Sonsuzluk Taşları ve Güçleri

Sonsuzluk Taşları ve Güçleri

Yenilmezler filminin son halkasında gördüğümüz  sonsuzluk taşlarını ayrıntılı inceleyelim. Thanos‘un eline giydiği, sonsuzluk taşlarının isimleri, nerede oldukları, güçleri gibi anahtar kelimleri aratanlar herdembilgiler.com‘da bulabilir.

Marvel’ın hem çizgi roman hem de sinema evreninde Infinity Stones (Sonsuzluk Taşları) çok önemli bir yer kaplıyor. Evrenin oluşumundan beri var olan bu taşlar evrenin yapı taşları olarak geçerken aynı zamanda evrendeki dengeyi ve düzeni de sağlıyorlar. Marvel sinema evrenindeki Sonsuzluk Taşlarının hikayelerine bir bakalım ve güçlerini anlayalım çünkü hala açıklanmayan konular ve cevaplanmayan sorular var. MCU’daki (Marvel Sinema Evreni) her filmden spoiler olacak filmleri izledikten sonra okuyabilirsiniz.

REKLAM ALANI

6 tane Sonsuzluk Taşı var. Uzay taşı, Zihin taşı, Güç taşı, Zaman taşı, Gerçeklik taşı ve Ruh taşı. İlk tanıştığımız taş olan Uzay taşı ile başlayalım.

Uzay Taşı

Odin, Uzay Taşına sahipken onu Teseract’ın içine koyarak Norveç’e getirdi ve orada güvende olmasını sağladı. Norveç’e getirmesinin sebebi orada günümüzde dahil Odin, Thor, Loki gibi karakterlerin bulunduğu İskandinav Mitolojisine inanılması. 2. Dünya Savaşı sırasında SHIELD’ın içine gizlice sızmış Hydra örgütünün başı Johann Schmidt, Sonsuzluk Taşlarını öğrenmiş ve onların peşine düşmüştü. Yıllarca Norveç’te güvende olan taşı Johann Schmidt buldu ve savaşı kazanmak için onun üzerinde deneyler yaptı. Ayrıca Johann Schmidt ilk ve tamamlanmamış süper asker serumunu üzerinde kullanan kişidir. İlacın yan etkisi olarak yüzü değişmiş ve Red Skull (Kızıl Kurukafa) adını almıştır. Elinde Tesseract’ı tutarken ışınlandığını gördük. 1940 yılında bu olaylar yaşandıktan sonra Captain America (Kaptan Amerika) Tesseract’la birlikte buzlara gömüldü. Howard Stark, Steve Rogers’ı bulmaya çalışmış fakat Tesseract’ı bulmasına rağmen Steve bulunamamıştı. Nasıl olduğunu bilmediğimiz bir şekilde 90’lı yıllarda Tesseract, Mar Vell adında Dünya’da yaşayan bir Kree’nin eline geçti. Pilot olan Mar Vell bir kaza sonucu öldü ve çalışma arkadaşı Carol Denvers Tesseract’tan etkilenerek çeşitli güçlere sahip oldu. İnsan olmasına rağmen hafızası silinerek Kree’ye dönüştürülen Carol, Dünya’ya Kree’lerle savaşan Skrull’ları bulmaya geldi ve Nick Fury ile tanıştı. Uzaylı kedi Goose, Tesseract’ı mideye indirdi ve Nick Fury’nin masasına kusmasıyla taş SHIELD’a ulaştı. Sonrasında Kaptan Amerika buzların arasından kurtarıldı ve Tesseract’la deneyler yapan SHIELD’dan taşı alması için Thanos, Loki’ye Zihin Taşını vererek onu Dünya’ya yolladı. Avengers’ın (Yenilmezler) ilk defa bir araya gelmesiyle Loki Tesseract’ı alamadı ve Zihin Taşını SHIELD’a kaptırdı. Suçlu olarak Loki ve güvende olması için Tesseract, Asgard’a gönderildi. Loki tekrardan Tesseract’ı aldı ve gemilerine saldıran Thanos’a söz verdiği gibi taşı getirdi. Thanos Tesseract’ı kırarak içindeki Uzay Taşını aldı ve Loki’yi öldürdü.

Güçleri ve özellikleri:
Uzay Taşı, diğer taşlar gibi çok büyük bir güç kaynağı. Taşı kullanan kişi istediği yere ışınlanabiliyor. Küp şeklinde olan Tesseract’ın içinde bulunuyor. Sinema evreninde taşı mavi renkte gördük. Carol Denvers’ın güçlerinin kaynağıdır. Thanos’un eline geçirdiği 2. taştır.

Zihin Taşı

Nasıl olduğunu veya nerden geldiğini bilmiyoruz çünkü Zihin Taşının hep Thanos’ta olduğunu gördük. Thanos Dünya’ya gelerek SHIELD’da bulunan Uzay Taşını alması için taşı Loki’ye verdi. Loki, SHIELD’a gelerek Tesseract’ı almaya çalıştı fakat Avengers (Yenilmezler) tarafından durduruldu. Tesseract’ı almak bir yana Zihin Taşı’nı da kaybetti. SHIELD’ın içine sızmış Hydra üyeleri sayesinde taş Wolfgang von Strucker adındaki bir Hydra bilim adamının eline geçti. Hydra, Sokovia’daki olaylardan sonra oradaki insanlar üzerinde bu taşla deneyler yaptı. Deneylerden sağ kurtulanlar sadece Wanda ve Pietro Maximoff ikizleriydi. Bu ikizler Stark şirketine ait bir bomba evlerine düşünce ailelerini kaybetmiş ve günlerce ölüm tehlikesiyle yaşamışlar o yüzden Tony Stark’tan nefret ediyorlar. Pietro, Quicksilver adıyla hız gücüne sahip oldu. Wanda ise Scarlet Witch adıyla tuhaf güçler edindi. SHIELD’ın eline tekrardan gelen Zihin Taşı üzerinde Tony Stark ve Bruce Banner deneyler yapmaya başladı. Wanda’nın ona gösterdiği gelecek hakkında endişelenen Tony Stark, Zihin Taşını kullanarak Dünya’yı korumak amacıyla Ultron’u yarattı. Ultron düşünüldüğü gibi çıkmadı ve Maximoff ikizlerini kullanarak Dünya’nın sonunu getirmeye çalıştı. Bu sırada taşı bir robota bilinç vermek için kullandı. Bu robot Vision adını aldı ve Ultron yerine Avengers ile çalıştı. Ultron’un asıl amacını anlayan ikizler de Avengers’a katıldı. Pietro Maximoff öldü ve kardeşini öldüren Ultron’dan Wanda Maximoff intikam aldı. Taş Vision’ın alnında ona hayat kaynağı oldu. Wanda ve Vision sevgili oldu fakat Thanos çocuklarını Zihin Taşını almaları için yolladı. Wakanda Savaşında Wanda, Thanos taşı alamasın diye Zihin Taşını patlattı fakat Thanos Zaman Taşıyla zamanı geriye alarak Zihin Taşını eldivenine taktı. Vision öldü.

Güçleri ve özellikleri:
Zihin Taşı, Scepter adı verilen bir asanın içinde duruyor. Sinema evreninde altın sarısı bir renkte gördük. Zihin Taşı, bir şeye bilinç verebilir, insanları kontrol edebilir veya insanlara güçler verebilir. Güçlerini Zihin Taşından alan Wanda akli dengesini kaybedebilir (Çizgi romanlarda bunu çok gördük) çünkü Zihin Taşı bu açıdan tehlikeli bir taş. Eğer Wanda Zihin Taşını patlatsa ve oradaki insanlar etkilenseydi, hepsinin akli dengesi bozulabilirdi. Zihin Taşıyla akli dengenin bozulmasını Doktor Eric Selvig’te görmüştük. Teknik olarak Thanos’un eline geçirdiği ilk taş fakat eldivenine taktığı son taştır.

Güç Taşı

Odin’in babası Bor, Asgardlılar tarafında Karanlık Dünya adıyla bilinen Svartalfhem’de yaşayan Karanlık Elflerle savaşır. Svartalfem‘in başı Malekith yüzlerce yıl süren bir uykuya dalar, Bor ise Gerçeklik Taşını uzayda kimsenin bilmediği bir yere saklar. 5000 yılda bir gerçekleşen 9 diyarın birbirine en yakın olduğu zaman olan Convergence gerçekleşir. Convergence olayında Dünya’da Gerçeklik Taşının olduğu yere bir geçit açılır ve Thor’un sevgilisi Jane Foster, Gerçeklik Taşıyla temas eder. Gerçeklik Taşını barındıran Eather, Jane’in vücuduna yerleşir. Thor Jane’i Asgard’a getirir. Uykusundan uyanan Malekith taşı almak için Asgard’a saldırır fakat yenilir. Bu sırada Thor’un annesi Frigga da ölür. Jane, Aether yüzünden ölmek üzeridir. Loki Thor’a yardım ederek onu Svartalfhem’e getirir. Malekith Aether’i Jane’in vücudundan çıkararak kendi bedenine alır. Thor tekrardan Malekith’i yener ve Gerçeklik Taşını Koleksiyoncu adıyla bilinen birine teslim eder. Thanos taşın Koleksiyoncu’da olduğunu öğrendiğinde oraya saldırarak taşı eldivenine takar. Bu sırada taşı Thanos’tan korumak için gelen Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları) Thanos tarafından alt edilir ve Thanos hem taşı hem de Gamora’yı alır.

Güçleri ve özellikleri:
Diğer taşların aksine Gerçeklik Taşı sıvı ve simbiyotik bir haldedir. Sinema evreninde kırmızı bir renkte gördük. Gerçeklik Taşı, Aether’in içinde bulunur ve bir bedene ihtiyaç duyar. Bedenine girdiği kişi gerçekliği değiştirebilir ya da bozabilir. Thanos’un eldivenine taktığı 3. taştır.

Zaman Taşı

Güç Taşı uzun süre Morag gezegenindeki bir lahitte duruyordu. Bir suç organizasyonunda bulunan Peter Quill adındaki bir adam Güç Taşını buldu ve taşı başkalarına satmak istedi. Thanos, Güç Taşını alması için Ronan’ı görevlendirdi. Bir Kree olan Ronan, Xandar’a giden Peter Quill’in peşine düştü. Peter Quill, Thanos’un yanına aldığı kızı Gamora, Thanos ailesini öldürdüğü için intikam almak isteyen Drax, konuşan bir rakun olan Rocket ve sadece “I am Groot” diye iletişim kurabilen Groot ile bir araya geldi. Bu ekip Koleksiyoncu’nun bulunduğu Knowhere’e (Hiçbir yer) giderek taşı ona gösterirler. Koleksiyoncu taşı incelerken yanlışlıkla taş gücünü açığa çıkartır ve Koleksiyoncu’nun koleksiyonuna zarar verir. Bu sırada intikam almak isteyen Drax, Ronan’ı Knowhere’e çağırır fakat işler ters gider ve Ronan taşı alır. Ronan’ın ırkı olan Kree’ler Thanos tarafından yok edilmiş ve Kree’lerin düşmanları Skrull’larla Xandar barış içerisinde olduğu için Ronan Thanos’a ihanet ederek taşı Xandar’ı yok etmek için kullanır. Peter ve arkadaşları Ronan’ı durdurarak Güç Taşını güvende olması için Xandar’a bırakırlar. Ekip kendilerine Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları) adını verirler. Groot’u bu sırada kaybediyoruz fakat bebek Groot olarak dönüyor. Thanos Xandar gezegenine saldırarak Güç Taşını ele geçiriyor ve Xandar’ı yok ediyor.

Güçleri ve özellikleri:
Güç Taşı sinema evreninde mor renkli olarak göründü. Orb adı verilen bir kürenin içinde bulunuyor. Kozmik varlıklar tarafından kullanıldığını biliyoruz. Güç Taşı kozmik varlıklar dışında dokunulamayan bir taş olmasına rağmen Peter’ın babası evrendeki kozmik varlıklardan biri olarak geçtiği için kendisi taşa kısa süre de olsa dokunabiliyordu. Thanos’un ele geçirdiği ilk taş olmasa da eldivenine taktığı ilk taştır.

Gerçeklik Taşı

Çoklu evrenler hakkında bilgiler öğrenen Agamotto, Dünya’da insanları mistik sanatlar hakkında eğitmeye başlamıştır. Agamotto 3 tane sığınak yapar ve bu sığınaklar Karanlık Boyut başta olmak üzere Dünya’yı çeşitli tehlikelerden korur. Zaman Taşını ele geçiren Agamotto, Eye of Agamotto’nun (Agamotto’nun Gözü) içinde Zaman Taşını güvende tutar. Stephen Strange adındaki bir doktor kendisini tedavi etmek için mistik sanatlar eğitimi alır ve Agamotto’nun Gözünü bularak kullanmayı öğrenir. 3 sığınaktan biri olan Hong Kong’ta Karanlık Boyutun başı Dormammu ile karşı karşıya gelirler ve Doctor Strange (Doktor Strange) Agamotto’nun Gözüyle hem kendisini hem de Dormammu’yu bir döngü içine hapsederek onu durdurur. Bu başarıdan sonra Strange Agamotto’nun içinde Zaman Taşının olduğunu öğrenir. Thanos’un Dünya’ya gelişini öğrendikten sonra Iron Man (Demir Adam), Spider Man (Örümcek Adam) ve Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları) ile birlikte Titan’a giden Strange orada Thanos’u yenmek için taşı vermesi gerektiğini görür ve Tony Stark’ın hayatı karşılığında taşı Thanos’a verir.

Güçleri ve özellikleri:
Zaman Taşı, zamanı kontrol etmeyi sağlar. Agamotto’nun Gözü’nün içinde bulunur. Sinema evreninde yeşil renkli bir taş olarak gördük. Büyücüler Agamotto’nun Gözü’nü korumakla yükümlüdür. Zaman Taşını kullanmak zamanda kırılmalara sebep olabileceği için tehlikelidir. Thanos’un eldivenine taktığı 5. taştır.

Ruh Taşı

Hikayesi gibi güçleri hakkında da çok bilgimiz yok. Fakat taşı kullanan kişinin karşısındakinin ruhunu okuyabildiğini ve insanları ruh dünyasına hapsedebildiğini biliyoruz. Ruh Taşının kendini fiziki olarak sunabilmesi için Ruh Dünyasıyla bağlantıya girmeniz ve sevdiğiniz birini feda etmeniz gerekiyor. Vormir gezegeninde bulunuyor. Thanos’un eldivenine taktığı 4. taştır.

Taşları toplayan Thanos bir parmak şıklatmasıyla tüm evrendeki nüfusu yarıya indirdi. Kahramanlarımız Thanos’un taşları kullandıktan sonra yok ettiğini öğrendi. 5 yıl sonrasında Kuantum Boyutundan çıkan Ant Man (Karınca Adam) sayesinde ekibimiz bir araya gelerek zamanda yolculuk yaptı. Alternatif evrenlerden topladıkları taşlarla kaybolan insanları geri getirdiler. Bu sırada alternatif bir evrenden gelen Thanos’u yendiler ve Kaptan Amerika tekrardan zamanda yolculuk yaparak taşları kendi zamanlarına ve evrenlerine götürdü. Tüm taşların hikayesi bu şekilde. Şu an Marvel evreninde bu taşlar yokken neler olacağını ve hikayelerdeki boşlukların tamamlanacağı düşünüyoruz. Marvel’ın Sonsuzluk Taşlarıyla işi bitmedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet türk takipçi satın al Güvenilir bahis siteleri melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisligir levabet levabet.live Bet10beton betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler