Alerji Belirtileri Çeşitleri Testi ve Tedavisi

Alerji Belirtileri Çeşitleri Testi ve Tedavisi

Alerji konusunda Merak Edilenleri Cevaplıyoruz

İnsan bedeni son derece kırılgan ve çevresine karşı derhal tepki gösterebilecek bir yapıdadır. Bu tepkilerini kimi vakit ruhani biçimde yansıtır kimi vakit ise bedensel olarak açıklar. Ruhsal tepkileri, genel anlamda gerginlik ve mutluluk olarak yansır. Laf konusu bedenle tepki görünür kılmak ise, bu vaziyet kimi zaman farklı hastalıklarla meydana gelmektedir.

Bedeniniz ile sıhhatli bir kontakt oluşturmak istediğinizde ona kulak vermelisiniz. Yediğiniz yiyeceklerden hastalık duyduğu anda, o yemeğe bir fasıla vermelisiniz. Bulunduğunuz ortamdan bunaldığı vakit ise, o ortamdan uzaklaşarak bedeninizin ferahlamasına destek olmak zorundasınız. Vücudunuzun sizinle iletişime geçme durumlarından birisi de sıkça görülen alerji ve kaşıntı belirtileridir. Her mevsimde kişiyi rahatsız eden alerji rahatsızlığını sizler için hazırladık. Aklınızdaki bütün sorular burada cevaplanıyor.

REKLAM ALANI

Güneşe çıkmış olduğu anda gözleri yaşaranları, hapşırma krizlerine girenleri, pamuklu ürünlere dokununca kaşınanları ve daha pek fazlaca biçimde şikayeti olanları, satır aralarında görebilirsiniz. Alerji durumlarında yapmanız gerekli olanlar ve merak ettiğiniz her teferruat bu yazıda sizler için ifade ediliyor.

alerjik

Alerji ne demektir?

En anlaşılır haliyle ifade edersek; alerji kişinin bağışıklık sisteminin çevredeki yabancı maddelere karşı gösterdiği tepkidir demek mümkün. Laf konusu yabancı maddeler, bağışıklık sisteminin kabul edemediği şartlardır. Bu şartlar ise kimi zaman hava durumları kimi zaman de besinler olabilmektedir. Devletimizde çoğu zaman alerji mevsimi bahar ayları olarak bilinmektedir. Havadaki polenler ve uçan küçük tozlardan dolayı, bu vakit diliminde daha sık görülebilmektedir.

Kırılgan olan bağışıklık sisteminiz, yabancı madde ile temasa geçmiş olduğu anda, vücudunuzda bir tepkime dolayı oluşur. Vücudunuzun verdiği bir cevapla farklı rahatsızlıklar yaşanır. Göz yaşarması, kızarıklık, kaşınma, kusma, öksürme, bayılma ve derideki değişimler buna örnektir.

alerjiler

Alerji Çeşitleri Nedir?

Alerji durumları kişilerde değişik şekillerde ve değişik sonuçlarda meydana gelebilir. En fazlaca görülen alerji adları ve özellikleri ise şu biçimde maddelendirilebilir:

 • Alerjik Rinit: Bahar vardığında gözlerde ve burunda yaşanmış olan akıntıların tıptaki ismidir. Halk içinde saman nezlesi ya da yaz gribi olarak bilinmektedir. Havada var olan tozlardan etkilenen gövde burun tıkanıklığı, öksürük, kaşıntı ve akıntılarla tepki gösterecektir.
 • Alerjik Astım: Genetik olarak alerjiye yatkın bedenlerde de görülen bir türdür. Toz ve kokulara karşı son derece hassaslık yaşanır. Bu durumu yaşayan kişilerde soluk darlığı, kuru öksürük, göğüste sıkışma şeklinde tepkiler görülmektedir.
 • Alerjik Konjonktivit: Gözün ak kısmını saran bir zar olduğu bilinmektedir. Bu zarın adı konjonktivadır. Zarın alerjen maddelere karşı verdiği cevaplar bu rahatsızlığı meydana getirir. Gözde sulanma ve yanma en belirgin özelliktir.
 • Ürtiker: Bu alerji türü çoğu zaman deride görülmektedir. İnek sütü, kuru yemiş, domates, farklı ilaçlar, polen, ev tozu ve böcek ısırmaları bu duruma neden olabilmektedir. Alerji kaşıntı ve kızarıklık ile kendini tanıtır.
 • Gıda Alerjisi: Kişinin çeşitli besinlerdeki proteine karşı gösterdiği tepkilerdir. Bu vaziyet yaşandığında mide organını bulantısı, kafa dönmesi ve ishal olarak görülmektedir.
 • Atopik Dermatit: Çocuklarda görülen bir alerjik reaksiyondur. Çocuk egzaması olarak bilinmektedir. 6 aylıkken ortaya çıkabilir ve 2 yaşına kadar da görülme ihtimali olduğu bilinmektedir. Erken tedavi edilmediği durumlarda alerjik rinite dönüşebilir.
 • Arı Sokması: Arı sokması durumlarında yaşanmış olan bu alerji durumu tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Arının soktuğu bölgede birden kızarıklık ve şişme dolayı oluşur. derhal müdahale edilmezse ölüm riski taşıyabilir. Alerjisi olan kimseler, arı sokması durumunda baygınlık da geçirmektedir.
 • Anafilaksi: En tehlikeli ve ölümcül sonuçlar doğuran alerji durumudur. Soluk almada güçlük ve şuur kaybı olarak tesirleri görülebilmektedir. Emareler derhal görüldüğü şeklinde birkaç saat sonrasında da yaşanabilir. Tedavi sonrasında hastaya kortizon ilaçları verilir.

alerji belirtileri

Alerji Niçin Olur?

Günümüz şartlarında hemen hemen kitlelerin %30’unda alerjik reaksiyonlar görülmektedir. “Alerji genetik mi?” sorusu düşündürür hasta kişileri. altını çizmek gerekmektedir ki genetik faktörlerin etkin olduğu şeklinde, çevresel durumlar da alerjiye sebep olabilir. Bir bebeğin alerjisi olup olmadığı anneden belli olabilecektir.. Eğer anne çevresel faktörlere karşı fazlaca kırılgan ise bu vaziyet, bebeğe de geçebilir.

Vücutta var olan antikorlar, kişiyi zararı dokunan maddelerden kol kanat germek için vazife alırlar. Kimi zaman zararı dokunan olmayan maddeleri de bünyeden uzaklaştırmak için çalışırlar. Bu vaziyet da kişide alerji olarak ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin, zararı dokunan maddeleri bünyeden bir an evvel atma durumu alerji olarak bilinmektedir.

alerji öksürük

Alerji Emaresi: Alerji Nasıl Anlaşılır?

 • Alınan gıdalardan sonrasında vücutta meydana gelen kızarıklık, kaşıntı, kusma, kafa dönmesi ve ishal alerji emaresi sıralamasında yer alır.
 • Açık ve tozlu havada bir süre sonrasında vücutta beliren kaşınma, hapşırma, öksürük, soluk darlığı ve göz yaşarması da nedenler arasındadır. Bilhassa kişide bahar dönemlerinde polen ve tozlardan kaynaklı öksürükler başlıyorsa, alerji tanısı yapılabilir.
 • Yenilen bir besinden sonrasında devamlı benzer tepkiler veriliyorsa, besine karşı alerjiniz olduğu bilinmektedir denilebilir.
 • Mevsimsel alerji öksürüğü daha da tetikleyebilir. Işte sırf bunun için lüzumlu ilaçlarla bu vaziyet hafifletilebilir.

alerji testi

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Sıhhatli ve kalıcı çözümler için hastane koşullarında alerji testi yapılmaktadır. Deriden ve kan tahlili ile kişinin bağışıklık sistemi incelenir. ten testleri daha kısacık zamanda netice verirken, kan testleri birazcık daha vakit alabilmektedir. Yaygın olarak 3 tür kontrol uygulanmaktadır:

 • Prick Testi: Bu kontrol ile çizilen deriye alerjen maddelerden meydana gelen bir solüsyon damlatılır. Bekleme süresi içinde deride kızarıklık oluşuyorsa alerji tanısı görülebilmektedir.
 • Patch Testi: Egzamaya yol açan alerjilerin tanısında uygulanır. Kimyasal maddeler içeren bir bant hazırlanmış olur. Bu bant hastanın sırtında 24 saat süresince bekler. Sonrasında bant çıkarılır ve kızaran bölgeler üstünde araştırma sağlanarak, hangi maddelere karşı alerjik etkileşim oluştuğu belirlenir.
 • Kan Testi: Alerji şüphesi görülen kişiden kan alınır. Kanda var olan IgE antikoru ölçülür. Alerjisi olan insanlarda bu antikor miktarı, daha yoğun görülmektedir.

alerji tedavisi

Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Alerji tedavisi, en kolay yöntemden adım atar. Hasta alerji meydana getiren besinler ile teması kesecektir. Üzüntü, ekşi, lifli ya da pişmemiş besinler çeşitli kişilerde alerji yapabilir.
 • Kısa süreli tepkilerde kızarıklık ve kaşıntılar için doktorun da tavsiye etmiş olduğu alerji kremi deriye uygulanır. Kremden sonrasında emareler geçmezse hastaneye terk etmek en doğru alerji yeni bir yol yolu olabilecektir..
 • Tedaviye en iyi yanıt veren metot alerji aşısı olabilecektir.. Hastaya düşük dozlarla alerjen madde verilir. Aşama aşama bu maddenin dozu artar. Aşı süresi bittiğinde kişinin duyarlılığı ortadan kalkar ve alerji durumları görülmez. Aşı tedavisi hastanın direncine bakılırsa, 12 aya kadar devam edebilir.
 • Çocuklarda görülen mevsimsel alerjiler için alerji şurupları hekim kontrolü ile uygulanır.
 • Rastgele bir alerji durumunda doktora gittiğiniz ilk kontrolde hekiminiz alerji ilaçları ile tedaviye başlayacaktır. Belirli bir süre sonrasında ilaçlar etkili eğer olmazsa ya doz değişimi yapılır veya aşı ile tedavi uygulanır. İlaçlar alerjinin sizde meydana getirdiği tesirleri en üye indirmek için kullanılır.
 • Alerjik astım görülen bireylerde soluk darlığı yaşanır. Bu durumu önlemek için ve hastanın kendini daha iyi hissetmesi için alerji spreyleri verilmektedir. Hastanın özelliklerine bakılırsa hekimler spreyleri önerirler.

alerji

Alerji hekimi: Alerji Kısmı Hangisidir?

İnsanlarda görülen her hastalık, erken teşhis ile önlenebilir ve sıhhatli günler getirir. Erken teşhis ile alerji zararları en üye indirilip ortadan kaldırılabilir. Işte sırf bunun için beslenmede ve açık havadaki faaliyetlerde, birazcık daha dikkatli oluş gerekmektedir.

Sizi rahatsız eden ve sağlığınızı tehdit eden alerjilerin tedavisi, hastanede ve doktorunuzda bulunur. Kulaktan dolma bilgiler ile hiçbir hastalık tedavi edilemez. Daha bilgili adımlar uzaklaştırmak için alerji durumlarında her şeyden önce “Dahiliye” bölümünden bir buluşma alıp kan tahlili yaptırmanız şarttır. Dahiliye münasip görmüş olduğu durumda “Cildiye” kısmına sizi sevk edecektir. Eğer bulunduğunuz şehirde “Alerji ve İmmünoloji” kısmı olan hastaneler var ise, kesinlikle gidip şikayetlerinizi dile getirmelisiniz. Bilgili ve eğitimli bir alerji uzmanı ile yola çıktığınızda, bu hastalıklardan daha rahat kurtulabilirsiniz.

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelmektedir? yazımızı detaylı olarak irdeleyebilirsiniz..

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli ömür, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, naturel cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer almıştır. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, vakit içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir vakit hekim teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc