Star Wars Film ve Dizileri Hangi Sırayla İzlenir?

Star Wars Film ve Dizileri Hangi Sırayla İzlenir?

Bir teknoloji efsanesi olan Yıldız Wars, Türkçe ismiyle Yıldız Savaşları filmlerinin birazcık karmaşık bir sıralaması var. Sizin için Yıldız Wars serisi hangi sırayla izlenir sorusunu yanıtladık ve serinin filmleri ilişkili bilmenizde fayda olan bilgileri anlattık.

Yıldız Wars, Türkçe ismiyle Yıldız Savaşları serisinin ilk filmi gösterime girmiş olduğu andan beri kült teknoloji filmleri içinde kabul ediliyor. İlk kez 1977 senesinde gösterime giren Yıldız Wars efsanesinin karışık bir sıralaması var bundan dolayı aslına bakarsak ilk film, serinin dördüncü filmi. Peki, Yıldız Savaşları serisi hangi sırayla izlenmeli?

REKLAM ALANI

1977 seneyi ve sonrasında üç film, 1999 ve 2000’li yıllarda gösterime giren üç film ile bir altılama olarak seyirciyle buluşan Yıldız Wars serisi senelere nazaran bir sıralamayla izlenmiyor. Ondan sonra üç filmi daha gösterime giren Yıldız Savaşları serisine bir de Anthology adı verilen taraf hikayeler eklenince iyice karmaşık bir hale geliyor. Sizin için Yıldız Wars filmleri hangi sırayla izlenir sorusunu yanıtladık. İçerik süresince pek oldukça spoiler ile karşılaşacaksınız.

Bütün Yıldız Wars dizi ve filmlerini setretmek için buraya tıklayıp Disney+’a üye olabilirsiniz. bundan farklı olarak Disney+’ta filmlerin yapım aşamaları, hususi sürümleri, kesilmiş sahneleri iç bütün Yıldız Wars içerikleri sizi bekliyor olacak.

Yıldız Wars film ve dizileri hangi sırayla izlenir?

 1. Bölüm I: Yıldız Wars: Gizli saklı Çekince (Film)
 2. Bölüm II: Yıldız Wars: Klonlar’ın Saldırısı (Film)
 3. Yıldız Wars: Klon Savaşları (3D dizi)
 4. Bölüm III: Yıldız Wars: Sith’in İntikamı (Film)
 5. Yıldız Wars: The Bad Batch (3D dizi)
 6. Han Solo (Film)
 7. Obi-Wan Kenobi (Dizi)
 8. Yıldız Wars Rebels (3D dizi)
 9. Andor 1. Sürem (Dizi)
 10. Rogue One (Film)
 11. Bölüm IV: Yıldız Wars: Yeni Bir Ümit (Film)
 12. Bölüm V: Yıldız Wars: İmparator’un Dönüşü (Film)
 13. Bölüm VI: Yıldız Wars: Jedi’ın Dönüşü (Film)
 14. The Mandalorian 1. ve 2. sürem (Dizi)
 15. The Book of Boba Fett (Dizi)
 16. The Mandolorian 3. sürem (Dizi)
 17. Yıldız Wars Resistance 1. sürem (3D dizi)
 18. Bölüm VII: Yıldız Wars: zor Uyanıyor (Film)
 19. Bölüm VIII: Yıldız Wars: nihayet Jedi (Film)
 20. Yıldız Wars Resistance 2. sürem (3D dizi)
 21. Bölüm IX: Yıldız Wars: Skywalker’ın Yükselişi (Film)

Yukarıdaki listede kalınca olarak yazılan 9 bölümlük film serisinde anne Yıldız Wars hikayeleri anlatılıyor. Seriye umumi bir egemenlik ele geçirmek isteyenler bu filmleri de izleyebilirler. Sadece filmlerde gördüğümüz pek oldukça karakterin hikayeleri aralarda gösterilen, minimum filmler kadar, hatta kimi zaman daha da kaliteli içeriğe haiz dizilerde aydınlanıyor. örnek olarak 15. sıradaki Baba Fett dizisinde işlenen anne karakter, 1977 senesinde çıkan ilk Yıldız Wars filmimizde de mühim bir yere sahipti. Daha bunun benzer biçimde pek oldukça detayı yukarıdaki listeye nazaran izleyerek görebilirsiniz.

Çıkış senesine nazaran Yıldız Wars filmleri:

 1. Bölüm IV: Yeni Bir Ümit (A New Hope, 1977)
 2. Bölüm V: İmparator’un Dönüşü (Empire Strikes Back, 1980)
 3. Bölüm VI: Jedi’ın Dönüşü (Return of Jedi, 1983)
 4. Bölüm I: Gizli saklı Çekince (The Phantom Menace, 1999)
 5. Bölüm II: Klonların Saldırısı (Attack of the Clones, 2002)
 6. Bölüm III: Sith’in İntikamı (Revenge of the Sith, 2005)
 7. Bölüm VII: zor Uyanıyor (The Force Awakens, 2015)
 8. Rogue One (2016)
 9. Bölüm VIII: nihayet Jedi (The Last Jedi, 2017)
 10. Solo (2018)
 11. Bölüm IX: Skywalker’ın Yükselişi (The Rise of Skywalker, 2019)

Yalnız filmlerin hikayeye nazaran sıralaması:

 1. Bölüm I: Gizli saklı Çekince (The Phantom Menace)
 2. Bölüm II: Klonların Saldırısı (Attack of the Clones)
 3. Bölüm III: Sith’in İntikamı (Revenge of the Sith)
  1. Solo
  2. Rogue One
 4. Bölüm IV: Yeni Bir Ümit (A New Hope)
 5. Bölüm V: İmparator’un Dönüşü (Empire Strikes Back)
 6. Bölüm VI: Jedi’ın Dönüşü (Return of Jedi)
 7. Bölüm VII: zor Uyanıyor (The Force Awakens)
 8. Bölüm VIII: nihayet Jedi (The Last Jedi)
 9. Bölüm IX: Skywalker’ın Yükselişi (The Rise of Skywalker)

Bu listede ise hikayeyi kronolojik olarak izlemiyor, çeşitli gizemlerin detaylarını sonraki filmlerde geçmişe dönerek öğreniyorsunuz. Çıkış senesine nazaran izlemenin mühim bir pozitif yanları da var: En eski tekniklerle çekilen filmleri evvel bitiriyorsunuz. Böylece izlediğiniz filmlerdeki görsel efektler gittikçe daha kaliteli bir hale geliyor. muhakkak ki sizin için evvel hikayede adım adım yürümek önemliyse, bu listeyi değil bundan önceki öykü sıralamasını öneririz. 

1. Her şeyin başlangıcı: The Phantom Menace (Gizli saklı Çekince)

The Phantom Menace (Gizli Tehlike) - 1999

Hayranlar tarafınca minimum sevilen filmlerden biridir The Phantom Menace. Filmimizde, Obi-Wan Kenobi’nin gençlik yıllarına dönüyoruz ve ustası Qui-Gon Jinn ile tanışıyoruz. Jar-Jar Binks’i de gördüğümüz filmimizde, Galaktik Senato’nu bunaltıcı toplantılarını izleyecek fakat ışın kılıcı düellosu sahnesine fanatik kalacaksınız. 

2. İçinizdeki kötülüğü gıdıklayacak kadar iyi: Attack of the Clones (Klonların Saldırısı)

Attack of the Clones (Klonların Saldırısı)

Attack of the Clones, Darth Vader fanatikleri tarafın en sevilen Yıldız Wars filmi bundan dolayı seri süresince uslanmaz bir fena karakter olarak gördüğümüz Vader’in geçmişine şahit oluyoruz. Annesiyle acıklı ayrılışını ve nasıl karanlık tarafa yöneldiği gördüğümüz filmimizde, Cumhuriyet’in temellerini meydana getiren klon ordusuyla karşılaşıyoruz. 

3. Darth Vader’ın nasıl ortaya çıktığını burada anlayacaksınız: Revenge of the Sith (Sith’in İntikamı)

Revenge of the Sith (Sith’in İntikamı) - 2005

Revenge of the Sith, Prequel üçlemesi olarak isimlendirilen Episode I, II ve III triosunun nihayet filmidir. Bu filmimizde genç Anakin’in nasıl karanlık tarafa geçerek hayatına Darth Vader olarak devam ettiğini müşaahade ediyoruz. Cumhuriyet yıkılıyor ve Yıldız Wars evreninin karanlık periyodu başlıyor.

3.1. Galaksinin efsaneleşmiş pilotu: Han Solo

star wars, yıldız savaşları

Anthology olarak isimlendirilen taraf hikayelerden kabul edilen Solo, Yıldız Wars evreninin en havalı karakterlerinden olan Han Solo’nun gençlik maceralarını mevzu, bahis alıyor. Solo’nun gemisi Millenium Falcon ile nasıl buluştuğunu seyrettiğimiz keyifli bir soygun filmi. 

3.2. Anne hikayedeki mühim bir giz perdesi aralanıyor: Rogue One

 Rogue One - 2016

Anthology olarak isimlendirilen taraf hikayelerden birisi olan Rogue One, A New Hope filminden seneler sonrasında gösterime girmiş olsa da anlattığı öykü ilk film öncesi zamanda geçiyor. Death Yıldız kim tarafınca yaratıldı, yapılmaması yolunda kimler can verdi benzer biçimde soruların yanıtlarını bu filmimizde bulacaksınız.

4. Tarihin ilk, serinin dördüncü filmi A New Hope (Yeni Bir Ümit)

luke skywalker

Seyirciyle ilk buluşan Yıldız Wars filmi olan A New Hope serinin dördüncü filmi lakin her şeyin başladığı film olduğundan dolayı ilk sırada izlenmesi gerekmektedir. Filmimizde; Luke ile Obi-Wan Kenobi tanışıyor, Prenses Leia kurtarılıyor, zor ve Darth Vader hakkında ilk detayları öğreniyoruz.

5. Tarihteki en başarı göstermiş devam filmlerinden birisi: The Empire Strikes Back (İmparator’un Dönüşü)

The Empire Strikes Back (İmparator'un Dönüşü)

Yıldız Savaşları serisinin The Empire Strikes Back filmi bugüne dek yapılmış en başarı göstermiş devam filmi olarak kabul ediliyor. Bu filmimizde Luke ile Yoda Jedi eğitimine başlıyor, Han Solo ile Prenses Leila Cloud City macerasına atılıyor ve Darth Vader bir kez daha sahneye çıkıyor.

6. Öykü sırasına nazaran ikinci trio sonlanmış oluyor: Return of the Jedi (Jedi’ın Dönüşü)

 Return of the Jedi (Jedi’ın Dönüşü)

Yıldız Wars evreninin geçmişine hakim olduktan sonrasında daha keyifle seyredebilirsiniz Return of the Jedi filmini. Luke, babası bulunduğunu öğrendiğimiz Darth Vader’a ve İmparatorluk’a karşı mücadelesini sürdürüyor. Bu sırada Han Solo ve Prenses Leia, yapımı tamamlanmak suretiyle olan ikinci Ölüm Yıldızı’nı yok etme planları kuruyorlar. 

7. Jedi efsanesi tekrardan alevleniyor: The Force Awakens (zor Uyanıyor)

The Force Awakens (Güç Uyanıyor) - 2015

Return of the Jedi filminden 30 sene sonrasında meydana getirilen ve herkesi heyecanlandıran, Disney yapımı ilk Yıldız Wars filmi. Tekrardan alevlenmeye süregelen Cumhuriyet ve İmparatorluk’un küllerinden doğan Birinci Seviye içinde süregelen çatışmaların gölgesinden Oy isminde genç bir kız zor’ü keşfetmeye başlıyor.

8. Geçmişe dönüş, geleceğe yeni bir ümit: The Last Jedi (nihayet Jedi):

 The Last Jedi (Son Jedi)

Yeni keşfetmeye başladığı zor hakkında eğitim alabilmek isteyen Oy, güç da olsa Luke Skywalker’a ulaşıyor fakat ona ulaşmaktan daha zorluk derecesi yüksek eğitim vermesi için ikna etmektir. Bu sırada Birinci Seviye tarafınca iyice köşeye sıkıştırılan Cumhuriyet’in nihayet güçlerinin tek umudu Oy ve Luke’tur.

9. bundan böyle hiçbir şey eskisi benzer biçimde olmayacak: The Rise of Skywalker (Skywalker’ın Yükselişi):

Skywalker’ın Yükselişi - 2019

Büyük mücadeleler sonunda Skywalker efsanesi bu filme ulaşıyor. zor’ü denetim etmeye süregelen Oy bundan böyle hazırdır. Oy’in liderliğinde toplanan isyancılar, Birinci Seviye ile yüzleşiyorlar ve Yıldız Wars evreninin en büyük savaşlarından birini başlatıyorlar.

BONUS: Serinin fanatiklerine nazaran değişik bir tecrübe için tavsiye edilen öteki seyretme sıraları:

The Machete Order sıralaması:

 • Episode IV: A New Hope (1977)
 • Episode V: Empire Strikes Back (1980)
 • Episode II: Attack of the Clones (2002)
 • Episode III: Revenge of the Sith (2005)
 • Episode VI: Return of the Jedi (1983)

The Machete Order olarak isimlendirilen bu sıralama içinde pek oldukça fanatik tarafınca sevilmeyen Yıldız Wars Episode I: The Phantom Menace ve taraf hikayeler bulunmuyor. Yıldız Savaşları izlemenin yeni yollarından birisi olarak kabul edilen bu sıralama, seriyi onlarca defa kez izleyen hayranlara öneriliyor.

star wars, yıldız savaşları

The Rinster Order sıralaması:

 • Episode IV: A New Hope (1977)
 • Episode V: Empire Strikes Back (1980)
 • Episode I: The Phantom Menace (1999)
 • Episode II: Attack of the Clones (2002)
 • Episode III: Revenge of the Sith (2005)
 • Episode VI: Return of the Jedi (1983)

The Rinster Order olarak isimlendirilen bu sıralamanın ad babası Ernest Rinster isminde bir Yıldız Wars hayranı. Episode I: The Phantom Menace filmini de içine alan bu sıralama tıpkı The Machete Order benzer biçimde Yıldız Savaşları serisini onlarca defa izleyen seyircilere öneriliyor.

Bu sıralama “Yıldız Wars serisini seviyorum.” demekten fazlasını isteyen hayranlar için hazırlanmış bir sıralama. 1977’de süregelen Yıldız Savaşları evreni ilişkili yapılmış bütün taraf hikayeleri, tv dizilerini, animasyonları ve hususi bölümleri içeriyor. Sıralamanın her yeni çıkan yapımla güncellendiğini hatırlatalım.

Sizin için Yıldız Wars, Türkçe ismiyle Yıldız Savaşları serisi hangi sırayla izlenir sorusunu yanıtladık ve serinin filmleri ilişkili bilmeniz gerekenleri anlattık. Evvelinden seriyi değişik bir sırayla izlemiş olsanız bile bu sıralamalardan biriyle tekrardan izleyerek hikayeye daha hakim olabilirsiniz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr