Bir Rus Propagandası mı? Atomic Heart’ı İnceledik!

Bir Rus Propagandası mı? Atomic Heart’ı İnceledik!

Mundfish tarafınca zenginleştirilen ve Focus Entertainment tarafınca gösterilen Atomic Heart’ın ilk duyurusu 2018 senesinde yapılmıştı. Ortalama 5 senelik bir geliştirme sürecinin arkasından sonunda oyuncularla buluşan ve seçenek bir zamanı özetleyen hareket FPS oyunu Atomic Heart, yeni araştırma misafirimiz.

Atomic Heart’ı ilk duyurusu yapıldığında merakla beklemeye başlayanlar olmuş olabilir sadece aradan geçen 5 senenin arkasından unutulan bir oyun haline geldiğini de sözcüklerle ifade etmek mümkün. Her ne ölçüde unutulsa da ilk günden Xbox Game Pass kütüphanesine eklenmesiyle yine hatırlanmış durumda. Seçenek bir eski dönem çizgisinde geçen oyunumuz, hikayesiyle de dikkatleri üstüne çekiyor.

REKLAM ALANI

Oyunun geliştiricisi Mundfish’in ilk oyunu olması ve stüdyonun kaynaklarda Rus stüdyo olarak adlandırılması sebebiyle politik olarak da pek oldukça şahıs, oyuna sıcak bakmayabilir sadece yayıncımızın daha evvel son derece beğenilen yapımları yayınladığını hatırlatmak gerekmektedir. A Plague Tale Innocence ve Requiem ile beraber Evil West oyununun yayıncısı olan Focus Entertainment, bilhassa A Plague Tale serisi ile ses getiren bir şirketti. Gelin, birazcık gecikmeli de olsa hep beraber Mundfish’in ilk geliştirdiği oyun olan Atomic Heart’a artı ve eksileriyle beraber göz atalım.

Atomic Heart:

atomic heart

 • Piyasaya Sürülme Zamanı: 21 Şubat 2023
 • Geliştirici: Mundfish
 • Yayıncı: Focus Entertainment
 • Platformlar: PlayStation 5, Xbox Series X/S, Microsoft Windows, 
 • İnceleme meydana getirilen platform: Xbox Series S

Artılar:

 • Grafik ve atmosfer başarı göstermiş
 • Müzikler mükemmel
 • Yeteneklerin kullanımı zevkli
 • Başarı göstermiş tabanca geliştirmeleri
 • Tabanca çeşitliliği
 • Keyifli diyaloglar
 • Xbox Game Pass’te yer alması

Eksiler:

 • Öykü sunumu başarısız
 • Diyaloglar keyifli olmasına karşın kalitesiz
 • Fasıla görüntüler azca ve kalitesiz
 • Açık dünya zaruri olmayan
 • Oyunun akıcılığında sorun var
 • Taraf vazife sistemi başarısız
 • İngilizce seslendirme, oyunun atmosferine münasip değil

Bizlere geçmeden: Yabancı basın, Atomic Heart hakkında ne düşünüyor?

atomic heart inceleme puanları

Oyunun Metacritic ve Opencritic üstündeki yabancı basın ve kullanıcı puanlarına baktığımızda pek dahil açıcı olmadıklarını müşaahade ediyoruz. Metacritic puanları bir nebze daha iyi olsa da Opencritic üstünde kullanıcı puanları son derece düşük. Atomic Heart’ın Metacritic basın puanı 76 iken Opencritic basın puanı ise 74 olarak gözükmekte. Kullanıcı puanında ise Metacritic’te 10 üstünden 7.8 alırken Opencritic’te 100 üstünden 55 puan almış.

Hatırlatmak gerekmektedir ki araştırma puanlarında bilgili olarak düşük puan verilen incelemeler olabilir. Zira oyunun geliştirici stüdyosu Mundfish bir Rus stüdyosu olarak biliniyor. Her ne ölçüde kendilerini Kıbrıslı olarak tanıtıp oldukça uluslu bir işçi profiline haiz olduklarını belirtseler de Rus işçi ağırlıklı bir stüdyo. Hem de Ukrayna hükümeti, oyunun FSB için degisecek topladığını, propaganda yaptığını ve gelirinin harp için kullanıldığını belirtiyor. Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle oyun, çeşitli sitelerde alması gerekenden oldukça daha düşük puan almış olabilir, bunu tam olarak bilmiyoruz.

Atomic Heart’tan beklentiler nelerdi?

atomic heart beklentiler

Oyun öncelikli olarak 2018 senesinde duyuruldu ve 5 senelik bir geliştirme sürecinin arkasından piyasaya çıktı. Son derece uzun bir geliştirme aşaması geçirdiği için oyuncuların beklentileri en başta oluşsa bile sonradan unutuldu. Gösterilen fragmanlara nazaran konuşursak birbirinden değişik robotlarla savaştığımız, aksiyonun asla durmadığı, hususi kabiliyetlerle ve teknolojiyle donatılmış silahlarımızla düşmanlarımızı yerden yere vurduğumuz bir oyun izlenimini veriyordu. Açık dünya bir yapısının da olması birden çok farklı taraf vazife beklentisi oluşturdu.

Öykü fragmanlarıyla beraber de seçenek bir eski dönem çizgisinde Sovyetler’in gezegeni ele geçirdiği, 1950’li yıllarda robot teknolojisinin en üst düzeye çıkmış olduğu bir zamanda geçecek olması oyunculara Wolfenstein’ı hatırlatarak bu biçim bir hikayeyi sevenleri yüksek beklentiye sokmuş olabilir. Güzel müzikleriyle, farklı kabiliyet ve silahlarla robotlarla aksiyonun bitmediği güzel bir hikayeli FPS oyunu beklentisi vardı demek mümkün. Peki Atomic Heart bu beklentileri karşıladı mı?

Sovyetler hiper kuvvet haline gelirse: Atomic Heart bizlere ne konu alıyor?

atomic heart hikaye

Atomic Heart’ın hikayesiyle irdelemeye başlamaya koyulmak en doğrusu olabilecektir.. Her şeyden önce hikayeyi temelinde beğendiğimi sadece sunumunda beğenmediğimi belirtmem gerekmektedir. Hikayenin sunumu hakkaten oldukça fena. Öykü güzel düşünülmüş sadece güzel kurgulanamaması yüzünden netice itibariyle başarısız bir hale gelmiş diye düşünüyorum.

Atomic Heart seçenek bir eski dönem çizgisinde 1955 senesinde Sovyet Rusya’nın gezegenimizin bir numaralı ülkesi haline geldiği bir ütopik bir ortamda geçiyor. Sovyetler tekrar İkinci Dünya Savaşı’nı kazanıyor fakat Naziler kaybettiğini anlayınca dünyaya bir salgın hastalık yayıyor. Amerikalılar yerine de Sovyet Rusya savaşın kahramanı olarak arkasından imal ettiği polimer teknolojisi ile müthiş bir robotlaşma aşamasına geçiyor. İnsanların bundan böyle hemen hemen bütün gereksinimlerini robotlar karşılıyor, bu teknolojiyle insanoğlu basitçe ve rahatça lisan öğrenebiliyor, otomobillerini havadan taşıyor, trenlerde tekrar bu polimer teknolojisi kullanılıyor ve yeni bir devir doğuyor. Ukrayna’nın iddia etmiş olduğu ve başlıkta da belirttiğimiz Rus propagandası iddiasına ben pek katılmıyorum. Umumi cihette baktığımızda oyunun kendine özgü bir hikayesi var ve tek gayesi propaganda oluşturmak değil. 

atomic heart hikaye 2

Bu hızla gelişen teknolojinin baş yapıcılarından olan Dr. Sechenov, büyük bir kahraman olarak görülüyor ve son derece neşeli başlamış olan bir hikayeye şahit oluyoruz. P-3 kod adlı Subay karakterimizle bizzat Sechenov’dan vazife alıyoruz ve öykü başlıyor. Güllük gülistanlık bir ortamda ani robotlar hücum moduna geçip her şeye saldırmaya başlıyor. Bunun altında yatan sebebi, bunun bir ihanet olup olmadığını, robotlar ve polimer teknolojisinin gizemini ve karakterimizin geçmişini oyun süresince anlamaya çalıştığımız bir öykü bizlere sunuluyor. 

İlk başta söylediğim benzer biçimde aslına bakarsak öykü oldukça güzel bir en gerekli üstüne oturtulmuş sadece kurgulanması ve sunumu oldukça başarısız. Oyun süresince bir tek sonlara doğru birazcık coşku yaşadım. Onun haricinde öykü oldukça daha iyi kurgulanabilirdi diye düşünüyorum. Hikayeyi farklı ses kayıtları, bilgisayarlar üstünden gönderilen mailler ile anlamaya çaba göstermek ve uğraşmak zorunda kalıyoruz. Eldivenimizin içine gömülmüş suni zeka dostumuz Charles da devamlı bizlere geri tarafta bilgileri konu alıyor sadece oyunu oynarken bunlara odaklanmak oldukça güç. Oyunun sonlarına doğru öykü iyice otursa da farklı zaruri olmayan ters köşeler ve baş karışıklığı yaşayacağınız pek oldukça noktası var. Öykü averaj demek mümkün.

Görsel bir şölen sunan açılış: Grafikler ve atmosfer

Oyunun bilhassa açılış bölümünde en oldukça öveceğim kısmı mutlak surette grafik ve atmosfer olacak. Bilhassa açılış sekansından söz etmek isterim bu sebeple açık gezegenimizin atmosferini oldukça başarısız buldum. Grafik ve atmosfer oyunun açılış sekansında zirveye çıkmış durumda. Tıpkı geçtiğimiz Ekim ayının sonunda piyasaya çıkan Call of Duty Çağdaş Warfare 2’deki Amsterdam sahnesi benzer biçimde burada da hususi bir emek harcama olduğu belli. Geliştiriciler açılış kısmına ehemmiyet vermişler. Bioshock Infinite’in o diri, renkli ve neşeli atmosferine son derece benzediğini söyleyebilirim. İnsanlar oldukça bahtiyar, grafikler muhteşem, partiler, kutlamalar, törenler ve daha fazlası ile etkisinde bırakan bir açılış bizleri karşılıyor.

Oyunun hikayesi tam başlayana kadar robotların ne tür işlevleri bulunduğunu müşaahade ediyoruz, hızla gelişen teknolojinin nasıl geliştiğini ve Sovyet Rusya’nın nasıl bu teknolojiyi ürettiğini özetleyen müzeye benzemekte bir kısım da var olan. Oldukça uzun bir açılış olsa da mutlak surette grafik ve atmosfer olarak oldukça başarı göstermiş olmuş. Kapalı alanlardaki çeşitli robotların, odaların ve heykellerin tasarımları da oldukça hoşuma gitti sadece açık dünyaya çıktığınızda işler birazcık değişiyor. Açılıştaki atmosferden yaratı olmadığını görüyorsunuz. Grafikler hakkında yorumum bu kadar. Üstteki videodan 22 dakikalık açılış sekansına göz atabilirsiniz.

Suni Zeka Charles ile keyifli dakikalar: Atomic Heart’ın karakterleri

atomic heart karakterler

Atomic Heart’ın karakterlerinden bahsedecek olursak oyunda oldukça çok karakterin olmadığını söylemekle başlayabiliriz. Oyun süresince karşılaştığınız ve hikayeyi derinden etkileyen karakter sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Hemen hemen hiçbir karakterin güzelce anlatılan bir geçmişi ve motivasyonu yok. Oyun, karakterleri bir bütün olarak sizin suni zeka Charles ve bulduğunuz kayıtlar yöntemiyle anlatmaya çalışmakta. Birkaç fasıla sahne ile bu tarz şeyleri güçlendirmeye çalışsa da genele vurduğumuzda hemen hemen her karakterin oldukça sıska bulunduğunu söyleyebilirim.

Anne karakterimiz son derece agresif ve ruhsuz bir karakter. Diyalogları oldukça sıska ve devamlı benzer küfürü ediyor. Oyunun anne düşmanı diyebileceğimiz tam bir karakter yok ve bizlere devamlı engel çıkaran bir fena karakter inşa edilmemiş. En büyük rakibimiz bizlere hunharca hücum eden robotlar. Karakterler havada duran, karmaşık biçimde işlenen ve sonlara doğru taşları oturan bir konunun önemsiz parçaları gibiler. Onun yerine değişik Boss robotlarla karşılaşıyoruz ve oyunun sonuna doğru yavaş yavaş anne fena oluşmaya başlıyor. Tek beğendiğim karakter, eldivenimizin içine gömülmüş ve sinir sistemimize bağlı suni zekamız. Charles adındaki bu karakter bir çeşit oyunun sonuna kadar yoldaşımız olabilmektedir. Esprili ve göndermeli diyalogları benim hoşuma gitti diyebilirim. Bunun haricinde oyun hakkaten de karakterler noktasında sıska.

İngilizce seslendirme son derece fena: Bir de Rusça’yı deneyin.

atomic heart seslendirme

Oyunun geliştirici ekibi Rus olduğu ve oyun Sovyet Rusya’da geçmiş olduğu için aslına bakarsak orijinal dilinin Rusça olması gerekmektedir. Oyunun İngilizce seslendirmeleri Amerikan İngilizcesi ile yapılmış ve hakkaten atmosferi son derece baltalıyor. Bilhassa anne karakterimiz tam bir özgü Amerikalı birine dönüşüyor. Oyunda bunu ayrım edince Rusça’ya aldım ve aradaki ayrım cidden oldukça fazlaydı. Yabancı basın ve Reddit benzer biçimde toplumsal ortamlarda da Rusça oynamanın oldukça daha iyi bulunduğunu ifade eden pek oldukça şahıs var olan. 

Rusça’ya alınca devamlı altyazılara odaklanmak zorunda kaldığım için kısa bir süre sonrasında yine İngilizce’ye aldım ve üzülsem de o biçimde devam ettim. Diyaloglar hakkaten etkisinde bırakan değildi. Bir bütün olarak komiklik esas alan veya kolay ve bolca argolu bir yapısı vardı. Bilhassa karakterimizin her şeye sinirlenmesi ve bir halde Charles ile esprili diyalogları eğlendirse de hikayenin ciddiyetini bana aktaramadı. Bir de diyalogların oldukça süratli ve uzun bulunduğunu söylemem lazım. Bir ses kaydı buluyorsunuz ve o sıra Charles size yüzlerce değişik data verip komiklik yapıyor. Oyuna odaklanmaya çalışırken bir taraftan devamlı konuşmalarını kulak kabartmak zorunda kalıyorsunuz ve bir taraftan da bilgisayarlardaki e-postaları okumak istiyorsunuz. Bunların hepsini bir arada halletmeye çalışınca diyaloglar sizi boğacak dereceye geliyor. Oyunda bizlere muavin olan bir robotun göreve başlamadan evvel minimum 10 dakika konuştuğuna tanık oldum.

enteresan ve yenilikçi bulmacalarla dolu mekanlar: Bölüm ve mekan tasarımları

atomic heart bulmaca ve mekan tasarımı

Oynanış kısmına inmeye başladığımızda benim hoşuma giden şey mutlak surette bulmacalar oldu. Oynanışta devamlı aksiyona girmiyoruz ve her bölümde illa birkaç adet bulmaca karşımıza çıkıyor. Bunun haricinde taraf vazife başlığında da belirteceğim taraf görevlere ilişik bulmaca sekansları da bulunmakta. Bu bulmacalar genel anlamda kısacık zamanda çözülüyor sadece bütünü birbirinden örneksiz. Genel anlamda öteki oyunlarda ”maymuncuk” ile açmaya alışık olduğumuz bu kapı kilitlerini açmaya yarayan bu bulmacaları evvelinden başka bir oyunda gördüğümü hatırlamıyorum bu yüzden beğendim diyebilirim. Bunun haricinde mıknatıs mantığıyla işçi platform mekaniğine haiz bulmacalar da oyunda var olan.

Oyunun mekanları hakkaten oldukça iyiydi. Bilhassa kapalı alanlar büyük emek verilerek dizayn edilmişe benziyor. Işıklar, heykeller ve odalar hakkaten tasarım olarak benim hoşuma gitti. Bunun haricinde bölümlerde bir denge laf konusu değildi. Çeşitli kısımlar, bulmaca çözmek ve bir şey aramaktan ibaretti sadece çeşitli bölümlerde de yoğun hareket vardı. Bu aşamada akıcılığın pek olmadığını söylemekle birlikte fragmanlardan dolayı beklenen bitmeyen hareket sekanslarını bu oyunda göremiyoruz.

bundan böyle loot oluşturmak oldukça daha basit: Vakumla Charles!

atomic heart charles loot eldiven

Evet, başlıkta belirttiğim ‘’Vakumla Charles!’’ ifadesi enteresan benzer biçimde gelebilir fakat hakkaten de tam manasıyla o şekilde. Suni zekamız Charles, eldivenimizin içinde içeriyor. ehemiyetli bir vasfı ise etraftaki toplanabilecek her şeyi vakumlayarak içine çekebilmesi. Oyunun hemen hemen her odasında bol miktarda loot bulunmakta ve bu tarz şeyleri teker teker elle bir araya getirmek hakkaten oldukça güç. Bu bilhassa tıpkı bir süpürge benzer biçimde her şeyi vakumlayarak Charles ile rahatça loot yapabilirsiniz. Öteki oyunlarda pek bu şekilde bir vasfa rastlamamıştım, bilhassa bu biçimde loot oluşturmak oldukça hoşuma gitti. Bunun haricinde Charles’ın etrafı tarayabileceğiniz ve etrafta nereleri lootlayabileceğinizi gösteren bir vasfı de bulunmakta.

Bu özelliğin tek dezavantajı her yerde kullanmak dilemek. Her girdiğim yerde sonuna kadar bu kabiliyeti kullanmak zorunda hissettim ve bu işlem esnasında bir ses efekti de çıkıyor. Bunu devamlı yaptığınızda oyunu oynamaktan oldukça etrafta vakumlaya vakumlaya dolaşmak durumunda kalıyorsunuz. Bunun haricinde keyifli bir loot yapma fırsatının bizlere sunulduğunu söyleyebilirim.

Atomic Heart manuel kayıt temelli çalışmakta:

atomic heart manuel kayıt

Atomic Heart’ın en enteresan vasfı ise umumi olarak kayıt sisteminin manuel olarak emek vermesi. Oyun yeri ulaştığında ya da mühim bir sekans öncesi otomatik kayıt hususi durumunu etken ediyor sadece bunların haricinde iş bir bütün olarak sizde. Oyunda bol miktarda manuel kayıt odası bulunmakta. 

Bu odada bununla birlikte genel anlamda bir tane loot yapabileceğiniz sandık, tabanca ve kabiliyet geliştirme makinesi ile beraber manuel kayıt aleti bulunmakta. Bu odalara kesinlikle girip devamlı kayıt almanız gerekmekte bu sebeple eğer oyun otomatik kayıt almadıysa ve ölürseniz son olarak aldığınız kayıt noktasından yine başlıyorsunuz. Açıkçası bu sistem oyuna birazcık gerginlik ve coşku katmış olsa da çeşitli durumlarda can sıkabiliyor.

Telekinezi, dondurma, yavaşlatma ve daha fazlası: Kabiliyetler

atomic heart yetenekler

Oyunun bence en keyifli yanı haiz olduğumuz kabiliyetler. Oyunda pek oldukça tür tabanca var sadece hiçbirisi mutlak surette kabiliyetler kadar zevk vermiyor. Benim en sevdiğim kabiliyet telekinezi kabiliyeti oldu. Bu kabiliyetle beraber düşmanlarınızı havaya kaldırıp bir süre orada tutup sonrasında ani yere bırakabiliyorsunuz. Bu sayede hem düşmanları etkisiz hale getirmiş oluyorsunuz hem havada asılı kalırken vurmaya devam edebiliyorsunuz.

En sonunda da yere düşerken yine hasar alıyorlar. Bunun haricinde alınan hasarı azaltan şu demek oluyor ki bir çeşit kalkan işlevi gören kabiliyetimiz de var. Düşmanları donduran ve yavaşlatan kabiliyetlerle de düşmanlarla savaşırken pek oldukça değişik tür kombo ve taktik yapabilirsiniz. Karakterimizin canı, enerjisi ve fazladan bir kabiliyet olarak geçmeyen Shok isminde olan elektrik atma kabiliyeti de var olan ve bunların hepsini sizinle yetişkin bir halde konuşan ve güldüren enteresan bir robot makinede geliştirebiliyorsunuz. 

Ne ararsan var: Atomic Heart’ın silahları

atomic heart silahlar

Atomic Heart’ın silahları son derece farklı ve kafi düzeyde. Oyun başından sonuna kadar yeni silahları açabiliyorsunuz ve bütünü kendine özgü özelliklere haiz. Yakın dövüş silahları oyunda büyük ehemmiyet taşıyor. Yakın dövüş silahlarının animasyonları Dying Light’a son derece benzemiş. Oldukça hoş bir yakın dövüş mekaniği var. Bunun haricinde pompalı, elektrikli tabanca, düzgüsel tabanca, elektrikli tüfek, AK47, Fatboy isminde bir roket ve oldukça daha çok tabanca oyunda içeriyor. Silahları geliştirme makinesinde yeteneklerinizle birlikte geliştirebiliyorsunuz. Bunun haricinde yeni silahlar için o silahların şemasını etrafta bulmanız gerekmektedir. Bulduktan sonrasında lüzumlu bileşenlerle o silahı üretebilir ya da isterseniz evvelinden ürettiğiniz bir silahı malzemeleri envanterinize art iade edilecek biçimde parçalayabilirsiniz.

Silahların çeşitli hususi geliştirmeleri de bulunmakta. Bu hususi geliştirmeleri aralamak için oyunda taraf vazife niteliğine haiz olan bulmacalı ‘’Polygon’’ kontrol odalarını tamamlamanız gerekmektedir. Hem de silahlara yanıcı ya da dondurucu mermi atabilen ilave teçhizat takabiliyorsunuz. Pompalı, keleş ve sopaya benzemekte yakın dövüş silahları robotik hızla gelişen teknolojinin yanında birazcık absürt dursa da çeşitlilik penceresinden tekrar de başarı göstermiş. Vuruş hisleri de robotlarla savaştığımız için gereğinden fazla iyi değil sadece yakın dövüş silahları robotların uzuvlarını koparabiliyor.

Atomic Heart’a açık dünya oyunu demek pek doğru değil:

atomic heart açık dünya

Her ne ölçüde oyunda açık dünya olsa da Atomic Heart, bir açık dünya oyunu olarak nitelendirilmeyi hak etmiyor. Açık dünya son derece boş tasarlanmış. Her şeyden önce oyunun birden çok anne vazifesi kapalı alanda geçiyor. Oyunun başlarından açık dünyaya geçene kadar ortalama 2-3 saat geçiyor. Açık gezegende süratli gezi yapma olanağınız yok. Bir sonraki başlıkta belirteceğim taraf vazife sistemi bir açık dünya oyununda göremeyeceğiniz derecede sıska. 

Dışarıda robotlar sizi görmüş olduğu an saldırıya geçiyor ve alarm seviyesi var olan. Yürümekten daha iyi bir tercihiniz ise otomobil sadece o da oldukça hızlı bir şekilde hasar görüp patlıyor ve devamlı otomobil başka bir yere almak zorunda kalıyorsunuz. Açık dünya hakkaten büyük bir düş kırıklığı ve içerisi bomboş. Buradan taraf görevlere geçebiliriz.

Atomic Heart’ın taraf görevleri son derece sıska:

atomic heart yan görevler

Atomic Heart’ın açık dünyasında tam 8 tane taraf vazife bulunmakta sadece bu taraf vazifeler pek de beklentileri karşılamayan seviyede. Bilhassa enteresan bir öykü temeli var olan oyunun taraf görevlerinde rastgele bir öykü anlatımı yer almıyor. Haritadan bulup gidebileceğiniz taraf vazifeler genel anlamda birbirini tekrar eden bulmacaları çözdüğünüz ve 3 değişik düzey sandığa erişim sağlayabildiğiniz vazifeler. Taraf görevlerin başladığı kontrol odalarına erişmek için oyunun örneksiz bir vasfı olan kulelere tırmanıp değişik kameralara erişip giriş kapılarını açmanız gerekmektedir.

Bu sandıklardan silahlara hususi geliştirmeler elde ediyorsunuz. Bulmaca çözmeyi oldukça seviyorsunuz ve silahlarınızı nihayet seviyeye kadar geliştirme merakınız var ise bu vazifeler hoşunuza gidebilir sadece benim ilgimi ne yazık ki çekemedi. Hikayeler yazılıp, karakterler ve değişik bölüm tasarımları kullanılarak oldukça güzel taraf vazifeler yaratılabilirmiş.

Oyunun haritası son derece işlevsiz:

atomic heart harita

Oyunlarda kullanılan haritalar bir artist için son derece mühim olabiliyor. Nereye gittiğinizin bilincinde oluş için waypoint işaretleri koyabilme, yeni bölgeleri rahatça keşfedebilmek ve süratli gezi imkanlarından yararlanmak için işlevli bir harita büyük ehemmiyet taşıyor. Atomic Heart’ın haritası hakkaten oldukça işlevsiz. İlk olarak rastgele bir yere waypoint koyamıyorsunuz

Nereye gittiğinizi haritadaki anlık konumunuz ve terk etmek istediğiniz yerin konumuna nazaran düş etmeniz gerekmektedir. Haritada neyin nerede olduğu belli değil son derece suni bir harita kullanılmış. Süratli gezi noktaları yok. Oyundaki harita bir tek olması için oraya koyulmuş benzer biçimde. Oldukça daha işlevli bir harita ile oyunculara kolaylık sağlanabilirdi diye düşünüyorum.

Oyunun Boss savaşları son derece başarı göstermiş:

Oyunlarda Bölüm Sonu Canavarı olarak bildiğimiz Bosslar bir çok oyuncunun al çizgisi olabiliyor. Yeri ulaştığında son derece keyifli iken yeri ulaştığında sinir bozucu olabiliyorlar. Düşmanın hareketleri, arkada çalan müzik ve harp bölgesinin atmosferi ile beraber unutulmayan Boss savaşları ortaya çıkabiliyor. Atomic Heart’ın pek oldukça sıska noktası bulunsa da Boss savaşları noktasında hakkaten mükemmel bir iş çıkardığını söyleyebilirim. 

Kullanılan müzikler, harp bölgeleri, düşmanların güzel duyu yapısı ve hücum hareketleri hakkaten oldukça başarı göstermiş. Bütünü birbirinden başarı göstermiş tasarlanmış ve savaşırken büyük zevk alıyorsunuz. Bilhassa oyunun ilk Boss savaşı olan ‘’Hedgie’’ isminde olan top şeklindeki robot ile savaştığımız büyük açık dünya arenasında geçen harp oldukça iyiydi. Yukarıdan Boss savaşının daha evvelde gösterilen oynanış görüntülerini seyredebilirsiniz.

Mick Gordon da bestecilerden birisi: Müzikler, işi bambaşka boyuta taşıyor.

Oyunun hemen hemen her müziğine bayıldım diyebilirim. Oyunun müziklerini Geoffrey Day ve Mick Gordon beraber bestelediler. Çeşitli müzikler bir tek Day’e ilişik iken bir kısmı ise bir tek Gordon’a ilişik. Metal müzikle beraber elektronik müzikler ve oyunun fragmanında da yer edinen eski bir Rusça parça da hakkaten oldukça iyiydi. Sırf bu müzikleri kulak kabartmak için harp sekanslarını ya da çeşitli bulmaca sekanslarında oyalanabilirsiniz. Taraf görevlerde girdiğimiz kontrol odalarında bulmaca çözerken çeşitli elektronik-tekno müziklere de rastlayabilirsiniz.

Üstteki videoya tıklayarak oyunun ilk Hedgie Boss cenginde kullanılan müziği dinleyebilirsiniz. Hakikaten bu müziği dinlerken boss savaşı son derece eğlenceliydi. Bitmesin istedim ve oyalana oyalana savaşı bitirdim. Hakikaten oyunun müzikleri çalma listelerine ilave etmek isteyeceğiniz türden. Kesinlikle bir bakın derim.

Ne kadar sürüyor bu Atomic Heart?

atomic heart süresi

Atomic Heart gereğinden fazla uzun bir oyun değil. Eğer öykü esas alan bir halde oyun zorluğunu da fazladan arttırmadan oynarsanız 9-10 saatte bitirebileceğiniz bir yapısı var. Oyalanarak anne hikayeyi bitirmeye çalışırsanız 12-13 saate çıkabilirsiniz. Taraf vazifeler de işin içine girerse bu süre 15-16 hatta 20 saatlere kadar çıkabilir. Bu süre bir bütün olarak sizin oynayışınıza kalmış. 

Howlongtobeat verilerine nazaran oyunun anne hikayesi 15 saate kadar çıkabiliyor. Taraf görevlerle beraber bu süre 23 saate kadar uzayabiliyor. Oyunun oldukça kafi uzunluğa haiz bulunduğunu söylememiz mümkündür. Açıkçası öykü anlatımı başarısız olan bir oyun için daha çok oyun süresi bunaltıcı olabilirdi.

Atomic Heart’ın performansı nasıl?

Oyun eski kuşak konsollarda 30 FPS; yeni kuşak konsollarda 60 FPS çalışabiliyor. bilgisayar performansı da gelen güncellemelerle beraber başarı göstermiş gözüküyor. Xbox Series S konsolunu baz alarak konuşursam açık dünyadaki çeşitli bölgeler harici FPS düşüşü yaşamadan 60 FPS olarak oyunu oynayabildim. Çeşitli açık dünya kısımlarında optimizasyon pek muntazam yapılamamış olsa da büyük sorun yaşamadım diyebilirim. Oyunun erken günlerinde Series S’te problem çıkardığı hakkında da haberler okumuştum sadece benim deneyimimi oldukça etkileyen bir vaziyet ortaya çıkmış değil.

Peki fiyatı ne kadar bu Atomic Heart’ın? 

atomic heart fiyatı

Bu başlıkta oyunun değişik platform ve mağazalardaki fiyatlarına göz atacağız. Her şeyden önce belirtelim ki bu başlık gözünüzü korkutmasın bu sebeple bir sonraki başlıkta burada anlattıklarımızı telafi edebilecek pozitif bir taraftan bahsedeceğiz. Devletimizde oyun tutarları biliyorsunuz ki ki çok çok fazla ve Atomic Heart için de bu vaziyet pek değişik değil. Oyunu bilgisayar için Steam üstünden para vererek elde etmek isterseniz düzgüsel sürüm için 699 TL vermeniz gerekmektedir. PlayStation Store fiyatı 1199 TL ve Xbox Store fiyatı ise 1150 TL olarak gözükmekte. Bu fiyatlar gözünüzü korkutmasın bu sebeple büyük bir fırsat var.

Atomic Heart, Xbox Game Pass kütüphanesinde içeriyor:

atomic heart xbox game pass

Bilhassa Türk oyuncularının kalbinde yeri olan Xbox Game Pass kütüphanesi her ay güncellenmeye devam ediyor. Çıkışıyla beraber ilk günden kütüphaneye eklenen Atomic Heart’a halihazırda Game Pass üyesiyseniz direkt erişebilirsiniz. Aboneliğiniz yoksa da bilgisayar için 29.99 TL; konsolda da emek vermesi için Xbox Game Pass Ultimate ile 44.99 TL vererek oyunu oynayabilirsiniz. Açıkçası bu şekilde bir oyunun bu kadar uyguna bulunabilmesi hakkaten oldukça mutluluk verici. Oyunu oynamayı düşünüyorsunuz kesinlikle Game Pass’e üye olun.

netice: Olmuş mu bu oyun?

atomic heart sonuç

Atomic Heart, ne yazık ki pek oldukça sıska yanıyla averaj üzerine oldukça çok çıkamayan bir yapım durumunda. Oldukça daha iyi bir öykü anlatımıyla, açık dünyayla ve taraf vazife sistemiyle oldukça daha yüksek puan alabilecekken ne yazık ki bu noktalardan puan kaybediyor. Her ne ölçüde negatif yanları olsa da Boss savaşları, müzikleri, enteresan bulmacaları ve mekan tasarımları ile alaka çekmeyi de başarıyor. Xbox Game Pass’te olması da oyunun oldukça daha çok kişiye ulaşmasını elde edecektir.

Atomic Heart’ı Game Pass ile oynayıp averaj – averaj üstü arası bir tecrübe yaşayarak oyundan ayrılabilirsiniz. Halihazırda aboneliği olanlar kaçırmadan o kadar da kötü olmayan bu yapıma göz atabilir.

Atomic Heart incelememizin sonuna geldik. Sizler oyunu oynadınız mı? Oyun hakkında neler düşünüyorsunuz? İncelemeyi nasıl buldunuz? Kıymetli görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Yeni oyun incelemelerinde konuşmak, karşılıklı bilgi alış verişinde bulunmak dileğiyle.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr