmek isteyebilir. ama, bu durumun aşırıya kaçırılmaması sıhhat penceresinden yararlı olabilecektir..

Hamilelikte et aşerme, protein eksikliğinin emaresi olabilir, bu biçim durumlarda hekiminize başvurabilirsiniz. Yoğun kokusu ve lezzetiyle aşerilen içecekler içinde kahve ve hatta kahve çekirdeği yer alabilir. Hamilelikte aşerilen en masum yiyecek meyvedir. Meyve, bu zamanda gereksinim duyulan vitaminler için doğru ve leziz bir kaynak olabilecektir., doğal olarak mevsimi olmayan meyveler de aşerilebilir. Dışarıda kar yağarken annenin canı ani sulu ve tatlı bir karpuz da isteyebilir, bizlerden söylemesi 🙂

aşermek ne demek

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için ne olursa olsun hamileliğinizi takip eden uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

tengebelikten Emareleri Nedir?

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 tanınmış Soruda Bütün Merak Edilenler

Hamilelikte Karın Ağrısı Niçin Olur? Ne Süre Adım atar? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Mide organını Bulantısı konusunda En tanınmış 7 Sual ve Cevapları

Hamilelikte Kafa Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Süre Adım atar? Sebepleri, Tedavisi

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli hayat, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, naturel cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer verilmiştir. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri 1xbet mobil 1xbet az
guvencehd.org istanbul escort escort istanbul Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş restbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet giriş rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet