Netflix’in Yeni Filmi “Project Power” Olmuş mu? (Kısa ve Öz İnceleme)

Netflix’in Yeni Filmi “Project Power” Olmuş mu? (Kısa ve Öz İnceleme)

Kurtlar Vadisi Dizisindeki 30 Teferruat: Ayrım Edilmeyen Bütün Göndermeler (DEV ARŞİV)

Ve evet… Senelerdir burada sizinle film/sıra konuşuyoruz, lakin daima en oldukça gelen art dönüş enteresan bir halde “Kaan Kurtlar Vadisi dizisindeki bilgileri mevzu, bahis alan bir araştırma ne vakit gelmektedir?” oldu ve olabilmektedir. YouTube kanalımızdaki videoların altına, Instagram hikayelerime, hatta mail olarak bile “Kaan şu kurtlar vadisindeki göndermelere bir bak bundan böyle..” benzer biçimde isyan dolu art dönüşler aralıksız bir halde gelmeye devam edince ben de bundan böyle kolları sıvadım ve oturup, Kurtlar Vadisi dizisinin ilk 97 kısmını yine izleyerek pek oldukça detayı yakalamaya çalıştım.

Kurtlar Vadisi dizisindeki detaylar o denli çok ki, oturup yine izlediğimde bunu bir kez daha farklıymış oldum. Sıra iyidir ya da kötüdür, seyirci için fena bir örnektir veya değildir, oyunculuklar orta derecedir veya müthiştir, emin olun işin asla bu kısmında değilim. Yalnız bu diziyi izlemiş kişilerin bir halde gözden kaçırmış olabileceği göndermelerden meydana gelen, özünde Kurtlar Vadisi bilgileri içeren dev ve senelerce göz atılabilecek bir içerik, bir rehber hazır hale getirmek istedim.

[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/74/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]

Yeni detaylar keşfettikçe de gelerek bu içeriğe ekleme yapacağımdan güvenli olabilirsiniz. Bu süreçte bu içeriğe “Kurtlar Vadisi bilinmeyenler” ya da “Kurtlar Vadisi enteresan bilgiler” benzer biçimde aramalar ile de ulaşacağınız benzer biçimde, yine yine göz uzaklaştırmak istediğinizde “kurtlar vadisi kaan” şeklinde Google’layarak ya da bu sayfayı sık kullanılanlar’a ilave ederek de direkt olarak ziyaret edebilir ve yeni eklenen güncel bilgileri da gözden kaçırmadan okuyabilirsiniz.

1. Başlamış olalım! Karahanlı’dan Kılıç’a; “Tekrar bu bıçağı çıkarma…”[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/47/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Kurtlar Vadisi 67. bölümde Polat, Kılıç’ın elindeki bıçağı süratli bir hamleyle kapıp Karahanlı’ya fırlatır. Karahanlı Kılıç’a “Tekrar bu bıçağı çıkarma” der ve Kılıç’tan “Beklemiyordum, yoksa bu bıçağı kalbine sokardım!” yanıtını duyarız. Onlarca bölüm sonrasında Kılıç bu bıçağı tekrar çıkarmaktadır ve Nizamettin tarafınca benzer bıçakla kalbinden bıçaklanarak öldürülür. Nizamettin Avukattır ve bu sahnede “Kalem, Kılıç’tan keskindir” sözü hatırlatılır. Karahanlı ise, Kılıç’ı oldukça evvelde uyarmıştır. Sıra öyleki zekice yazılmıştır ki bunun benzer biçimde yüzlerce ayrıntı unutulmadan onlarca bölüm sonrasında yine izleyicinin önüne çıkarılmıştır.

2. Testere Necmi, aslen bir Nazi sempatizanıdır[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/70/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Çakır’la konuşan Polat, Testere’nin yapmış olduğu raconun Hitler Almanya’sında kullanılan bir teknik bulunduğunu söyler (18. Bölüm – 43. dk) derhal akabinde Testere’ye benzer teknik ile ak bir kağıt, silgi ve kalem verirler.

• Şimdi; İzleyenler bilecektir meşhur “Inglorious Basterds” filmimizde, eliyle 3 işareti meydana getiren insanın Alman olmadığı ortaya çıkıyordu. Filmin şu sahnesini izlerseniz, “Biz Almanlar bu şekilde 3 yaparız” diye gösterilen parmak hareketinin Testere Necmi ile benzer bulunduğunu görmüş olacaksınız.

• Aslına bakarsan KV’nin 45. bölümünde de Testere’nin elinde Hitler’in Kavgam kitabını görürüz. Bas bas bağırılmaz fakat bu şekilde birkaç gönderme ile Necmi’nin Nazi Almanyası’na olan eğilimi ince ince ve zekice işlenmiştir.

3. Eğer dikkatli dinlerseniz, sıra müziğinin içinde ‘zikir’ duyabilirsiniz…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/85/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Şu videoda da görüp duyabileceğiniz benzer biçimde Kurtlar Vadisi sıra müziği içinde tasavvuf müziği ve Zikir kayıtları içeriyor. bundan farklı olarak müziğin içindeki at koşum takımları sesiyse, Aslan Akbey’in Zeybek Karahanlı’yı çiftlikten kaçırılmış olduğu sırada binmiş olduğu atların sesini temsil ediyor. Şundan dolayı bütün öykü tam da buradan başlıyor.

4. Memati’nin gençliğini gerçek kardeşi oynuyor…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/39/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]44. bölümün 48. dakikasında Memati’nin Çakır ile olan anılarını düşündüğü sırada bir flashback ile geçmişten çeşitli görüntüler müşaahade ediyoruz. O sahnede Memati’nin gençliğini gerçek kardeşi Volkan Münasip oynamıştır. 

5. Dizinin 60. bölümünde Pala’nın suratına yaralanan yangın tüpü, aslen kırmızıya boyanmış 2.5’luk bir Fanta şişesiydi…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/44/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]

6. Polat’ın 48. bölümde sahilde konuşmuş olduğu delikanlı artist Şahin Nehir’ın ta kendisi[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/43/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]

7. Kılıç’ın Ajda Pekkan göndermesi…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/88/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Ajda Pekkan’ın, dizideki Kılıç karakterini beğenmeyerek Attila Olgaç için ‘fena artist’ demesi üstüne, şu sahnede Kılıç “Plastik cerrahi mevzusunda Ajda Pekkan’a danışmak lazım” şeklinde ifade ederek estetikleriyle meşhur Pekkan’a göndermede bulunmakta.

8. Aslan amca, Haldun Taner’e slm çakıyor…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/25/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]8. bölümde, kısaca şurada göreceğiniz benzer biçimde Aslan amca, Duran Emmi’nin mezarındayken ani kadraja Haldun Taner yazılı bir gömüt taşı daha giriyor ve Aslan amcanın da ona dokunduğunu müşaahade ediyoruz. Bu tesadüfi bir sahne benzer biçimde görünse de, Aslan Akbey karakterini oynayan Selçuk Metot, senelerce Haldun Taner ustanın oyunlarını oynayıp, sergileyip, yönettiği için bu sahnenin de burada çekilmesini isteyerek büyük ustasına bir slm göndermiştir.

9. Bedir karakterinin saatini bileğinin dahil tarafına takmasının sebebi, dağlarda yansıma yapmış olup yerini belli etmesin diye edinmiş olduğu bir alışkanlıktan dolayıdır[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/42/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Oldukça fakat oldukça ince ve zekice düşünülmüş bu detay da hakikaten alkışlanası.

10. 2022 senesine da bir gönderme var…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/82/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]58. kısmı açıp 01.05.38’inci saniyesine bakmış olduğunuzda Deniz Eğitim Komutanlığı adresindeki Ercüment Tatlıoğlu adına bir zarf gönderildiğini görmüş olacaksınız. İlginçtir ki, birkaç gün evvel kısaca 2022 Ağustos’ta meydana getirilen YAŞ toplantısı kararıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na da Ercüment Tatlıoğlu paşa getirilmiştir… Buyrun işin içinden siz çıkın.

11. Aslan Amca’dan Nazım Hikmet göndermesi…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/54/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Kurtlar Vadisi dizisinin 1. bölümünde (37. dk) Aslan amcanın Ali Candan’ı bu vazife için ikna etmeye çalıştığını müşaahade ediyoruz. Ali ise ‘Elif bu ölüm acısına katlanamaz, acısından ölür’ der. Aslan Akbey ise “20. yüzyılda ölümün acısı en çok 1 sene sürerdi, biz 21. yüzyıldayız” der. Bu sözler, Nazım Hikmet’in “Karıma Name” şiirine bir göndermedir.

“Yaşarsın karıcığım,
siyah bir duman benzer biçimde dağılır hatıram rüzgarda; yaşarsın,
kalbimin kızıl saçlı bacısı, en çok bir sene sürer,
yirminci asırlarda ölüm acısı..”

Üstelik dizinin 36. bölümündeyse, Elif ve Polat’ın karşılıklı şarap içip söyleşi ettiğini görürüz. Elif, sevilmiş olduğu adamı kaybettiğinin üstünden 1 sene geçmiş olduğu gün Polat’ladır. Bu da, Aslan amcanın da söylediği benzer biçimde 21. yüzyılda olduğumuza bir gönderme içeriyor haliyle. Hakkaten ilmek ilmek işlenmiş ince bir detay.

12. Kamera açıları hangi karakterin kuvvetli, hangisinin sonunun yakın bulunduğunu gösteriyor…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/9/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Dizide kamera Karahanlı’yı en aşağıdan, öteki konsey üyelerini ise eşit yüksekliklerde çekiyor. Hangi karakteri aşağıdan izlersek o karakter bizlere o denli kuvvetli, kudretli görünüyor. Bu oldukça yetkin ve uzman bir teknik. Öldürülmüş olduğu sahnede, Baron’u en yukarıdan izlediğinizi hatırlayın. Şu sahneyi izlediğinizdeyse kameranın evvel Polat’ı yukarıdan çektiğini görmüş olacaksınız. Şu demek oluyor ki sıska olan Polat… Amma ve lakin dakika 2:21’e bakmış olduğunuzda Aslan amcanın saçının üstünün görünmeye başladığını, 2:29’daysa bundan böyle Polat’ın saçının bile görünmediğini farkına varacaksınız. Hatta tam da bu sahnede Polat’tan “Bundan böyle sonucu ben veririm!” söylediğini de duyuyoruz. Polat, Aslan amca karşısında kuvvetli konuma geçmiş ve kamera, duruma gore biçim almıştır… Hakkaten mükemmele yakın bir ayrıntı.

13. Dizideki kumarhane, büyük bir bütçeyle bir bütün olarak gerçek aletlerle kurulmuştur…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/16/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]

14. Bütün konsey, Devlet Tiyatro’sunun ehil isimlerinden seçilmiştir…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/6/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Dizinin en kuvvetli yapısı olan Konsey üyelerinin her birisi de hem ses, hem oyunculuk, aynı zamanda görüntüleriyle oldukça iyi olmalılardı. Bu yüzden bütün konsey üyeleri, Devlet Tiyatrosu’ndan gelen ehil oyunculardan oluşturulmuştur. Polat benzer biçimde öteki karakterler bile fazlasıyla deneyimsizken dizinin konseyinin bu kadar derin, sağlam ve etkili bir iz bırakmasının yegane sebebi, Devlet Tiyatrosu geleneklerinden geliyor olmalarıydı.

15. Sanılanın aksine Çakır diziden ayrıldıktan sonrasında reytingler düşmemiş, 2 katına çıkmıştır…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/10/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]mavi gezegende, başrolü öldükten sonrasında reytingi bu hızla artan oldukça azca sıra bulunmakta. Kurtlar Vadisi’nin onlar içinde olmasının en büyük nedeniyse Konsey ve Polat Alemdar tesiri.

16. Yalnız ölüler görür![RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/98/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]sürekli olarak gözlük takan Pala’nın meşhur ‘bir tek ölüler görür’ sözü, öldüreceği kişiye bakarken gözlüklerini çıkardığı içindir. Pala’nın öldürmüş olduğu kişilerin nihayet görmüş olduğu şey Pala’nın gözleri olmuştur.

17. Eşi, kendisini dişçiyle aldattığı için Laz ziya asla dişçiye gitmemiş ve dişlerini bile fırçalamamıştır[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/56/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]

18. 45. bölümün 14. dakikasındaki taksi şöförü, dizinin yönetmeni Mustafa Şevki Doğan’ın ta kendisidir…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/67/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]

19. Ve Sürmenespor üst lige çıkar…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/11/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Şu sahnede de izleyebileceğiniz Konsey’de, Karahanlı Laz Ziya’nın niçin yüzünün asık bulunduğunu sorar, Hüsrev Ağa “Sürmenespor grup düşecek o yüzden” der. Karahanlı “Üzme canını Ziya kardeş, yaparız bi şeyler” der ve hakikaten de enteresan bir halde Sürmenespor bir sonraki yıl 1 üst lige çıkar.

20. Kravat rengi hep değişse de Kılıç, bütün sıra süresince bir tek koyu gömlekler giymiştir…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/27/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]

21. Laz Ziya’nın müziği olan Rey Asiye türküsü İlk olarak orijinal iken, Laz Ziya’nın sonu yaklaştıkça öteki bölümlerde türkünün tonu da kalınlaşmış ve hızı da yavaşlamıştır…

22. “Dostum olmaz, hasmım yaşamaz” diyen Laz Ziya’nın cenazesinde ne dostu, ne de düşmanı olduğu bilinmektedir, cenazede bir tek ailesini görürüz…

23. Ver silahı, kap görevi…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/63/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Dizide kullanılması için oldukça çok tabanca gerekmektedir. İşin yapım kısmında tabanca arayışı adım atar. Karadeniz’de tabanca işi meydana getiren bir şirket ile anlaşılır. Amma ve lakin şirketin tek şartı olduğu bilinmektedir; O da dizide kendilerinden de birinin oynaması… Antak kalma yapılır, artist Abidin Yerebakan dizinin ekibine girer. Silahların hepsini temin edemeseler de bundan böyle görevi kapmış ve sektöre de girmiştir.

24. Dizide bahsi geçen yakalanan gemilerin adları, narkotiğin geçmişteki gerçek operasyonlarından esinlenmiştir…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/95/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Gerçekte 1993 senesinde yakalanan Lucky-S isminde geminin adı dizide “Talihli-S”, 1992 senesinde hakikaten batırılan “Kısmetim-1″in ise dizideki adı “Nasibim-1” olarak kullanılmıştır.

25. Laz Ziya, bütün dizide, bir tek Çakır’ın öldüğü bölümde sigara yakmıştır…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/75/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.jpg[/RESIM]

26. Polat, “Asla gözümü kırpmadım Çakır’ı öldürürken” diyen Halit’i öldürürken gözünü 1 kez bile kırpmamıştır…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/13/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM](Şu sahne – dk 9:05)

27. Çakır’ın ameliyatında çalan Mozart’ın anlamı…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/59/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Ameliyatı meydana getiren cerrahın ‘Benim CD’yi çal’ şeklinde ifade ederek istediği parça (44. bölüm – şu bölüm – dk 34:50), aslen Süleyman Çakır karakterinin özeti niteliğindeydi. Şundan dolayı bu yapıt, Mozart’ın ‘Requiem’ adlı eseriydi. Mozart bu eserini tamamlayamadan ölmüştür. Yaratı, sonradan başkaları tarafınca bitirilmiştir. Bu detay, Çakır’ın işlerini bitiremeden öleceğini ve yarım kalanın Polat tarafınca tamamlanacağını bizlere gösteriyordu… Hakkaten oldukça fakat oldukça zekice.

28. Ölen her baba, bir şeyi ifade ediyor…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/65/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Polat’ın babalardan intikam almış olduğu gece ölen 7 şahıs, Hristiyan’lıktaki 7 günahı temsil ediyor.

• Kürt Bedo meyve yerken ölür (Oburluk)

• Kurtarılışı kafasında sütyenle ölür (Kösnü)

• Demir Görkemli, küvette keyif çatarken ölür (Tembellik)

• Faik Kısa (Açgözlülük)

• Faris Sarıyayla (Kıskançlık)

• Halit (Kibir)

• Çakır (hiddet)

29. Hekimoğlu türküsü detayı…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/66/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]Polat’ın babaları öldürmüş olduğu gecede (şu bölüm – dk 28:25) Polat, Abdülhey’den müzik açmasını ister, çalan türkü Hekimoğlu’dur ve türküyü Çakır anlatmaktadır. Hekimoğlu türküsü, kalleşçe yaralanan bi efeyi anlatmaktadır. Tıpkı Çakır benzer biçimde…

30. 45. bölüme kadar hep kahve içtiğini gördüğümüz Aslan amcayı, Polat’ın babaları temizlediği gece viski içerken görürüz…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/51/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM](Şu sahne – dk 54:15)

31. Polat’ın ‘ev sahibi’ mesajı…Halit’in evine giren Polat, Halit’e havlu uzatıyor, Halit’ten evvel oturup Halit’e yer gösteriyor ve sigara veriyor. Tamamı ‘ev sahibi benim’ anlamına geliyor. (Şu bölüm – dk 45:00)

32. Polat, 44. bölümde Testere’ye “Bi şey olursa haberiniz olur” deyip 45. bölümde gidip, bütün ölümleri bizzat kendi havadis, bilgi, salık veriyor…[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/297/45/kurtlar-vadisi-dizisindeki-30-detay-fark-edilmeyen-tum-gondermeler-dev-arsiv-780×439.png[/RESIM]

33. Fal…45. bölümde Canan Elif’e falda; “Bi adam, koca bi dağın tepesinde elleri cebinde düşünüyor” der, 2 bölüm sonrasında (Şu sahne – dk 25) Polat’ı hakikaten de koca bir dağın üstünde elinde sigarasıyla düşünürken görürürüz.

– – – – – – 

• Yeni detaylar keşfettikçe buraya ekleyeceğim. Günün sonunda, devasa bir Kurtlar Vadisi Bilgileri arşivi oluşturmuş olacağız. Takipte kalınca ve şuradan YouTube kanalımıza da göz atmayı ihmal etmeyin.

– – – – – – 

[RESIM]https://www.kaanintavsiyesi.com/pictures/kesfet/184/10/tek-tek-taniyalim-netflix-imzali-ask-101-dizisi-oyunculari-kimler-780×439.png[/RESIM]

Modunu Seç ►

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr