herdembilgiler

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

mavi gezegene gözlerini yeni açan yavrunuz, günden güne sağlıkla büyüyecektir. Geçen bu günlerde gözle görülebilmektedir biçimde değişimler dolayı oluşur. Küçücük doğan bebeğinizin süre geçtikçe kilo aldığını, boyunun uzadığını, surat , sima ,çehre hatlarının daha da şekillendiğini ve sizinle daha rahat iletişime geçtiğini ayrım edebilirsiniz.

Anneliği yeni tatmış olan anneler ve aylık bebek gelişimi hakkında data sahibi oluş isteyenler için yararlı bir ova hazırladık. Bu yazımızı okuduğunuzda bir bebeğin ilk ayından itibaren başlamış olan değişimler hakkında data sahibi olabilirsiniz. Her ay ne şeklinde yenilikler sizi ve bebeğinizi bekliyor bütünü burada.

Gülümseyen bebekler ve bahtiyar aileler için, yazımız sizinle…

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için tabip desteği alınız. İçeriğimizdeki bilgiler reçete niteliği taşımaz.

ay ay bebek gelişimi

Aylara Bakılırsa Bebek Gelişim Evreleri

1 Aylık Yenidoğan Gelişimi

Uzun ve heyecanlı bekleyiş sonlandı. Yavrunuz sağlıkla dünyaya geldi. Peki ilk ayında nelere tanık olacaksınız? Boyu 50 ila 60 santimetre aralığında olabilir; kilosu kız ve adam bebeklerde minimum 2950 ila 3000 gram aralığında maksimum 5400 ila 5750 gram aralığında değişim izah edebilir.

Sesleri minimum düzeyde duyabilir. Kara ve ak rengi görebilir. Amma ve lakin bu seslere tepki vermesi birazcık süre isteyecektir. Kesintili olarak 17 ila 20 saat aralığında uykuya gerekseme duyabilir. Anne karnında alışkanlık edinmiş olduğu emme refleksini acıktığında uygulayabilir. Zaman zaman hıçkırabilir; hapşırabilir.

Bu zamanda bebeğinizle bağınızın güçlü olması için bol miktarda göz ve ten teması kurmalısınız. Onunla iletişimi güçlendirmek için ona sorular soran sohbetler yapabilirsiniz. Bilhassa de bez değişimi esnasında kendisini güvende hissetmesi için onu güldürecek şeyleri söyleyebilirsiniz.

Ten teması kuran anne ve babalar, bebeklerinden fazlaca çok biçimde dönüt bulabilir. Şu sebeple bebek kendini güvende hissetme ihtiyacını dokunarak giderebilir. Yatırırken ya da kucakta tutarken başı korunmalıdır. Uykuda iken bebek kendini refleks ile uyandırabilir. Bunu önlemek için sıkı olmamak kaydıyla kundaklayabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Gelişimi

2. aya girdiğinizde yavrunuz size tepki vermeye başlayacaktır. Görme yetisi bir nebze daha geliştiği için gözleri ile anneyi izler. Parlak, diri ve pastel cisimler dikkatini çeker. Anne ve baba sesini bu zamanda ayırt edebilir. Uzun bir zamanda sessizlik ortamları ya da ani, yüksek sesler onu tedirgin edebilir. Bebeğinizle bu zamanda bol miktarda konuşup söyleşi edebilirsiniz.

El ve ayakları devamlı devinim haline olabilecektir. ve sevindirmiş olduğu zamanlarda daha da hareketlenecektir. Kendi sesinden mutluluk alacağı için kendi kendine ses çıkarmaya da 2. ayda adım atar. El becerileri gelişmeye adım atar. Çeşitli nesneleri eliyle yakalamak isteyebilir.

2. ayın içinde olan bebeklerin el ve ayak hareketleri etken olacağı için uyarıcı oyuncak alabilirsiniz. Kol ve ayak bileği için hususi olarak tasarlanmış sesli bileklikleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu bileklikler olanakları sayesinde yavrunuz daha fazlaca işe koyulmak isteyecek ve eklemleri güç kazanacaktır.

bebek gelişim evreleri

3 Aylık Bebek Gelişimi

3. ayda bebeğin beyin gelişiminin daha süratli ilerlediğini ayrım edebilirsiniz. Çevreye karşı daha dikkatli ve ilgili olabilecektir.. Ellerinden çıkan sesle bahtiyar olan bebek, ellerini birbirine vurarak ses tekrarını yaşayacaktır. Oyuncaklarını eline alıp tutmaya çalışabilir. Görme ve duyma kabiliyeti iyice gelişim gösterir. 3. ayın sonlarına doğru herkesçe herkesçe malum olan ‘agu’ kelimesini anlatmaya çalışabilir. Gündüz uykusu 3-4 saat, gece uykusu 8-13 saat olabilir.

Eline geçenleri ağzına götüreceği için hijyen penceresinden dikkatli olmakta yarar var. Elinden tuttuğunuzda vücudunu dikleştirebilir; sadece uzun sürmeyecektir. Yalnız kaldığında ağlayarak dikkat çekmeye de bu zamanda adım atar. Ebeveynlerinin yüzlerine sıkça dokunabilir, inceleyebilir.

3. ayın içinde olan bebekler ne kadar fazlaca kişiyle yazışma halinde olursa gelişimleri o denli fazlaca desteklenecektir. Bu zamanda bebeğinizi zaman zaman sorularla ve etraftaki nesnelerle uyarın. Oyuncaklarını gösterip tanıtabilirsiniz. Dikkatini çeken cisimleri bulunmuş olduğu odaya yerleştirip algılarının güçlenmesini sağlamak size bağlıdır.

3 aylık bebek gelişimi

4 Aylık Bebek Gelişimi

4. ayda bebeklerde gelişim daha sesli ve hareketli gerçekleşir. Bu zamanda istediğini oluşturmak için şiddetle ağlayabilir. Kahkaha atmaya başlayabilir. Yatar haldeyken sağ ve sol tarafına doğru dönebilir. Çevresinde olan biteni bütün renkleri ile algılar. Kendi sesini daha iyi duyabildiği için konuşma çabaları daha iyi biçimde ilerler. Çığlıklar da bazen evinizde duyulan seslerden olabilir. Kimi bebeklerde ilk diş, bu ayda çıkmaya adım atar.

4 aylık bebekler göz teması kurabilir. Ona bu zamanda sıkça adı ile hitap edin; adını tanımaya başlayabilir. Mimiklerinizi takip edecektir; siz de bebeğinizin his değişimlerini gözlemleyebilirsiniz. Konuşmalarınıza daha anlamlı mimiklerle cevap vermeye çalışabilir.

Dönme hareketleri başlayabilir. Bu yüzden bebeğinizi tek başına yatak veya koltuk üstüne bırakmanızı önermeyeceğiz. Uyku halindeyken bebeğin sağ ve sol yanına koruyucular koyabilirsiniz. emin uyku ve dinlenme alanı oluşturduğunuzda, yavrunuz çevreyi daha iyi keşfedecektir.

4 aylık bebek gelişimi

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 aylık bebeklerde gelişim bilişsel ve fizyolojik yönleriyle dikkat çeker. Anneyi, biberonu ve mamayı gördüğünde son derece sevinir. Vücudunu rahatça döndürebilir. Bu zamanda yuvarlanma kabiliyeti almış olduğu için tek başına yüksek bir yerde terk etmek, koyvermek tehlikeli olabilir. Destekleyerek oturma pozisyonuna getirebilirsiniz. Oturma pozisyonunda başını dik tutabilir.

bundan böyle kollarından destek alarak başını kaldıracağı süreçtedir. Nesnelerden gelen seslerden zevk alır. Bu süreçte diş çıkacağı için yavaş yavaş ağlamalar ve salyalar görülebilir. Mama, baba şeklinde rahat hecelenebilir sözcükleri anlatmaya başlayabilir. Daha ufak nesneleri tanıyabilir. Ona ismiyle seslendiğinizde duyup algılayabilir, seslenen kişiye bakabilir. Bu ay da anne sütüne devam etmelisiniz.

Seslere karşı daha da kırılgan olan yavrunuz için şarkı periyodu başlıyor anlama gelir. Oyun zamanlarında ona şarkılar söyleyip ellerini devinim ettirebilirsiniz. Fon olarak açacağınız bir şarkıyla bebeğinizin ruhsal gelişimine de destek olabilirsiniz.

5 aylık bebek gelişimi

6 Aylık Bebek Gelişimi

Ellerinin en kuvvetli olduğu döneme merhaba diyorsunuz. 6 aylık bebeklerde gelişim oturma ve kalkma isteği ile doludur. Motor beceriler giderek gelişim gösterir. Ellerini kullanarak oyuncaklarıyla oynayabilir; biberonunu kullanmak isteyebilir. Tekrarlı heceleri bebeğinizden bu zamanda de duyabilirsiniz. “dede, mama, baba, bebe” şeklinde kelimelerle konuşma serüvenine başlayacaksınız. Averaj 7-7,5 kiloya ulaşabilir.

Dile getiremese de anne ve baba kelimelerinin kime ilişik bulunduğunu anlamış olur. Biberon denildiğinde biberona dikkat kesilir. Yerde yatırdığınızda yuvarlanarak kendine oyun hazırlar. Zihinsel gelişimini desteklemek için fotoğraflar üstünden, fotoğrafın ne anlama geldiğini öğretebilirsiniz.

Eğer bu periyodu fazlaca iyi değerlendirirseniz çevreyi ve cisimleri basitçe ve rahatça tanımasına yardım edebilirsiniz. Gün içinde zaman zaman cisimlerin adını tekrarlayıp izah edebilirsiniz. Öğrenmeye başlamış olan bebeklerin dış uyarıcılar olanakları sayesinde daha parlak zeka olduğu ifade edilmektedir. 6. ay bebeğin bilişsel gelişimi penceresinden önem teşkil eder.

6 aylık bebek gelişimi

7 Aylık Bebek Gelişimi

7 aylık bebeklerde geçen aya gore desteksiz oturma becerisi gelişim gösterir. Emeklemenin ilk girişimleri bu zamanda yaşanır. Kendisini sürüklemek isteyebilir. Elleri içinde nesneleri devinim ettirebilir. Sırt üstü yatarken karın üstü ya da tam tersi pozisyona dönebilir, El sallama karşısında elini sallayarak yanıt verebilir. Bununla beraber tekrarlandığı durumda el çırpmayı da kavrayacaktır.

Ailesi ile yabancılar arasındaki ayrımı farkına varır. Bebeğinizin ilk dişi bu zamanda de çıkmaya adım atar. Görme yetisi için çevresinde renkli cisimlerin olması onu bahtiyar edecektir. Yere düşen nesneler bebeğin dikkatini çeken unsurlardandır. Hayır emirini bu zamanda kendisine öğretmeye çalışabilirsiniz. Sadece bu talimata uyup uymamak mevzusunda baskıcı olmamalısınız. Bu zamanda ona kitap okumaya başlayabilirsiniz.

Bebekler emeklemeye geçerken art art emekleme refleksine haizdir. Bu süreçte koltuk altına girme, boş bölgelere ilerleme isteği içinde olurlar. Bebeğinizin güvenli bir ortamda emeklemesi için evinizde değişimler yapabilirsiniz. Tehlike oluşturacak nesneleri bir süre ortadan kaldırabilirsiniz.

7 aylık bebek gelişimi

8 Aylık Bebek Gelişimi

8 aylık bebekler bundan böyle yatarken oturur pozisyona kendileri gelebilirler; hareketlenebilirler. Çeşitli mobilyalardan destek alarak yürümeye çalışabilir. Bu zamanda yavrunuz erişme ve elde etme isteği ile emeklemeye adım atar. Dikkatini çeken cisimlere doğru gider ve elini uzatır. Kimi süre sizinle göz teması kurarak ağlar ve bu o nesneyi istediğini açıklar.

Koltuktan ya da bacaklarınızdan destek almış olduğu durumda ayağa kalkabilir. Bu sürede yapmış olduğu hareketler şuurludur. Bırakma, tutma, ağlama ya da dikkat kesilme hep kendi istediği içindir.

Gözüne kestirdiğini oyuncağı veya eşyayı sıkıca yakalamak ister. Elinden alındığında ise ağlama refleksi gösterir. Bebeğinizin ağlamaması için çevresindeki cisimlerin ilgilenilmiş olduğu cisimler olmasına itina izah edebilirsiniz. Ağlama krizlerine engel oluş için tehlikeli eşyalardan ırak tutabilirsiniz.

ay ay bebek gelişimi

9 Aylık Bebek Gelişimi

9 aylık bebeklerde gelişim hızlanacağından merak duyguları artar. Tutunarak ayakta durmaya adım atmaya çalışabilir. Emekleme ile sizinle oyun oynamak ister. El kasları geliştiği için el oyunlarına münasip bir dönemdir. Parmaklarını kullanabilir. Yansılamak periyodu adım atmıştır. Karşıdan gelen kısa sözcükleri yansılamak etmeye çalışacaktır.

familya üyelerini öğrenmesi adına “Nerede? Orada.” oyunu oynayabilir. Yüzüstü durumda iken kollarından ve çevresinden destek alarak oturacağı bir dönemdir. Yumuşak gıdaları ısırarak yiyebileceği bir dönemdir. Anne ve baba kelimesini öğrenebilir; sizin his değişimlerinizi şu demek oluyor ki üzüldüğünüzü veya sevindiğinizi algılayabilir.

Oturmaya yeni başlamış olan bebekler bazen sırt üstü düşebilir. Oturma esnasında bu durumu önlemek için arkasına yastıkla destek yapılabilir. nihayet zamanlarda bebekler için oturma yastıkları ve C yastıklar üretilmektedir. Bu yastıkları alarak bebeğin daha rahat ve güvenli biçimde oturmasını destekleyebilirsiniz.

bebek gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişimi

10. ayda bebek emekleme periyodunu bitirip ayaklanmaya geçebilir. Ayakta kalması anlık olarak başlayacaktır. Çevrenin yardımı ile bu duruma alışacak ve yaya olarak ilerlemek için kendine güvenecektir. Mobilyalara tutunarak yürümeye devam edebilir. Adım atma kabiliyeti koltuk kenarına tutunarak başlayacaktır. Bu harekete sıralama adı verilir ve destek alarak bir süre öylece yürür.

İstediği cisimlere karşı daha kırılgan olur ve eliyle, parmaklarıyla izah edebilir. Oyuncağı alındığında ağlayabilir. Daha ufak cisimleri eliyle tutup kavrayabilir; elinde sallayabilir. Ce oyunu bu zamanda oynanabilir. İlk kelimelerini bu zamanda söyleyebilir.

Bebeğe yürümeyi öğretmek için koltuk altından tutup yardım edebilirsiniz. Ellerinden tutup bebeğin ellerini yormak sıhhatli bir adım değildir. Duyarlı olan bebeklerin eklemleri de yumuşak olduğundan dolayı kollarını çekip yardım yapmak eylemek önerilmez. Bu şeklinde anlarda koltuk altından tutup alıştırma yapılabilir.

bebek gelişimi

11. ve 12. Ayda Bebek Gelişimi

Bebeklerde gelişim tablosu ilk 10 ay ifade ettiğimiz şeklinde gelişecektir. 10 aylık süreçten sonrasında bebeğinizin fizyolojik, bilişsel ve duygusal gelişimi daha da seviye almış olabilecektir.. Görme yetisi daha net, algılaması daha iyi olabilecektir.. Küçük cisimleri elinde uzun bir zamanda tutacaktır. Sıkça duyduğu sözcükleri bilhassa anne ve baba sözcüklerini kendi kendine söyleyebilir. Tepkilere karşılık vermesi daha keyifli olabilecektir.. Yumuşak oyun topu eline geçtiğinde çevresindekilere gönderebilir. El ve göz koordinasyonu gelişecektir. Eliyle oyuncaklarını veya çeşitli nesneleri alıp başka bir yere koyabilir.

bundan böyle düşmeden ayakta kalacağı süreç başlıyor. Yiyecek esnasında kaşığı ya da bardağı ağzına götürebilir. 11 ay bittiğinde tırmanma ile koltuğuna ya da yatağına ulaşacaktır. Parmakları da güçlendiği için örtü, bez, giyim şeklinde kumaşları çekerek oyun oynayacaktır. Çekmeceleri karıştırabilir. Kendi halinde konuşmaları da sizi dinlerken bahtiyar edecek detaylar içinde. Yürüyebildiğinin farkındadır lakin erişmek istediği nesneye ya da yere daha süratli terk etmek için emeklemeyi tercih edebilir. Adım atma pratiklerinde elinizi tuttuğu anda daha güvenli biçimde yürüyecektir.

Yabancı çevreye karşı son derece net olduğu bir süreç 11. aydan sonrasında adım atar. Başkalarına gittiğinde tanımaya çalışır ve tanıyamadığında ağlar. Anneden uzaklaştığı anda şiddetli biçimde ağlama krizlerine girebilir. İlk 12 ayı sıhhat ve huzurla bitirdiğinize gore ilk ıslak kutlaması için güzel planlar uygulayarak sevdiklerinizi ve kendinizi bahtiyar edebilirsiniz.

1 yaş bebek

Yaşamın İlk Senesinde Bebek Gelişimi Nasıl Desteklenmeli?

Yavrunuz gözlerini dünyaya açmış olduğu anda sizinle ve bulunmuş olduğu çevreyle tanışır. Bu çevrede iyi biçimde gelişmesi ve kendini iyi hissetmesi için alaka ve sevgi görmesi gerekmektedir. 12 aylık ilk ömür süresinde, gelişim evreleri aileler tarafınca desteklenmelidir. Yalnız en gerekli gereksinimleri değil toplumsal gereksinimleri da karşılanmalıdır. Peki, yenidoğan bebeklerin 1. yaşını dolduracağı süreye kadar gelişimleri nasıl desteklenmelidir?

Anne ve babanın ilgisi, sevgisi olanakları sayesinde bebek kendini güvenli ortamda hisseder. Ağlama krizleri, bez değişimi, giyim değişimi ve oyun saatleri ne kadar özenli karşılanırsa bebeklerin karakteri de bir o denli pozitif yönde gelişim gösterir.
Sıhhatli bir bebek gelişimi için göz teması ve vurgulu tonlamalı yazışma çok mühimdir. Lisan ve bilişsel gelişim adına göz teması kurarak kısa cümlelerle yazışma sağlanmalıdır.

Bol miktarda temas halinde olan bebekler, sevildiklerinin bilincinde olduğundan dolayı kendilerine olan itimat desteklenir.
Sosyalleşmesi için gün içinde kısa yürüyüşler, açık alanda geziler, diri hayvanları görebileceği mekanlar periyodik olarak ziyaret edilmeli.

Akran gruplarında bulunması da sosyalleşmesi ve bilişsel gelişimi desteklemesi için önem teşkil eder. Ailelerin kitap okuması, müzik dinletmesi, şarkı söylemesi bebeğin beyin gelişimi için mühim bir detaydır. 1 ve 2 ıslak bu etkinlikler için mühim bir evredir.

Beslenmesinde organik ve ev yapımı ürünler kullanılan bebeklerin bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Aileler paketlenmiş ve zararı dokunan gıdaları 12 aylık süreçte bebeklerden ırak tutmalıdır. Pozitif yönde cümleler, pozitif davranışlar, alaka ve sevgi olanakları sayesinde yavrunuz hem ruhen aynı zamanda bedenen sıhhatli bir yaşama adım atacaktır.

yenidoğan bebek gelişimi

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için tabip desteği alınız. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Arttıran 14 gıda

Anne Sütü Gizleme Taktikleri, yararları ve Önemi

Emziren Anne perhizi Süt Arttıran ve Zayıflatan perhiz Sıralaması

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, İçecekler ve Organik Yöntemler

Bebeklerde Diş Çıkarma Emareleri: 10 Sinyal, Nelere Dikkat Edilmeli?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli ömür, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, organik cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer verilmiştir. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi turkcasino.net asyu2017.org/slot-siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler TrBet
1xbet mobil 720p film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi full hd film izle guvencehd.org Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Betorder Kalebet giriş milosbet giriş 1win meritking kingroyal kingroyal giriş betpasi.com escort anadolu bahis20.com canlı casino siteleri goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis maksibet rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Mostbet Betovis Onwin 1win Milosbet Pin Up Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Betgaranti Kolaybet Betorder Maksibet Lotusbet Masterbetting Norabahis Piabellacasino Cup90 Hititbet şişi escort kızılay escort Melbet/a> “Tarafbet Paşacasino Betosfer Rbet Oslobet restbett.net Vbet nisanbet Sahabet Tarafbet Betgaranti Betzmark Mariobet Sahabet Pokerklas Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Megapari Tipobet Kralbet Casinogaranti Meritslot Betpark betbox Maltbahis Jupiterbahis gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar casinositeleri.bet Deneme bonusu veren siteler Deneme bonusu veren siteler