herdembilgiler

Çeçil Peyniri Yapılışı, Kullanımı – Nefis Yemek Tarifleri

Çeçil Peyniri Yapılışı, Kullanımı – Nefis Yemek Tarifleri

Çeçil (Civil) Peyniri: Basit Erir, Lezzeti Hafifçe

Kahvaltı başta oluş suretiyle peynir her sofraya lezzet katan bir yiyecektir. Bunun haricinde börek, makarna, omlet benzer biçimde değişik yemeklerle beraber tüketilir. Ak peynir ve kaşar peyniri kadar Kars, Ardahan, Erzurum’da yaygın olarak imal edilen çeçil peynirinin de mutfağımız için yeri özeldir.

“Çeçil peyniri nerenin?” sorusuna ise şark illerimiz demek daha doğru olabilir. Çeçil peyniri özellikleri içinde en fazlaca ön planda olanı öteki peynirler benzer biçimde dilim dilim değil tel tel yeniyor olmasıdır. Tel tel olması sebebiyle tel peynir olarak da herkesçe malum olan bu peynir türünü bundan böyle büyük marketlerde de ortaya çıkarmak son derece basit. Çeçil peyniri ile meydana getirilen yemekler ise daha da leziz hale gelebilir.

Çeçil Peyniri Nasıl Yapılır?

 • Bembeyaz rengiyle dikkat çeken bu leziz peynir çeşidi, genel anlamda yağı alınmış sütten yapılmaktadır.
 • Şark Anadolu’da bol miktarda imal edilen bu tadı sıfırdan oryata çıkarmak, üretmek için lüzumlu olan malzemeler süt, termofilik kültür (yoksa yoğurt kullanılabilir) ve peynir mayasıdır.
 • 30 dereceye gelmiş inek sütünün içine termofilik kültür ek edilmelidir ve ortalama 15 saat kadar sütün olgunlaşması için beklenir.
 • Bu sırada sütün kaymağının alınması gerekmektedir. Soğuk ortamda olgunlaşan süte peynir mayası eklenmiş olur ve 15 dakika pıhtının oluşması beklenir.
 • Ortalama 45 dakika süt ocakta karıştırılarak telemenin oluşması sağlanmış olur. Kepçeye sarılan teleme bir kaba alınarak yoğrulur. Bu sırada da sıcaklığın 60 derecede durağan(durgun) tutulmasına itina gösterilmelidir.
 • Çeçil peyniri yapımı ilişkili en fazlaca dört gözle beklenen de nasıl tel tel olacak forma getirildiğidir.
 • Yoğurma işlemi esnasında peynir çekme ile tel tel hale getirilir. Tel tel olan peynir ortalama 2 saat bekletildikten sonrasında %12 oranında tuzlu salamuraya yatırılır.
 • Çeçil peyniri yapımı birden çok peynir çeşidinden birazcık daha sıkıntılı olabilir sadece tekrar de ev ortamında da hazırlanması olasıdır.
çeçil peyniri

Çeçil Peyniri Kalori ve gıda Değerleri

 • Birden çok peynir türü ile karşılaştırıldığında tel peynirin daha azca kaloriye haiz olduğu görülmektedir.
 • Çeçil peyniri kalori bakımından masum denilebilecek peynirler içinde yer verilmiştir. Bu peynirin 100 gramında ortalama olarak 140 kalori bulunur.
 • Elbet ki yağ miktarına bakılırsa bu sayı artış izah edebilir. Bundan dolayı yediklerine dikkat edenlerin peynirin yağ oranına göz atmaları devamlı önerilmektedir.
 • Bu leziz peynirin 100 gramında 24 gr protein, 25 gr yağ bulunurken karbonhidrat oranın ise 1 gr olduğu açık şekilde ifade edilebilir.
 • Çeçil peynirinde yağ oranının yanında ayrıca tuz oranına da bakılmasında yarar olabilir, çok tuzlu peynirler çeşitli hastalıklara haiz kişilere önerilmemektedir, bu yüzden çeçil peyniri tüketenlerin bu bilgilere dikkat etmesi sıhhat penceresinden yarar sağlayabilir.
 • Çeçil peyniri protein penceresinden da kıymetli bir kaynak olarak bilinmektedir.
 • Çeçil peyniri kilor aldırır mı diye merak ediyorsanız bu peynirin çoğu zaman azca yağlı sütten yapıldığını söylememiz mümkündür.
 • tekrar de rejimde çeçil peyniri tüketip tüketmemeye karar vermek için uzmana danışmanız en doğrusu olur.
 • Değişik markaların çeçil peyniri gıda kıymeti değişik olabileceği için kalori analizi oluşturmak için paketteki değerlere bakmanızı salık veririz.
çeçil peyniri kalori

Çeçil Peyniri yararları Nedir?

 • Öteki peynirlerle karşılaştırıldığı süre çeçil peyniri yüksek potasyum oranıyla ön plana çıkmaktadır. Bu sayede çeşitli peynirler benzer biçimde kemik erimesini önlemeye destek sunar.
 • Çeçil peyniri küflü haliyle de tüketilirken bu çeşidinin yararları son derece fazladır.
 • Yeşil peynir olarak da isimlendirilen bu çeşidinin insan vücudunda penisilin vazifesi görmüş olduğu söylenmektedir.
 • Basit hazmedilmesi ile herkesçe malum olan küflü çeçil peynirinin yararları içinde fosfor içermesi de yer verilmiştir.
 • Diş sağlığına da iyi gelen bu lezzet, yapılış biçimine bakılırsa laktoz içermemektedir.
 • Bütün bu özelliklerinin yanında ayrıca “çeçil peyniri nedir” sorusuna ise tam bir mineral ve vitamin deposudur tepkisi da verilebilir.

Çeçil Peyniri Nasıl Yenir? Nerelerde Kullanılır?

 • Civil peyniri olarak da herkesçe malum olan bu peynirin sıcak sudan geçirilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Salamura bir peynir çeşidi olduğundan sudan geçirilmiş olarak yenmesi gerilim hastaları için de daha yararlı olabilir.
 • Taze tüketilmek yerine bu leziz peynirin olgunlaştıktan sonrasında yenmesinin sıhhat penceresinden daha iyi olduğu söylenmektedir.
 • Çeçil peyniri; birden çok öteki peynir çeşidi benzer biçimde börek, yumurta, kek benzer biçimde besinlerin hazırlanmasında sıkça kullanılan bir malzemedir.
çeçil peyniri nasıl yapılır

Çeçil Peynir Nasıl Muhafaza edilir? Nasıl Tuzlanır?

 • Çeçil peyniri dondurucu ya da buzluk kısmı olmamak şartıyla buzdolabında saklanabilir. Isıyı öteki bölümlere bakılırsa daha çok olduğundan dolayı sebzelik bölümünde tutulduğu süre daha uzun ömürlü olabilir.
 • Çeçil peyniri buzlukta muhafaza edilir mı sorusunun cevabının hayır olmasının sebebi bu peynirin buz tuttuktan sonrasında yine çözüldüğünde lezzetinin bozulmasıdır.
 • Çeşitli peynir çeşitlerine bakılırsa tuz oranı daha yüksek olan bu peynir, öteki peynirlere oranla daha uzun bir zamanda saklanabilir.
 • Tercihinize bakılırsa salamura edilmiş halini de saklayabilirsiniz.
 • Tuzlama işlemi adı verilen bu süreçte siz de isterseniz peyniri küflenene kadar da bekletebilirsiniz.

Çeçil Peyniri Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

 • Çeçil peyniri nereden alınır diye kaygı etmenize asla gerek yok zira bu peynir türüne her yerden erişmek son derece basittir.
 • Şark illerimizde yaygınca görülen bu peynir çeşidi bundan böyle birden çok büyük marka olanakları sayesinde hemen hemen her şehirde var olan büyük marketlerde satılmaktadır.
 • Pazarlarda açık biçimde de bulunabilen bu besine basitçe ve rahatça ulaşabilirsiniz. Saçak saçak olması sebebiyle yöreye bakılırsa saçak peynir olarak da herkesçe malum olan bu peynirin kilosunun averaj fiyatı ise 70-80 TL civarındadır.

Çeçil Peyniri ile Lezzeti Yerinde 10 Değişik Tanım

Mutfak kültürümüzde peynir ile meydana getirilen birden çok tanım olduğu benzer biçimde çeçil peyniri de rahat ya da güç birbirinden leziz yiyecekleri zenginleştirmektedir. Hem kahvaltı sofralarına değişik bir tat getirecek aynı zamanda öteki öğünlerde de tüketebileceğiniz tariflere internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

1) Kahvaltılık Çeçil Peynirli Salamlı Kek ve Muffin

Bilhassa kahvaltılarda değişik bir lezzet arayanlar bu tarifi deneyebilirler. Ufak muffin kek kalıplarına dökerek hazırlayabileceğiniz bu kek, puf puf olması ile damakları şenlendirmektedir. her sabah peynir tüketmeyen çocuk ya da büyükler için de güzel bir seçenek olabilecek bu tarife erişmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Çeçil Peynirli Salamlı Kek ve Muffin

Çeçil Peynirli Salamlı Kek ve Muffin

2) Oldukca Ergonomik: Tencerede Çeçil Peynirli Börek

Malzemeleri ve hazırlanış biçimi ile basit bir tanım denilebilecek bu böreği, fazlaca vaktinizin olmadığı anlarda kurtarıcı bir ikramlık olarak düşünebilirsiniz. Bunun yanında ayrıca bu leziz börek, 5 çaylarında hazırlayacağınız menünüze de fazlaca yakışabilir. Hem leziz aynı zamanda doyurucu olan çeçil peynirli börek hayata geçirmeye karar verirseniz yemek pişirdiğimiz evlerimizin özel alanında şipşak hazırlıkla, sıcacık ve mis benzer biçimde sonuçlar alabilirsiniz. Tencerede Çeçil Peynirli Börek

Tencerede Çeçil Peynirli Börek

3) Çeçil Peynirli Sosisli Lokmalık Milföyler

İçerisinde sosis de var olan bu leziz mini börekler milföy hamuruyla hazırlanmaktadır. Hamurları derhal her markette paketlenmiş biçimde bulabilirsiniz. Şekilleri ve içinde ne olduğu ile evlatların olmazsa olmaz yiyecekleri içinde yer alabilir. Çeçil Peynirli Sosisli Lokmalık Milföyler

Çeçil Peynirli Sosisli Lokmalık Milföyler

4) Karadeniz Esintili Çeçil Peynirli Mıhlama

Mıhlama Karadeniz’in Trabzon ilinde imal edilen hususi peynirlerle hazırlanan bu muhteşem, harikulade lezzeti çeçil peyniri ile de hazırlayabilirsiniz.

Kahvaltıya misafiriniz vardığında ya da pazar sabahları hazırlayabileceğiniz bu tanım ile ailenizi ve misafirlerinizi hususi hissettirebilirsiniz. Çeçil peyniri ile mıhlama tarifini derhal deneyebilirsiniz. Çeçil Peynirli Mıhlama

Çeçil Peynirli Mıhlama

5) Kars Kaşarı ve Çeçil Peynirli Makarna

Makarna birden çok değişik araç-gereç ile leziz bir hale dönüşebilir. Makarnayı bir de bu tarifte olduğu benzer biçimde Kars kaşarı ve çeçil peyniri ile de hazırlayabilirsiniz.

Bu iki peynirin birbirine olan uyumunu da ne olursa olsun tatmalısınız. Makarnalarınıza farklı bir tat katacak tanım için derhal tıklayabilirsiniz. “Çeçil peyniri erir mi?” sorusuna ise bu tanım ile cevap bulabilirsiniz. Kars Kaşarı ve Çeçil Peynirli Makarna

Kars Kaşarı ve Çeçil Peynirli Makarna

6) Deneyenler Memnun: Çeçil Peynirli Su Böreği

Su böreği mutfağımızın yıldızlarından biridir. Genel anlamda ak peynir ile hazırlanan ve katman katman olma niteliği ile herkesçe malum olan bu leziz böreği bir de çeçil peyniri ile deneyebilirsiniz. Tarifin bütün detaylarına bağlantı üstünden basitçe ve rahatça ulaşabilirsiniz. Çeçil Peynirli Su Böreği

Tanım: Çeçil Peynirli Su Böreği

7) Bolca Peynirli Çeçil Makarna

Ergonomik olmasıyla birlikte bir o denli da leziz olan bu makarna tarifini bilhassa peynir yemekten hoşlanmayanlara dahi yedirebilirsiniz. Makarna ve peynirin birbiriyle buluşmasından sonrasında eritilmiş tereyağının üstüne dökülmesiyle klasik makarna tarifinden de ayrışan bu tarifi tecrübe etmek için bir tek birkaç malzemeye ihtiyacınız bulunduğunu da bilmelisiniz. Çeçil Peynirli Makarna

Çeçil Peynirli Makarna

8) Iyi sabahlar Lezzeti Çeçil Peynirli Yumurta

Protein deposu ve kahvaltıların vazgeçilmezi yumurtayı daha da leziz hale ulaştırmak için civil peynirinden de faydalanabilirsiniz. Hem sabahları aynı zamanda öteki öğünlerde doyurucu bir öğün olarak tüketilebilecek bu basit tarife sayfamızdan basitçe ve rahatça ulaşabilirsiniz. Çeçil Peynirli Yumurta

Çeçil Peynirli Yumurta

9) Sıhhatli ve Fit Dereotlu Çeçil Omlet

Misafirleriniz için hazırlayacağınız kahvaltılarda değişik bir tanım tecrübe etmek istiyorsanız yumurtayı bu biçimde hazırlayabilirsiniz. Çeçil peyniri ile hazırlayacağınız omletinize dereotu da farklı bir lezzet katabilir. Dereotlu Çeçil Omlet

Dereotlu Çeçil Omlet

10) Pizzanın Bolca Peynirlisi: Çeçil Peynirli Pizza

İtalyanların dillere destan lezzeti pizzayı bir de çeçil peyniri ile hazırlamalısınız. Bu leziz peynirin pizza hamuruyla olan uyumunu tecrübe etmek için derhal mutfağa girebilirsiniz. Fırında çeçil peyniri eritme işlemini de gözlemleyebilirsiniz. Çeçil Peynirli Pizza

Çeçil Peynirli Pizza

Çeçil peyniri ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bölgesel Tulum Peyniri ne demektir? Nasıl Yapılır?

Lisan Peyniri ne demektir? Nasıl Yapılır, Yenir? Erir Mi?

Künefe Peyniri Adı ne demektir, Hangisi? Nasıl Yapılır?

Ak Peynir ne demektir? Besleyici 7 Mükemmel Faydası

Sepet Peyniri Nasıl Yapılır? Özellikleri Nedir? Nasıl Yenir?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kelam konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri
1xbet mobil 1xbet az 720p film izle full film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi guvencehd.org Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş meritroyalbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet izmir escort hititbet betorder luxbet