11 Soruda Kolesterol – Uzman Doktorun Kaleminden

11 Soruda Kolesterol – Uzman Doktorun Kaleminden

1) Kolesterol nedir?

Kolesterol, hücrelerimizin zarlarında var olan ve vücut için mühim çeşitli maddelerin üretiminde yapı taşı olarak kullanılan yağ yapısında bir maddedir. Yağ molekülleri kanda çeşitli proteinlere bağlanarak göç eder.

hdl kolesterol

2) İyi ve fena kolesterol diye bir şey var mı?

LDL ve HDL oluş suretiyle 2 tür yağ taşıyıcı protein (lipoprotein), fiziksel bedenimizde kolesterolü bir yerden başka bir yere taşır ve buradan yola çıkarak basitçe 2 tür kolesterol var demek mümkün.

REKLAM ALANI
 • Fena kolesterol olarak tanım edilen LDL’yi başharfinden dolayı “Nalet kolesterol” olarak tanımlayabiliriz. LDL’nin çok olması zararlıdır bu sebeple, LDL mumsu yağı damar duvarına taşır ve damar duvarında azar azar toplanmasına sebebiyet verir. LDL’nin çok olması durumunda bu damar duvarında birikir ve damarları daraltır.
 • İyi kolesterol olarak tanım edilen HDL’yi kafa harfinden dolayı “Mükemmel kolesterol” olarak tanımlayabiliriz. HDL’nin çok olması yararlıdır bu sebeple, HDL damar duvarında birikmekte olan yağı alıp karaciğere götürür, orada parçalanmasını ve atılmasını sağlar. HDL yalnızca vücutta üretilir ve gıdalarda bulunmaz. HDL’nin düşük olması ise kalp organı ve damar hastalıklarına zemin hazırlar.

trigliserid

3) Trigliserid nedir? Trigliserid de kolesterol müdür?

Trigliserid kanda dolaşan öteki bir yağ çeşididir. Hem karaciğerde çok şekerden dönüştürülerek yapılır aynı zamanda dışardan besinlerle alınır. Trigliserid düzeyi yüksek olanlarda da kalp organı ve damar hastalıkları riski artmaktadır. Glikoz hastalarında eğer kan şekerleri yüksek seyrederse bu karaciğerde trigliseride dönüştürüldüğünden dolayı kanlarındaki trigliserid düzeyleri yükselir. Bir de genetik olarak rejim ve şekerden bağımsız trigliserid yüksekliği olduğu bilinmektedir ve bu kişilerde trigliserid düzeyleri devasa yükseklikte hatta 1000’in üstüne çıkabilir ve bu durumda pankreas bezi iltihapla kaplanması benzer biçimde ölümcül tablolara da sebebiyet verebilir, mutlak ilaç ve kimi zaman yağ diyalizi tedavileri lazım olabilir.

4) Total Kolesterol düzeyi neyi açıklar?

Vücutta var olan hem fena (LDL) hem iyi kolesterol (HDL) aynı zamanda trigliserid düzeylerinin toplamını açıklar ve tek başına bilinmesi kalp organı damar hastalığı istenmeyen ihtimalini belirleme penceresinden kafi değildir.

Total kolesterol = LDL + HDL + [Trigliserid/5]

5) Sıhhatli insanda kolesterol düzeyleri kaç olmalı?

6) Kolesterol yüksekliği niçin mühim?

Vücutta bulunan fena kolesterol seviyesi yüksek olduğu süre hangi damarda birikirse o damarla ilişkili hastalıklar ortaya çıkmaktadır. örnek olarak kalbi besleyen koroner damarlarda biriktiğinde gelişen daralma ve tıkanıklık neticesi kalbe yeterince kan gidemez ve myokard enfarktüsü (kalp organı krizi) olur. Beyne giden damarlarda biriktiğinde beynin belli bölgeleri beslenemez ve inme (nüzul) tablosuna sebebiyet verir. Bacak damarlarında biriktiğinde damar tıkanıklığı neticesi bacakta gangrenlere sebep olabilir.

kolesterol belirtileri

7) Kolesterol yüksekliği emare verir mi?

Daha oldukça genetik nedenlere bağlı kalıtsal kolesterol yüksekliği olanlarda göz kapakları üstünde sarımsı lekeler (ksantelesma), kasların kemiğe yapıştığı bölgeler olan tendonlarda kalınlaşmalar (ksantom) benzer biçimde hususi emareler haricinde kolesterol yüksekliğinin yol açmış olduğu spesifik bir emare yoktur; sadece fena kolesterol yüksekliği uzun zamanda tedbir alınmaz ise adeta sessiz bir katil benzer biçimde bedenimize ziyan verir. Hangi damarda birikirse o damarın beslediği organda hasara sebebiyet verir. Kalp organı damarlarını daraltarak anjina ve kalp organı krizine, beyin damarlarını daraltarak inme ve felce, bacak damarlarını daraltarak topallama ve bacak gangrenlerine sebebiyet verebilir.

sağlıksız beslenme

8) Kolesterol yüksekliğinin nedenleri nedir?

 • Kolesterol yüksekliğinin en mühim nedenlerinden birisi genetiktir. Fena kolesterol yüksekliği ve trigliserid yüksekliği ebeveynden çocuğa geçiş izah edebilir ve bu durumda erken yaşta hatta çocuk yaşta kalp organı krizi benzer biçimde istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. familyada dikkat edilmesi gereken yüksek kolesterol seviyeleri ya da erken yaşta sebepsiz kalp organı krizi geçirme öyküsü var olan ise bu kişilerin kolesterol düzeylerini ölçtürmeleri gerekmektedir.
 • Kolesterol düzeyini etkileyen bir öteki neden yanlış beslenme alışkanlığıdır. Besinlerdeki yağlar; doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren yağlar oluş suretiyle 3 çeşittir. Sert yağlarda doymuş yağlar, sıvı yağlarda doymamış yağlar fazladır. Diyetteki doymuş yağlar fena kolesterol düzeyini arttırırlar. En sıhhatli yağlar tekli doymamış yağ asiti içeren yağlardır ve zeytin yağında tekli doymamış yağ asitleri bulunmaktadır. Doymuş yağlardan ve hazır gıdalarda var olan trans yağlardan meydana gelen bir beslenme düzenine haiz kişilerde fena kolesterol olan LDL ve trigliserid düzeyleri artar. Harcadığımızdan çok alınan kalori de karaciğerde yağ doğrusu trigliserid olarak depo edildiğinden dolayı ihtiyacımızdan çok kalori alırsak hem obezite-aşırı kilolu olmak (şişmanlık) aynı zamanda kolesterol yüksekliği ile karşı karşıya kalırız.
 • Hareketsiz (sedanter) hayat iyi kolesterolde (HDL) düşme ve fena kolesterolde (LDL) yükselmeye sebebiyet verir.
 • Sigara tatmak iyi kolesterolü (HDL) düşürür.
 • Hipotirodi (tiroid bezinin azca emek harcaması), polikistik over sendromu, pankreas organının salgıladığı hormon olan insülin direnci ve glikoz hastalığı benzer biçimde çeşitli hastalıklar da muntazam tedavi edilmediklerinde fena kolesterol düzeylerinde yükseklik ile seyrederler.

spor

9) Yüksek kolesterol nasıl düşürülür?

Her şeyden önce şunu idrak etmek ve kavramak çok mühimdir: Kolesterol yüksekliğinin düzeyi, kişinin altta yatan hastalıkları ve kalıtsal bir neden olup olmaması penceresinden bir doktor tarafınca değerlendirme şarttır.

ömür tarzını sıhhatli yönde başka bir yere almak fena kolesterol yüksekliği olanlarda ilk adımdır. Hareketli bir hayat, çok kilolarımızdan özgürleşmek, doymuş yağlardan ve trans yağ içeren paketlenmiş ürünlerden ırak öylece kalmak,, sigarayı terk etmek, koyvermek çok mühimdir. Sucuk, salam, sosis benzer biçimde işlenmiş et ürünlerini ile sakatatlar ve kanatlıların derisinden mümkün olduğunca ırak öylece kalmak, şarttır. Gıdaların pişirilme metodu olarak kızartma yerine buğulama, haşlama ya da ızgara tercih edilmesi önem teşkil eder.

HDL dediğimiz iyi kolesterolü yükseltmenin en iyi yolu hareketli bir hayat ve sigarayı bırakmaktan geçmektedir. Balık yağı içeriğinde var olan omega-3 yağ asitleri olanakları sayesinde iyi kolesterolü (HDL) yükseltme ve trigliseridleri düşürmede yararlı olmasından dolayı 7 günde minimum 2 porsiyon balık tüketilmesi önerilmektedir. Zeytinyağı içeriğinde var olan tekli doymamış yağ asitlerinden dolayı sıhhatli bir yağdır ve tercih edilmelidir. Taze sebze, ölçülü oranda meyve tüketilmesi ve kafi posalı (lifli) beslenme de kolesterol düşürülmesinde faydalıdır.

Kalıtsal kolesterol yüksekliği olanların bir doktor tarafınca ne olursa olsun değerlendirilmesi gerekmektedir. Evvelinden kalp organı krizi ya da inme geçirmiş olanlar, kalp organı damarlarında stent bulunanlar ve glikoz hastalığı olan kişilerde kolesterol yüksekliği daha çok tehlike yarattığı için bu gruptaki kişilerin kolesterol düzeylerinin daha sıkı denetim altında tutulması zorunlu olmaktadır. perhiz ve spor benzer biçimde hayat seçimi değişikliklerine karşın kolesterol seviyesi belli bir düzeye düşürülemeyen bu hastalarda, ilaçla tedavi lüzumlu olabilir.

doktor

10) Yüksek kolesterol nasıl tedavi edilmelidir?

Her şeyden önce şu çok mühimdir: Kolesterol yüksekliğinde tedavi sonucu kolesterol yüksekliğinin düzeyi, kişinin altta yatan hastalıkları ve tehlike faktörlerine nazaran planlanmalıdır.

Kalıtsal kolesterol yüksekliği olanların (ailesinde belirgin yüksek kolesterol olanlar, ailesinde erken yaşta kalp organı krizi ya da inme geçirmiş bir akrabası olanlar) bir doktor tarafınca ne olursa olsun değerlendirilmesi gerekmektedir. Evvelinden kalp organı krizi ya da inme geçirmiş olanlar, kalp organı damarlarında stent bulunanlar ve glikoz hastalığı olan kişilerde kolesterol yüksekliği daha çok tehlike yarattığı için bu gruptaki kişilerin kolesterol düzeylerinin daha sıkı denetim altında tutulması zorunlu olmaktadır. perhiz ve spor benzer biçimde hayat seçimi değişikliklerine karşın kolesterol seviyesi belli bir düzeye düşürülemeyen bu hastalarda, ilaçla tedavi lüzumlu olabilir ve bu karar takip eden hekimleri tarafınca verilecektir.

ceviz

11) Yüksek kolesterole ne iyi gelmektedir?

 • Koz içi: İçerdiği bitkisel omega-3 yağ asitleri olanakları sayesinde fena kolesterol yüksekliği olanların tercih etmeleri ihtiyaç duyulan bir yağlı tohumdur. Meydana getirilen bilimsel çalışmalarda koz tüketilmesi ile barsaklarımızdaki faydalı mikroorganizmaların arttığı ve LDL kolesterol düzeylerinin azaldığı gösterilmiş ve koz tüketiminin insan sağlığına faydası olduğu kanıtlanmıştır1. Cevizi geceden suda bekletip bunu sabah tatmak ile koz içini direk sabah öğününde yiyecek içinde kolesterol düşürme tesiri penceresinden kanıtlanmış bir ayrım yoktur. asıl olan günde 5-6 tane koz tüketmektir. Herşeyde olduğu gini 1 tanesi 25 kcal olan cevizin de ölçülü tüketilmesi kilo kontrolü penceresinden önem teşkil eder ve tavsiye edilen günde 5-6 tane koz tüketimidir.
 • Yağlı balıklar: Bilhassa somon, uskumru, alabalık benzer biçimde yağlı balıklarda yüksek düzeyde omega-3 yağ asiti bulunmaktadır. Meydana getirilen bilimsel emekler ile kanıtlanmıştır ki 7 günde minimum 2 porsiyon balık tüketilmesi kolesterol problemi olanlarda faydalıdır. HDL dediğimiz iyi kolesterol düzeylerinde artış sağlamaktadır.
 • Likopen içeren al sebze ve meyveler (Domates, al biber, karpuz, nar, çilek, kiraz): Meydana getirilen emekler göstermiştir ki domates içeriğinde var olan likopen olanakları sayesinde fena kolesterol (LDL) seviyesinde azalma sağlayarak kalp organı damar hastalıklarından koruyucu etkiye sahiptir2. Domatesteki likopen miktarının pişirildiğinde ve al biberdekinin közlendiğinde ya da haşlandığında arttığını bilmekte yarar olduğu bilinmektedir. Öteki al sebze ve meyvelerin yapısında var olan likopen olanakları sayesinde kolesterol düşürülmesinde yararlı olduğu ifade edilebilir.
 • Lif oranı yüksek olan meyveler ve yulaf: Lifli ve posalı beslenmenin fena kolesterolü düşürüp, HDL’yi artırdığı bilinmektedir. Greyfurt, portakal, erik, elma benzer biçimde meyveler lif bakımından zengindir. Greyfurt bununla beraber iyi bir likopen deposudur. Belirli ölçülerde yulaf ezmesi yada yulaf kepeği tüketmek de beslenme düzenimizdeki lif oranını çoğaltması nedeniyle kolesterol yüksekliği olan hastalarda faydalıdır. Günlük aldığımız her 1000 kcal için 14 gram rejim lifi tüketilmesi önerilmektedir.
 • Avokado: Avokado tekli doymamış yağ asitlerinden varlıklı ve lif içinde ne olduğu yüksek bir meyvedir. LDL kolesterol ve trigliseridi azaltıp HDL kolesterolü artırdığı meydana getirilen emekler ile gösterilmiştir 3,4.

Kaynaklar:

 • Holscher HD et kırmızı. Walnut Consumption Alters the Gastrointestinal Microbiota, Microbially Derived Secondary Bile Acids, and Health Markers in Healthy Adults: A Randomized Controlled Trial. J Nutr. 2018 Jun 1;148(6):861-867. doi: 10.1093/jn/nxy004.
 • Cheng HM, et kırmızı. Tomato and lycopene supplementation and cardiovascular tehlike factors: A systematic review and meta-analysis. Atherosclerosis. 2017 Feb;257:100-108. doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2017.01.009.
 • Mahmassani HA, et kırmızı. Avocado consumption and tehlike factors for heart disease: a systematic review and meta-analysis. Am J Clin Nutr. 2018 Apr 1;107(4):523-536. doi: 10.1093/ajcn/nqx078.
 • Peou S., et kırmızı. Impact of avocado-enriched diets on plasma lipoproteins: A meta-analysis. J Clin Lipidol. 2016 Jan-Feb;10(1):161-71. doi: 10.1016/j.jacl.2015.10.011.

Doç. Dr. Ethem Turgay Cerit

Endokrinoloji Uzmanı

Instagram: @drturgaycerit

Feysbuk: Doç. Dr. Ethem Turgay Cerit

Dikkatinizi çekebilir: 11 Soruda şeker hastalığı (Glikoz Hastalığı) Uzman Tabip Cevaplıyor

5 milyon’dan çok kişinin takip etmiş olduğu Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan çok kişinin indirdiği Nefis Yiyecek Tarifleri uygulaması ile 850.000’den çok denenmiş tanım daima yanınızda. derhal siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sıhhatli hayat, rejim ve bireysel bakım mevzularını kapsayan yazılar umumi bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride farklı hastalıklar için evde bitkisel yeni bir yol önerileri, besleyici fonksiyonel besin takviyeleri, naturel cilt derisi ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne muavin rejim listeleri ve sıhhatli beslenme programları yer verilmiştir. alakalı besinin, ürünün veya rejim listesinin tesirleri her bünyede değişkenlik izah edebilir. içerik yayına alındıktan sonrasında, süre içinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir süre tabip teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Detayları uygulamadan evvel sahasında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; ters durumda oluşabilecek taraf etkilerden sitemizin görevli tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc