Antep Fıstığı Faydası, Kalori ve Besin Değerleri

Antep Fıstığı Faydası, Kalori ve Besin Değerleri

Tatlıların ve Çerez Tabakların Yeşil Sultanı: Antep Fıstığı

Güzel ülkemizin verimli toprakları olanakları sayesinde pek fazlaca lezzetten yaralanma imkanı buluyoruz. İklim ve toprak çeşitliliği birbirinden değişik sebzeler, meyveler ve ağaçların yetişmesine ortam hazırlamıştır. Karadeniz’den Güneydoğu’ya kadar uzanan bu verimlilik olanakları sayesinde Avrupa’ya kadar ünü duyulan gıdalara haiz bir diyar konumuna geldik. bu makalemizde yurtdışına kadar uzanan Antep fıstığını inceledik. Tatlılara verdiği lezzet ve yeşil görsel şölen ile herkesçe malum olan Antep fıstığına dair bütün merak edilenler bir tık ile bu yazıda sizinle.

antep fıstığı faydası

Antep Fıstığı Yararları Nedir?

Baklavaların en kıymetli malzemesi Antep fıstığı yalnız baklava değil eklendiği her yeri lezzetlendirmektedir. Bu listemizde Antep fıstığı yararları sizler için incelendi. Yerken damaklarda mükemmel bir tat bırakan Antep fıstığının bilinmeyen yararları için okumaya devam edin!

REKLAM ALANI
 • Antep fıstığı kalp organı dostu gıdalardan biridir. Yaşamınızda Antep fıstığına yer verdiğiniz durumda fena kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.
 • Yüksek proteine haiz olması sebebiyle rejim listelerinde fasıla öğünlere eklenmektedir. Bundan dolayı gün içinde almanız ihtiyaç duyulan proteini bir avuç Antep fıstığı ile sağlayarak sıhhatli biçimde kilo verebilirsiniz.
 • Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkabilecek maküle hastalığını ortadan kaldırmada mühim bir role haizdir. 50 yaşından sonrasında görülmeye başlanan görme kaybı bu vaziyet içinde değerlendirilebilir.
 • Antep fıstığı doymuş yağa haizdir. Bundan dolayı cildinizin rutubet dengesinin korunmasında tesirlidir. Cilt derisi kuruluğunu önlemek amacıyla Antep fıstığı tüketilmelidir.
 • Tükettiğiniz yiyeceklerin sıhhatli bir halde sindirilmesi için rejim lifine gerekseme duyarsınız. Antep fıstığı da rejim lifi penceresinden varlıklı bir besindir. Tükettiğiniz durumda hazım sorunlarını ortadan kaldırmış olmuş olursunuz.
 • Antep fıstığı afrodizyak özelliklere haiz bir besindir. Bu vasfı olanakları sayesinde kan sirkülasyonunu hızlandırmaktadır. Bilhassa adamların cinsel yaşamlarını canlandıran bir etkiye haizdir.
 • şeker hastalığı ile savaşım eden kişilerin Antep fıstığı yemesi, son derece sıhhatli bir adım olabilecektir.. Antep fıstığının yapısında var olan antioksidan bileşenler olanakları sayesinde, vücuda ziyan verecek şekerler atılmaktadır.
 • Bakır oranı penceresinden yüksek olan Antep fıstığı, kişide demir emilimini artırmaktadır. Bu vasfı olanakları sayesinde anemi şeklinde kansızlık durumlarında son derece sıhhatli bir vazifesi olabilecektir..
 • Akciğer hastalıklarında tüketilmesi önerilir. Boğazı ve göğsü yumuşatarak daha rahat soluk almanızı elde edecektir.
 • Fıstıkların ezilmesi ile oluşturulan Antep fıstığı ezmesi sporcular ve etken devinim halinde olanlar için enerji deposu olabilmektedir. Gün içinde bir kaşık
 • Antep fıstığı ezmesi tüketilmesi ihtiyacınız olan enerjiyi elde edecektir.
  Stresli anlarda tüketildiğinde kişiyi rahatlatır ve sakinleştirir.

antep fıstığı fiyatları

Antep Fıstığı Kalori ve Gıda Kıymeti

Antep fıstığı gıda kıymeti penceresinden yüksek oranlara haiz bir yemiştir. Ortalama 1 kahve fincanı Antep fıstığı kalori bilgisi 429 kcal olarak karşınıza çıkacaktır. Bu demek olabilmektedir ki gün içinde Antep fıstığı tüketildiğinde öteki öğünlerde dikkatli oluş şarttır. Benzer seviyede Antep fıstığı 21.21 gram karbonhidrat ihtiva etmektedir. 15.79 gram protein, 34.37 gram yağ, 7.73 gram lif ve 755.25 mg lif de bulunmakta.

Antep fıstığı kalsiyum, potasyum, fosfor, A ve C vitaminlerini de barındıran son derece sıhhatli ve yararlı bir besindir. Kalp organı sağlığının korunması için lüzumlu bütün mineralleri bir fincan Antep fıstığından alabilirsiniz. 1 avuç antep fıstığı kaç kalori diye hesapladığınızda 103 kaloriyi görebilirsiniz.

antep fıstığı ağacı

Antep Fıstığı Nerede Yetişir?

Antep fıstığı nebatı orta boyda, gür yapılı ve geniş görünümü ile yaprak döken ağaçlardandır. üretken biçimde yetişmesi için sıcak ve kuru bölgede olması şarttır. Kış mevsimi sürecinde ise serinliğe gerekseme duyar. Tuzlu toprağa gerekseme duymaktadır. Dünya genelinde bir üretim dağılımı yapıldığında ilk sırayı Gaziantep alacaktır. Listenin ilerleyen kısımlarda Amerika, İran ve Suriye şeklinde ülkeler yer almıştır.

Bu ülkelerde yetiştirilen Antep fıstıkları sıhhat, besin, endüstri, kozmetik ve yakıt sahasında kullanılıyor. Kabuğunun bile kıymetli olduğu Antep fıstığı son senelerde daha da mühim bir konuma gelmiştir.

Antep fıstığı tutarları bakımından öteki yemişlere bakılırsa daha yüksek rakamlarda gezmektedir. Kabuklu Antep fıstığının kilosu 35 TL ile 100 TL içinde değişmektedir. Antep fıstığı ezmesinin 320 gramı için de ortalama 35 TL ödeyebilirsiniz.

antep fıstığı çeşitleri

Antep Fıstığı Çeşitleri Nedir?

Antep fıstığının çeşitleri dişi ve adam oluş suretiyle ayrılmaktadır. Amerikan fıstıklar Peter olarak adlandırılır ve gösterişsiz ve çelimsiz bir yapıya haizdir. Dişi türleri de Kerman adı ile bilinmektedir. Dişi ağaçlar daha heybetli ve verimlidir.

Bu ağaçlardan elde edilmiş Antep fıstığı çeşitleri ise Siirt, Halebi, İran, ohadi, değirmi, keten gömleği, sefidi ve hacı mümtaz olarak bilinmektedir. Yakıt olarak kullanılan Antep fıstığı yalnız Çin’de üretilmektedir. Besin olarak tüketime münasip değildir.

antep fıstığı fiyat

Antep Fıstığı Zararları ve Taraf Tesirleri

Antep fıstığı protein miktarı bakımından varlıklı bir yemiştir. Bundan dolayı gereğinden fazla tüketimde kilo alımına sebep olabilir. Yağlı bir yapısı olduğundan dolayı kilo alımını tetikleyebilir. bundan farklı olarak sivilce oluşumu da tekrar ölçüsüz tüketimde olasıdır. Kolesterol hastalarının da minimum düzeyde Antep fıstığı tüketmesi tavsiye edilmektedir.

antep fıstığı

Antep Fıstığı ile En Nefis 9 Tanım

Eklendiği her unlu gıdayı lezzet şölenine çeviren Antep fıstığı ile evinizde mükemmel tarifler tecrübe etmek ister misiniz? Cevabınız evet ise çayları demleyin, ergonomik ve nefis Antep fıstıklı tarifler sizinle!

1) Bir Çay Efsanesi: Antep Fıstıklı Tomar Kurabiye

Bir tek 6 araç-gereç ile çay saatlerinizi lezzetlendiren bir tanım tecrübe etmek ister misiniz? İşte o nefis tanım burada. Antep fıstığının kurabiyede bıraktığı unutulmaz tat bir tık ile mutfağınızda olacak. Tecrübe etmek için tıklayın! Antep Fıstıklı Tomar Kurabiye

Tanım: Antep Fıstıklı Tomar Kurabiye

2) Tatlı Seçeneğine Eklemelisiniz: Kıbrıs Tatlısı Antep Fıstıklı Lezzetiyle

Şu şekilde şerbetli, muhallebili bir tatlı olsa da yesek dediğinizde bu tarifi kulağınıza fısıldayabiliriz. Enfes lezzeti ile Kıbrıs tatlısını denemeyen kalmasın diye buraya ekliyoruz. Üstelik Antep fıstığı aroması ile tadını fazlaca seveceksiniz. Antep Fıstıklı Kıbrıs Tatlısı

Tanım: Antep Fıstıklı Kıbrıs Tatlısı

3) Damaklarınıza Yakışır Antep Fıstıklı Sultan Kurabiyesi

Misafirleriniz için unutulmaz bir kurabiye hazır hale getirmek istediğinizde aradığınız tanım burada. basit yapımı ve kendine fanatik bırakan tadı ile Antep fıstıklı sultan kurabiyesi tecrübe etmek için tarife tıklayabilirsiniz. Antep Fıstıklı Sultan Kurabiyesi

Tanım: Antep Fıstıklı Sultan Kurabiyesi

4) Yeşil Düş: Antep Fıstıklı Pudingli Kurabiye

Kurabiyelerinizi birazcık renklendirmek son derece güzel bir düşünce olacak. Yapmanız gerekli olanlar ise bu tarifte sizler için anlatıldı. Görenleri rengi ile hayrete düşürecek kurabiyenin lezzet sırrı bir tık uzağınızda. derhal tecrübe etmek isterim diyecek olursanız, tıklayın. Antep Fıstıklı Pudingli Kurabiye

Tanım: Antep Fıstıklı Pudingli Kurabiye

5) Bolca Antep Fıstıklı Parmak Yedirten Pudingli Lokum

Bu kez hafifçe tatlıları sevenler için buradayız. Lokma lokma tüketeceğiniz Antep fıstıklı puding ile tanışmalısınız. İster kahve ister çay keyiflerinde tadını sevdiren lezzete erişmek için tarifimiz burada olacak. Afiyetle. Antep Fıstıklı Pudingli Lokum

Tanım: Antep Fıstıklı Pudingli Lokum

6) Enerji Topları: Antep Fıstıklı Mini Kurabiye

Her yaştan damağa hitap eden bu tarifimiz, tadını bir süre hafızalardan sildiremeyecek. Damaklarda bıraktığı fıstık aroması ile anında bir adet daha yeme isteği uyandıracak. Bir tanım nasıl olur da bu kadar fazlaca sevilir diyecek olursanız derhal deneyin. Antep Fıstıklı Küçük Kurabiye

Tanım: Antep Fıstıklı Küçük Kurabiye

7) Antep Kahvaltı Rüyası: Bolca Fıstıklı Antep Katmeri

Antep yöresinde sabahların lezzet noktası olan katmeri sizler de evinizde deneyerek bu tadı alabilirsiniz. Katmer hamurunu açamam diyenlere hususi yufka ile meydana getirilen ergonomik katmer tarifini tecrübe etmek için derhal tıklayın. Bolca Antep Fıstıklı Antep Katmeri

Tanım: Bolca Antep Fıstıklı Antep Katmeri

8) En basit Atıştırmalık: Antep Fıstıklı Hindistan Cevizli Truff

Devamlı dolapta hazır bulunması ihtiyaç duyulan bu truff tarifi, anlık tatlı krizlerinizle başa belirmek için son derece leziz bir yeni bir yol olacak. Çat kapı gelen kahve saati misafirlerinize de sunarak keyifli sohbetlere eşlik edebilirsiniz. Tecrübe etmek için işte tanım: Antep Fıstıklı Hindistan Cevizli Truff

Tanım: Antep Fıstıklı Hindistan Cevizli Truff

9) Püf Noktalarıyla Antep Fıstıklı Makaron

Bu tarifimiz size makaron lezzetini sağlıyor. Üstelik tatlıların olmazsa olmaz unsuru olan Antep fıstığı ile daha da lezzetleniyor. Makaron yapımına dair merak ettikleriniz ve fıstıklı makaron tarifi için tıklayabilirsiniz. Antep Fıstıklı Makaron

Tanım: Antep Fıstıklı Makaron

Antep fıstığı ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Antep Fıstığı Ağaçları Nerede Yetişir? Yararları Nedir?

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda yararlı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride laf konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin yararlı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine basitçe tek yazıdan ulaşabilirsiniz. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. alakalı besinin veya ürünün yararları her bünyede değişik önemli ölçüde etkiler izah edebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek problemlerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr