Kodlama Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Kodlama Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamınızda kullandığınız teknolojik cihazların tümü, mühendislerin geliştirdiği doğru kodlar vesilesiyle çalışır. Yaşamımıza bu kadar çok tesiri olan kodlamanın ne işe yaradığını ya da nasıl yapıldığını asla merak ettiniz mi? gün itibariyle bu soruları sizler için ayrıntılı olarak inceledik ve cevapladık.

Hayatlarımız giderek daha çok uygulamalar ve akıllı cihazlar çevresinde şekilleniyor. gün be gün dizüstü bilgisayarlarımızda ya da telefonlarımızda daha çok süre harcıyoruz. İşte bu kullandığımız teknolojik cihazların tümünün geri planında onların çalışmasını elde eden kodlar bulunur.

REKLAM ALANI

Bilhassa son senelerde, kodlama sahasında oldukca farklı iş fırsatları ortaya çıkmıştır. Her ne ölçüde değişik bir alanda çalışmakta olsanız bile, büyük ihtimalle bu kod satırlarıyla karşılaşmışsınızdır. Kodlamanın tam olarak ne işe yaradığını ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, bu soruların cevaplarını alabileceğiniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Temelden başlamış olalım, kodlama nedir?

Rahat bir ifadeyle, kodlama bir tür yazışma kurma yöntemidir. Nasıl insanoğlu birbirleriyle anlaşabileceği dillerde yazışma kuruyorsa, benzer biçimde insanlarla bilgisayarlar da farklı diller vesilesiyle yazışma kurmaktadır. Bu diller programlama dilleri olarak bilinmektedir ve bu diller üstünde kod yazma işlemine de kodlama denir. 

Yazılan kodlar, bir bilgisayara hangi eylemleri gerçekleştirmesi icap ettiğini açıklar. Kod yazarak, bilgisayarlara ne yapacaklarını oldukca daha süratli bir halde aktarabilirsiniz. Benzer biçimde kodlama uygulayarak internet sayfaları tasarlayabilirsiniz, uygulamalar yapabilirsiniz ya da farklı verileri işleyebilirsiniz.

Peki kodlama ne işe yarar?

Kodlama, internet sayfaları ya da farklı yazılımlar büyütmek olgunlaştırmak benzer biçimde birden çok değişik gaye için kullanılır. Bilhassa son senelerde oluşan süratli teknolojik gelişme, kodlama ile yapılabilecek birden çok yeni emek harcama alanı ortaya çıkarmıştır. Kodlama vesilesiyle zenginleştirilen teknolojiler, yüzlerce hatta binlerce emek harcama saatini ya da analog makineleri daha süratli ve daha güvenilir sistemler haline getirmiştir. Bunların yanında ayrıca evimizde kullandığımız mikrodalgalardan enerji santrallerine kadar her şeyde kodlamanın tesiri bulunur.

Kodlama nasıl yapılır, nereden başlanmalı? 

“Kodlama nasıl yapılır? sorusuna yanıt vermeden evvel nasıl bir türde kodlama oluşturmak istediğinizi araştırarak karar vermeniz gerekmektedir. Bu sonucu vererek hem üstünde çaba göstermek ve uğraşmak istediğiniz programlama dilini seçmiş olacaksınız aynı zamanda nasıl bir öğrenme metodu izleyeceğinize karar vermiş olacaksınız.

Kodlama oluşturmak için her şeyden önce rahatça çalışabileceğiniz bir bilgisayara haiz olmanız gerekmektedir. Sonrasında üstünde çalışmaya karar verdiğiniz programlama dili ilişkili lüzumlu programları indirebilirsiniz. Python, Java, Kotlin, Swift, C# ve C++ benzer biçimde en popüler programlama dillerinden birini seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu programlama dilleri ilişkili eğitimlere farklı eğitim siteleri ya da yazılı dökümanlar vesilesiyle ulaşabilirsiniz.

Kodlama dilleri nedir? 

üstünde emekler oluşturmak için seçebileceğiniz birden çok kodlama dili bulunur. Amma ve lakin bu kodlama dilleri değişik amaçlarla kullanılabiliyor. örnek olarak, bir internet sayfası tasarlamak istiyorsanız HTML, CSS, JavaScript ve Java benzer biçimde dilleri öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer mobil uygulama büyütmek olgunlaştırmak istiyorsanız Swift (iOS) ya da Java(Android) öğrenebilirsiniz. Eğer hangi kodlama dilini tercih edebileceğiniz mevzusunda kararsız iseniz sizler için popüler programlama dillerini derledik.

Python

Python öncelikli olarak 1990’ların sonlarında Guido van Rossum tarafınca geliştirilmiştir. Guido, programcıların zaman zaman karşılaşmış olduğu problemleri çözebilecek bir kodlama dili ortaya çekip çıkarmak istedi. İlerleyen yıllarda Google iç birden çok firmanın geliştirme emekleri için Python kullandığını açıklamasının peşinden oldukca süratli bir halde popülerliğini arttırdı. Bilhassa Makine Öğrenmesi algoritmaları, Degisecek Bilimi projeleri ve daha birden çok emek harcama için birincil kodlama dili haline geldi.

C++ ve Java benzer biçimde öteki üst düzey kodlama dilleriyle karşılaştırıldığında, kodlama meydana getiren kişinin daha azca kod yazmasına imkan tanır. Özetlemek gerekirse, Python okunması ve yazılması son derece basit bir dildir.

Java

Java, bilgisayarlar, mobil cihazlar, oyun konsolları, tıbbi cihazlar ve daha daha birden çok alanda kullanılan nesne yönelimli bir kodlama dilidir. Java’nın umumi olarak kuralları C ve C++ dillerine dayanmaktadır. Java ile kodlama yapmanın en büyük avantajlarından birisi taşınabilir olması. Şu demek oluyor ki dizüstü bilgisayarınız ile yazdığınız bir Java kodunu mobil cihaza basitçe ve rahatça taşıyabilirsiniz.

Java ve JavaScript’in değişik kodlama dilleri bulunduğunu idrak etmek da önem teşkil eder. Java kodunun derlenmesi gerekirken, JavaScript ile yazılan kodların derlenmesi gerekmez. Bunların yanında ayrıca JavaScript’in emek harcama alanı web tarayıcıları ile sınırlıyken Java rastgele bir yerde basitçe ve rahatça çalıştırılabilir.

İLGİLİ HABER

program bilgiye sahip olmak Hakikaten Oldukça Para ve İş Garantisi mi Demek? Dünya Devlerinde gayret eden Mühendise Sorduk!

JavaScript

JavaScript, internet sayfalarını kullanıcılar için daha kullanışlı ve etkileşime girebileceği bir hale ulaştırmak için kullanılan nesne yönelimli bir kodlama dilidir. 1995 senesinde Netscape Navigator için geliştirilmiş olan JavaScript, günümüzün en popüler kodlama dili kabul edilmektedir.

Şu demek oluyor ki JavaScript çoğu zaman, bir web sayfasına reaksiyon ve işlevsellik ilave etmek için kullanılıyor. Bunun yanında ayrıca oyun ve mobil uygulama geliştirmede de yaygın olarak kullanılıyor.

Kotlin

Kotlin, JetBrains tarafınca oluşturulan ve Android uygulamalarını programlamak için kullanılabildiği için popüler hale gelen açık kaynaklı bir programlama dilidir. 2010 senesinde JetBrain tarafınca zenginleştirilen bu lisan, 2012’de açık kaynak haline getirildi. 

Aslen, Google’ın Kotlin’i destekleyeceğini açıklamış olduğu sürece kadar pek popüler bir lisan değildi. Kısa bir süre içinde uygulama geliştiricileri içinde popülerlik kazanmaya başladı. Şimdi ise Android için geliştirmeler meydana getiren kişilerin %72’sinin tercihi haline geldi.

Swift

Swift, Apple tarafınca zenginleştirilen ve Objective-C’de yer edinen teknikleri en gerekli alan, bu tarz şeyleri daha kısa ve daha basit okunabilir bir halde modernize eden bir Apple kodlama dilidir. Swift, Objective-C benzer biçimde daha eski dillerle karşılaştırıldığında, öğrenmesi ve okuması daha basit bir dildir. Bilhassa sunucular ile uyum gösteren olduğundan dolayı Apple Platformları (iOS, iPadOS, macOS, tvOS, watchOS) ve daha fazlası için popüler bir lisan haline gelmiştir.

İlk tanıtılmış olduğu WWDC 2014’ten bu yana çok büyük bir halde büyüdü ve bu dilin haiz olduğu geliştirici topluluğu büyümeye devam ediyor.

HTML 

HTML, web sitelerin oluşturulması için kullanılan bir kodlama dilidir. HTML ile bir sayfanın bir web tarayıcısı tarafınca nasıl görüntüleneceği belirlenir. 1990’ların sonuna doğru fizikçi Tim Berners-Lee tarafınca oluşturulan bu lisan, seneler içinde devamlı olarak revize edildi ve güncellendi. 

Şimdilerde bu makaleyi okuduğunuz sayfa da iç oluş suretiyle internette giriş yaptığınız web sayfalarının bir çok bir HTML dosyası olarak muhafaza edilir. Şu demek oluyor ki, internet sayfaları aslına bakarsak istiflenen birer HTML sayfasıdır. Bir sayfaya giriş yaptığınızda aslına bakarsak dosyaların depolandığı sunucudan bir HTML sayfası çağırmış oluyorsunuz. Sonrasında kullandığınız web tarayıcısı HTML’i ayrıştırır ve sayfayı dizayn edildiği biçimde görüntüler.

CSS

CSS, HTML ile kodlanan internet sayfalarını görsel olarak şekillendiren bir programlama dilidir. Bu tasarım dilinin kendine özgü kuralları olduğu bilinmektedir. 1994 senesinde Håkon Wium Lie ve World Wide internet ortaklığı ile geliştirildi. O yıllarda, web sayfaları çoğu zaman bir tek HTML ile oluşturuluyordu.

HTML ile beraber web sayfalarını daha çok biçimlendirmek için teşhir edilen CSS, kısa bir süre içinde birden çok web sayfasında kullanılmaya başlandı. Günümüz şartlarında HTML ve JavaScript ile beraber CSS, World Wide internet’i destekleyen en gerekli kodlama dillerinden biridir.

C++

C++, yazılımlar oluşturmak için kullanılan bir kodlama dilidir. Değişik işlevler yerine nesnelere odaklanan nesne yönelimli bir dildir. C++, C dilini daha çok genişletmek ve geliştiricilere hafıza ve sistem kaynakları üstünde daha çok denetim tedarik etmek için 1979 senesinde Bjarne Stroustrup tarafınca buluş edildi. Geliştirildiği ilk günden bu yana C++, geliştiriciler tarafınca en çok seçilen dillerden birisi haline geldi. İşletim sistemleri, kullanıcı arayüzleri, 3D animasyonlar, sanal gerçeklik, blok zincirler ve farklı video oyunları benzer biçimde birden çok alanda kullanılıyor.

PHP

PHP, dinamik web içerikleri büyütmek olgunlaştırmak için kullanılan bir kodlama dilidir ve sunucu esas alan çalışır. C programı ile basitlik mevzusunda birden çok ortak noktası olmasından dolayı PHP büyük bir popülerlik kazanmıştır. Süre geçtikçe lisan genişledi ve bunun neticesinde nesne yönelimli programlama için de kullanılmaya başlandı. 

Kanadalı mühendis Rasmus Lerdorf tarafınca 1994 senesinde zenginleştirilen PHP, daha sonraları belli aralıklarla farklı geliştirme güncellemeleri aldı. Bu geliştirmeler PHP’yi gerçek bir kodlama diline dönüştürmeye başladı.

Netice: Niçin kodlamayı öğrenmeliyiz?  

İster kariyer hedefleriniz doğrultusunda kodlama öğrenmeyi düşünüyor olun, ister bir tek bir hobi olarak alaka göstermek istiyor olun, her iki durumda da size bazı yararları olabilecektir.. Kodlama idrak etmek ve kavramak, sizi bu alan dışındaki çeşitli emek harcama alanlarında da farklı beceriler kazandıracaktır.  Özetlemek gerekirse, günümüz şartlarında rastgele bir kodlama dilini bilgi almak ve bunun üstüne emekler oluşturmak sizi son derece geliştirecektir.

İLGİLİ HABER

Code Org Benzeri, Kodlama Öğreten 20 Site ve Uygulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr