Epilepsi Hastalığı Nedir? Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Hastalığı Nedir? Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi

Tedavi Edilebilir, Nöbetler Önlenebilir:

Epilepsi Hastalığı

Epilepsi hastalığı, kökeni oldukça eskilere dayanan ve hemen hemen tüm eski dönem kaynaklarında adından sıkça kelam edilen genetik yatkınlığı olan bir hastalık çeşididir. Her ıslak grubunda görülmesi mümkün epilepsi hastalığı MÖ yazılmış eski Mezopotamya tabletlerinde ve Babilli hekimlerinin yazılarında yer alır.

Çok eski Sümer yazıtlarında epilepsi hastalığı düşüren hastalık olarak yer almıştır ve eski dönemlerde hastalık nöbetlerinden dolayı iblis ve hayaletlerle ilişkilendirilmiştir. İslamiyet döneminde ise İbn-i Sina epilepsi tedavisi hakkında bilimsel yöntemler kullanmış ve onun bu yaklaşımları Avrupa ve Orta Şark’da başyapıt olarak gösterilmiştir.

REKLAM ALANI

Epilepsi Hastalarında Beslenme: Ne Yemeli Ne Yememeli?

epilepsi hastalığı nedir

Epilepsi ne demektir?

Bütün gezegende ortaya çıkma süreci %0,5 ile %1 içinde değişen epilepsi hastalığı son derece yaygın bir hastalık çeşididir. Cinsiyetler içinde ortaya çıkma süreci penceresinden rastgele bir ayrım kelam konusu değildir. Beyinde yer edinen sinir hücrelerinden meydana gelen nörolojik bir bozukluk neticesi meydana gelen hastalık, beyinde normal olmayan bir şekilde elektriksel aktivitelere sebep olur. Yaşanmış olan normal olmayan bir şekilde vaziyet beklenmedik nöbetlere sebebiyet verir.

Epilepsi sara hastalığı olarak da bilinmektedir ve epileptik nöbetlerle kendini gösterir. Hastada geçici şuur kaybı yaşatan nöbetler, tek bir kez geçirildiğinde epilepsi teşhisi konmasına kafi değildir. Rastgele bir yaşta ortaya çıkabilen epilepsi hastalığı 16 yaşını doldurmamış çocuklarda ve 65 ıslak üstü yetişkinlerde daha sık görülebilmektedir. Hastalığın yaygın olarak görüldüğü çocuk yaşlarda erken teşhis dirimsel ehemmiyet taşır.

epilepsi nedenleri

Epilepsi Sebepleri Nedir? Ne Tetikler?

 • Epilepsi hastalığının sebepleri değişkenlik gösterir. Beyin tümörleri, hipokampal skleroz, hipoksik-iskemik beyin hasarları ve santral sinir sistemi enfeksiyonları epilepsi hastalığının en mühim sebepleri arasındadır.
 • Bunlara ilave olarak beyin dokusunda ve beyin damarlarındaki gelişimsel bozukluklar, bağışıklık sistemi düşüklüğüne bağlı olarak gelişen iltihaplanmalar, kalıtımsal hastalıklar ve genetik nedenler de epilepsi hastalığının oluşumunda tesirlidir. Sadece bütün bu sebeplerin haricinde sebebinin ne olduğu bilinememesine karşın epilepsi hastalığı gelişebilir.
 • Çocuklarda görülen epilepsi hastalığını tetikleyen en mühim unsur, yüksek ateşe yol açan hastalıklardır.
 • Stres ve uykusuzluk her yaştan epilepsi hastasının nöbetini tetikler.
 • Fotik ikaz olarak isimlendirilen parlak ışıkların geri arkaya gelmesi veya patlaması da nöbet oluşmasına sebep olabilir.
 • Uzun süreler süresince ve oldukça yakından tv izlenmesi beyni etkileyen parlak uyaranlar gönderilmiş olduğu için nöbetleri tetikler.
 • Oldukça çok çay ve kahve tatmak, alkol, sigara ve kola da nöbetleri uyarıcı tesir gösterir. Epilepsi beslenme bozukluğu olan kişilerin daha sık nöbet geçirmesine sebep olur.

epilepsi krizi

Epilepsi Krizi: Epilepsi Emareleri Nedir?

Epilepsi tanısı konulabilmesi için hasta yakınlarının oldukça iyi rasat yapması gerekmektedir. Bilhassa çocuklarda görülen emareler hastalığın erken teşhisi için son derece önem teşkil eder:

 • Arada bir ağız şapırdatma,
 • Burna gelen fena kokular (yanmış lastik kokusu),
 • Kol ve bacak kısmında ani sıçramalar ve irkilmeler,
 • Gözün dalması, gözün tek bir yere odaklanması ve birkaç dakika boş boş bakma şeklinde emareler düzgüsel değildir. Çocuklarda bu davranışlara rastlanıldığında en kısa zamanda bir nöroloji uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Epilepsi nöbetleri, beynin belli bir bölgesinde normal olmayan bir şekilde elektriksel boşalımı şeklinde ortaya çıkar. Bu elektriksel boşalımların beyinde yayılmış olduğu bölgelere nazaran epilepsi emareleri de farklılık gösterir:

 • Kasılmalar
 • Ağızdan köpük gelmesi

Şeklinde olabildiği şeklinde:

 • Kişinin ansızın donakalması, boş bakması,
 • yanıt vermeme,
 • Normal olmayan bir şekilde kol bacak hareketleri,
 • Normal olmayan bir şekilde ses çıkarma,
 • Çevresinde var olan kişilerin duymadığı sesleri duyma,
 • Mide organını bulantısı,
 • Yalnız hastanın hissettiği acayip duygularla da kendini belli eden epilepsi nöbetleri kimi zaman dışarıdan hiçbir biçimde ayrım edilmeyen davranışları da kapsayabilir.

epilepsi çeşitleri

Epilepsi Çeşitleri Nedir?

 • Epilepsi nöbetleri birbirinden oldukça farklı yapıdadır. Göz dalmaları şeklinde yaşanmış olan epilepsi nöbetlerine absans nöbeti denir. Absans nöbeti esnasında epilepsi hastası bakışlarını devamlı tek bir noktaya diker, tepki göstermez ve kısa süreli şuur kaybı yaşamını sürdürür. Absans nöbetleri en oldukça çocuklarda görülebilmektedir.
 • Vücudun yalnızca bir tarafını etkileyen fokal nöbet olarak adlandırılır. Fokal nöbetlerde hastanın bilinci açık veya kapalı olabilir.
 • Nöbet geçiren hasta idrarını kaçırıyor, ağzından köpükler geliyor ve bütün vücutta kasılmalar oluşuyorsa buna jeneralize nöbet denir. Bütün vücudu kapsayan nöbetlerde beynin büyük bir bölümünde elektriksel boşalma yaşanır.
 • Bölgesel olarak başlamış olan epilepsi nöbetleri bir süre sonrasında yaygın hale gelebilir. Vücudun etkilenen bölümünde şiddetli ve kuvvetli bir kasılma kelam konusu ise bu nöbet çeşidine tonik nöbet denir.
 • Kasların ritmik olarak gergin hale gelip gevşemesine yol açan nöbet türü ise klonik nöbettir.
 • Vücudun bir bölümündeki karıncalanma ve uyuşma şeklinde görülen epilepsi çeşidi ise somatoduyusal nöbet olarak adlandırılır.

epilepsi hastalığı

Epilepsi Öldürür Mü?

Epilepsi hastalığı tedavi edilebilen nörolojik bir hastalıktır. Doğru teşhis ve doğru tedavi şekilleri ile nöbetleri denetim altına alınan epilepsi hastası düzgüsel yaşantısına devam edebilir.

Ölümcül hastalık imajından dolayı ön yargı ile karşılanan epilepsi hastaları çalışabilir, çocuk doğurabilir, hobilere haiz olabilir.

Epilepsi hastalarının çeşitli meslekleri yapmaları sorunlara sebebiyet verebilir. örnek olarak toplu taşıma araçlarında sürücülük yapmaları; pilot veya operatör şeklinde meslekleri icra etmeleri tehlikelidir. Yaralanma riski taşıyan dalgıçlık, çatı işçiliği, dağcılık şeklinde işleri yapmaları münasip değildir. Uykusuzluk nöbetleri tetiklediği için vardiyalı işlerden kaçınmaları, paraşüt, dağa tırmanma ve surf yapma şeklinde tehlikeli uğraşlar yapmamaları gerekmektedir.

Epilepsi özür oranı yüksek olan bir hastalıktır ve işe girmeden evvel ne olursa olsun iş yerine hastalıkları hakkında data vermesi gerekmektedir. Epilepsi hastalarının sıhhatli beslenmeleri, uykusuna dikkat etmesi, ilaçlarını düzgün biçimde kullanmaları, stresten ırak durmaları, alkol ve uyuşturucu kullanmamaları gerekmektedir.

Epilepsi ilk yardım mevzusunda hazırlanması ihtiyaç duyulan en mühim devinim ise nöbetlerin kendiliğinden geçmesini beklemektir. Yapılacak yanlış bir müdahale hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Nöbetler kendi kendine geçmiyorsa ne olursa olsun en yakın sıhhat kuruluşu aranarak tıbbi yardım istenmelidir.

Epilepsi Genetik Midir?

Epilepsi hastalığının birden çok sebebi olduğu bilinmektedir. Sebebi çoğu zaman belirlenemeyen epilepsi hastalığında genetik yatkınlık kelam mevzusudur. Sadece bu ebeveynlerinde epilepsi hastalığı var ise kişide de görüleceği anlamına gelmez. Bu vaziyet epilepsi hastası olma istenmeyen ihtimalini artırır.

Tek yumurta ikizlerinin birinde epilepsi görülmesi ve diğerinde görülmemesi şeklinde durumlar hastalığın yalnız genetik kaynaklı olmadığını kanıtlamaktadır.

epilepsi tedavisi

Epilepsi Tedavisi ve İlaçları

Tedavi edilebilir bir hastalık olan epilepsi hastalığının tedavisi uzun soluklu izlem gerektirir. Epilepsi doktoru olarak herkesçe malum olan nöroloji uzmanları hastanın nöbetleri hakkında bilgilere hasta yakınlarından alır.

Çeşitli epilepsi hastaları %100 tedavi edilebilir. Sadece sebepleri birbirinden son derece değişik olan epilepsi hastalığının tedavisi hakkında genelleme hazırlanması o kadar da mümkün değildir. Tedavinin başarısını etkileyen mühim unsur hastalığın sebebidir.

 • Epilepsi tedavi planlamasında kullanılan ilaçların önemi büyüktür. Sadece bu ilaçlar hastalığı tedavi etmekten ziyade hastalık emarelerini baskılamaya yöneliktir. İlaç tedavisi alan hastaların ortalama %50- 60’ında nöbetler tek tür ilaçla tam denetim altına alınabilir.
 • Minimum bir senedir ilaç kullanan sadece epileptik nöbetlerinde azalma gözlenmeyen ve dirençli epilepsi hastası olarak tanımlanan grup için epilepsi ameliyatı düşünülebilir. Epilepsi ameliyatında nöbetleri tetikleyen bölge bazı cerrahi müdahalelerle alınır.
 • Epilepsi tedavi şekilleri içinde batarya uygulamaları da yer alır. Hastanın sol köprücük kemiğine yerleştirilen batarya hasta tarafınca bir mıknatıs yardımıyla çalıştırılabilir. Hasta nöbeti hissettiğinde elinde var olan mıknatıs yardımıyla bataryaya dokunur ve pilin çalışmasını sağlar. Batarya beyne ikazlar göndererek nöbetin durmasına destek sağlar.
 • Epilepsi hastalarının tedavisine destek oluş için ketojenik bir rejim olan epilepsi rejimi uygulanabilir. Düşük kalorili ve yüksek protein içeriğine haiz olan bu rejim hastalığın tedavisini destekleyicidir.

Ketojenik perhiz ne demektir? Ketojenik perhiz Sıralaması

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli ömür, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, organik cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer verilmiştir. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc