Hatha Yoga Nedir? Hatha Yoga Hareketleri

Hatha Yoga Nedir? Hatha Yoga Hareketleri

Hatha Yoga Nedir? Hatha Yoga Hareketleri

Zihninizin ve ruhunuzun derinliklerine doğru keyifli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? En popüler yoga türlerinden kabul edilen hatha yoga işte tam da işte sırf bunun için var! Hadi, hatha yoganın en gerekli prensiplerini ve başlangıç hareketlerini inceleyerek kendinizi tekrardan keşfetmek ve hayatınıza bir denge ulaştırmak için ilk adımı atın!

REKLAM ALANI

Yoga, Hindistan topraklarında doğduğu günden bu yana ortalama 2 bin senedir insanlığa yardımeli uzatmayı sürdürüyor. “Hatha” teriminin ise öncelikli olarak 15’inci yüzyılda ortaya çıkmış olduğu ifade ediliyor. Buna karşılık hatha yoga uygulaması, bu alandaki kayıtlara bakılırsa sadece 19’ncu yüzyılın sonlarına gelindiğinde yaygınlaşmaya başlamış. O şekilde ki pek oldukca şahıs, bu felsefe sistemiyle hatha yoganın 1960’lı yıllardan itibaren popülerlik kazanmasıyla beraber tanışmış. Yüzlerce hatta binlerce senelik köklü bir geçmişe haiz olan hatha yogaya başlamaya kararlıysanız aramıza hoş geldiniz! Buyurun, hatha yoganın geçmişten bu güne değin inanılmaz yolculuğuna beraber eşlik edelim:

Hatha Yoga ne demektir?

Hatha Yoga Nedir?

Hatha yoga fizyolojik pozlar (asanalar), soluk kontrolü (pranayama) ve meditasyon benzer biçimde unsurları içeren bir yoga pratiği olarak ifade ediliyor. Avrupa ve ABD kıtasında oldukça popüler olan hatha yoganın adı ise Sanskritçe’den geliyor. Güneş anlamına gelen “ha” hecesi ve ay anlamına gelen “tha” hecesiyle bu yoga türü, iki büyük enerji içinde denge oluşturmayı amaç edinmiştir.

“Raja yogası”nın bir kolu olarak herkesçe malum olan hatha yoga zihin, gövde ve ruh dengesine odaklanıyor. En popüler yoga türlerinden kabul edilen hatha yogada vücudun yavaşça ve bilgili bir halde zorlanarak esnetilmesi, bununla beraber zihnin de rahatlatılması hedefleniyor.

Hatha yogasının adı ilk kaynak olarak meşhur yogi Swami Swatmarama tarafınca 15’inci yüzyılda yazılan kitapta geçiyor. Hatha yoga, en en gerekli yoga türlerinden birisi olarak ruhsal rahatlamaya ve var olan farkındalığı artırmaya odaklanıyor. bundan farklı olarak bunca vakit yalnızca yoga adıyla herkesçe malum olan spor türünün de aslına bakarsak hatha yoga bulunduğunu belirtmekte yarar var. Şu demek oluyor ki hatha yoga esasında yeni ve bilinmeyen bir yoga türü değil. Aksine rastgele bir spor salonunda yoga dersine kaydolduysanız aslına bakarsak hatha yoganın temellerini öğrenmişsiniz anlama gelir.

Hatha Yoga için Lüzumlu Malzemeler Nedir?

Hatha Yoga için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Minimalist bir yoga pratiği olan hatha yoga çok malzemeye gerekseme duymuyor. O şekilde ki başlangıç için yoga matı ve rahat giysiler kafi olabilmektedir. Hatha yoga için 6 milimetre (mm) genişliğinde yumuşak matları tercih edebilirsiniz. bundan farklı olarak yoga matı seçerken hafifçe olmasına da itina göstermelisiniz. Nitekim değişik mekanlarda yoga oluşturmak istediğiniz vakit ağır ve kalınca matları bir yerden bir yere almak güç olabilir. 6 mm’lik kalınlık, spor esnasında eklemlerin ve bilhassa dizlerin rahat bir halde desteklenmesine muavin olabilmektedir. Bu sayede hatha yoga pozları konforlu bir halde yapılabiliyor.

Hatha Yoga Nerede Yapılır?

Hatha Yoga Nerede Yapılır?

Yogaya yeni başlayanlar için hatha yoga hareketlerinin bir yoga stüdyosunda ya da fitness salonunda uzman eşliğinde hazırlanması tavsiye ediliyor. Binaen aleyh hatha yogayı evde, okulda, işte, parkta, bahçede ve aklınıza gelebilecek pek oldukca yerde yapabilirsiniz.

 • Yoga stüdyoları: Bilhassa büyükşehirlerde birden çok yoga stüdyosu ve her yoga türünün farklı bir uzmanı bulunmakta. Yetkin ve uzman yoga öğretmenlerinden hususi ya da grup dersi alabilirsiniz.
 • Spor salonları: Büyük spor salonlarının çoğunda hatha yoga dersleri bulunmakta. Spor salonunda uzman alıştırmacı eşliğinde hatha yoganın temellerini öğrenebilirsiniz.
 • Online yoga platformları: Online yoga platformlarından ders alarak evinizde ve istediğiniz vakit hatha yoga yapabilirsiniz.
 • Yoga kampı: Doğayla dahil içe ortamlarda düzenlenen yoga kamplarına katılarak hem sizin benzer biçimde yoga icra eden insanlarla tanışabilir aynı zamanda yoga becerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Park/bahçe: Güzel havalarda bir parka giderek veya evinizin bahçesine çıkarak temiz havada hatha yoga egzersizlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Hatha Yoga Nasıl Yapılır?

Hatha Yoga Nasıl Yapılır?

Hatha yoga yavaş bir gidişatta ve en gerekli hareketlere odaklanarak yapılıyor. En gerekli yoga hareketlerinin belli sürelerde ve soluk molalarıyla yapıldığı hatha yoga hareketli bir meditasyon olarak da kabul edilebilir. Sadece hatha yoganın basit yoga uygulamalarıyla karıştırılmaması gerekmektedir. Nitekim hatha yogada hem zihni aynı zamanda bedeni çalıştırabilmek için zorlayıcı hareketlere başvuruluyor.

Hatha yogaya başlamadan evvel doğru bir yoga matı ve rahat giysiler seçmek gerekmektedir. Peşinden hatha yoga hareketleri sırayla ve soluk çalışmalarıyla beraber uygulanmaya başlıyor. Aşağıdaki adımları inceleyerek kendinizi hatha yoga dersine hazırlayabilirsiniz.

 • Isınma: Women’s Health sitesinde gösterilen Hatha Yoga Guide: 10 Tips for Ensuring Your Practice is Zen AF adlı makaleye bakılırsa, ısınma hareketleri kan dolaşımını uyararak kasların daha rahat çalışmalarına muavin olabilmektedir. Hem de eklemleri korumuş olan sinoviyal sıvıyı harekete geçirmeye de katkı sağlıyor.
 • Doğru soluk alma: Hatha yoga hareketlerine başlamadan evvel birkaç kez derin soluk alarak vücudunuzun kontrolünü ele almanız gerekmektedir. Bu sayede bedeniniz ve zihniniz içinde sağlam bir köprü kurabilirsiniz.
 • Süre: Hatha yoga oluşturmak için vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız bu spora günde bir tek 15 dakika ayırarak başlangıç yapabilirsiniz. Vücudunuz alıştıkça ve kendinize vakit yarattıkça süreyi artırabilirsiniz.

Hatha Yoga Hareketleri Nedir?

En popüler yoga türlerinden kabul edilen hatha yoga uygulamasında daha görmüş ya da yapmış olabileceğiniz çocuk pozu, aşağıya bakan köpek duruşu ya da köprü pozu benzer biçimde en gerekli yoga hareketlerine yer veriliyor. En sık göreceğiniz hareketler ise şu biçimde:

Hatha Yoga Yararları Nedir?

Hatha Yoga Faydaları Nelerdir?

Healthline adlı tıbbi informasyon sitesinde gösterilen Hatha or Vinyasa Yoga: Which One Is Right for You? adlı makaleye bakılırsa, hatha yogasının aşağıdaki benzer biçimde birden çok faydası bulunmakta.

 • Stresi azaltmak: 2013 senesinde Journal of Nursing Research dergisinde gösterilen makaleye bakılırsa, 90 dakikalık tek bir hatha yoga seansının stres seviyesini mühim seviyede azalttığı ifade ediliyor. Bu araştırmada hatha yoga egzersizlerinin düzgün biçimde olarak uygulanmasıyla stresin denetim altına alınabileceği ifade ediliyor.
 • Depresyonu önlemek: 2018 senesinde meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa, 12 seans süresince düzgün biçimde olarak hatha yogası oluşturmak depresyon ve anksiyete seviyesini düşürmeye muavin olabilmektedir.
 • Esneklik tedarik etmek: 2015 senesinde Journal of Physical Therapy Science’da gösterilen bir araştırmaya bakılırsa, hatha yoga hareketleri mafsal ve kasların daha yumuşak bir yapıya kavuşmasına katkı sağlıyor.
 • Kuvveti çoğaltmak: 2016 senesinde meydana getirilen bir irdelemeye bakılırsa, 21 günlük hatha yoga eğitiminin adale enerjisini artırdığı ve dengeyi iyileştirdiği ifade ediliyor.
 • Farkındalık tedarik etmek: International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity dergisinde gösterilen ve bin 820 kişiyle meydana getirilen araştırmaya bakılırsa, hatha yogası icra eden katılımcılarının çevrelerine karşı daha çok farkındalığa haiz olduğu ifade ediliyor.
 • Uykuyu düzene sokmak: Verywell fit sitesinde gösterilen What to Expect From a Hatha Yoga Class adlı makaleye bakılırsa, uyku öncesi yoga hareketleri daha verimli uyumaya muavin olabilmektedir.

Hatha yogasıyla vücudunuza esneklik kazandırmanın yanında ayrıca zihninizi de sakinleştirebilirsiniz. Bedeniniz ve zihniniz içinde kusursuz bir denge kurmanın keyfine ulaşmak istiyorsanız hatha yoga eğitimlerine göz atabilir, zinde durmak için öteki spor içeriklerimizi de detaylı olarak irdeleyebilirsiniz..

*Bu sayfada yer edinen beyanatlar hiçbir tıbbi tavsiye, ikaz ya da teşvik niteliği taşımamakta olup yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Hatha yoga hareketleriyle ilgili daha ayrıntılı informasyon alabilmek için kesinlikle uzman bir eğitmene danışmalısınız.

Kaynaklar;

 • Verywell Fit Editors, “What to Expect From a Hatha Yoga Class”, Verywell fit, 2023. (çevrim içi)
 • Allison W. Watts, Sarah A. Rydell, Marla E. Eisenberg, Melissa N. Laska, Dianne Neumark-Sztainer, “Yoga’s potential for promoting healthy eating and physical activity behaviors among young adults: a mixed-methods study”, International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, 2018. (çevrim içi)
 • Timothy Burgin, “Hatha Yoga: Definition, History & Benefits, Yoga Basics, 2007. (çevrim içi)
 • Courtney Sullivan, “Hatha or Vinyasa Yoga: Which One Is Right for You?”, Healthline, 2019. (çevrim içi)
 • Sendhil Kumar, Shyam Prasad, Bhavani Balakrishnan, Karunambigai Muthukumaraswamy, Mohan Ganesan, “Effects of Isha Hatha Yoga on Core Stability and Standing Balance”, National Library of Medicine, 2016. (çevrim içi)
 • Małgorzata Grabara, Janusz Szopa, “Effects of hatha yoga exercises on spine flexibility in women over 50 years old”, National Library of Medicine, 2015. (çevrim içi)
 • Masoumeh Shohani, Gholamreza Badfar, Marzieh Parizad Nasirkandy, Sattar Kaikhavani, Shoboo Rahmati, Yaghoob Modmeli, Ali Soleymani, Milad Azami, “The Effect of Yoga on Stress, Anxiety, and Depression in Women”, National Library of Medicine, 2018. (çevrim içi)
 • Lauren Clark, “Hatha Yoga Guide: 10 Tips for Ensuring Your Practice is Zen AF”, Women’s Health, 2019. (çevrim içi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris.com.tr