herdembilgiler

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Olağanüstü gıdayı!

Annelik gezegenimizin her yerinde ve her döneminde en mukaddes vasıflardan sayılmaktadır. Bir bebeği dünyaya ulaştırmak, ona annelik oluşturmak, onu bütün kötülüklerden ve zararlardan kol kanat germek öncelikle anneye düşen bir görevdir. Onun ilk adımlarına tanık olurken, ilk kelimelerini işitmek da bu güzel duygunun birer evresidir.

Bebekler anneye muhtaç biçimde dünyaya gelirler. Hayatta kalmalarını elde eden beslenme ihtiyacı da tekrar anne tarafınca karşılanır. Anneliğe özgü bir vasıf olan süt salgılama, bebeklerin ilk 6 ay süresince bütün ihtiyacını karşılayacak hormonal bir üretimdir. Bu zamanda anne yediğine ve içtiğine öze göstermelidir.

Bu yazımızı size anne sütü önemi hakkında lüzumlu detayları vermek için hazırladık. Anne sütü ve emzirme arasındaki mukaddes bağları, bu yazıda bulabilirsiniz. Bebeğinizin sıhhatli gelişimi için lüzumlu olan anne sütü mucizesi, sizler için araştırıldı.

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

anne sütü faydaları

Anne Sütü yararları Nedir?

 • Anne sütü bebeğin ilk 6 ay gereksinim işitebileceği vitamin, demir, protein, yağ benzer biçimde mühim gıda kaynaklarını ihtiva eder.
 • Enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan anne sütü bebeği korur.
 • Anne sütü bebeğin sıvı ihtiyacının bütününü karşılar; bebeğinizin su ihtiyacı da anne sütü ile giderilir.
 • Bebekte oluşabilecek karın ağrısı ve ishal hastalığına karşı anne sütü koruyucudur.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık daha azca görülebilir.
 • Emme ile bebeğin çene ve diş yapısının oluşumu desteklenir.
 • İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde kansızlık riski düşüktür.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde anne ile duygusal bağ da kurulacağından; bebeğin ruhsal gelişimi penceresinden da önem teşkil eder.
anne sütü faydaları

Anne Sütü gıda Değerleri

Anne sütü bebeğin gelişimini destekleyen tek gıda deposudur. Bebek doğduktan ilk 6 ay süresince yalnız anne sütü ile beslenmelidir. Şu sebeple anne sütü, bebeğin gereksinim duyan tüm besinlerin ve içeceklerin karşılığıdır.

Bebekleri ihtimaller içinde bir enfeksiyondan koruyucu vasfı de var olan anne sütü, bebek için geldiği yeni gezegende adeta bir koruyucudur. Laboratuvar ortamında üretimi mümkün olmayan anne sütünün içinde, 100’den çok bileşen bulunur. Bu bileşenler de bebeğinizin bütün hücreleri için şarttır.

Ortalama 100 gram anne sütü içinde ne olduğu 7.2 gram karbonhidrat, 1.3 gram protein, 4.1 gram yağ, 14 mg sodyum, 58 mg potasyum, 34 mg kalsiyum, 241 A vitamini değerindedir. Bununla beraber 3.7 mg C vitaminini de barındırır. Anne sütü gıda kıymeti yüksek olduğundan dolayı, bebeğin dirimsel devamlılığını elde eden her şeyi barındırır.

anne sütü faydaları

Bebek Sağlığı İçin Anne Sütünün Önemi

Bebeğin bütün sıhhat şifresi, anne sütünde gizlidir. Anne sütü bebek için adale ve kemik gelişimini destekleyen dirimsel bir sıvıdır. Bebeğin sert ve sıvı besin ihtiyacını karşılamaktadır. tekrar benzer biçimde beyin ve sinir sistemi de anne sütü ile gelişmektedir. Bebeğin ihtimaller içinde hastalıklara karşı daha dirençli olması için anne sütünün tesiri son derece büyüktür. Alerji durumlarına yakalanmaması da tekrar tükettiği anne sütünün gücündendir.

Annenin doğumdan sonrasında imal ettiği ilk süte kolostrum denilmektedir. Kolostrum ise bebeği çevredeki mikroplara karşı korumaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde daha azca cilt derisi hastalıkları ve pişik görülmektedir. Hekimler anne sütünü, bebeğin ilk aşısı olarak tanımlamaktadır.

Doğumla birlikte salgılanan ilk süt olan kolostrum, önem teşkil eder. Sarı ve koyu bir renge haiz olan ilk gelen süt bebeğin uzun senelerce sıhhatli kalmasına destek olur. Eğer doğumunuz yakınsa ve göğüslerinizden sarı bir sıvı geliyorsa kaygı etmeyiniz. Bu sarı sıvılar kolostrum olarak adlandırılır. Bebeğin ilerleyen süreçte ya da zamanda hastalıktan korunmasına yardım eden ve vücudun koruma sistemini kuvvetlendiren kolostrum doğum meydana getiren hanımlarda salgılanmaktadır.

Anne Sütü Gizleme Taktikleri

Yeni doğum yapmış annelerin bir kısmı doğumdan bir süre sonrasında emek verme hayatına devam etmektedir. Bu durumda bebeğin anne sütü ile ilişkisinin kesilmemesi için anne sütü gizleme taktikleri tercih edilmektedir. Annenin yokluğunda, bebekle ilgilenenlerin bebeğe anne sütü vererek süt ihtiyacını gidermeleri şarttır. Anne sütünün saklanması için en uygun yol olan birkaç metot şöyledir:

 • Anne sütünü saklamak için anne sütü sağma makinesi ile sütü alıp oda sıcaklığında, buzdolabında ya da dipfrizde koruyabilirsiniz.
 • Anne sütü gizleme süreleri dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim detaydır. Dipfrizde saklanacak süt -18 derecede en çok 3 ay kalabilir.
 • Buzdolabında ise geçerliliği 3 gündür. Soğutucu bölümünde 0-4 derecede kalabilir.
 • Saklanmak istenen süt, oda sıcaklığında en çok 3 saat güneşten ırak kalmalıdır ve ısı 19 ile 26 aşama içinde olmalıdır.
 • Sağılan sütü saklamak için ağzı güvenli biçimde kapanan cam kaplar tercih edilmelidir.
 • Saklamadan evvel sütü hangi gün sağdığınız ve sakladığınızı hatırlatacak bir not eklemelisiniz.
 • Anne sütünü saklamak için imal edilen hususi poşetleri de kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu poşetlerin BPA ve BPS içermemesine dikkat edilmelidir. Bu maddeler hormonların dengesini bozan kimyasal maddelerdir.
 • Sütü saklayacağınız kap ya da poşetin tamamı doldurulmamalıdır. Sütün genleşeceğini unutmamak gerekmektedir.

Ayrıntılı data için: Sağılan Anne Sütü Nasıl Muhafaza edilir, Kullanılır? En Sıhhatli Tavsiyeler

anne sütünün faydaları

Anne Sütü Niçin Kesilir?

Pek fazlaca annenin, doğumdan sonraki günlerinde sütünün kesildiğine dair şikayetler duyulmaktadır. Bebeğin sütü emmeyi bırakması, sütün azca gelmesi ya da bebeğe yetmediğine dair anneyi ruhsal açıdan üzen bu durumun belirli nedenleri olduğu bilinmektedir. Eğer annenin sütü erken zamanlarda kesilmeye başladıysa; her şeyden önce ruhsal ve biyolojik faktörleri idrak etmek ve kavramak şarttır. Annenin sütünün kesilmesine yol açan çeşitli etkenler ise şöyledir:

 • Stres anne sütünü ani kesen ruhsal bir nedendir. Annenin hormonları süt verimini etkilediği için morali ve hazzı bozuk olan annelerin süt salgılanması duracaktır. Bu durumu önlemek için annenin daima keyifli ve neşeli bir ortamda olması, sevdikleri ile zaman geçirmesi tavsiye edilmelidir. Strese bağlı sütün kesilmesi anneye verilen moral olanakları sayesinde önlenir. Bundan dolayı anne derhal pes etmemeli ve kuvvetli bulunduğunu düşünmelidir. Uzun ve yorucu bir sürecin bittiğini düşünerek bebeğinizle geçireceğiniz sıhhatli ve rahat günleri düş ettiğinizde sütünüzün kesilmesini önleyebilirsiniz.
 • Doğum denetim hapları da anne sütünü kesen dış etkenlerdendir. Doğum denetim hapları annede laktasyon sürecini önler ve sütün kesilmesine sebep olur.
 • Düzensiz ve kesik kesik emzirme de sütün dengesini bozan ve kesilmesine yol açan bir durumdur. Hekimler, annelerin 2 saat arayla bebeklerini emzirmesini tavsiye ederler.
 • Kalsiyum eksikliği durumunda da anne sütü kesilmektedir. Anne sütünün en gerekli bileşeni kalsiyumdur ve annenin kalsiyum içeren gıdalardan ırak kalması sütünün kesilmesine sebep olur. Doğumdan sonrasında sütün kesilmesini önlemek için gebelik döneminde anne adayının fazlaca iyi beslenmesi ve eğer alerjisi yoksa süt ürünlerini düzgün biçimde tüketmesi önerilmektedir.
 • Meme iltihabı şu demek oluyor ki mastit sütü kesen öteki nedenlerdendir. Meme ucunda meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplar sütün gelmemesine sebep olur.
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme, hormonal bozukluklar, emzirirken tekrardan hamile kalma sütün kesilmesindeki öteki etkenlerdendir.
anne sütü bebek için önemi

Anne Sütüyle Neler Yapılabilir?

Anne sütü yapısındaki mineral ve vitaminler olanakları sayesinde yeryüzündeki en kıymetli içeceklerden birisi olarak bilinmektedir. Bilhassa de dünyaya gözlerini yeni açan bebeklerin bütün beslenme ihtiyacını karşılar. Bebek büyüdükçe anne sütünü alma ihtiyacı günden güne azalır. Belirli bir süre sonrasında ilave besin ve tamamlayıcı besinler olanakları sayesinde anne sütüne vakti ulaştığında nihayet verilebilir.

Peki, buzlukta anne sütü stoğu bulunma durumunda bu sütlerle neler yapılabilir? Bebek hala anne sütünü alıyorken sütü değişik biçimde nasıl verebilirsiniz? Uzmanlar anne sütünü daha da yararlı ve değişik şekillerde sunmanız için çeşitli önerilerde bulunmakta:

 • Bebeğin 6. ayından itibaren yoğurt tadımları adım atar. Bu yoğurtları var ise anne sütüyle mayalayabilirsiniz. Bilhassa de ufak ve günlük kavanoz yoğurtlar için önerilir.
 • Bebeğin cildinde meydana gelen pişikler için losyon halinde kullanmayı tercih edebilirsiniz. Anne sütü bebekteki cilt derisi yaralarını iyileştirmektedir.
 • İlave besin yolculuğunda anne sütünü kullanarak bebekler için sütlaç veya muhallebi yapabilirsiniz. Averaj 100 ml anne sütü ile öğünleri renklendirebilirsiniz.
anne sütü faydaları

En doğru bilgiler ve sıhhatli sonuçlar için uzman hekiminize başvurunuz. İçeriğimizde yer edinen bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Emziren Anne perhizi: Süt Artıran, Zayıflatan perhiz Sıralaması

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, İçecekler ve Organik Çözümler

Anason Çayı Bebeklere Verilir mi, Emziren Anneler İçebilir mi?

Emziren Anneler Ne Yemeli? Anne ve Bebek İçin Lüzumlu 14 gıda

Anne Karnındaki Bebek Ne Süre Annenin Yediklerinden Beslenir?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli ömür, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, naturel cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer verilmiştir. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri 1xbet mobil 1xbet az
guvencehd.org istanbul escort escort istanbul Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş restbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet giriş rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet