herdembilgiler

Geleceği Şekillendirmek: Çevreci Belgeseller Seçkisi

Geleceği Şekillendirmek: Çevreci Belgeseller Seçkisi

“Medeniyetimiz, son derece azca sayıdaki bir grup insanoğlunun çok önemli paralar kazanma şansını sürdürebilmesi adına kurban edilmekte. Biyosferimiz, benimkisi benzer biçimde varsıl ülkelerdeki varsıl insanoğlu lüks içinde yaşamaya devam edebilsin diye kurban edilmekte. Bu çoğunluğun ıstırap çekmesine azınlığın zenginleşmesine katkıda var olan bir vaziyet.”

Yukarıdaki cümleler yeni duyduğumuz veya öğrendiğimiz şeyler değil. Sadece yeni olan şey bu cümlelerin 15 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg’e ilişik olması. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı sırasındaki konuşmasına ilişik olan bu cümlenin vuruculuğunun büyük bir kısmı yalnız 15 yaşlarında olan bir genç tarafınca dile getirilmiş olmasıdır kanaatimce. Zira global iklim değişikliği ve tahribat o şekilde bir noktaya geldi ki bir milyondan çok hayvan türünün yok olmanın eşiğinde olduğu, tropik ormanlarının yarısının çoktan tahrip edilmiş olduğu, giyim sektörünün her sene 32 milyon olimpik havuzu dolduracak kadar su tükettiği, buzulların çok önemli bir hızla eriyerek habitat ve yerleşim yerlerindeki diri hayatlarını tehlikeye attığı, temiz su bulmanın giderek zorlaşacağı bir gezegende yaşıyoruz bundan böyle. Bundan dolayı gezegenimizin farklı yerlerinde mektep çağındaki evlatların sokaklara çıkarak “Fridays For Future” benzer biçimde hareketlerle temiz ve yaşanabilir bir dünya için seslerini geleceklerini çalmakla suçladıkları yetişkinlere, politikacılara ve yetkililere duyurmaya emek harcaması son derece anlaşılabilir bir vaziyet.

Durum bu şekilde olunca gençlerin hitap etmiş olduğu yetişkinler olarak, yaşadığımız dünyaya etkimizi sorgulayarak gereksinimlerimiz ve isteklerimiz arasındaki ince çizginin farkına varıp aslen attığımız her adımın, aldığımız her ürünün içinde yaşayacağımız gezegeni şekillendirmedeki çok önemli yapacağı tesiri kavramamız icap ettiğini düşünüyorum. Nitekim bu fikir ile bu haftaki Fridays For Future hareketine çevreci belgeseller seçkisi hazırlayarak katkıda bulunmayı tercih ettik. Aşağıdaki listede yer edinen belgeseller izleyenlere yalnızca bir kişinin neleri değiştirebileceğinden tutun da insanlığın kendi eliyle yarattığı felaketin aslen pozitif yanlarının da olabileceğine, olanaksız benzer biçimde görünen değişimlerin başarılabilineceğine dair bilgiler sunmakta. Yer yer mantığımızı, yer yer konfor alanımızı zorlayan, insanı hem karamsar eden aynı zamanda ümit verebilen seçkimizle keyifli seyirler diliyoruz.

Gerçek Karşılık / The True Cost

2015 yılında yapılmış The True Cost, moda üstünden tüketim çılgınlığının dünyamıza verdiği ziyanı hem insan kuvveti aynı zamanda çevresel faktörlere yapacağı tesiri göstererek özetleyen bir biyografi. Moda sektörünün evvel yalnızca iki sezonluk (yaz ve kış) yaratı sunarken günümüz şartlarında 52 sezonluk üretim yapıldığı bilgisi benzer biçimde son derece çarpıcı ve sayısal verileri izleyenlerle buluşturan bu biyografi bununla beraber bu üretimlerin daha fazlaca kar yapmak eylemek adına ölüme varan emek sömürüleri gerçekleştirdiğini Rana Plaza benzer biçimde yerlerde çalışanlarının yaşadıklarını paylaşarak gözler önüne seriyor. Bir taraftan laf konusu kreasyonlara devam edip bir taraftan da elde edilmiş karın sürdürülmesi adına kalitesiz ürünlerle, eski makinelerle ve de çevreyi negatif etkileyecek biçimde çalışmanın (filtre kullanmamak ve kimyasalların içme sularına karışması benzer biçimde) Moda sektörünü getirmiş olduğu nokta ise ilkim değişikliğini en fazlaca katkıda var olan ikinci sektör olmuş bulunması. Kısacası Gerçek Karşılık, 19,9 TL olan tişörtlerin temel bedellerinin anlaşılması, paramızla neler yaptığımız ve neleri değiştirebileceğimiz adına izlenebilecek en başarıya ulaşmış belgesellerden birisi.

Yarın / Demain

Demain (Yarın) de 2015 senesinde seyircisi ile buluşmuş olan bir biyografi sadece Yarın’ı alanındaki birden çok değişik kılan ve de bu listede bilhassa olmasını istememin en gerekli sebebi ele almış olduğu mesele karşısındaki iyimser görüş açısı. Yarın, Cyril Dion ve Mélanie Laurent tarafınca yönetilen film, her şeyden önce belgeselin amacının nasıl oluştuğundan, gezegenimizin şu anki halinden bahsederek başlıyor. Laurent’ın çocuk sahibi olma arifesindeyken bilhassa dikkatini çeken global iklim değişikliği, yok ediş (bundan dolayı yok oluş) ve de günümüzün yaşayış şeklinin laf konusu duruma katkısı karşısındaki tavrı çaresizliğe tutulmak yerine harekete geçmek olmuş. Bundan dolayı biyografi süresince karşınıza çıkacak olan insanoğlu da benzer biçimde harekete geçip tarıma, ekonomiye, enerjiye ve eğitime değişik açılardan yaklaşarak seçenek bulunduğunu gösteren insanoğlu. Günümüz dünyasının, amaçlarımızın ve önceliklerimizin acilen değişmesi icap ettiğinin altını zaman zaman çizen bu belgeselin nihai gayesi “Hadi gezegeni kurtaralım!” dan daha fazlaca (şu sebeple bu çok da fazla gerçekçi olmazdı) olabildiğinde fazlaca insana ulaşarak yarının dünyasında ümit bulunduğunu müjdelemek. Bu aşamada şahsen üzerimize düşenin acilen harekete geçmek ve bu belgeseli seyretmek bulunduğunu düşünerek listemize ekledik.

Zararsız Adam / No Impact Man

2009 senesine ilişik olan bu deneysel belgeselin gayesi tek çocuklu Beaven ailesinin bir sene süresince otomobil, tayyare, otobüs ve metro benzer biçimde toplu taşıma araçlarını kullanmayıp, paketlenmiş gıdaları, poşetlerin içinde satılan ürünlerini ve bilhassa tek kullanımlık oluş suretiyle manada plastik ürünlerini tüketmeyerek karbon ayak izini sıfıra indirme çabasını seyirci ile buluşturmak. Lakırdı konusu çabaların içinde tv seyretmek, asansör kullanmamak benzer biçimde mümkün görünen hedeflerin yanında ayrıca hela kağıdı ve bebek bezi kullanmamak benzer biçimde uygulaması güç ve de elektrik olmadan hayatı idame ettirmek benzer biçimde düş etmesi dahi olanaksız olan amaçlara münasip yaşamaya işçi Beaven ailesinin giriştiği proje “Bu kadar çok harcamadan da güzel bir yaşam yaşanabilir mi?” sorusu çevresinde şekilleniyor. Biyografi süresince ailenin yaşamış olduğu değişiklik, değiştirdiği öncelikler ve edindikleri yeni düşünceler global olmadan evvel değişime çekirdekten başlanabileceğini gösterir özellikte. Nitekim esasında ihtiyacımız olan şeyin muhteşem, harikulade biçimde çevreci davranan birkaç insandan ziyade yapabileceklerinin en iyisini uygulayarak çevreye negatif etkilerini azaltan birden çok insan bulunduğunu düşündüğümüzde kendi hayatımızda uygulayabileceğimiz çözümleri getiri ve götürüleri ile örnekleyen son derece eğitici; konfor alanımızın esasında ne kadar lüzumlu bulunduğunu düşündüren biyografi.

This Changes Everything

Avi Lewis ve Naomi Klein’in 2015 senesine ilişik ortak emek harcaması olan bu biyografi; global nüfusun yüzde 20’sinden fazlasının global emisyonun yüzde 70’inden sorumluyken nüfusun geriye kalanının bu duruma minimum katkısı olmasına karşın yükünü en fazlaca çeken payda bulunduğunu anlatarak temelini uzaklaştırıyor. Peşinden yalnızca gelişmekte olan ülkelere değil de ABD ve Çin benzer biçimde gezegenimizin 9 değişik ülkesinden yedi değişik toplumun global iklim değişikliği karşısında yaşadıkları sorunlara odaklanarak problemininin yalnız bir bölgeye veya bir topluma ilişik olmadığını bilhassa vurguluyor. Bütün bu tarz şeyleri yaparken de iklim değişikliğine en fazlaca katkıda var olan şeyin ekonomik sistemlerimiz bulunduğunun altını çizen biyografi, bir anlamda kapitalizm ile tabiat ananın karşı karşıya gelişinin yaratacağı yıkıcı sonuçlara dair dikkat edilmesi gereken ikazları da içeriyor. Bu noktaya kadar son derece dahil karartıcı ve de hızla yaklaşan felaketin habercisi benzer biçimde görünen biyografi, değişik amaçları, düşünceleri ve beklentileri olmasına karşın laf konusu global mesele karşısında protestolarla, teknolojik çözümlerle ve bilgilendirici organizasyonlar düzenleyerek bir araya gelen insanları göstererek yavaş yavaş iyimser bir havaya da bürünüyor. Direkt veya dolaylı yoldan yaşayış şeklimizin değişmesi icap ettiğini dile getiren belgeselin aklımıza kazımak istediği sual ise “Ya global iklim değişikliği yalnızca bir kriz değil de daha iyi bir ati inşa yapmak eylemek için elimizdeki en iyi fırsatsa…”

Wasted: The Story of Food Waste

Adından da anlaşılacağı suretiyle besin israfına odaklanan bu biyografi ABD’da imal edilen gıdaların yüzde 40’ının asla açılmadan bozulmuş olduğu ve bunların yüzde 90’ından fazlasının sonunun çöplük olduğu ve burada faydalı olmaktansa yığılmadan dolayı oksijensiz bir halde çözülerek metan salınımına katkıda bulunmuş olduğu bir süreç bulunduğunu öğretiyor. bundan farklı olarak imal edilen mamullerden yararlanamayıp aç kalan ve aç kalmaya devam eden bir kitle bulunduğunu da düşününce vaziyet iyice boğucu bir hale gelmeye başlıyor. Nitekim bu durumun ABD’ya belgeselin çekilmiş olduğu dönemki senelik faturası 1 trilyon dolar olduğu göz önüne alındığında besin israfının ne denli büyük bir mesele olduğu son derece net anlaşılıyor. Bu durumun oluşmasına sebebiyet veren döngünün kırılması ve de yeni bir yol önerilerinin sunulması için fazlaca sayıda aktivist, lider ve meşhur ile monitöre gelen bu belgeselin hem kamera arkasında aynı zamanda önünde Anthony Bourdain’in olmasının seyirciler ve biyografi adına olabilecek en güzel şey bulunduğunu düşünmekteyim. çünkü son derece başarıya ulaşmış ve sözü geçen bir lider olarak desteklediği bu projenin oldukça dobra ve gerçekçi mutfak ve yiyecek israfı hikayelerine haiz olmasına ve de yankı uyandıran bir yapıma dönüşmesinde katkısı olduğu yadsınamaz. 2017 senesinde Anna Chai ve Nari Kye tarafınca yönetilmiş olan bu biyografi bir başka başarıya ulaşmış lider olan Massimo Bottura’nın da söylediği benzer biçimde besin mevzusunda dahi daha çok üretmeye değil de daha değişik davranmaya ihtiyacımız bulunduğunu anlamamız için oldukça başarıya ulaşmış bir yapım (bundan farklı olarak Türk dengi için bakınız: Ruhun Doysun). Edinilen bilgilerin ışığında davranabilme mevzusuna gelirsek Bourdain de belirttiği benzer biçimde bari doğru bir şeyi yapmış olmanın verdiği haz için bile duyarlı davranmaya kıymet, sonunda bu hazzı zaman zaman soruşturma şansımız ne ki?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi birxbet kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri
1xbet mobil 1xbet az 720p film izle full film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi guvencehd.org Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş meritroyalbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet izmir escort hititbet betorder luxbet