Meditasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Meditasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

shutterstock_1714623556

REKLAM ALANI

Yaşamı keşfetmenin pek fazlaca yolu var olan. Sözgelişi, hayallerinizin peşinden koşup her anınızı dolu dolu hayatı idame ettirmek… Ya da bu şeklinde bütün düşünceleri bir süreliğine de olsa askıya alıp, kendinizi tamamıyla “şimdi”nin akışına terk etmek, koyvermek… İşte, meditasyon dedikleri vaka da aslen tam olarak bu!

Geçmiş yüzyıllarda bir ferdin bütün yaşamı süresince edineceği deneyimler, bundan böyle hemen hemen tek bir güne sığacak hale geldi. Çağdaş dünya her şeyi hızla eskitmeye daha yeni başlarken, bu gidişat kitlelerin pek çoğunu tedirgin etmeye başlamıştı bile. Şark kültürlerinin ortak kadim geleneği meditasyonun 60’lı yıllarda Garp’ya gelmesi de bu sayede oldu. Şu an meditasyon, feza çağını bile geride bıraktığımız 21’inci yüzyılda giderek daha büyük bir gerekseme haline geliyor!

Meditasyon, Irak Şark kültürü ve özellikle da Budizm’le özdeşleştirilmesine karşın, aslen pek fazlaca dinin ve inanışın en gerekli ritüelini meydana getiriyor. Taoizm ve Zen öğretilerinde de tıpkı Budizm şeklinde “Nirvana’ya erişme” amacını taşıyan bu uygulama, Tasavvufta ise “tefekkür yöntemiyle dahil huzura erme, her şeyden sıyrılıp hiçliğe erişme, öz varlığa erişme ve ‘bir’ olma” anlamlarına geliyor. Meditatif uygulamalar bununla birlikte, “ruhsal arınma ya da tek varlıkla bütünleşme” şeklinde düşüncelerle Hristiyanlık ve Musevilik’te de mühim bir yer tutuyor.

Meditasyonun anlamı ve gayesi farklı din, inanç ve disiplinlere gore değişik açıklansa da özünde tek bir noktada buluşuyor. Amma ve lakin bu gayeye erişmek için derhal bütünü değişik yollar izliyor. Bundan dolayı günümüzdeki meditasyon teknikleri de fazlasıyla çeşitlilik gösteriyor. Ikimiz de bu makalemizde meditasyonun ortak tanımını, çeşitlerini ve faydalarını bilimsel veriler doğrultusunda ifade etmeye gayret edeceğiz. Kim bilir, bir ihtimal bu sayfanın sonuna geldiğinizde siz de yaşamınızda yeni bir sayfa açmaya karar verirsiniz…

1. Meditasyon ne demektir?

shutterstock_553193329

Meditasyon, sakinliği ve fizyolojik rahatlamayı çoğaltmak, ruhsal dengeyi büyütmek olgunlaştırmak ve stres kaynaklı sorunların fizyolojik etkilerinden özgürleşmek amacıyla meydana getirilen bazı uygulamaları kapsıyor. Işte sırf bunun için temelde, aklı meşgul eden bütün düşüncelerden arınmak ve zihni dönemin o anki akışına terk etmek, koyvermek gerekmektedir.

Günlük temponuzdan bir nebze olsun uzaklaşmak için arada ne olursa olsun ufak fırsatlar yaratıyorsunudur. Peki ya zihniniz? O anlarda bile düşüncelerinizin akışını dizginlemekte hayli zorlanıyorsunuz, değil mi? Şu sebeple içinde bulunduğunuz hatıra, büyük ihtimalle geçmişinizin yansımaları ya da istikbal kaygılarınızla dolduruyorsunuz. Şimdi, düşünmeye bir bütün olarak mola verdiğinizi ve etrafınızı saran her şeyle bütünleştiğinizi, bedeninizin her yeri kapladığını tasavvur edin. İşte, meditasyonu şimdi daha iyi anlamaya başladınız!

2. En Etkili Meditasyon Türleri Nedir?

En etkili meditasyon türleri dini inançlardan bireysel eğilimlere, fizyolojik gereksinimlerden zihin durumuna kadar pek fazlaca faktöre gore değişkenlik gösteriyor. Sadece dünya genelinde en fazlaca rağbet gören belli başlı meditasyon çeşitlerini şu biçimde ele alabiliriz:

2.1. Uyku Meditasyonu

Meditasyon rahatlamayı sağlamış olduğu için en çok da fazla uykuya geçmek ve uyku düzenini tedarik etmek için tercih ediliyor. Işte sırf bunun için uygulanan tekniklere de uyku meditasyonu veya derin uyku meditasyonu adı veriliyor. Uyku meditasyonu, son derece kolay adımlarla yapılabiliyor:

 • Uyuyacağınız ortamı öncesinden havalandırın. Sonrasında odanın loş ve sessiz olmasını sağlayın.
 • Yatağınızda, koltuğunuzda ya da yerde, isterseniz oturun isterseniz de uzanın.
 • Gözlerinizi kapatıp zihninizi yalnız soluk alışverişinize ve bedeninize odaklayın.
 • Kendinizi oluş istediğiniz bir yerde düş edin. düşlerinizdeki ortamın sıcaklığını, kokusunu ve öteki duyusal özelliklerini aklınızda canlandırmaya çalışın.
 • Kendinize dönün ve atan kalbinize, ciğerinize dolan her nefese şükranlarınızı sunun. Kendinize olan şefkatinizi açığa çıkarın. Bütün meditasyon aşamalarını tamamladıktan sonrasında uyku pozisyonuna geçmeniz fazlaca daha basit olacak!

2.2. Transandantal Meditasyon

Transandantal meditasyon, “derin düşünme tekniği” ya da “fikri aşma meditasyonu” olarak da adlandırılıyor. Ve bu meditasyon çeşidi diğerlerine gore daha basit yapılabiliyor. Transandantal meditasyon ürkü girişken, anksiyete, strese bağlı problemler, depresyon ya da zararı dokunan alışkanlıkların bırakılması için destekleyici bir yöntem olarak da kullanılıyor. Metodu ise şu biçimde:

 • Aklınızdaki bütün düşüncelerden özgürleşmek için bir mantra (Sanskritçede dini hece ya da şiir, meditasyon sözleri) belirleyin.
 • Bulunduğunuz yerde otururken ya da uzanırken, mantrayı içinizden tekrarlayın ve yalnız ona odaklanın

2.3. Çakra Meditasyonu

shutterstock_1718721571 (1)

Bu meditasyon çeşidi, “çakra açma”, “çakra dengeleme”, “çakra temizleme” ya da “şifalanma meditasyonu” olarak da adlandırılıyor. Çakra meditasyonunda da diğerlerinde olduğu şeklinde sessiz bir ortamda, rahat bir pozisyonda oturmak ve nefesi düzene sokmak gerekmektedir.

Çakra ne demektir?
Çakra kelimesi, Sanskritçede “tekerlek, dönüş” anlamlarına gelmekte olup bedende yer edinen değişik enerji merkezlerini ifade ediyor. Hindistan felsefesinde çakraların her birisi değişik organ ve duyulardan görevli olmakla beraber, dış dünyayla bağlantıyı da sağlıyor. Hinduizm temelli inanışlara gore her bir çakranın değişik renkte olduğu ve ruhsal, bedensel ve zihinsel değişik önemli ölçüde etkiler sağlamış olduğu düşünülüyor.
 • Çakra meditasyonuna başlarken evvel bir niyet belirlenmesi gerekmektedir.
 • Arkasından alınan her nefesin renkli bir ziya olarak ciğerlere dolduğu veya bedeni kapladığı tasvir ediliyor. (Bu aşamada, odaklanılmak istenen çakra ve temsil etmiş olduğu renk, kişinin kendisi tarafınca seçilebiliyor. Ya da rengin, açılmaya gerekseme duyan çakraya gore zihinde kendiliğinden canlandığına inanılıyor.)
 • Meditasyon süresince belli bir sırayla tüm dikkat, omurgada yerleşik olan yedi anne çakrada toplanıyor.

2.4. Etken Meditasyon

Etken meditasyon, Zen öğretisinin en gerekli taşlarından birini meydana getiriyor. Bu farkındalık meditasyonu çeşidinde şahıs, durağan(durgun) bir pozisyonda oluş yerine yapmakta olduğu eyleme odaklanıyor. Bundan dolayı bu uygulama her an ve her yerde yapılabiliyor.

Etken meditasyon ile meydana getirilen faaliyetin ve bundan dolayı varlığın tümüyle bilincinde oluş, böylece derin farkındalık ele geçirmek amaçlanıyor. Öteki bir deyişle etken meditasyonu; kişinin kendisini bedenen, zihnen ve ruhen tamamıyla yapmış olduğu işe vermesi olarak tanımlamak mümkün.

3. Meditasyonun yararları Nedir?

shutterstock_1493322572

Bilimsel niteliği olan ve bilimsel araştırmaların neticeleri, düzgün biçimde olarak meditasyon yapmanın şu alanlarda pozitif önemli ölçüde etkiler sağlayabileceğini gösteriyor*:

 • Daha etkin stres yönetimi
 • Anksiyetenin denetim altına alınması
 • His-durum stabilizasyonu
 • Öz farkındalığın gelişmesi
 • Dikkat süresinin artırılması
 • Yaşa bağlı bellek kaybının önlenmesi ya da azaltılması
 • Daha dingin ve ılımlı bir perspektif kazanılması
 • Bağımlılıklarla etkin savaşım
 • Daha iyi bir uyku kalitesi
 • Ağrıyı denetim etme ve azaltma
 • İrritable bağırsak sendromunun etkilerini hafifletme
 • Kan basıncını düşürme

*Meditasyonun değinilen tesirleri, bilimsel çalışmaların sonuçlarına gore derlenmiştir. Bu etkilerin kesinliği üstüne araştırmaların hala devam etmiş olduğu bilinmektedir.

4. Meditasyonun Beyindeki Tesirleri Nedir?

shutterstock_1221758086

British Columbia Üniversitesi’nde meydana getirilen bilimsel bir araştırma; meditasyon meydana getiren kişilerin beyinlerinin, yapmayanlardan yapısal olarak daha değişik bulunduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya gore, meditasyon esnasında beynin çeşitli bölgeleri aktive olurken bir kısmı da dönem dışı kalıyor. Araştırmanın somut çıktıları ise şu biçimde:
Meditasyon yapanlarda;

 • Beyinde ikaz kontrolü, odaklanma, vücut farkındalığı ve stres yönetiminden görevli bölgeler olan prefrontal korteks ve anterior singulat korteks daha çok doku kütlesine haiz olabilmektedir.
 • Ürkütücü, hüzün, kaygı vb. negatif duyguların işlendiği amigdala adlı bölgede de zaman içinde küçülme meydana geliyor.

Amerikan İlim İlerleme Derneği yayını Science Advances’te gösterilen bir emek verme ise beyin plastisitesindeki meditasyona bağlı bu şeklinde değişimlerin, kendi kendine algılanan stres faktörlerini azalttığı; sadece stresin biyolojik göstergesi olan kortizol hormonunda düşüş sağlamadığını gösteriyor. Sizce hepsi, tekrar de meditasyona bir talih vermek için fazlasıyla kuvvetli nedenler değil mi?

Yeni başlayanlar için meditasyon, bilhassa de edilgen teknikler tercih edildiyse ilk olarak birazcık zorlayıcı olabilir. Işte sırf bunun için her şeyden önce, duruşunuzu düzene sokmak için bir meditasyon minderi edinebilir; siz de isterseniz tütsü vb. rahatlatıcı kokular ile müzikten de yardım alabilirsiniz. Başlangıçta meditasyona günde yalnız 10 dakikanızı ayırarak bu süreyi odaklanma mevzusunda yol katettikçe uzatabilirsiniz.

*Bu sayfadaki hiçbir data sıhhat tavsiyesi niteliği taşımamakta olup yalnız bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynaklar:
Meditation: In Depth, National Center for Complementary and Integrative Health, 2016, (çevrimiçi)
Bret Stetka, Where’s the Proof That Mindfulness Meditation Works?, Scientific American, 2017, (çevrimiçi)
Meditation Research: What Does Science Tell Akıl About Meditation, Mindworks, (çevrimiçi)
Kieran C.R. Fox, Savannah Nijeboer, Matthew L. Dixon, James L. Floman, Melisa Ellamil, Samuel P. Rumak, Peter Sedlmeier, Kalina Christoff, Is meditation associated with altered brain structure? A systematic review and meta-analysis of morphometric neuroimaging in meditation practitioners, Neuroscience & Biobehavioral Reviews, 2014, s. 48-73
Matthew Thorpe, MD, PhD, 12 Science-Based Benefits of Meditation, Healthline, 2020, (çevrimiçi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc