herdembilgiler

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Bebek beslenmesi, son derece duyarlı davranılması ihtiyaç duyulan konulardan birisi. Küçücük bebeğinizin en organik ve yararlı besinlerle tanışması mevzusunda ne kadar duyarlı olursanız; bebeğinizin sağlığını o denli koruyabilirsiniz. İşlenmiş gıdalardan ırak bir hayat devam eden bebeğinizin yaşam boyu daha dinç ve sıhhatli olması sizin elinizde. Eğer dikkatli davranılmayan bir ilave besin aşaması yaşanırsa; bebeğinizde demir eksikliği benzer biçimde dikkat edilmesi gereken problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Bebeklerde demir eksikliği, çocuk doktorlarının zaman zaman ele almış olduğu konulardandır. Demir emilimini azaltan yiyeceklerin bebeklere verilmesi, bu hastalığa çağrı çıkarmaktadır. Yenidoğan döneminde de görülmesi mümkün demir eksikliği, sonrasında tedavi edilmezse daha büyük problemler ile bebeğin vücudunda yer edinmeye adım atar.

Anne ve babalara düşen vazife; bebeklerde demir eksikliği emaresi fark edilmiş olduğu anda en her şeyden önce çocuk doktoruna danışıp bir an evvel bebeklerde demir eksikliği nasıl giderilir sorusunu çözmeleridir.

Demir eksikliği olan bebeklerde beslenme çok mühimdir. Kan değerlerinin düşük olduğu bir bebeğe daha sıhhatli ve kan yapıcı besinler önerilmelidir. Bundan dolayı şimdi size bebeklerde meydana gelen demir eksikliği mevzusunu izah etmek istiyoruz. nihayet zamanlarda yavrunuz fazlaca hırçınsa, uyku düzeni değiştiyse birazcık şüpheci yaklaşabilirsiniz.

En doğru bilgiler için bebeğinizin sağlığını takip eden uzman doktora başvurunuz.

bebeklerde demir belirtileri

Bebeklerde Demir Eksikliği Emareleri

al kan hücreleri, yaşa bağlı değerlerin altındaysa demir eksikliği oluşmuştur denilebilir. Eğer bebeğinizin kan değerlerinde görülen demir kıymeti düşükse; listedeki çeşitli emareleri gözlemleyebilirsiniz:

 • Odaklanma problemi yaşanır. Uzun bir zamanda size odaklanarak bakmaz ve bulunmuş olduğu yerden uzaklaşmak ister.
 • Duvar kenarlarında gezerken veya emeklerken duvarı yalamak isteyebilir. Benzer vaziyet önüne çıkan terlikler için de geçerlidir. Bebeğinizin zaman zaman terlik yaladığını görüyorsanız; bu devinim oral devrin bir parçası olduğu benzer biçimde demir eksikliğinin de habercisidir.
 • Göz çevresinde solgunluk görülebilmektedir. Daha nefes ve bitkin bakışlar hakimdir. Bundan dolayı bebeğinizin gözlerini zaman zaman inceleyin. Eskisinde bakılırsa bir bitkinlik var ise doktora danışmayı dikkatsizlik etmeyin.
 • Yeme problemi de en büyük emaredir. Yavrunuz nerede ise her besini reddetmeye başladıysa; demir eksikliği yaşıyor olabilir. Demir eksikliği olan bebeklerin iştahsızlık problemi fazlaca yaygındır.
 • Daha daha evvelki hareketlerine karşılaştırma yaptığınızda nihayet zamanlarda fazlaca bitkin bir bebeğinizin bulunduğunu düşünüyorsanız; demir eksikliği meydana gelmiş olabileceğini ihmal etmeyin. Bebeklerde en sık dikkat çeken emare; bitkinlik ve huzursuzluktur.

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için tabip desteği alınız. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Bebeklerde Demir Eksikliğine Ne İyi Gelmektedir?

Küçük narin bebeklerinizde yaşanmış olan demir eksikliğini organik yollarla gidermek mümkün. Sadece tekrardan vurgulamak gerekmektedir: Demir eksikliğinin tespit edilmesi ve lüzumlu tedavinin başlaması için çocuk doktoruna gitmelisiniz.

Hekiminiz size tavsiyeler sunduktan sonrasında; sadece ve sadece hekiminiz tasdik verirse evde demir eksikliğini gidermek için şimdi anlatılan tavsiyeleri deneyebilirsiniz. Aklınızdaki bebeklerde demir eksikliğine ne iyi gelmektedir sorusuna organik yanıtları bu başlık altında görebilirsiniz.

hekimizinden tasdik almadan hiçbir besini bebeğinize yedirmeyiniz.

1) al Et

 • Bebeklerde demir eksikliği için ne yemeli sorusunun yanıtını merak eden anne ve babalara al et önereceğiz.
 • Bebekleriniz için hazırlayacağınız ilave gıdalara al etlerin suyunu ve kendisini yaşa münasip biçimde ekleyebilirsiniz.
 • Dana eti, kuzu eti benzer biçimde al etler, bebeklerde oluşacak demir eksikliğini önlemektedir.
 • Çift çekilmiş kuzu kıymanın sebze pürelerine ve çorbalara eklenmesi, demir deposunu güçlendireceği için alışkanlık haline getirilmesi tavsiye edilmelidir.
kırmızı et

2) Yumurta Sarısı

 • 1 ıslak kontrolü sonrasında bebeğinizde demir eksikliği tespit edilmişse; 1 ıslak bebeklerde demir eksikliği nasıl giderilir konusu hakkında informasyon sahibi olmak zorundasınız.
 • Yumurtanın ak kısmı, sarı kısmından daha azca demir ihtiva eder. Bundan dolayı bebeğinize her şeyden önce yumurta sarısını yedirmelisiniz.
 • Sabah öğününde yumurta sarısını haşlayarak veya tencerede omlet uygulayarak sunabilirsiniz.
 • Düzgün biçimde olarak yumurta sarısı tüketen bebeklerin demir değerleri daha yüksek çıkmaktadır.

İlginizi çekebilir: Yumurta Sarısının Hayrete Düşüren 10 Faydası

yumurta sarısı

3) Mercimek

 • Bakliyatlar demir penceresinden varsıl besinlerdir. Bundan dolayı ilave gıdaya geçen bebeklerinize bakliyatları haşlayarak verebilirsiniz.
 • Bilhassa mercimek tüketen bebeklerin bağışıklık sistemi tüketmeyenlere bakılırsa daha kuvvetli olabilmektedir.
 • al mercimek ve yeşil mercimek hazırlarken haşlama ve ezme yöntemini deneyebilirsiniz.
 • Et suyunu, haşlanmış mercimekleri öğünlerde bebeğinize sunarak demir deposunu güçlendirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yeşil Mercimek yararları, Kalori, Protein ve gıda Kıymeti

mercimek

4) Nohut

 • 1 ve 2 ıslak bebeklerde demir eksikliği nasıl giderilir diyenler bebeklerine bebek humusu hazırlayabilir.
 • Nohut, demir penceresinden fazlaca varsıl bir bakliyattır. B vitaminlerini bebeğinize kazandırmak için nohutlu yemekler yapabilirsiniz.
 • Sadece nohut yedirirken birkaç noktaya dikkat etmelisiniz. Nohutun fazlaca iyi haşlanması gerekmektedir. Haşlanan nohutlar çatal yardımıyla ezildikten sonrasında bebeğe verilmelidir. Nohutların kabuklarını da ayıklayabilirsiniz.
 • 8 aydan büyük bebekler için nohut haşlayarak humus yapabilirsiniz. Humus içine evde hazırlanan kemik suyu eklenebilir. Bu biçimde demir eksikliğini iyileştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Nohut yararları – Daha Oldukca Tüketmek İsteyeceğiniz 7 Süper Vasfı

nohut

5) Karaciğer

 • Bebeklere demir eksikliğini iyileştirmek için ciğer önerilir. Sadece ciğerin mutlak surette 1 ıslak sonrasında tüketilmesi gerekmektedir.
 • 1 yaşından daha ufak bebeklerin ciğer tüketilmesi, enfeksiyona niçin olabileceği için önerilmemektedir.
 • 1 yaşını dolduran bebeklere ise ciğer verilirken temiz ve kaliteli ciğer seçilmesi uygundur. Haşlanan ve çatalla ezilen ciğer etleri demir eksikliğini giderecektir.
 • Demir deposunu içini doldurmak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına ciğer etini sebzeli yemeklerle birlikte sunabilirsiniz.
karaciğer

6) Üzüm Pekmezi

 • İlave gıdaya heyecanla geçiş meydana getiren ailelerin evinde bulunması ihtiyaç duyulan gıdalardan birisi de üzüm pekmezidir.
 • Üzüm pekmezi, demir eksikliğini engeller ve bebeklere enerji verir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de yardımcı olur.
 • Peki, üzüm pekmezi bebeklere nasıl verilmelidir? sabahları sabah öğününde 1 tatlı kaşığı seviyede sunulabilir.
 • Bebeklere kek, pankek ve kurabiye yaparken de tatlandırıcı olarak üzüm pekmezi eklenebilir.

Tanım için: Şifa Deposu Konut Yapımı Üzüm Pekmezi

Şifa Deposu Konut Yapımı Üzüm Pekmezi

7) Koz

 • Demir eksikliğine iyi gelen gıdalardan bir diğeri de cevizdir. Koz B vitamini ve omega yağları penceresinden fazlaca zengindir.
 • Bebeklerin cevizi direkt yutamayacağını hatırlatalım. Cam rendede güzelce ezilen cevizi bebeklerin beslenmesine kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • Yoğurt, muhallebi ve yumurta içinde tüketilen koz demir deposunu sağlamlaştırır ve demir eksikliğini engeller.
 • bundan farklı olarak koz tüketen bebeklerin beyin gelişimi daha sıhhatli olur. Bitkinlik, uykusuzluk benzer biçimde problemleri de koz sunarak iyileştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Cevizin yararları Nedir? Cevizin Bütün yararları Bu Yazıda!

ceviz

8) Kuru Dut

Pek fazlaca bebek ara sıra demir eksikliği ile karşılaşabilir. Bu problemi çözmek için kuru dut tüketilmesi önerilir. Çiğneme refleksi gelişmiş bebeklere kuru dutu direkt verebilirsiniz.

Sadece fazlaca ufak bebeklere bilhassa de 6 ay ile 12 ay arasındaki bebeklere verirken çatalla ezmeniz ya da suyunu sunmanız önerilir. Kuru dut, demir deposunu dolduran, bebeklere enerji veren, bağırsaklarını çalıştıran bir meyvedir. Kuru dut, bebekler için fasıla öğün olarak verilebilir.

İlginizi çekebilir: Dut Kurusu yararları – Daha Oldukca Tüketmeniz İçin 12 Süper Niçin

kuru dut

9) Tahin

Bebeklerde dikkat çeken demir eksikliğini evde besinlerle iyileştirmek adına öğünlerde tahin kullanılabilir. Tahin, organik pekmezle ölçülü biçimde verildiğinde kan sıvısındaki al hücrelerin en uygun yol orana gelmesine yardımcı olur.

bundan farklı olarak bebeklere sebzelerden veya tahıllarda humus benzeri besinler hazırlarken 1 tatlı kaşığı tahin ilave edilerek demir alımına katkıda bulunabilirsiniz. Tahin, bebek beslenmesinde demir ve mineral penceresinden mühim bir gıda olarak yer alır.

İlginizi çekebilir: Tahinin yararları Nedir?

tahin

10) Ispanak

Demir denildiğinde akıllara ilk gelen sebzelerden birisi de ıspanaktır. Bilhassa de ilave gıdaya geçtikten sonrasında ıspanak bebekler için fazlaca sıhhatli bir gıda olarak hazırlanmış olur.

Ispanakta demir oranı yüksektir. İyi temizlenmiş ve güvenilir yerden temin edilmiş ıspanak olanakları sayesinde bebeklere enfes öğünler hazırlanabilir. Ispanaklı yumurta, ıspanak çorbası, ıspanak yemeği ve ıspanaklı krep yiyecekleri olanakları sayesinde bebeklerdeki demir eksikliği giderilebilir.

İlginizi çekebilir: Ispanak yararları – En gerekli Reisi Haklı Çıkaran 10 Süper Vasfı

ıspanak

Bebeklerde Demir Eksikliği Niçin Olur?

Demir eksikliği her yaşta yaşanabilir. Sadece yaşamın ilk dönemlerinde en gerekli besinler kafi düzeyde alınmazsa daha yaygın görülebilir. Bu hastalığı en çok da fazla bebekler ve çocuklar yaşamını sürdürür. Nedenlerine değinecek olursak:

 • Doğum öncesinde, anne karnında demir eksikliği oluşabilir. Eğer bebek oksijensiz kalmışsa, bu hastalığın temeli meydana gelir.
 • İlave gıdaya geç süregelen bebeklerde de demir eksikliği meydana geliyor. Bundan dolayı doktorun en münasip görmüş olduğu zamanda ilave besin tadımları başlanmalıdır.
 • Çinkonun çok tüketilmesi de bir niçin olarak dikkat çeker.
 • Enfeksiyon dönemlerinde demir eksikliği baskın gelebilir. Bu durumunu önlemek adına, enfeksiyon tedavisine doktorla başlayabilirsiniz.
 • Düşük doğum ağırlığında doğan bebekler, anne sütü bakımından yetersiz beslenmişse demir eksikliği meydana gelir.
 • Prematüre doğumlar demir eksikliği meydana getirebilir. Bu bebeklerin lüzumlu görüldüğü süre süresince demir desteği alması önerilir.

Ebeveynlerin En Oldukca Merak Etmiş olduğu 2 Mevzu, bahis

Bebeklerde demir eksikliği uykusuzluk yapar mı?

 • Evet, bebeklerin uyku probleminin ardında demir eksikliği gözlemlenir. Bu problem anne ve babaları tedirgin eder.
 • Düzgün biçimde uyuyup beslenen çocuklar daha sıhhatli gelişim gösterir.

Bebeklerde demir eksikliği iştahsızlık yapar mı?

 • Anne ve fasıla öğünleri alma mevzusunda direnen bebeklerin demir kıymeti ölçülmelidir. Çiğneme, yutma ve ısırma refleksi gelişmemiş olan bebekler iştahsız olabilir.
 • Demir eksikliği iştahı kapatır ve evlatların yetersiz beslenmesine sebep olur.
 • Bundan dolayı düzgün biçimde olarak kan tahlili hazırlanması değerleri araştırma penceresinden önem teşkil eder.
bebeklerde demir eksikliği belirtileri

Bebekler İçin En İyi Mamalar Sıralaması

Lohusa Döneminde Sıhhatli Beslenme ve perhiz

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, İçecekler ve Organik Çözümler

Emziren Anneler Ne Yemeli? Anne ve Bebek İçin Lüzumlu 14 gıda

Bebeklerde İlave Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı? Yararlı İpuçları, Tarifler

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli hayat, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, organik cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer almıştır. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri 1xbet mobil 1xbet az
guvencehd.org istanbul escort escort istanbul Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş restbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet giriş rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet