Bozanın Faydaları, Tarihçesi ve İçeriğindeki Vitaminler

Bozanın Faydaları, Tarihçesi ve İçeriğindeki Vitaminler

Bozayı Yalnızca Kış İçeceği Olmaktan Çıkaracak yararlı İpuçları

alışılagelmiş bir Türk içeceği olan boza, varsıl gıda kıymeti ve kendine özgü lezzetiyle fazlaca sevilir. Sağlığa yararları olan bu içecek; darı, mısır ya da bulgurla hazırlanmış olur. Kış aylarının olmazsa olmaz içeceğidir. Eskiden kış gece vakti sokaklarda boza satıcıları dolaşır, müdavimleri de derhal alırdı.

Zamanı geçmişi 8 – 9 bin sene öncesine, Mezopotamya’ya kadar dayanan boza, Osmanlı döneminde sıkça tüketilen bir içecek olmuştur. Osmanlılarda “bozahane” isminde olan yerlerde imal edilen içecek; sonraları Ortadoğu, Orta Asya, Balkan ve Afrika vatanlarında de üretilip fazlaca sevilerek tüketilmiştir. O dönemlerde boza, pekmez, tarçın, karanfil, zencefil ve Hindistan cevizi ilave edilerek içilirmiş. Şu anda ise tarçın ve sarı leblebiyle içilir.

REKLAM ALANI

Bozanın kendine özgü tadı, kıvamı ve aroması, yapıldığı olmamış maddelerin özelliklerine gore farklılık gösterir. Avrupa’da imal edilen boza ile Asya’da veya ülkemizde imal edilen boza benzer lezzette olmaz. Fermente olarak hazırlanan boza, ilk mayalandığı anda daha tatlı olurken bekledikçe ekşimeye adım atar. Bozanın faydası, mayalı bir içecek olmasından doğar. Mayalanma ile elde edilmiş boza, hazım sistemi için faydalı zararlı mikropları de içinde barındırır.

Bozanın yararları hakkında bilgi almak istediğiniz bütün detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

boza

Bozanın Cilde Yararları Nedir?

Boza cilt derisi sağlığı ve güzelliği için yararlı bir içecektir. Cildinize uygulayacağınız boza maskesi olanakları sayesinde mükemmel bir cilt derisi bakımı yapabilirsiniz. Bozanın bileşiminde var olan B12 vitamini ve öteki mineraller, cilt derisi sağlığı benzer biçimde saç sağlığı için de fazlaca yararlıdır. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlar. Bozanın cildi yumuşatma vasfı olduğu bilinmektedir ve kuru ciltler için fazlaca faydalıdır. bundan farklı olarak kuru ciltlerde döküntü oluşmasını engeller. Cilde sıhhatli ve diri bir görünüm verir.

 • Boza maskesi, ten altına kadar nüfuz ederek ciltteki renk bozukluklarını (kir) dengeler.
 • Ciltteki yeni ve eski lekeleri kısa zamanda yok eder.
 • Matlaşmış ve sağlıklı olmayan cildi tedavi eder. Cildinize parlaklık ve canlılık verir.
 • Derinin daha gerilmiş ve canlı olmasına destek sunar.

Cilt derisi lekelerini ortadan kaldıran boza maskesi şöyleki yapılır:

 • 1 tatlı kaşığı boza
 • 1 tatlı kaşığı yulaf unu ya da arpa unu

Bozayı ve kullanacağınız unu, bir fincanın içinde iyice iyice karıştırın. Sonrasında bu karışımı cildinize masaj uygulayarak bilhassa lekelerin üstüne uygulayın. 15 – 20 dakika beklettikten sonrasında yüzünüzü ılık suyla sudan geçirin. Sonrasında da bir nemlendirici sürün. Bu maskeyi hafta da 2 kez uygulayabilirsiniz.

boza

Hamilelikte Bozanın Yararları Nedir?

hamilelikte bozanın yararları olduğu ve hekimler tarafınca önermiş olduğu bilinmektedir. Boza hamileler için faydalı bir gıda maddesidir. Şundan dolayı muhteviyatında; A, B1, B2 ve E vitaminlerini ile kalsiyum, demir, sodyum, fosfor minerallerini barındırır. Bunlar ise anne adayının sütünü artıran, onun vücudun koruma sistemini kuvvetlendiren unsurlardır.

tengebelikten ve emzirme döneminde fazlaca çok olmamak kaydıyla boza tüketmek faydalıdır. Grip ve benzeri enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi, nekahet dönemlerinin sıhhatli olarak geçirilmesi mevzusunda faydalıdır. bundan farklı olarak bebeğin kuvvetli bir kemik yapısının oluşmasına fayda verir. Annenin kemik sağlığını da korur. Şundan dolayı bozanın kemik erimesini önleme vasfı olduğu bilinmektedir.

Boza probiyotik zengini bir içecek olduğundan dolayı hazım sistemi, mide organını yanması ve gaz şikayetlerine karşı fazlaca faydalıdır. Bunların yanında ayrıca enerji verici bir gıda deposudur. Varsıl oranda B vitamini içeriğinde var olan için hamileler tarafınca düzgün biçimde olarak tüketilirse enerji verir. Doğum öncesi ve sonrasında oluşacak kuvvet kayıplarını önler. Bu nedenlerden dolayı hamilelerin ve emziren annelerin boza içmeleri tavsiye edilmelidir.

boza faydaları

Bozanın Yararları Öksürük İçin Etkili Mi?

Bozanın yararları öksürük için son derece tesirlidir. Öksürüğü keser. Evlatların ve yetişkinlerin yaşamış olduğu soğuk algınlığı, grip ve benzeri solunum sistemi hastalıklarında meydana gelen öksürük krizleri için bozadan fayda almak mümkündür.

Büyük ihtimalle kış aylarında yaşanmış olan alt ve üst solunum sistemi hastalıkları, şiddetli öksürük nöbetlerine yol açmaktadır. Evvel bir uzman doktora giderek denetim yaptırmalısınız. Sonrasında doktorun önerilmiş olduğu tedavilere ilave olarak boza da tüketilebilirsiniz. Bozanın bileşiminde var olan vitaminler ve mineraller, vücudun koruma sistemini kuvvetlendiren yapıya haizdir. Boza mayalı bir içecek olduğundan dolayı çeşitli bakterilerle savaşabilmektedir. Kış aylarında abartıya kaçmadan düzgün biçimde olarak tüketilirse evlatların ve yetişkinlerin bronşlarının rahatlamasına ve balgam çıkartmalarına yararlı olabilmektedir.

Solunum sistemini temizleyerek soluk almayı kolay hale getirir. Bilhassa hastalık esnasında içilen boza, bedene tazeleyici kuvvet sunar. Enerji vererek vücudu sağlamlaştırır. Hastalığın daha basit atlatılmasına destek sunar.

bozanın faydaları

Bozanın Yararları Cinsel hayat

Bozanın erkeklere yararları bayanlara ve küçüklere olan yararları kadar önem teşkil eder. Vücudun koruma sistemini kuvvetlendiren, stresi azaltan ve enerji veren boza; adamların cinsel yaşamlarına da fayda verir.

Afrodizyak etkisine haizdir. Şundan dolayı boza, içindeki vitaminler ve mineraller sebebiyle büyük ihtimalle sporcular tarafınca seçilen kuvvetli bir enerji içeceğidir. B grubu vitaminleri içeriyor olması sebebiyle sinir sistemini rahatlatır ve stresi alır. bundan farklı olarak zihinsel yorgunluğu da yok eder. E vitamini içeriyor olması cinsel kuvvet üstünde yararlı olmasına fayda verir. E vitamini cinsel yaşamda canlandırıcı etkiye haizdir.

leblebi

Bozanın Yararları İbrahim Saraçoğlu Görüşleri

Profesör İbrahim Saraçoğlu’nun bozanın yararları ile alakalı görüşleri şu detayları ihtiva etmektedir:

 • Varsıl gıda kıymeti, bolca kalorisi ve içeriğinde var olan vitaminler penceresinden tam bir enerji içeceğidir. Sporcular, hamile ve emziren bayanlar, kuvvet gerektiren işlerde çalışanlar tarafınca tüketilmelidir.
 • Anne sütünü artıran boza; doğum sonrasında veya grip, nezle ve soğuk algınlığı benzer biçimde hastalıkların arkasından tüketilirse vücudun kendisini toplamasına yardımcı olur. gövde direncini artırarak hastalıklara karşı korur.
 • Naturel mayalanmış bir içecek olduğundan dolayı mide organındaki yanmaları yok eder, hazmı kolay hale getirir. Bağırsaklardaki zararı dokunan bakterilerin yok edilmesine destek sunar.
 • İçerdiği B grubu vitaminler, zihinsel aktiviteleri sağlamlaştırır. Zihin ve gövde yorgunluğunu alır. Daha iyi düşünmeyi sağlar. Sinir sistemini sağlamlaştırır.
 • Soğuk alma neticesinde meydana gelen boğaz enfeksiyonları ile öksürüğün tedavi edilmesinde kullanılır.
 • Kalp organı ve damar hastalıklarına karşı faydalıdır. Kanserojen maddelerin vücuda ziyan vermesine engel olabilir. İçerdiği yağ oranı sıfıra yakın olduğundan dolayı sağlıklıdır.

boza öksürük

Bozanın Zararları ve Taraf Tesirleri

Bozanın yararları ve zararları hakkında detaylı bilgiler sunulan bu yazıda sıra bozanın zararlarını anlatmaya geldi. Aslına bakarsak naturel besin ürünlerinden fermantasyon yöntemiyle elde edilmiş bozanın, rastgele bir ziyanı yoktur. Yalnız çeşitli taraf tesirleri olabilir. Fazlaca tüketilmesi doğru değildir. Boza darı, mısır ya da bulgurla yapıldığı için bu gıda maddelerine alerjisi olanalar tarafınca tüketilmesi durumunda istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.

Bozanın yararları veya zararları hakkında yapılmış geniş kapsamlı bilimsel emek harcamalar yoktur. ülkemizde TÜBİTAK tarafınca meydana getirilen sınırı olan bir araştırma emek vermesi vardır. Araştırma neticesi, bozanın güvenli bir içecek bulunduğunu göstermiştir.

Her gıda ürünün olduğu benzer biçimde bozanın da gereğinden fazla tüketilmesi neticesinde çeşitli taraf önemli ölçüde etkiler oluşmaktadır. Fazlaca tüketildiğinde midede şişkinlik ve bağırsaklarda gaz problemi yaşanır. Günde en çok 2 bardak tüketilmesi münasip kullanım şekli olarak önerilir. Mayalanma esnasında meydana gelen asitler, insan sağlığına yararlı olmakla beraber gereğinden fazla tüketildiğinde vücutta bulunan asit oranını artırmaktadır. Çok asit sebebiyle bağırsak hareketleri de artacağı için ishal oluşmasına niçin olabilmektedir.

Boza evde basitçe ve rahatça hazırlanabilecek bir içecektir. En naturel ve sıhhatli ürünlerden hazırlayacağınız bozayı, sizler ve çocuklarınız keyifle içebilirsiniz. Aşırıya kaçmadan tüketilen bu içecek, insan sağlığına faydalıdır.

Boza Nasıl Yapılır? Niçin Yapılır? Nasıl İçilir? Konut Yapımı Boza Tarifi

Boza Kaç Kalori? Gıda Değerleri, Kilo Aldırır Mı? perhizde İçilir Mi?

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride laf konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc