herdembilgiler

Skolyoz için Etkili Egzersizler – Formlakal

Skolyoz için Etkili Egzersizler – Formlakal

Skolyoz Nedir?

Skolyoz, bebeklerden yetişkinlere kadar her yaştan insanı etkileyebilen bir omurga rahatsızlığı ve erken teşhis bağlamında bilgili bir yaklaşım gerektiriyor. Peki, skolyoz hakkında siz ne kadar informasyon sahibisiniz?

Skolyoz, omurganın bilhassa göğüs ya da bel bölgelerinin yana doğru eğri olma durumunu ifade ediyor. En rahat haliyle, omurgada 10 dereceden çok yana eğrilik görülüyorsa skolyoz kelam konusu olabilmektedir. Bu rahatsızlığa haiz olan omurga, C ya da S harfini çağrıştıran bir görünüm arz ediyor. çoğunlukla çocukluk döneminde süregelen bu rahatsızlığa doğum sonrası ilk 7 sene içinde daha oldukça rastlanıyor. Çocuklardaki skolyozun sebepleri içinde ağırlıklı olarak genetik koşullar, nörolojik anormallikler ya da doğum kusurları gösteriliyor.

Skolyozun sebebi tam olarak belirlenemese de skolyoza niçin olduğu kabul edilen pek oldukça etmen bulunmakta. Ailesinde skolyoz öyküsü olan kişilerde bu rahatsızlığın görülme ihtimali daha yüksek olabilmektedir. Öteki taraftan hanımlarda skolyoza erkeklere kıyasla daha sık rastlanıyor. Sinir sistemi bozuklukları ya da adale zayıflıkları da skolyozu tetikliyor. Peki, skolyoza dair daha fazlasını derhal şimdi öğrenmeye hazır mısınız?

Skolyoz Emareleri Nedir?

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

 • Bir omzun diğerinden daha yüksekte olması
 • Bir kürek kemiğinin diğerinden daha yüksekte ya da daha belirgin durması
 • Bir kalçanın diğerine gore daha yüksekte ve belirgin olması
 • Kollar yanda gevşek biçimde dururken, bir yanda kol ile vücut içinde daha çok boşluk kalması
 • Şehir asimetrik bir görünüm oluşması, bel çukurlarının eşit olmaması
 • Belin bir tarafında cilt derisi kırışıklıklarına rastlanması
 • beden ve göğüs kafesinin sağa ya da sola kayması
 • Adım atma ve ayakta durma esnasında bir tarafa daha çok yük verilmesi
 • Öne eğilme esnasında sırtta kaburgaların niçin olduğu bir çıkıntı oluşması
 • Başın tam olarak pelvis üstünde ortalanmaması

Pelvis yanlarda ve öndeki kalça kemikleri, geri taraftaki sakral kemik ve koksigeal kemiğin (kuyruk sokumu kemiği) birleşmesiyle meydana gelir. Halk dilinde “leğen kemiği” olarak da adlandırılır. Pelvik taban idrar torbası, rahim, yumurtalık ve kalınca bağırsakların nihayet kısmı olan rektumun düzgüsel görevini yapabilmesini sağlar.

Skolyoz emareleri rahatsızlığın derecesine bağlı olarak değişim gösterebiliyor. çoğunlukla çocukluk ve buluğluk döneminde oluşan skolyoz rahatsızlığı, bedende süratli değişikliklerin yaşandığı dönemlerde daha sık görülüyor. Bilhassa buluğluk döneminde çocuklar bedenlerindeki değişimi ebeveynlerinden saklamak isteyebiliyor. Bu zamanda meydana gelen rahatsızlıklar için evladı evvelinde uyarmak gerekmektedir. Zira skolyoz sebebiyle bedende yaşanmış olan değişimler ilk dönemlerde aileler tarafınca ayrım edilemeyebiliyor. Sadece her hastalıkta olduğu benzer biçimde skolyozda da erken teşhis büyük ehemmiyet taşıyor!

Skolyoz Niçin Olur?

Skolyoz Neden Olur?

Skolyoza yol açan pek oldukça neden bulunsa da skolyozun ortaya çıkışında direkt etkili olan etmenler hemen hemen tam olarak bilinmiyor. Skolyoza niçin olabileceği kabul edilen sebepler ise şu biçimde sıralanıyor:

 • Doğuştan gelen omurga kemiklerinin oluşumundaki bozukluklar
 • Sinir ve adale hastalıkları
 • Göğüs kafesi kemiklerindeki bozukluklar
 • Omurgada meydana gelen tümörler
 • Omurgada oluşan enfeksiyonlar
 • Travma
 • Metabolik hastalıklar
 • Omurga kemiklerine yakın bölgelerde geçirilen ameliyatlar

Ağır mektep çantası bir yerden bir yere almak, çantayı hep benzer omuzda yakalamak, düzensiz uyku rutini ve uzun soluklu ayakta durmak, kalsiyum eksikliği ya da minör bacak uzunluk farkı sanılanın aksine skolyoza sebebiyet vermiyor.

Skolyoz Çeşitleri Nedir?

Skolyozun en yaygın olarak görülen ve sebebi bilinmeyen şekli, “idiopatik skolyoz” ve “konjenital skolyoz” olarak adlandırılıyor. İdiopatik skolyoz çeşidi genetik geçmişle ilişkilendirilse de en gerekli nedenine dair kafi bilimsel delil bulunmuyor. Öteki taraftan skolyozun niçin geliştiğine dair doktorların daha oldukça informasyon sahibi olduğu nöromusküler skolyoz ve dejeneratif skolyoz çeşitleri de bulunmakta.

Konjenital (Doğuştan) Skolyoz

Doğuştan gelen konjenital skolyoz, anne karnındaki çocuğun gelişimi esnasında ortaya çıkabiliyor. Konjenital skolyozun ortaya çıkma sebebi tam olarak açıklanamıyor. Fetüsün gelişimi sürecinde meydana gelen anomaliler omurganın deformesine niçin olabiliyor.

İdiopatik Skolyoz

Skolyoz rahatsızlığına haiz kitlelerin yüzde 80’inde, çocukluk döneminde kafa gösteren idiopatik skolyoza rastlanıyor. İdiopatik skolyozun ise üç değişik çeşidi bulunmakta:

 • İnfantil idiopatik skolyoz: 0 ila 3 ıslak içinde gelişiyor. Doğumsal (konjenital) skolyozdan değişik bir nevi olduğu biliniyor. Doğum anında var olan olmayıp bu ıslak aralığındaki bebeklerde sonradan ortaya çıkıyor.
 • Juvenil idiopatik skolyoz: 3 ila 10 ıslak arasındaki çocuklarda görülüyor. Bu skolyoz çeşidi 6 yaşına kadar kız ve adam çocuklarda eşit sürekli olarak meydana geliyor. Sadece 6 yaşından itibaren kız çocuklarda ortaya çıkma sıklığı artıyor.
 • Adölesan idiopatik skolyoz: 10 yaşından itibaren iskelet gelişiminin tamamlanmasına kadar olan süreçte meydana geliyor. “Erişkinlik periyodu skolyozu” olarak addedilen bu nevi, T.C. Sıhhat Bakanlığı Çorum İl Sıhhat Müdürlüğü verilerine gore ülkemizde her 100 çocuktan 3’ünde görülebiliyor. Bu rahatsızlığa kız çocuklarında daha sık rastlanıyor.

Nöromusküler Skolyoz

İdiopatik skolyoz türünden sonrasında en yaygın olarak görülen nöromusküler skolyozun en gerekli sebebi, adale ve sinir hastalıkları olarak kabul ediliyor. Beyin ve omurilikte oluşan rahatsızlıklar nöromusküler skolyozu tetikleyebiliyor. Bunun yanında ayrıca bu skolyoz türünde solunum sıkıntısına ve duyu kusurlarına da rastlanabiliyor.

Erişkin Dejeneratif Skolyoz

Dejeneratif skolyoz, yaşlanmaya bağlı olarak omurgadaki yıpranmalar neticesinde ortaya çıkıyor. Bu skolyoz türü çoğu zaman 50 ıslak üstü kişilerde görülüyor.

Skolyoz Spor ile Düzelir mi?

Skolyoz Egzersiz ile Düzelir mi?

İleri seviyeli skolyoz hastalıkları naturel olarak omurganın hareketlerini de kısıtlıyor. Bu kişilerde kalça ve bel hareketleri normalden daha sınırı olan ve zorlayıcı olabiliyor. Üstelik vücudun bu bölgelerindeki esneklik de yitirilebiliyor. Hepsi vücut ağrılarının yanında ayrıca duruş bozukluğuna da sebebiyet veriyor. Bundan dolayı her dereceden skolyoz hastasının düzgün biçimde olarak spor yapması gerekmektedir. Spor ve esneme hareketleri skolyoza yol açan problemi tamamıyla ortadan kaldırmasa da vücudun yumuşak kalmasına ve sorunlu bölgelerdeki ağrıların azalmasına muavin olabiliyor.

Evde Uygulanabilecek Skolyoz Egzersizleri

Evde Uygulanabilecek Skolyoz Egzersizleri

Evde skolyoz egzersizleri uygulamaya başlamadan evvel ne olursa olsun uzman bir hekime danışmak gerekmektedir. Umumi kuvvet ve kondisyon teknikleri hafifçe skolyoz semptomlarını azaltmak için kafi görülebiliyor. Aşağıda tavsiye edilen hareketler, direkt olarak skolyoz teşhisine yönelik olmamakla beraber bedeni harekete geçirmek, kasları esnetmek ve vücudu gevşetmek için yeni bir yol sağlıyor. Sadece bu hareketleri hekimizine danışmadan ve doğru pozisyonları öğrenmeden uygulamamanız icap ettiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bacak ve Kol Hareketi

Bacak ve Kol Hareketi

 • Bu harekete başlamadan evvel kendinize bir step tahtası, sağlam bir kutu ya da alçak bir tabure bulmalısınız.
 • Sırt üstü yattığınız vakit hangi bacağınız daha uzun görünüyorsa, o bacakla step tahtasının ya da muadilinin üstüne basmalısınız.
 • Uzun bacağınızı bükerek öteki bacağınızı step tahtasından indirmelisiniz. Kısaca düzgüsel boyuttaki bacağı devamlı olarak yere basmalı ve kaldırmalısınız.
 • Bacağınızı yere indirirken benzer taraftaki kolu da mümkün olduğunca yukarı kaldırmalısınız. örnek olarak; sol ayak yere iniyorsa sol kolu kaldırmalısınız.
 • Bu egzersizi vücudunuzun yalnızca bir tarafına uygulamalısınız. 5 ila 10 yeniden meydana gelen 2 ila 3 set şeklinde yeniden edebilirsiniz.

Yukarı ve Aşağı Doğru Köpek Duruşu

Yukarı ve Aşağı Doğru Köpek Duruşu

 • Kollarınızı yere düz bir halde uzatarak surat , sima ,çehre üstü plank pozisyonuna geçmelisiniz.
 • Kalçanızı mümkün olduğunca yukarı itmelisiniz. Kısaca köpek pozisyonunu uygulamalısınız.
 • 2 saniye süresince yukarı köpek pozisyonunda kaldıktan sonrasında kalçanızı yeniden yere doğru indirmelisiniz.
 • Sırtınıza hastalık vermeyecek biçimde, leğen kemiğiniz hemen hemen yere değecek kadar alçalmaya çalışmalısınız.
 • Bu pozisyonda da 2 saniye kalıp yeniden yukarı köpek duruşuna geçmelisiniz.
 • Bu hareketleri 5 ila 10 yeniden meydana gelen 2 ila 3 set şeklinde uygulayabilirsiniz.

Büyük Adım Hareketi

Büyük Adım Hareketi

 • Uzun bacağınız önde olacak biçimde ön tarafa büyük bir adım atmalısınız.
 • Gövdenizi mümkün olduğunca dik tutmalısınız.
 • Ağırlığınızı ileri ve art yönlü kaydırmaya başlamalısınız.
 • Ağırlığınızı kaydırırken öndeki dizinizin üstünde ağırlık hissetmeye başladıkça bükülmesine izin vermelisiniz.
 • Ağırlığınızı öne doğru kaydırırken öndeki bacağınızın karşısındaki kolunuzu mümkün olmasıyla birlikte yukarı kaldırmalısınız.
 • Bu egzersizi yalnızca vücudunuzun uzun kalan tarafı için 5 ila 10 yeniden meydana gelen 2 veya 3 set halinde uygulayabilirsiniz.

Evde uygulanan rahat esneme hareketlerinin yanında ayrıca, skolyoz teşhisi konan kişilere fizik tedavi merkezlerinde Schroth isminde olan egzersizler de uygulanıyor. Schroth egzersizleri, duruşu iyileştirme ve ağrıyı hafifletme hedefleriyle karın, sırt ve bacak kaslarının dayanıklı ve güçlü bir hale gelmesine muavin olabilmektedir. Hafifçe skolyoz vakaları çoğu zaman tıbbi rasat, spor ve skolyoza özgü fizik tedavi yöntemleriyle denetim altına alınması mümkün oluyor. Orta dereceli skolyoz teşhislerinde ise çoğu zaman omurganın daha çok eğilmesini önlemek için destek sunar kullanılıyor.

Skolyoz hastalığı var olan ya da omurga esnekliği sıska olan kimseler için spor hareketleri büyük bir ehemmiyet taşıyor. Bu kimseler için skolyozun derecesine ve omurga esnekliğinin zayıflığına bağlı olarak pilates ya da yoga rutinleri de önerilenler içinde. Kolay hareketleri içeren bir skolyoz egzersizi rutinine başlamadan evvel devamlı ortopedistinizin ya da fizyoterapistinizin görüşünü almanız gerekmektedir. Böylece bu egzersizleri uygulayarak iskelet sisteminize ziyan verme istenmeyen ihtimalini en üye indirmiş olmuş olursunuz.

*Bu sayfada yer edinen beyanatlar, sıhhat tavsiyesi ve ikaz niteliği taşımamakta olup yalnız informasyon edinimi amaçlıdır. Rastgele bir spora ya da fizyolojik aktiviteye başlamadan evvel ne olursa olsun uzman bir antrenöre danışmalısınız.

Kaynaklar;

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri
1xbet mobil 1xbet az 720p film izle full film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi full hd film izle guvencehd.org Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino mostbet giriş betandyou giriş eurocasino giriş eurocasino giriş meritroyalbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş maksibet rulet siteleri megapariz.com betwinner giriş Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet 1xbet giriş şişi escort kızılay escort Melbet/a> “Tarafbet Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet” nisanbet turkbetmobil.com