İnovasyon Nedir ve En Başarılı İnovasyon Örnekleri Nelerdir?

İnovasyon Nedir ve En Başarılı İnovasyon Örnekleri Nelerdir?

İnovasyon ne demektir?

Son senelerde hızla gelişen teknolojinin de gelişmesiyle inovasyon nedir sorusu sıkça karşımıza gelmektedir. İnovasyon Latince innotavus kelimesinden gelmektedir. İngilizcede innovation olarak kullanılan bu kelimenin Türkçe karşılığı yenilik anlamına gelse de bu kelimenin tek bir sözcükle ifadesi yoktur. İnovasyon tek kelimeyle anlatılamayacak kadar geniş anlamları taşımaktadır. İnovasyon, kelime anlamı olarak teknolojik alanlarda meydana getirilen yeniliklerin tümüdür. İnovasyon buluş değildir. İlim ve teknoloji ile topluma ve toplumun ekonomisine katkı temin edecek biçimde yenilenmesi ve güçlenmesidir. İnovasyon nedir özetlemek gerekirse izah etmek gerekirse, yaratıcılık fikirlerinin ticari zekâ ile buluşmasıdır.

 

REKLAM ALANI

inovasyon nedir

 

İnovasyon Ne Demek?

İnovasyon, yenileştirmek, büyütmek olgunlaştırmak, başka bir yere almak ve daha verimli süreçler, ürünler veya hizmetler yaratmaktır. İşletmeler için inovasyon dinamik ürünler oluşturmak, yeni fikirler ortaya uzaklaştırmak ya da mevcud ürünlerini ve hizmetleri geliştirmektir. İnovasyon ne demek sorusunun yanıtı ise mevcud problemleri yenilikçi fikirler ile birleştirerek yeni bir yol yaratmak için kullanılan çalışmaların tümüdür. İhtiyaçlara yönelik yeni uygulamalar geliştirerek en etkili yeni bir yol taktikleri ile problemleri ortadan kaldırmayı hedefler. Bir ürünün icadı şeklinde değil buluş edilmiş bir ürünün geliştirilmesini, değiştirilmesini elde eden bir düşüncedir. Yenilikçi ve yararlı düşünceleri icraata dökerek yaratıcı fikirlerin bulunmasını sağlamaktır.

 

İnovasyon Çeşitleri Nedir?

İnovasyon denildiğinde ilk akla mahsul ve hizmette meydana getirilen İnovasyonlar gelmektedir. Oysaki inovasyon, seviyesine, yapılış şekline, yapıldığı alana ve mevzusuna şekline gore değişik sınıflandırmalara ayrılmıştır. Özetlemek gerekirse inovasyon çeşitleri nedir sorusunun tepkisi şu şekildedir;

Seviyesine Bakılırsa; Köktencilik, Adımsal, Yıkıcı (Artırımsal)

Yapılış Şekline Bakılırsa; Kapalı, Açık, Tersine

Yapıldığı Alana ve Mevzusuna Bakılırsa; Operasyonel, Pazarlama (Pazar), İş Modeli, Mahsul, Hizmet, Organizasyonel

İnovasyon çeşitleri bakıldığında son derece fazladır. İnovasyonun meydana getirmiş olduğu farklılık ve değişimlerin derecesine gore inovasyon çeşitleri köktencilik, aşamalı ve yapısal inovasyondur. bundan farklı olarak yalnız işletmeler için değil bireysel, toplumsal ve ulusal düzeyde de bireysel ve toplumsal inovasyon olarak farklı sınıflandırmalar yapılmıştır. Amma ve lakin en yaygın kullanılan inovasyon türleri mahsul, hizmet ve pazarlama inovasyonlarıdır. Çeşitli inovasyon çeşitlerinin özellikleri diğerlerinin içine yansımaktadır. örnek olarak bir ürünün inovasyonu hem hizmet aynı zamanda pazarlama inovasyonu olabilir. İnovasyon ürünlerini destekleyen ve satışını gerçekleştiren en geniş yatırımlı ve organize şirketi herdembilgiler’ın içeriklerini detaylı olarak irdeleyebilirsiniz..

 

Mahsul İnovasyonu ne demektir?

Bir ürünün geliştirilmesi ya da var olan olan bir ürünün değiştirilip veya yenilendikten sonrasında piyasaya sunulması mahsul inovasyonudur. Bir işletmenin ya da şirketin değişik, değişik ve yeni bir ürünü geliştirip pazara sunması mahsul inovasyonu anlamına gelmez. Mahsul inovasyonu için yeni bir mahsul yaratmak gerekmez. Mevcud ürünlerin daha iyi, daha kaliteli, daha faik özelliklerde olması değiştirilip değişik bir halde yenilikçi teknoloji ile sunulması mahsul inovasyonunu kapsar. Günümüz şartlarında ticari işletmeler müşterilerinin gereksinimlerini en iyi biçimde gidermek ve rekabet ortamlarında öne belirmek için çaba göstermektedir. Ürünlerini daha üst seviyelerde geliştirip var olan ürünlerinin benzersiz olması üstüne emekler yapmaktadır.

 

ürün inovasyonu nedir

 

Mahsul İnovasyonu Örnekleri Nedir?

Mahsul inovasyonu için cesaret, uyum gösteren ekip emek harcaması, tutarlılık, kararlılık, disiplin ve odaklanma şarttır. Mahsul inovasyonu müşterilerin ihtiyaçlarının doğrultusunda iş analizleri ve araştırmalar sağlanarak iyileştirme geliştirme yapılmasıdır. Mahsul inovasyonu örnekleri içinde teknoloji ile geliştirilip tasarlanmış akıllı cüzdan olduğu bilinmektedir. Tasarımı hazırlanırken unutkanlığa ve hırsızlığa karşı önlemler alınmıştır. GPS vasfı olanakları sayesinde cüzdanınızı rastgele bir yerde unuttuğunuzda ya da çaldırdığınızda yerini rahatça belirleyebilirsiniz. Akıllı telefonlarla uyum gösteren olarak tasarlanmış bu cüzdana kablosuz bağlantı da yapılabilmektedir.

ülkemiz’deki Getir uygulaması da hizmet inovasyonu örneklerindendir. İstediğiniz ürünü kapınıza kadar getiren bu uygulama olanakları sayesinde “Gidesin Yoksa Getir’in mevcut” sloganı ile bütün müşterilerine hizmet vermektedir.

Benzer biçimde Yiyecek Sepeti ile adrese teslim yiyecek hizmetlerini tek bir ortamda toplamış başarıya ulaşmış şirketlerden birisidir. Adres tesliminden sonrasında uygulamasından alınan ürünü yada hizmeti değerlendirme fırsatı da sunan bu uygulama yüzlerce hatta binlerce restoran ve lokanta bulunur.

ülkemiz Cumhuriyeti’nin yaşamımıza katmış olduğu E-Devlet uygulaması ile evrak işlemlerimizi rahatça web üstünden yapabilmekteyiz. Bu hizmet inovasyonu olanakları sayesinde evrak olarak ani çok bilgiye ulaşabiliyor, tek tuşla çıktısını alabiliyoruz. Bu sayede görevlere kurumlara gidip vaktimizi harcamadan da evrak işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.

 

Hizmet İnovasyonu ne demektir?

bundan farklı olarak bir işletme tarafınca pazara sunulan ve alıcılara yarar elde eden hizmetlerde bu inovasyonu kapsamaktadır. İşletmeler hem mahsul hem hizmet sunabilirken yalnız hizmet ya da yalnız üründe sunabilmektedir. Bir işletmenin değişik, yeni ve değişik bir hizmeti geliştirip sunmasına da hizmet inovasyonu denir. Sunulan hizmetleri de daha çok alan kişi çekmek için değiştirip, yenileyip farklılaştırmak da bu inovasyonun içindedir.

 

hizmet inovasyonu nedir

 

Hizmet İnovasyonu Örnekleri Nedir?

Umumi cihette hizmet inovasyon örnekleri vermek gerekirse bir hastanenin laboratuvar neticelerini internete yüklemesi ya da mobil telefonu şeklinde kontakt cihazınıza bildiri göndermesi hizmet inovasyonu örneğidir.

Dünya genelinde en fazlaca kullanılan teknoloji ve medya hizmeti sağlayıcısı Netflix hem ürünlerini aynı zamanda pazarlama yöntemlerini farklılaştırıp takdir toplayan bir şirkettir. Tüketici görüntüleme davranışlarını kişiselleştirip kullanıcı deneyimini zirveye taşımıştır. Hizmetlerine güvenen ve kaliteden taviz vermeyen bu medya platformu hedef kitlesine hitap eden kampanyalar ile ses getirmeye devam etmektedir. İlk 1 ay parasız üyelik ile içerik izlemeye müsaade eden bu platform kullanıcı tercihlerini önemseyen atılımları ile başarıya ulaşmış bir hizmet inovasyonu örneğidir. Laptop ve telefonlara Netflix uygulamasını yükleyerek izleyebilme olanağına da sahipsiniz. Akıllı smart tv vesilesiyle da seyredebilirsiniz.

 

Pazarlama İnovasyonu ne demektir?

Pazarlama inovasyonu işletmelerin bütün fonksiyonlarını kapsayan bir inovasyon çeşididir. İşletmeyi kurmadan evvel meydana getirilen pazar araştırmaları, müşteriyi tanıma şeklinde emekler pazarlama inovasyonunu kapsamaktadır. Müşterilerin talep, gereksinim ve problemlerine gore mahsul ve hizmetlerin tasarımıdır. Eğer tasarım, pazarlama ile çalışmazsa pazara münasip tasarımlar yapılamaz ve ticari hale gelmesi güç olur. Sürekli olarak pazarın nabzını tutan, müşterileri inceleyen, değişimleri tahmin eden politikalar seyretmek pazarlama inovasyonunun görevidir. Hizmet ve ürünlerde yapılacak yenilikler bununla birlikte pazarlama inovasyonudur. Pazara ve pazardaki müşterilerin gereksinimlerine, isteklerine ve problemlerine gore ürünler ve hizmetler sunulur. Fiyatlama ilişkili meydana getirilen yeniliklerde pazarlama inovasyonu kapsamındadır.

Tüketicilerin satın alabileceği bir fiyattan ürünü piyasaya ortaya dökmek ve satın alma gücüne gore fiyatlama yapmakta bu kapsam içerisindedir. bundan farklı olarak dağıtım kanallarında yapılacak değişimler, işletmenin ve müşterinin de bundan karşılıklı olarak yarar sağlaması da bir pazarlama inovasyonudur. Firmaların dağıtımın ve itibarında yapılacak inovasyon da pazarlama inovasyonudur. Bu inovasyon türü müşterilerinin isteklerini, gereksinimlerini ve sorunlarını anlayarak onlar için yenilik oluşturmak, ortaya dökmek ve bundan kar elde yapmak eylemek şeklinde sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

 

Pazarlama İnovasyonu Örnekleri Nedir?

Mahsul ve hizmetler ticari gayeler ile piyasaya sunulur. Daha çok müşteriye hitap edip daha çok satılması amaçlanır. Işte sırf bunun için de ürünlerin ve hizmetlerin tasarımları, pazarlama taktikleri ve ambalajı üstüne meydana getirilen emekleri kapsamaktadır. Dünyaca meşhur markaların pazarlama inovasyonu örnekleri şu şekildedir;

1943 senesinde kurulan IKEA, inovasyon örnekleri ile ülkemiz de iç oluş suretiyle gezegenimizin birden çok ülkesinde etkinlik göstermektedir. Montaja hazır mobilya ürünlerinin kurucu olan IKEA pazarlama inovasyonu örnekleri denildiğinde akla ilk gelebilecek firmalardan biridir. 2013 senesinde arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi ile bütün ürünlerine erişim imkânı elde eden IKEA Catalogue uygulaması ile mağazalara gitmeksizin bütün ürünlerini bu uygulamada görüntülemeye imkan elde etmiştir.

mavi gezegenin en büyük teknoloji şirketlerinden kabul edilen Apple dizayna yön veren ve yapmış olduğu başarıya ulaşmış inovasyon örnekleri ile herkesi kuyruklarda sabahlatmıştır. Pazarlama inovasyonu kelam konusu ortaya çıktığında Apple rakipsiz bir firmadır. Ürünlerinde küçücük bir değişim bile yapsa bütün gezegenimizin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Fazlaca sağlam bir pazarlama politikası ve pazarlama inovasyonuna haizdir. Apple ürünlerine farklı farklı adlar vermesi bile bu pazarlamaya örnektir. Eğer laptop Apple’dan alındıysa ona Macbook kabul edebilirsiniz. veya telefonunuzu Apple’dan aldıysanız o ürüne iphone dersiniz. Apple kendi fanlarını yaratan bir şirkettir. Bu şirketin ürünlerini alabilmek isteyenler ucuzlamasını beklemeden derhal alabilirler. Bu sebeple Apple’ın ürünlerini aynı zamanda bir yatırım olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet türk takipçi satın al Güvenilir bahis siteleri melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisligir levabet levabet.live Bet10beton betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler