Twitter’daki Enes Halifekan Hesabı Hakkında Bilinen Her Şey

Twitter’daki Enes Halifekan Hesabı Hakkında Bilinen Her Şey

2016’da oluşturulan “@cennet_dunya” kullanıcı adlı ve “Enes Halifekan” isminde Twitter hesabından atılan yüzlerce hatta binlerce tweet; seçim öncesinde gündem yarattı. Beyin yakan bu Twitter hesabı ve attığı tweetler hakkında, her insanın erişimine açık yollarla ulaşabildiğimiz bütün bilgileri açıklıyoruz.

Kullanıcı sayısı Instagram, Feysbuk ve TikTok’un yarısı kadar bile olmayan Twitter; bütün dünya ülkeleri için gündem belirleme gücüne haiz yegane platform. Sadece hem de troll operasyonları yapanların ve manipülatif kontakt kuranların da ekmeğine yağ sürüyor. Öteki taraftan bazen “geleceği tahmin eden” tweetler atmış çeşitli hesaplar, toplumun gündemine oturan, kimi zaman bir ülkenin geleceğini ilgilendiren vakaları evvelinde tahmin edebiliyor. 

REKLAM ALANI

2016 oluşturulan ‘@cennet_dunya’ kullanıcı adı ‘Enes Halifekan’ isminde Twitter hesabı da bunlardan birisi. Açıldığı tarihten bu yana büyük çoğunluğu kullananların gözünde mana ifade etmeyecek 160 bini aşkın tweetin paylaşılmış olduğu bu hesaptan atılan çeşitli tweet’ler; ülkemizde yaşanmış olan çeşitli siyasal ilişkileri, ortaya atılan söylemleri, terör vakalarını evvelinde paylaşmış şeklinde görünüyor. 

NOT: Lakırdı konusu Twitter hesabı hakkında bu araştırmamızı, her insanın ulaşabileceği araçlar üstünden yaptık. bundan farklı olarak hesaptan atılan tweetlerin içeriğine dair değil, atılma şekline dair ulaştığımız bilgileri paylaşıyoruz. Rastgele bir siyasal yan, fikir üstüne değerlendirme yapmıyoruz.

enes halifekan uludağ sözlük

Bu bulgu esnasında kelam konusu hesaptan hemen hemen 60 bin tweet atılmıştı ki kullanıcının paylaşmış olduğu bu bilgiyi, hesabın internet Archive’da oluşturulan görüntüleri ile o tarihe giderek doğrulayabiliyoruz.

Hesaptan tweet atılmaya devam ederken iki sene sonrasında Ekşi Lügat’te, benzer gün iki başlık ani açıldı:

cennet dünya

twitter esrarengiz hesap

18 Mayıs 2018’de oluşturulan bu başlıklar altında tekrar hesaptan atılan baş karıştırıcı tweet’ler gündem yarattı. Öteki taraftan hesabın Uludağ Lügat kullanıcısı tarafınca ilk keşfedildiği 4 Ağustos 2016 tarihinden Ekşi Lügat’te iki başlığın açıldığı 18 Mayıs 2018’e dek 100 bini aşkın tweet atıldığını görebiliyoruz. 

Bu onlarca bir tweet içinde, komplo teorisi geliştirerek her kesimin birbirini suçlayabileceği yüzlerce tweet var;

enes halifekan hayır
enes halifekan hdp akp

İsteyen her önüne gelen, zıt görüşlü öteki kişilere, siyasal partilere, siyasetçilere bu tweetler üstünden bir sonuca ulaşarak suçlama yöneltebiliyor. Bu görüşleri temsil eden medya kuruluşları, kendilerine dair değil; zıt görüşe dair tweet’leri kullanarak vakası medyatik hale getiriyorlar. 

Hatta vitesi artırıyor bu hesaptaki tweetler; sanki deprem-sel şeklinde felaketlerin kontrollü gerçekleştirildiğine dair komplo seviyeside paylaşımlar yapıyor:

komplo teorileri

Birazcık geriye yaslanıp bunu görünce bütün tartışmaların boşa bulunduğunu görebilirsiniz. Değişik görüşlere haiz kullanıcılar kelam konusu hesabın FETÖ ile iltisaklı olabileceği yorumlarında bulundular ki bu yorumlar, tweet’lerin içinde ne olduğu göz önünde bulundurulduğunda kulağa mantıklı geliyor. bundan farklı olarak hesaptan atılan nihayet tweet’in zamanı 15 Nisan 2017. Başkanlık sistemini oyladığımız referandum ise bu tweet’ten 1 gün sonrasında, 16 Nisan 2017’de gerçekleşmişti. Sadece söylediğimiz şeklinde bu dosyada tweetlerin içeriğine atılma şekline odaklanıyoruz. Bu sebeple mevzuya dönelim…

Hesabın Google aramalarda en popüler olduğu sene 2004; Oysa ki 2004 senesinde ne bu şekilde bir hesap ne de hesabın açılabileceği Twitter vardı

google trendler 1

google trendler 2

google trendler 3

google trendler 4

Google Trends üstünden hesabın adını, kullanıcı adını ve bu terimi “Twitter” kelimesiyle çözümleme ettiğimizde müşaahade ediyoruz ki bütün aramaların en popüler olduğu sene 2004. Doğrusu Twitter’ın kurulmasına bile daha 2 sene, hesabın açılmasına da daha 12 sene varken, bu hesapla ilgili Google aramaları popülerlikte zirvede görünüyor. 

Bu durumun kati olmamakla beraber ani çok açıklaması var. Google Trends aracı, nispeten belirli bir süre diliminde popüler olup hemen sonra hemen hemen asla aratılmayan terimlerin çoğunda 2004 ve sonrasında yüksek grafik gösterebiliyor. 

Sadece bu hata veya eksiklik, Enes Halifekan isminde hesap için yaşanmış olan durumu tam olarak açıklamıyor. çünkü hesabın gündem olduğu 2016 ve 2018 yıllarında da Google Trends grafiklerinde arama verisi olması gerekmektedir. 

2016 ve 2018 meydana gelen gündem nedeniyle meydana getirilen aramalar, Google Trends verilerine yansımıyor. bundan farklı olarak bu 2 eski dönem aralığında havadis, bilgi, salık sitelerine girilen içerikler (var ise) Google sonuçlarında indexlenmiyor:

2016 haberler
2018 haberler

Görüntülerden de tespit edebileceğiniz suretiyle hesap üstüne o tarihte imal edilen sayfalar değil. Izahat metinlerinde gördüğünüz ilişkili metinler, 2023 yılındaki gündem nedeniyle girilen haberlerin eski sayfalarda otomatikman çıkan sürümleri. Bu da kelam konusu sitelerin tercih ettikleri, SEO esas alan teknik alt yapı ilişkili bir vaziyet.

Özetle; 2016 ve 2018’de Twitter’da ve lügat sitelerinde gündem olan Enes Halifekan (@cennet_dunya) hesabı hakkında, havadis, bilgi, salık siteleri sessiz kalmış görünüyor; bu sebeple Google Trends verilerine yansıma olmamış şeklinde görünüyor. 

Eğer buradan komplo teorisi çekip çıkarmak isterseniz buyrun, biz size verelim; O tarihlerde yazılan bütün haberler yayından kaldırıldı ve Google Trends verileri gizlendi. Bu işin tatsız bir esprisi doğal… Direkt havadis, bilgi, salık siteleri veya Twitter ve Google şeklinde bir şirketi manipülasyon ile suçlayacaksak; anonim bir Twitter hesabı üstüne değil daha somut mevzular üstüne konuşabiliriz. Yazının sonunda bu kısma da odaklanacağız.

Gelelim benzemekte biçimde geleceği tahmin eden öteki Twitter hesaplarına… Trump’ın seçimleri kazanacağını, Beyonce’un hangi ayda hamile kalacağını, İngiltere’nin referandumda %52 evet oyuyla AB’den ayrılacağını aylar, hatta seneler evvelinde bilen hesaplar var:

kahin

Bu hesaplardan vakalar gerçekleşmeden evvel meydana getirilen paylaşımların hemen hemen tamamı, olasılıkların sınırı olan olduğu vakalar için yapılmış. Doğrusu Trump’ın seçimi kazanması %50 talih; İngiltere’nin AB’den ayrılacağı tekrar %50 talih var. Örneğin İngiltere’deki referandum neticeleri için  %1’den %100’e kadar hem EVET aynı zamanda HAYIR sonuçlu toplam 200 tweet atabilirsiniz. Ne olursa olsun birisi doğru çıkacaktır. Yanlış 199 tweet’i sildiğinizde ise tebrikler; geleceği tahmin etmiş oldunuz

İşte burada Twitter’ın hesap gizleme vasfı devreye giriyor. Gizli saklı bir hesaptan atılan tweetlere, internet Archive şeklinde ortamlardan erişilemiyor. Doğrusu gizli saklı bir hesap açıp bütün olasılıklar için birer tweet attıktan sonrasında, vaka gerçekleştiğinde hatalı olan tweet’leri siliyorsunuz, sonrasında hesabı her insana açık hale getiriyorsunuz. BOOOM! Gizemi asla çözülemeyecek, her insanın gözünde hatasız, kusursuz bir müneccim oluyorsunuz. 

Benzemekte modeli referandum netice ve oranlarında olduğu şeklinde, eğer yeterince işsizseniz Elizabeth’in ölüm zamanı, Beyonce’un hamile kalacağı ay için de yapabilirsiniz. Yalnız atacağınız tweet sayısı birazcık çok olur, sadece onun da bir çözümü var. Twitter’ın yazılım geliştiricilere sunmuş olduğu API desteğini kullanabilir, bir bot yazarak “2100 senesine dek yaşanacak her günün zamanı için Elizabeth’in ölüm gününü tahmin eden bir tweet at” kabul edebilirsiniz. tekrar bu botla, vaka gerçekleştikten sonrasında hatalı olan bütün tweet’leri silebilirsiniz. Suni zekalar, bu işi daha da kolaylaştıracaktır. 

Geleceği gören müneccim Twitter hesapları tarafınca sözde tahmin edilmiş en sarsıcı vaka, meşhur basketbolcu Kobe Bryant’ın ölüm şekliydi

kobe'nin ölümü

.Noso (@dotNoso) isminde bir Twitter kullanıcısı tarafınca 2012 senesinde atılan bu tweet “Kobe’nin sonu helikopter kazasında ölerek ati” ifadesi içeriyordu. Tweet’ten ortalama 8 sene sonrasında, 26 Ocak 2020 tarihinde meşhur basketbolcu, kızıyla beraber bir helikopter kazasına kurban gitti. Bu feci ölümün peşinden beliren 2012 tarihindeki tweet, ilk bakışta insanları şoka uğratsa da gerçekler hemen sonra ortaya çıktı. 

Kobe’nin ölüm şeklini bilen bu tweet, aslen 2015 senesinde çıkan bir mobil uygulama üstünden atılmıştı: 

carbon twitter

Yukarıdaki monitor görüntüsünda, tweet’in altında “Carbon v2.5” etiketi görünüyor. Twitter’ı minimum 2 senedir kullananlar bu etiketlere aşinalar. Toplumsal medya paylaşımlarını planlayabildiğiniz bu tip uygulamalar, gelecekte istediğiniz gün, eski dönem ve saatte tweet atmanızı sağlıyor. Benzemekte biçimde bu etiketler bir tweet’in Android, iPhone veya Twitter internet sayfasından atıldığını da gösteriyordu. Sadece. 2022 senesinde Elon Musk Twitter’ı satın aldıktan sonrasında tweet’in paylaşılmış olduğu aracı uygulama ya da aygıt bilgilerini gösteren bu etiketler kaldırıldı. 

Kobe’nin ölüm şeklini tahmin eden bu tweet için kullanılan Carbon v2.5 uygulaması da aslen tweet’in tarihinden 3 sene sonrasında piyasaya sürüldü. Yalnız Android işletim sistemine haiz telefon ve tabletlerde kullanılan bu uygulama; öteki toplumsal medya planlayıcılarından değişik olarak tweet’leri geçmiş bir tarihte atılmış şeklinde görünür kılmak için de kullanılıyordu. bundan farklı olarak bu uygulamaya Google Play Store üstünden, doğrusu resmi yollarla ulaşılamıyor, üçüncü parti yollarla yüklenebiliyordu. 

Lakırdı konusu tweet sonrası Twitter’ın Android uygulamasındaki bu açığı giderdiği, Carbon v2.5 uygulamasını engellediği ifade ediliyor. gün itibariyle eğer uygulamaya korsan yollarla ulaşıp oluşturmak isterseniz, esasen kullanamıyorsunuz ki bunu denemenizi tavsiye etmiyoruz. Üçüncü parti, hele ki bu şekilde açıkları hedefleyen uygulamaların şimdi ise internette dolaşan yükleme dosyaları içinde bilgilerinizi ele geçirmeyi hedefleyen casus yazılımlar ya da cihazınıza ziyan verecek virüsler bulunabilir.

PC tarihini değiştirerek tweet’leri geçmiş bir tarihte atılmış şeklinde gösterme metodu, tahmin edeceğiniz suretiyle mümkün değil:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc