Basmati Pirinç Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Basmati Pirinç Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Basmati Pirinç: perhizde Yenebilen Karbonhidrat!

Himalaya Dağları’nın karlı suları ile beslenen bir pirinç türü olan basmati pirinci, herkesçe malum olan pirinç türlerinden daha uzun ve daha büyüktür. Yarı mat, yarı saydam bir rengi var olan pirinç kendinden aromalı pirinç türleri içinde yer alır. Aslına bakarsan basmati kelimesi de Sanskritçede “parfüm, parfümlü” anlamlarına gelmektedir. Anne vatanında bile oldukça hususi bir toprakta, oldukça hususi şartlar isteyen basmati pirinci prens olduysa sebebi budur.

Nadir var olan bir pirinç türüdür. Bu yüzden uzun seneler süresince Güneydoğu Asya bölgesinde bir tek soyluların sofrasını süslemiştir. Düşük nişasta oranına haiz olması sebebiyle adet adet pişer, pişerken de mükemmel aromasıyla mest eder.

REKLAM ALANI

hususi iklim şartları istediği için bu pirinç türünü ülkemizde yetiştirmek ne yazık ki mümkün değildir. Basmati pirinç bolca suyu var olan ılıman iklim bölgelerinde yetişir. Yetiştiği coğrafyanın iklim şartlarına bakılırsa mayıs ile temmuz ayları içinde ekilen basmati pirincinin hasadı kasım ile ocak ayları içinde yapılır.

basmati pirinç pilavı

Basmati Pirinç ne demektir? Özellikleri Nedir?

 • Basmati pirinç, başka bir pirinç türü olan yasemin pirincini andırmakla birlikte daha hafifçe bir rayihaya haizdir.
 • Ak ve kahverengi oluş suretiyle iki türü var olan basmati pirinç glisemik dizin bakımından son derece düşük sayılara haiz olan bir pirinç türüdür. Bu yüzden bilhassa rejim listelerine eklenmiş olur.
 • Pişerken kendi boyutunun iki sert kadar uzayabilen tek pirinç türü olarak da bilinmektedir. Yetişirken istediği bolca suyu pişerken de ister. Bu yüzden düzgüsel pirinçlerle pilav yaparken kullanılan su miktarından daha çok suya gerekseme duyar.
 • Bolca suyla pişmesine karşın bile piştikten sonrasında adet adet kalır.
 • Bir tek belirli bir bölgede yetişebilen monokültür nebatı olması; hususi hava, su ve toprak şartları araması yüzünden son derece şımarık bir pirinç olduğu söylenir.
basmati pirinç nedir

Basmati Pirinç Kalori ve Gıda Değerleri

 • Himalayalardan akan bolca mineralli ve vitaminli suların beslediği topraklarda yetiştiği için basmati pirinç içerik bakımından son derece zengindir ve en uygun yol gıda değerlerine haizdir:
 • 100 gram pişmemiş basmati pirincinde 364 kalori, %0,40 olmamış selüloz, 6,4 gram protein, 23 mg sodyum, 78,89 gram karbonhidrat, 115 mg potasyum, 1,29 gram yağ, 28 mg kalsiyum, 42,9 mg demir ve 78,49 mg nişasta bulunmaktadır.
 • bundan farklı olarak ak pirince bakılırsa beş kat daha çok E vitamini, iki kat daha çok gıda lifi ve üç kat daha çok magnezyum içeren bu pirinç türü pişirildiğinde gıda değerlerini muhafaza eder.
 • Glikoz oranı en düşük seviyede olan pirinç türüdür. Gıda değerleri dikkate alındığında sıhhatli kilo alıp vermeyi arzu edenlerin tüketmesi ihtiyaç duyulan bir pirinçtir.
 • Bununla beraber düzgün biçimde spor yapanların ve yetkin ve uzman sporcuların yiyecek sıralamasında kesinlikle bulunması gerekmektedir.
 • Vücutta süratli bir halde enerji üretilmesini ve uzun soluklu enerji sağlaması sebebiyle performansa dayalı spor aktiviteleri öncesinde kolaylıkla tüketilebilir.

Basmati Pirinç Yararları Nedir?

 • Basmati pirinci gluten içermez.
 • Bu yüzden öteki pirinç türlerine bakılırsa hem daha sağlıklıdır aynı zamanda alerjen tesiri bulunmaz. Çölyak hastaları ve gluten intoleransı bulunanlar tüketebilir.
 • Düşük glisemik indeksi olanakları sayesinde kan şekerinin dengede tutulmasını sağlar.
 • tekrar glisemik indeksinin düşük olmasıyla daha uzun bir zamanda tokluk hissi sağlar.
 • Böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Kolay karbonhidratlar yerine daha sıhhatli olan karmaşık karbonhidratlardan oluştuğu için vücuda daha süratli ve uzun soluklu enerji sağlar. Bu yüzden sporcu beslenmesinde tercih edilmelidir.
 • İçeriğindeki magnezyum ve demir mineralleri kalp organı sağlığının korunmasını sağlar.
 • Nişasta oranının oldukça düşük olması nedeniyle öteki pirinç türlerine bakılırsa oldukça daha hızlı bir şekilde sindirilir. Bu yüzden hazmı kolay hale getirir, bağırsakların süratli çalışmasında ve korunmasında tesirlidir.

Basmati pirinç hangi hastalıkları engeller?

 • Bu yararlı pirinç olanakları sayesinde böbrek hastalıklarından ırak kalabilirsiniz.
 • Glikoz hastalığını önleme mevzusunda son derece tesirlidir.
 • Kabızlık sorununu ortadan kaldırır.
 • Midede meydana gelen kramp ve gaz önlenir.
 • Kalp organı krizi ve damar tıkanıklığı benzer biçimde dikkat edilmesi gereken problemlere engel olur.
 • Daha kuvvetli bir bedenle hayatı idame ettirmek istiyorsanız; hayatınıza basmati pirinç eklemeniz önerilir.
basmati pirinç besin değeri

Basmati Pirinç Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

 • Yeni sürem basmati pirinç üretimi için hasat edilen pirinçler işlenmeden evvel 45 gün bekletilir. Bu biçimde en uygun yol gıda değerlerine yetişmesi sağlanan pirinçler yetiştiği bölgeden gezegenimizin dört bir tarafına ihraç edilmelidir. Basmati pirinç ithal eden ülkeler içinde ülkemiz de yer alır.
 • Pirinç fabrikalarında eleklerden geçirilerek el değmeden paketlenen pirinçler değişik markaların adı altında memleket genelindeki pek oldukça markette tüketici ile buluşur.
 • Market reyonlarının yanında ayrıca bu pirinç türüne pek oldukça e-ticaret sitesinden de kolaylıkla ulaşabilir. 500 gramlık, 1 kilogramlık, 2 kilogramlık ve 5 kilogramlık paketler halinde satılan basmati pirince çeşitli market reyonlarında ve e-ticaret sitelerinde kampanyalı ürünler içinde rastlamak da olasıdır.
 • Basmati pirinci internasyonal ünü olan nadir pirinç türleri içinde yer almakla birlikte yetişme alanı son derece sınırlıdır. Bu da pirincin üretim miktarını negatif önemli ölçüde etkiler.
 • Üretim miktarının düşmesi naturel olarak fiyatların yükselmesine neden olur. Market reyonlarında ve e-ticaret sitelerinde basmati pirincin kilosu averaj olarak 13,5 TL’dir.

Arborio Pirinci Özellikleri Nedir? Nasıl Pişirilir?

basmati pirinç faydaları

Basmati Pirinç Nasıl Tüketilir?

 • Bu leziz mi leziz, sıhhatli mı sıhhatli pirinç ile meydana getirilen pek oldukça tanım bulunmaktadır. muhakkak ki bu tariflerin başlangıcında sofraların kafa tacı olan pirinç pilavı yer alır.
 • Basmati pirinç ile pilav yaparken öteki pirinçlere oranla daha çok suya gerekseme duyduğu, kendi boyutunun minimum iki sert kadar uzayabildiği unutulmamalı ve tariflerde kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır. Birden çok baharatla ahenk sağlar ve bu da yiyeceklerin lezzet çeşitliliğini artırır. Merak edenler için basmati pirinci ile meydana getirilen mükemmel lezzetlere bir görelim.
 • Basmati pirinç kullanarak tam kıvamında sütlaç hazırlayabilirsiniz. Piştiği vakit boyutu büyür ve sütle birlikte hususi bir kıvam alır. Bu pirinç türüyle tadı damağınızda duracak sütlaçlar servise hazır hale getirebilirsiniz.
 • Eğer dolma oluşturmak istiyorsanız; basmati pirinç kullanmayı tercih edebilirsiniz. Damaklarda uzun bir zamanda iz bırakan bolca leziz dolmalar için aradığınız pirinç basmati olabilir.
 • Pirinç pilavını ise birbirinden değişik biçimde sunabilirsiniz. Siz de isterseniz tavuklu pilav tariflerinde kullanacağınız basmati pirincini sebzeli pilav tarifi için de değerlendirebilirsiniz.
 • Renkli bir pirinç pilavı hazır hale getirmek isteyenler ise basmati pirinç ile pişirdiği pilava nihayet aşamada bir tutam zerdeçal ekleyebilir.
 • Sebze ve karbonhidrat dengesini oluşturmak için pirinç pilavına bezelye, nohut, havuç, patates, kabak, patlıcan ve farklı baharatları ek edebilirsiniz.
basmati pirinç diyette yenir mi

Basmati Pirinç ile Hazırlanan Pilav Tarifleri

1) Şık Davetlere hususi Sebzeli Tavuk ile Basmati Pirinç Pilavı

Pilavın yanına en oldukça yakışan anne yiyeceklerden birisi et. İster al et olsun ister ak et pilavların olmazsa olmaz kavalyesidir bu gıda. Bu tarifte basmati pirinci ile hazırlanan pilava birlikte rol alan sebzelerle harmanlanmış nefis bir tavuk eti… Sebzeli Tavuk ile Basmati Pirinç Pilavı

Sebzeli Tavuk ile Basmati Pirinç Pilavı

2) Ayrım Yaratan Detay! Bademli Basmati Pirinç Pilavı

Daha marjinal dokunuşlarla basmatinin lezzetine lezzet katmak sizin elinizde. Basmati pirincini bademlerle bir gelin benzer biçimde süsleyebilir, bademli basmati pirinç pilavı ile göze çarpan bir sofra kurabilirsiniz. Bademli Basmati Pirinç Pilavı

Bademli Basmati Pirinç Pilavı

Pirinç Kaç Kalori? Pilavı, Çorbası, Lapası, Salatası

7 günde 8 Kilo Verdiren Pirinç perhizi Nasıl Yapılır?

Kepekli Pirinç Kalori, Gıda Kıymeti ve Yararları Nedir?

Her Cilde Münasip Renk Tonu Eşitleyici 5 Pirinç Unu Maskesi

Pirinç Suyu Maskesi: Cilt derisi Tonunuzu Eşitleyecek Ergonomik ve Organik Bakım

4.7 milyon kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 800.000’den çok denenmiş tanım devamlı yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride lakırdı konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

film izle lcfilmizle tatlifilmizle yerfilmizle.com erotikadam.com erotikevim.com hizlierotikfilm zevklifilmizle alafilmizle farklifilmizle hdrfilmizle limonfilmizle 720p film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi full hd film izle
izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet türk takipçi satın al Güvenilir bahis siteleri melbet 1win 1win onbahis melbet sahabet" Xslot betwinner giriş betwinner giriş betwinner 1xbet emuarticles.com ikimisligir levabet levabet.live Bet10beton betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler