herdembilgiler

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Muhafaza edilir?

Anne sütü nasıl muhafaza edilir? gayret eden annelerin ve bütün annelerin aklını kurcalayan bir sual olarak dikkat çeker. Emzirme döneminde yaşanmış olan yaşam telaşlarından dolayı kimi zaman sütü muhafaza yapmak eylemek lüzumlu olabilecektir.. Annenin iş yaşamında olması ya da hemen sonra kullanımı amacıyla sağdığı sütü en iyi biçimde koruması şarttır. Korunan süt ise bebeğin gelişimi için en mühim gıda deposu olabilmektedir. Anne sütünün bütün bebekler için en organik gıda bulunduğunu her önüne gelen bilmektedir.

Anne sütü bir bebek için en temiz ve besleyici gıda deposudur. Bundan dolayı uzmanlar rastgele bir sıhhat problemi olmadıkça annelerin bebeklerini ilk 6 ay emzirmesini tavsiye etmektedir. Emziren anneler ile evlatları içinde duygusal bağ kurulduğu şeklinde emen bebeklerin adale ve kemik gelişimi daha sıhhatli olabilmektedir. Yeni doğan bir bebek için anne sütü hem su ihtiyacını karşılar aynı zamanda doyurucu ve besleyici bir seçenektir. Mama vermekten ziyade olanak son derece anne sütünün verilmesi daha sıhhatli kabul edilmektedir.

UNICEF’in yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa ilk 6 aylık süre içinde anne sütü alan bebeklerin oranı yalnız %1.3 olabilmektedir. Bu nispet ise son derece düşüktür. Fazlaca azca emen çocuklarda ise beslenme eksikliği ve farklı hastalıkların oluşması daha yaygındır. Şimdi size bu makalemizde anne sütünü nasıl saklayacağınıza dair bilgiler hazırladık. Anne sütünün sağımı, saklanması, kullanılması ve ısıtılmasına dair bütün öğrenmeniz ihtiyaç duyulan bilgiler burada!

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

anne sütü saklama

Anne Sütü Nasıl Sağılır?

Anne sütünün sağılması anne ve bebek penceresinden ehemmiyet arz eden bir mevzudur. Annenin geçici bir süre ile bebeğinden farklı kalmış olduğu günlerde sütü sağması büyük kolaylık elde edecektir. Anne sütünü sağmak için eczanelerde ya da medikallerde süt pompa cihazları yer almıştır. Bu pompalar ile birkaç dakika içinde sütü sağabilirsiniz. Pompalar ise elle çalıştırılan ve otomatik oluş suretiyle 2 değişik türde satılmaktadır.

Elle Sağılan Süt Pompaları

Ekonomik kıymeti daha düşük olan bu nevi süt pompalarının kullanımı basittir. Kullanmak için her şeyden önce el hijyenine dikkat etmelisiniz. Ondan sonra göğüs ucunu da temizlemelisiniz:

 • Sütü sağımdan evvel meme ucunun bölgesine masaj yapmış olup kan dolaşımını sağlayın.
 • Pompanın ucunu göğüs ucuna yerleştirin ve el cihazını sıkıp bırakın.
 • Burada meydana gelen vakum tesiri ile süt haznesine süt gelecektir.
 • Yavaş yavaş hazneyi doldururken sütüm oldukca azca diye stres içinde olmayın.
 • Bu cihazlar sütü azca oranda alacaktır.

Otomatik Süt Pompaları

Mekanizmalı olan bu nevi pompaları kullanmak için el ve göğüs hijyenine dikkat etmelisiniz.

 • Göğüs ucu aparatını göğüs bölgesine yerleştirin ve rahat olduğunuz sağma derecesine bakılırsa ayarlayın.
 • Ortalama 15 dakika içinde süt haznesini doldurabilirsiniz.
anne sütü saklama yöntemleri

Anne Sütü Nasıl Muhafaza edilir?

Sağılan anne sütünü saklamak için birden çok seçeneğiniz olabilecektir.. Buzdolabında, dondurucuda ve oda sıcaklığında belirli bir süre anne sütünü koruyabilirsiniz. Bulunmuş olduğu ortama bakılırsa kullanım süresi de değişecektir. Yeni sağılan anne sütü nasıl muhafaza edilir diyecek olursanız size şu şekilde ifade edelim:

Anne sütü dolapta nasıl muhafaza edilir?

Anne sütünü dolapta saklamak istediğinizde temiz cam ya da sert plastik ürünler tercih edebilirsiniz. Bu kapları yalnızca anne sütü için kullanınız. Sütü bu kaplara koyarken ne olursa olsun sağım gününü ve saatini not alacağınız küçük etiketler eklemeyi ihmal etmeyin. Bu etiketler işinizi kolaylaştıracaktır. Medikal dükkanlarından ya da eczanelerden hususi olarak anne sütü gizleme poşetleri de alıp bu poşetler içinde sütü muhafaza edebilirsiniz. Ihmal etmeyin dolapta en oldukca 3 gün koruyabilirsiniz.

Anne sütü buzlukta nasıl muhafaza edilir?

Anne sütünü saklamak için buzluk kısmını de tercih edebilirsiniz. -18 derecede oluş koşuluyla en oldukca 3 ay süre ile sütün ömrünü koruyabilirsiniz. Dondurucu için münasip süt poşetlerini tercih edebilirsiniz. Poşetlerin bütününü süt ile doldurmamalısınız. Donan süt daha sert hale geleceği için poşeti esnetebilir. Dondurucunun orta kısımları sütü saklamak için en uygun yol yer olabilecektir..

Anne sütü biberonda nasıl muhafaza edilir?

Biberon içindeki anne sütü oda sıcaklığında en çok 3 saat katlanabilir. 3 saat sonrasında süt ekşimeye başlayacaktır. 19 ya da 26 aşama aralarında biberon içindeki anne sütünü koruyup bebeğinize verebilirsiniz. tekrar de her ihtimale karşı sütü bebeğinize vermeden tadına bakmanızda yarar olabilecektir..

Anne sütü poşette nasıl muhafaza edilir?

BPA ve BPS maddeleri içermeyen süt gizleme poşetlerini tercih edebilirsiniz. Poşet içinde saklanacak sütün miktarı azca olmalıdır. Poşetten sızma meydana gelebileceğini ihmal etmeyin. bundan farklı olarak poşetin ağzının bir bütün olarak güvenli biçimde kapalı olduğundan güvenilir olmak zorundasınız. Poşette yer edinen sütü dolap içinde ya da dondurucu kısmında saklayabilirsiniz.

anne sütü nasıl saklanır

Anne Sütü Gizleme Süreleri

Her bir damlası oldukca kıymetli ve sıhhatli olan anne sütünü saklamak istediğinizde çeşitli bilgileri bilmeniz gerekecektir. Sütün bozulmaması için anne sütü gizleme süresi hakkında data sahibi olmak zorundasınız. Eğer süt bozulursa yavrunuz için tehlikeli hale gelebilir. Bundan dolayı etiketli biçimde saklamayı ihmal etmeyin. Kullanım zamanına bakılırsa sütü oda sıcaklığında ya da dolap içinde saklamak isteyebilirsiniz. Bu şeklinde anlarda aşağıdaki detayları ne olursa olsun hatırlamalısınız:

 • Oda sıcaklığında, güneş almayan anne sütü: 3 saat
 • Buzdolabında anne sütü: 3 gün
 • Dipfrizde: 3 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.
anne sütü saklama

Anne Sütü Nasıl Isıtılır?

Değişik ortamlarda sakladığınız sütleri bebeğinize vermek için ısıtmanız gerekecektir. Isıtmadan evvel sütü ne vakit sağdığınızı gözden geçirmenizi öneririz. Çeşitli durumlarda dalgınlıkla sütün kullanma süresini geçirmiş olabilirsiniz. Münasip şartlarda gizlenen sütü ısıtmak için şu bilgiler size yardım edebilir:

 • Buzdolabındaki sütü ısıtmak için: Buzdolabından alınan anne sütünü musluk altında ılık su ile ılıştırabilirsiniz.
 • Dondurucudaki sütü ısıtmak için: Dondurucudan alınan sütü ise bir gece öncesinden buzdolabı rafına almanız gerekecek. Rafta çözülmeye süregelen sütü tekrar ılık su dolu bir kap içinde ısıtabilirsiniz. Eğer bu sütü kullanmaktan vazgeçtiyseniz dondurucuya tekrardan almamalısınız. Bu sütün geçerliliği tükenecektir. Aman dikkat diyoruz!

Sütü ısıtmak için direkt ateşi ya da mikrodalga yöntemini kullanmaktan kaçınmalısınız. Sütün oldukca sıcak olması değil ılık bir ısıda olması yavrunuz için en uygun yol olabilecektir.. Isıyı denetlemek için bir damla sütü bileğinize döküp denetim edebilirsiniz veya siz de sütün sıcaklığını alabilmek için birkaç damla içebilirsiniz.

Sağılan Anne Sütü Nasıl Kullanılır?

gayret eden annelerin sütü sağıp gizlemesi gün içindeki telaşlarında onlara büyük muavin olabilmektedir. Peki sağılan sütün kullanımı nasıl olmalıdır? Anne sütünü oldukca sıcakta bekletilmeden bebeğe verebilirsiniz. Vermeden evvel sütün sıcaklığını denetim etmenizde yarar olabilecektir.. Sağdığınız sütü bebeğinizin kullandığı biberona döküp bebeğinizi besleyebilirsiniz. Sütü kullanırken de el hijyenine ehemmiyet vermenizi tekrardan hatırlatmak isteriz.

İlginizi çekebilir: Anne Sütü yararları: Bebek Gelişimindeki Önemi

anne sütü nasıl saklanır

Anne Sütü Konut Haricinde Kullanım İçin Nasıl Muhafaza edilir?

Anne sütünü evin haricinde vakit geçirdiğiniz sürelerde yanınızda saklayabilirsiniz. Işte sırf bunun için doktorların önerilerine bakılırsa devinim ederek sütün gıda kıymetini münasip koşullarda kol kanat germek mümkün. Sağılmış anne sütünü iş yerinden eve getirene kadar nasıl saklayacağınızı merak ediyorsanız; işte size birkaç mühim data:

 • İş yerinde sağım uygulayarak eve taşımak için saklayacağınız sütü sağım biberonlarında, buzdolabında beklemiş havluyla birlikte 2 saat için koruyabilirsiniz.
 • Ofis ya da rastgele bir emek verme ortamında, toplumsal mekanlarda hararet 25 derecenin üstüne çıktığında sağılmış anne sütünün gıda kıymeti ve yapısı bozulacaktır.
 • Bu koşullara münasip olduğunuzda averaj 3 saat süresince anne sütünü bebeğinize vermek için saklayabilirsiniz.
anne sütü nasıl saklanır

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Emziren Anne perhizi: Süt Artıran, Zayıflatan perhiz Sıralaması

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, İçecekler ve Organik Çözümler

Anason Çayı Bebeklere Verilir mi, Emziren Anneler İçebilir mi?

Emziren Anneler Ne Yemeli? Anne ve Bebek İçin Lüzumlu 14 gıda

Anne Karnındaki Bebek Ne Süre Annenin Yediklerinden Beslenir?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli ömür, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, organik cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer almıştır. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri 1xbet mobil 1xbet az
guvencehd.org istanbul escort escort istanbul Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş restbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet giriş rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet