herdembilgiler

E-ihracat Nedir? E-ihracat ile Satabileceğiniz Ürünler

E-ihracat Nedir? E-ihracat ile Satabileceğiniz Ürünler

İnternet kullanımının artması ve akıllı Android cep telefonlarının ortaya çıkışı ile beraber dünyamız giderek daha çok birbirine bağlandı ve bütün bunların bir neticesi olarak e-ihracat’ta son derece popüler bir alan haline geldi.

Bilhassa pandeminin etkisiyle e-ihracat ile internetten mahsul para karşılığında vermek oldukca büyük bir potansiyeli ortaya çıkardı. Fizyolojik mağazaların aksine e-ihracat, işletmelere internasyonal daha çok satış imkanı yarattı.

Peki e-ihracat nedir ve işletmeler için sunmuş olduğu avantajlar nedir? bu makalemizde size adım adım e-ihracat’ın bütün detaylarını anlatacağız.

alakalı İçerik: E-ticaret nedir?

E-ihracat ne demektir?

Tarif olarak dışsatım, tecim ya da satış için yabancı bir ülkeye mal ya da hizmet satma sürecidir. E-ihracat ise bütün bu işlemleri çevrimiçi olarak yapma sürecini kapsar. Bir perakendecinin yalnızca menşe ülkesinde satış yapmış olduğu mahalli e-ticaret’le karşılaştırıldığında e-ihracat, mahalli olmayan pazarlara genişlemeye ve yeni müşterilere ulaşmaya imkan tanır.

Oldukca sayıda e-ticaret platformu, pazaryeri ve dijital yeni bir yol var olan olduğundan, çevrimiçi satış oluşturmak isteyenler için hemen hemen hiçbir sınır yoktur ve bu da işletmelerin küreselleşmesini her zamankinden daha basit hale getirir.

E-ihracat ile öteki ülkelerde fizyolojik bir varlık oluşturmanıza gerek kalmadan gezegenimizin dört bir yanından oldukca sayıda potansiyel müşteriye ulaşmakla kalmaz, bununla birlikte aşağıdakileri de elde edebilirsiniz:

 • internet sitenizde değişik pazarlar için hususi bağlantılar sunarak (mesela hedef pazarın dilinde ve para biriminde data tedarik etmek) mahsul ya da hizmet tekliflerinizi müşterinin konumuna gore özelleştirebilirsiniz.
 • Maliyetli ve süre alıcı parasız bir numara kullanmak yerine, web sitenize bir sık ​​sorulan sorular (SSS) sıralaması ilave ederek ya da e-posta yardımı vesilesiyle elektronik alan kişi desteği sunabilirsiniz.
 • Mahsul ya da hizmetlerinizin özelliklerini ve faydalarını resimler, beyanatlar, teknik detaylar, fiyatlandırma, nakliye ve iade politikalarını kullanarak anlatabilirsiniz. bundan farklı olarak alan kişi referansları ve video gösterimlerini ekleyebilirsiniz.
 • Potansiyel müşterilerinize şirketinizin geçmişi, çalışanı, konumu, ortakları vb. hakkında daha çok data vererek şirketinizi tanıtabilir ve markanızı ön plana çıkarabilirsiniz.
 • E-posta kanalıyla internasyonal müşterilerle kontakt kurabilirsiniz. Sorulara anında cevap verebilir, müşterilerinize mahsul sevkiyat durumlarını bildirebilir ve onlara hususi tekliflerle ilgili son olarak havadis, bilgi, salık ya da detayları gönderebilirsiniz.

E-ihracat Stratejisi Oluşturma

blank

Global genişlemeye stratejisi uygulamadan evvel, her ülkenin değişik bulunduğunu ve her bir diyar için benzersiz bir strateji oluşturmanız gerektirdiğini anlamanız önem teşkil eder. Bunun haricinde işletmenizin internasyonal genişlemeye hazır olup olmadığını belirlemeniz için değerlendirmeniz ihtiyaç duyulan birkaç mühim nokta olduğu bilinmektedir:

Operasyonlar: Bir bütün olarak yeni bir ekibe gerek olmasa da, var olan kaynaklarınızın internasyonal genişlemeyi yönetecek donanıma haiz olduğundan güvenilir olmanız gerekmektedir. Bu yüzden ekip üyeleriniz ya internasyonal deneyime haiz olmalı veya becerilerini genişletmeye istekli olmalıdır. Amma ve lakin en avantajlısı, yurtiçi ve küresel operasyonlar için farklı takımlar ve farklı bütçeler oluşturmaktır.

Mahsul talebi ve internasyonal arz: İşletmeler, arama etkinliğini seyretmek için SEO araçlarını kullanarak, yabancı müşterilerin sitelerini ne sıklıkta ziyaret ettiğini ve hedef müşterilerinin kendi vatanlarında en sık hangi ürünlerini satın aldığını ölçebilir.

Genişlemenin kapsamı: Genişlemenizin kapsamını açıkça açıklamak, başarıya yönelik somut adımlar atmayı kolay hale getirir. Yeni bir fizyolojik mağaza açmanız mı yoksa web tasarımınızı ya da ödeme yöntemlerinizi yeni pazarınızın gereksinimlerini karşılayacak biçimde uyarlamanız mı gerektiği şeklinde iş ihtiyacınız olan şeyleri tanımlayın.

E-ihracat Yapmaksızın evvel Kesinlikle Bilmeniz Gerekli olanlar

İşletmenizi internasyonal bir pazarda genişletmek, her yeni pazara münasip en gerekli pazarlama ve gelmektedir gelişme stratejisi uygulamanız anlamına gelmektedir.

Aşağıda geçişi daha yumuşak hale ulaştırmak için yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz:

1. E-ihracat potansiyelinizi değerlendirin

E-ihracat için oldukca çok süre, emek ve para harcamadan evvel, var olan operasyonlarınız ve mahsul teklifleriniz üstünde zihinde ölçmek ve değerlendirmek için birazcık süre ayırın. Bu değerlendirme aşaması, ondan sonra kafa ağrılarından kaçınmanıza muavin olacak ve e-ihracat için hazırlanmanız için yapmanız gerekli olanlar mevzusunda size yol gösterecektir.

2. Pazar araştırması yapın

İşletmeniz, genişlemek istediğiniz diyar ya da bölgelerde pazar araştırması yapmalıdır. Mahsul ya da hizmetlerinize olan ilgiyi kontrol etmenin yanında ayrıca, o pazarda hangi rakiplerin halihazırda etken bulunduğunu keşfetmek, kilit odak noktanız olmalıdır. Araştırma, mühim kaynakları bu pazara aktarmaya başlamadan evvel işletmenizin değişik bir pazarda başarıya ulaşmış olup olamayacağını bilmenizi sağlar.

3. Bir e-ihracat planı geliştirin

Proaktif davranıyorsanız ve ürünlerinizi dış pazarlarda etken olarak pazarlamayı düşünüyorsanız, dışsatım planı kati bir zorunluluktur. Bir e-ihracat planı, ticaretin dijital yanlarını ele almanıza yardım edecektir.

4. Stratejinizi yerelleştirin

Yerelleştirme, belirli bir mahalli bölgeye uyması için bir mahsul ya da hizmeti o ülkeye gore özelleştirme sürecini açıklar. E-ihracat için bu, bir ürünü ya da hizmeti değişik bir dile, kültüre ve hatta bölgenin “görünüm ve hissine” uyacak biçimde optimize etmeyi içerebilir. Yerelleştirme, yeni potansiyel müşterileri çevreleyen engellerin sayısını azaltmayı gayeler.

Stratejinizi yerelleştirmenin farklı yolları olduğu bilinmektedir. örnek olarak Domino’s, mahalli yiyecek tercihlerini yansıtmak için menülerini bu biçimde bölgeye gore günceller. Stratejinizi yerelleştirmenin başka bir yolu da web sitenizdeki ya da uygulamanızdaki metni değişik dillere çevirmektir. İşletmenizi belirli bir diyar ya da bölgeye genişletmeyi planlıyorsanız, orada hangi dillerin konuşulduğunu araştırmanız önem teşkil eder.

5. Öteki kültürlere dikkat edin

E-ihracat yaparken öteki kültürlere dikkat kesilmek önem teşkil eder. İş yeni pazarlar keşfetmek kelam konusu ortaya çıktığında, işletmeler lüzumlu bütün araştırmalarını yapmalıdır. Bir ülkede ya da bölgede münasip olabilecek görseller ve tasarımlar, başka bir ülkede rahatsız edici olabilir. örnek olarak, elinizle bir sulh işareti oluşturmak Amerika’de yaygın olarak kullanılan bir jesttir. İngiltere, Avustralya ve öteki ülkelerde, avucunuz içe baktığında bu işaret saldırganlık ifadesi anlamına gelmektedir.

6. E-ihracat ilişkili yasal mevzuları araştırın

Yeni pazarınızı çevreleyen mahalli yasalar hakkında araştırma yaptığınızdan güvenilir olun. Ödemeler ve lojistikten gizlilik ve vergilere kadar her ülkenin perakendeciler için kendi düzenlemeleri olduğu bilinmektedir. Öteki ülkelerdeki marka imajınızı zedelememek için mahalli yasalara uymanız çok mühimdir.

7. Yurtdışında satış oluşturmak için web sitenizden yararlanın

İnternet, sınırı olan kaynaklara haiz KOBİ’ler için eleştiri bir satış aracıdır. Bu yüzden ani çok dilde içerik sunan oldukca dilli bir internet sayfası geliştirmeyi tasavvur edin. Değişik dillerin kullanıldığı ani çok ülkedeki müşterilere ulaşmayı hedefliyorsanız bu lüzumlu olabilecektir..

Seçenek olarak global bir e-ticaret çözümü ile de çalışabilirsiniz. Daha global bir pazara açılmış olmak, bunu oluşturmak için münasip araçları gerektirir. örnek olarak, ölçeklenebilir e-ticaret platformları, global bir pazara genişlemeyle gelebilecek büyümenin üstesinden geliş için lüzumlu olabilir.

8. Ürünlerinizi gönderin

Satış yaptıktan sonrasında ürünlerinizi müşterinize ulaştırmanız gerekmektedir. Internasyonal nakliye aşaması karmaşık olabilir. Yurtdışına mahsul gönderme yükünü hafifletmek için nakliye ve gümrük şirketleriyle de çalışabilirsiniz.

E-ihracat’ın Avantajları Nedir?

blank

Rastgele bir ticari girişim şeklinde, e-ticaret de doğru pazarı ortaya çıkarmak, hedef pazarın itimatını ele geçirmek, satışları ve uzun vadeli büyümeyi çoğaltmak da iç oluş suretiyle birden çok zorlukla başa çıkmaya çalışır. Binaen aleyh, e-ihracat, düşünceli ve stratejik bir halde yapıldığında, hem işletmeler aynı zamanda müşteriler için avantajlar sağlayabilir.

E-ihracatın işletmeler için avantajları nedir?

Artan marka görünürlüğü: Markanızı yabancı ülkelerde oluşturmak, daha çok alıcının mahsul ya da hizmetlerinizi tanımasını sağlar. Bu da itimat oluşturur, marka görünürlüğünü ve sonunda satışları artırır.

Genişletilmiş alan kişi tabanı: Daha çok pazara duhul etmek ve marka görünürlüğünü çoğaltmak, işletmenizin potansiyel alan kişi tabanını büyütür.

Yeni pazarların kontrol edilmesi: Bir e-ticaret mağazasının global bir kesime ulaşmasının en büyük sebeplerinden birisi, onu bir kontrol alanı olarak kullanmaktır. İşletmenizi yabancı bir ülkeye aralamak, orada fizyolojik bir yer edinmeden evvel belirli pazarların kazançlı olup olamayacağını görmenizi elde edecektir.

E-ihracatın müşteriler için avantajları nedir?

Daha çok mahsul çeşitliliği: mavi gezegenin değişik bölgelerindeki müşteriler, daha çok mahsul çeşitliliği alarak e-ihracat’tan yararlanır. Mahsul ya da hizmetler, bu tarz şeyleri dahili olarak geliştirmeyen ülkelerde ya da bölgelerde oldukca istek edilebilir olabilir.

İşletme ve tüketici içinde artan temas: İyi düşünülmüş bir global e-ticaret stratejisi, işletme ile tüketicileri içinde daha çok kontakt sağlar.

E-ihracat ile Satabileceğiniz Ürünler

blank

E-ihracat ile satabileceğiniz ürünlerini aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

 • Konut dekorasyonu ürünlerini (halı, kilim, battaniye, yatak örtüsü takımları, yastık, şilte, gizleme kapları, havlular, el bezleri vb.)
 • Sıhhat ve güzellik ürünlerini (bir bütün olarak naturel cilt derisi bakım ürünlerini, detoks çayı, peruk ve başörtüsü, suni tırnak vb.)
 • Evcil hayvan ürünlerini (mama kaseleri, evcil hayvan selfie araçları, elektronik kedi oyuncakları, evcil hayvan yatakları vb.)
 • Teknolojik ürünler (telefon tutucu, kablosuz şarj istasyonu, giyilebilir cihazlar vb.)
 • KIlıf ( telefon kılıfları, dizüstü PC kılıfları, dizüstü PC kaplamaları vb.)
 • Spor ürünlerini (yüksek belli tayt, kişiye hususi spor giyim, moda spor giyim vb.)

Özetle demek mümkün ki, e-ihracat işletmeler için bundan böyle bir seçim değil, bir zorunluluktur. Şirketinizin büyümesinin geleceği, hatta kim bilir hayatta kalması buna bağlıdır. Bu yüzden, doğru biçimde küreselleşmek için yukarıda bahsettiğimiz bütün ipuçlarına adım adım uymanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi turkcasino.net asyu2017.org/slot-siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler TrBet
1xbet mobil 720p film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi full hd film izle guvencehd.org Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Betorder Kalebet giriş milosbet giriş 1win meritking kingroyal kingroyal giriş betpasi.com escort anadolu bahis20.com canlı casino siteleri goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis maksibet rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Mostbet Betovis Onwin 1win Milosbet Pin Up Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Betgaranti Kolaybet Betorder Maksibet Lotusbet Masterbetting Norabahis Piabellacasino Cup90 Hititbet şişi escort kızılay escort Melbet/a> “Tarafbet Paşacasino Betosfer Rbet Oslobet restbett.net Vbet nisanbet Sahabet Tarafbet Betgaranti Betzmark Mariobet Sahabet Pokerklas Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Megapari Tipobet Kralbet Casinogaranti Meritslot Betpark betbox Maltbahis Jupiterbahis gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar casinositeleri.bet Deneme bonusu veren siteler Deneme bonusu veren siteler