herdembilgiler

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır? İstifa Dilekçesi Örnekleri

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır? İstifa Dilekçesi Örnekleri

İster kariyerinizde zirveye tırmanmak için değişik bir işe geçiyor olun ister emekliliğinizi planlıyor olun, işi terk etmek, koyvermek için yetkin ve uzman bir çekilme dilekçesi yazmanız gerekmektedir. İşvereninize çekilme etme niyetinizi evvelde bildiren yetkin ve uzman ve pozitif biçimde yazılan bir çekilme dilekçesi, devamlı en iyi uygulamadır.

Peki çekilme dilekçesi tam olarak nedir?

İstifa Dilekçesi ne demektir?

İstifa dilekçesi, işten terk etmek istediğinizde patronunuza ya da yöneticinize verdiğiniz, işten ayrılacağınızı bildiren el yazısı ile yazılan ve yaş imza içeren bir belgedir. 

Büyük ihtimalle niçin ayrıldığınız hakkında karşı karşıya bir görüşme meydana getirecek olsanız da, çekilme dilekçesi şirkete ayrılmanızın resmi bir bildirimidir. 

Bir çekilme dilekçesi, şirketle ya da iş arkadaşlarınızla yaşadığınız şikayetlerinizi dile getirebileceğiniz bir vesika değildir. Bunun yerine, gelecekte şirketle ne tür bir münasebet oluşturmayı umduğunuzu, çekilme dilekçenizde belirtebilirsiniz. 

İstifa Dilekçesinin esas gayesi ne demektir?

İstifa dilekçesinin gayesi, bir vazifeden/kuruluştan ayrılma kararınızın resmi kanıtını sağlamaktır. Ayrıldığınızı yöneticinize ya da ekip liderinize sözlü olarak sözcüklerle ifade etmek, kararınızın resmi bir kaydını sağlamaz. Bu fizyolojik kayıt çoğu zaman devlet kurumlarının İK ekipleri için değil, bununla birlikte iş geçmişinizi gelecekteki işverenlere görünür kılmak için de şarttır. Bundan dolayı bir çekilme dilekçesi bir tek bir kuruluşta çalıştığınızı değil, kendi isteğinizle ayrıldığınızı da kanıtlar. 

İstifa dilekçeniz aynı zamanda, istifanızın yürürlük zamanı ve hedeflenen nihayet emek harcama günü benzer biçimde en gerekli detayları (yöneticinizle yaptığınız görüşmelerin peşinden ve suç duyurusu süreniz doğrultusunda) belirtmenizi de sağlar. Bu detayların yazılı olması, nihayet gününüzle ilgili her insanın benzer fikirde olduğu anlamına gelmektedir, baş karışıklığını ortadan kaldırır ve bu tarihlerin hemen sonra değiştirilmemesini sağlar.

Her şeyden önemlisi çekilme dilekçenizi teslim etmeden evvel yöneticinize istifanızı şahsen bildirmeniz icap ettiğini de bilmeniz gerekmektedir. İstifa dilekçeniz, bu konuşmayı destek sunar ve vesika olarak kayda geçer.

Bir İstifa Dilekçesine Eklenmesi Gerekli olanlar Nedir?

İstifa dilekçenizi kısa ve öz tutmanız önem teşkil eder. Binaen aleyh çekilme dilekçenize eklemeniz ihtiyaç duyulan birkaç en gerekli öğe daha olduğu bilinmektedir:

  • Adınız
  • Adresiniz
  • İletişim detayları
  • Selamlama (Münasip kişiye hitaben)
  • İstifa Zamanı
  • İmza

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstifa dilekçesi karalamak oldukça rahatsız edici ve göz ürkütücü bir vazife benzer biçimde görünebilir. Bu yüzden ne yazacağınız mevzusunda zorlanıyorsanız ürkü yapmayın. Bir sonraki bölümde paylaşacağımız çekilme dilekçesi örnekleri, çekilme dilekçenizi yazmadan son derece muavin olacak. Amma ve lakin öncesinde yetkin ve uzman bir çekilme dilekçesinin nasıl yazılacağı mevzusuna değinelim.

1. Yetkin ve uzman bir lisan kullanın

Patronunuzla ya da yöneticinizle aranız iyi olsa bile, çekilme dilekçenizin yetkin ve uzman olması gerekmektedir. Bu yüzden çekilme dilekçesi süresince resmi bir ton ve yetkin ve uzman bir lisan kullandığınızdan güvenli olun.

2. Kısa ve öz tutun

İstifa dilekçesi, işinizden niçin ayrıldığınıza dair derinlemesine gerekçeler sunabileceğiniz bir yer değildir. Yöneticinize ya da işvereninize bir izahat oluşturmak istiyorsanız, bunu şahsen yapmanız gerekmektedir. Bu yüzden çekilme dilekçenizi kısa ve öz tutun.

3. Ayrılma nedenlerini belirtin (isteğe bağlı)

yok değil işvereninizin durumu anlamasına yardım etmek için ayrılma nedenlerini de çekilme dilekçenize iç edebilirsiniz. örnek olarak, ayrılmanızın sebebi düşük maaş ise, karşı taraftan daha yüksek bir öneri alabilirsiniz.

4. Ne olursa olsun kibar kalınca

Tatsız nedenlerden dolayı çekilme ediyor olsanız da, istifaya doğru görgü kurallarıyla yaklaşmanız gerekmektedir. Bu yüzden şirkette emek harcama fırsatı bulduğunuz için işvereninize teşekkür edin. 

5. Geçiş döneminde yardım öneri edin

yok değil işvereniniz için ayrılma sürecinin sorunsuz ilerlemesini tedarik etmek için çağ teslim görevlerinde muavin olacağınızı belirtin.

6. Bireysel eleştiriden kaçının

Ayrılmanızın sebepleri pozitif olmasa bile var olan işvereninizi eleştirmekten kaçının. Gelecekte bir referans için geçmiş işvereninizle iletişime geçmek isteyebilirsiniz.

7. İstifa dilekçenizi pozitif bir halde bitirmiş olun

İstifa dilekçenizi bitirdikten sonrasında var olan işvereniniz için nazik bir yorum yapın.

8. İstifa Dilekçesi El İle Yazılmalı

Bilgisayarda yazılmış ve çıktısı alınarak imzalanmış çekilme dilekçesi, işçi ve işveren içinde rastgele bir  dava ortaya çıktığında, işvereni dezavantajlı duruma düşürebilir. Çalışanın çekilme dilekçesini baskı altında imzaladığını iddia etmesi vb. durumları yok etmek için çekilme dilekçesinin elle yazılmış, yaş imzalı biçimde teslim edilmesi gerekmektedir.

İstifa Dilekçesi Formatı

İstifa dilekçesinin nasıl biçimlendireceğiniz mevzusunda rastgele bir bilginiz yoksa, yetkin ve uzman ve iyi biçimlendirilmiş bir çekilme dilekçesi oluşturmanıza muavin olması için aşağıdaki tavsiyelere uyun.

İletişim Bilgileriniz – Bu alan, adınızı ve soyadınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi içermelidir. İletişim detayları çekilme dilekçenizin sağ üst köşesinde bulunmalıdır.

Eski dönem ve İşveren İletişim Detayları – Bu data, çekilme dilekçenizin solunda, selamlamanın derhal üstünde yer almalı ve eski dönem, şirket adı ve şirket adresini içermelidir.

Selamlama – Selamlama için “Sayın ad Bey/Hanım kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Birinci Paragraf – Bu paragrafta ayrıntıya girmeye gerek kalmamıştır, çekilme ettiğiniz iş rolünü ve istifanın yürürlüğe gireceği zamanı belirtmeniz yeterlidir.

Orta Paragraf – Bu kısmı, çalıştığınız süre süresince kazandığınız bütün fırsatlar için var olan işvereninize teşekkür yapmak eylemek için kullanın.

nihayet Paragraf – Geçişe muavin olmayı, var olan işvereninizle iyi şartlarda kalmayı öneri ederek sonlandırın.

Kapanış – Saygılarımızla ya da saygılarımla kelimelerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

İmza – Bütün detayları denetim ettikten sonrasında imzalayarak dilekçenizi sonlandırın.

Niçin çekilme ettiğinize bakılmaksızın, kusursuz bir çekilme dilekçesi yazmanız şarttır. Bu, var olan iş yerinizden yetkin ve uzman bir halde ve iyi şartlarda ayrılmanızı elde edecektir.

İstifa Dilekçesi Örnekleri

Aşağıdaki çekilme dilekçesi şablonlarını kopyalayarak ve kendi çekilme dilekçenizi yazmaya başlamaya koyulmak için Microsoft Word benzer biçimde bir metin düzenleme programına yapıştırabilirsiniz.

 

[Adınız]

[Adres]

[Tarih]

[Firma Adı]

[Şirket Adresi]

Sayın [Alıcının Adı],

[Şirket Adı]’ndaki [İş Unvanı] rolümden resmi olarak çekilme ettiğimi size bildirmek için yazıyorum.

Sözleşmemde [belirtilen süreyi] doldurmam gerektirdiğinden nihayet günüm [tarih] olacak.

Burada geçirdiğim süre süresince bana sunulan mesleki ve bireysel gelişim fırsatları için oldukça teşekkür ederim. Sizinle beraber çaba göstermek ve uğraşmak benim için bir zevkti. Şirkette geçirdiğim süre süresince verilen her türlü destek için minnettarım. Geçiş döneminde yardım etmek için yapabileceğim bir şey var ise, lütfen bana bildirin.

Her şey için yeniden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

______________ (imza)

[Adınız]

 

Yer Değişiklik yapma İstifa Dilekçesi Örneği

Yer değişiklik yapma sebebiyle çekilme, bireylerin bir işten çekilme etmelerinin en yaygın sebeplerinden biridir. yok değil görevinizden yer değişiklik yapma sebebiyle ayrılmayı planlıyorsanız, sebebinin yer değişiklik yapma bulunduğunu ifade eden yetkin ve uzman bir çekilme dilekçesi postalamak yaygın bir uygulamadır. Bu, işvereninize, firmanın rastgele bir hatası olmadan ayrıldığınızı bildireceği için yetkin ve uzman ve pozitif bir halde ayrılmanızı elde edecektir.

 

[Adınız]

[Adres]

[İletişim numarası]

[E-posta Adresi]

 

[Tarih]

[Alıcının ismi]

[Firma Adı]

[Şirket Adresi]

Sayın [Alıcının Unvanı ve Adı],

gelecek aylarda [Taşınılacak şehir, ülke, bölge]’a taşınacağım için [Şirket Adı]’ndaki [İş Unvanı] rolümden resmi olarak çekilme ettiğimi bildirmek için üzülerek yazıyorum.

Sözleşmemde [belirtilen süreyi] doldurmam gerektirdiğinden nihayet günüm [tarih] olacak.

[Şirket Adı] ekibinin bir parçası olmaktan büyük keyif aldım ve bu şekilde mükemmel meslektaşlarla emek harcama fırsatı bulduğum için bütün ekibe minnettarım. Geçiş ya da işe alma sürecine yardım etmek için yapabileceğim rastgele bir şey var ise lütfen bana bildirin.

Bütün mesleki ve bireysel gelişim fırsatları için yeniden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

______________ (imza)

[Adınız]

 

Emeklilik İstifa Dilekçesi Örneği

Emekli olma zamanının geldiğine karar verdiyseniz, var olan işvereninizi yazılı olarak bilgilendirerek işten ayrılma durumunuzu resmileştirmek en iyi uygulamadır. Bir emeklilik çekilme dilekçesi yazmanız ihtiyaç duyulan nihayet dilekçedir, bu yüzden formalitelere bağlı kalınca ve şirkete istihdam fırsatı ve size sağlamış olduğu deneyimler için teşekkür edin, sadece bunu iyi bir dilekçe haline getirdiğinizden güvenli olun. Resmi çekilme bildiriminizi size uyacak biçimde özelleştirin ve karşı karşıya görüşme esnasında ya da sonrasında işvereninize teslim edin.

[Adınız]

[Adres]

[İletişim numarası]

[E-posta Adresi]

[Tarih]

[Alıcının ismi]

[Firma Adı]

[Şirket Adresi]

Lütfen bu dilekçeyi istifamın bildirimi olarak kabul edin, [Tarih] tarihinden itibaren [Şirket adı] şirketindeki [İş Unvanı] rolünden emekli olacağımı bildirmek için yazıyorum.

[Şirket adı] için çaba göstermek ve uğraşmak devamlı benim için bir keyifti. Burada geçirdiğim dönemin oldukça yararlı ve üretken bulunduğunu düşünüyorum. Sadece sağlığıma odaklanmak için istifamı vermem gerekmektedir. Emekliliğimi dört gözle beklememe karşın, gelecek yıllarda ekibin ve firmanın bir parçası olmayı oldukça özleyeceğim.

[Şirket adı] için burada çalışırken bana verilen mükemmel tecrübe ve fırsatları için minnettarım, ekibinizin bir parçası olmayı devamlı oldukça sevdim. Yakın gelecekte gereksinim duyabileceğiniz rastgele bir danışma ya da yardım için hazır olacağımı bilmenizi isterim.

İş geçişinin olabildiğince başarı göstermiş olmasını tedarik etmek için yapabileceğim başka bir şey var ise, lütfen bana bildirin.

Her şey için bir kez daha teşekkür ederim,

Saygılarımla,

______________ (imza)

[Adınız]

Doğum İzni Sonrası İstifa Dilekçesi Örneği

Doğum izninizden sonrasında işe dönmemeye karar verdiyseniz, istifanızın kırılgan ve diplomatik bir halde ele alınması önem teşkil eder.

Yeni annelerin ve babaların doğum izninden sonrasında iş yaşamına dönme mevzusunda fikirlerini değiştirmeleri alışılmadık bir vaziyet değildir, birçoğu bebekleriyle evde kalmanın doğru karar olduğuna karar verir. Siz de benzer durumu bulunuyorsanız, bu durumunuzu işvereninize yetkin ve uzman bir halde ve yazılı olarak bildirmeniz önem teşkil eder.

[Adınız]

[Adres]

[İletişim numarası]

[E-posta Adresi]

[Tarih]

[Alıcının ismi]

[Firma Adı]

[Şirket Adresi]

Sayın [Alıcının Unvanı ve Adı],

Iyice düşündükten sonrasında, doğum iznimden sonrasında [Şirket adı]‘na dönmeme sonucuna vardım. Size [İş Unvanı] rolümden resmi olarak çekilme ettiğimi bildirmek için yazıyorum.

Kabul edeceğiniz gibi [tarih] tarihinde ilk çocuğumu doğurdum ve yakın gelecekte çocuğumla beraber evde kalmaya karar verdim.

[Çalışma süresi] süresince sizinle ve [Şirket adı] ekibiyle çalışmaktan büyük keyif aldım ve çalıştığım süre süresince bana sağlanan bütün yetkin ve uzman ve bireysel gelişim fırsatları için minnettarım.

Rastgele bir işi, e-posta’yı ya da bilgiyi yeni bir çalışana teslim yapmak eylemek ya da geçiş esnasında muavin olacak rastgele bir mevzuda yardım etmek için resmi izin tarihimden evvel ofise gelmem gerekirse, sizleri de yeniden görebilmek adına oldukça bahtiyar olurum.

Saygılarımla,

______________ (imza)

[Adınız]

 

İstifa Yapmak eylemek İçin Günün En İyi Zamanı ne demektir?

İstifa Etmek İçin Günün En İyi Zamanı Nedir?

çoğunlukla çekilme yapmak eylemek için en iyi vakit öğleden sonrasında olarak gösterilir. Gün olarak ise, çekilme dilekçenizi Pazartesi ya da Salı günü vermek, patronlarınıza ve iş arkadaşlarınıza tepki vermeleri ve geçişiniz için plan yapmaları için vakit tanıyacaktır.

Dilekçenizi hiçbir sözlü konuşma yapmaksızın masaya bırakarak ortaya dökmek asla iyi bir düşünce değildir, bu kendiniz hakkında negatif bir izlenim bırakmanıza niçin olabilecektir.. Bu yüzden işverenlerin, ayrılma nedenlerinizi öğrenmesi ve ekibi ilave iş yükünden yardımcı olmak için sizin yerinize geçecek birini ortaya çıkarmak için ne kadar zamanları bulunduğunu anlamaları gerekmektedir. 

bundan farklı olarak, resmi çekilme dilekçenizi vermeden evvel direkt yöneticinizle devam etme planlarınız hakkında konuşmanız zekice olabilecektir..

İlişkilerinizi Bozmadan Nasıl İstifa Edersin?

İstifa ederken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim şey, çekilme dilekçenizi şikayetlerinizi iletmek için bir kanal olarak kullanmamaktır. İstifa dilekçesi, ayrılma nedeninizi açıklamanıza izin verse de, yazarken yetkin ve uzman davranmanız gerekmektedir. Bu yüzden negatif olmamaya çalışın ve bireysel duygularınızı ya da parasal mevzuları dışarıda bırakın. Şu anki işinizden nefret etseniz veya o yerde daha çok duramıyor olsanız bile, şikayetlerinizi asla listelememeli veya öfkenizi dilekçeye dökmemelisiniz.

Fena bir çekilme dilekçesi, negatif kişilik özellikleriniz hakkında oldukça şey anlatır. Yolları dostane bir halde ayırmamak, bilhassa gelecekteki işverenleriniz ya da işe alım görevlileriniz referans kontrolü için direkt işverenlerinizle iletişime geçtiğinde, evvelinden yaşanılan negatif durumlar yüzünden potansiyel iş fırsatlarınız sekteye uğrayabilir. Bu yüzden işinizden ayrılmadan evvel eski patronunuz ve eski iş arkadaşlarınızla uzun vadeli yetkin ve uzman bir bağlantı kurmanız gerekmektedir.

Bilhassa benzer sektörde çalışıyorsanız ya da benzer şehirde bulunuyorsanız, benzer insanlarla yeniden karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu yüzden, nezaketle çekilme yapmak eylemek ve bu süreçte meslektaşlarınıza saygılı oluş ve iyi şartlarda terk etmek önem teşkil eder.

İstifanızı Verdikten Sonraki Adımınız Ne Olacak?

Sürdürmek devamlı yapılacak en basit şey değildir, sadece kimi zaman kariyer ve bireysel gelişiminize devamını getirmek için bunu yapmanız gerekmektedir. İstifa dilekçenizi yazarak aslına bakarsanız ilk adımı atmış olmuş olursunuz. Sadece, başka bir yerde işe alındıktan sonrasında ya da en azından birkaç işverenle görüşme sürecinde bulunduktan sonrasında işi terk etmek, koyvermek daha güvenlidir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri
1xbet mobil 1xbet az 720p film izle full film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi full hd film izle guvencehd.org Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Betorder canlı casino betandyou giriş 1win eurocasino giriş eurocasino giriş meritroyalbet > betpasi.com escort anadolu bahis20.com güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş maksibet rulet siteleri betwinner betwinner giriş megapariz.com betwinner giriş Nakitbahis Megabahis Hititbet Mostbet Betovis Onwin 1win Betzmark Pin Up Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet Betorder 1xbet giriş Cup90 Hititbet şişi escort kızılay escort Melbet/a> “Tarafbet Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet” restbett.net Vbet nisanbet Sahabet Tarafbet Betgaranti Betzmark Mariobet Sahabet Pokerklas Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Megapari Tipobet Kralbet Casinogaranti Meritslot Betpark betbox Maltbahis Jupiterbahis