herdembilgiler

Brad Pitt Kimdir? – Brad Pitt Filmleri

Brad Pitt Kimdir? – Brad Pitt Filmleri

Brad Pitt Kimdir? – Hayatı

William Bradley Pitt 18 Aralık 1963 yılında İngiliz asıllı bir ailenin oğlu olarak ABD’nin Oklahoma eyaletinde doğdu. Erkek kardeşi Doug ve kız kardeşi Julie Pitt ile çocukluk yılları Springfield’da geçti. Henüz 19 yaşındayken yapılan bir etkinlikte en iyi tarza sahip erkek seçildi.

Üniversite yıllarında gazetecilik öğrenimi gördü, ancak okulu bitirmesine az bir süre kala mezun olmadan okuldan ayrıldı. Böylece şansını Hollywood’da deneyen Brad Pitt ilk olarak sitcomda kariyerine başladı. Ardından ”Hunk” adlı filmde plajda içecek içen bir figüranı oynadı. 1987 yılında dönemin en popüler Amerikan dizilerinden Dallas’ta ”Randy” karakteriyle dört bölüm oynadı. İlk başrol oyunculuğunu 1988’de gösterime giren ”Dark Side Of The Sun” filmiyle yaptı.

Yaşı

1963 – 57 yaşında

Boyu – Kilosu

1.80 m / 80 kg

Göz Rengi

Mavi

Sevgilileri

Jennifer Aniston
Angelina Jolie

Kariyerinde ilk basamak: Dünyanın En Seksi Adamı

Ailesi ve tüm yakınları için Brad’in kariyer seçimi çok büyük bir sürpriz oldu. Belki okulda birkaç Show için sahneye çıkmıştı; ama bunun bir tutkuya dönüştüğünü kimse fark edememişti. Aslında kimsenin hayıflanmasına gerek yoktu. Çünkü Brad bile bunun farkında değildi. Belki de cebinde 325 dolarla yola çıktığında inanmıştı; Brad, bir film yıldızı olmak istiyordu.

Hollywood’a gittiğinde 6 yıl boyunca oyuncu koçluğunu “Roy London” yürüttü. İlk ekran tecrübesi “Head Of The Class” adlı sitcom’daki küçük rolüydü. Ayrıca burada gönlünü showun yıldızına kaptırmış, kısa süreli bir beraberlikleri de olmuştu. “Growing Pains” adlı dizinin iki bölümüne konuk oyuncu oldu.

İlk kez 1989’da, “Cutting Class” adlı, düşük bütçeli bir yapımda rol aldığında ilgi çekti. Uzun süre ekranlarda boy gösteren pembe dizilerden “Another World”de, “Chris” karakteriyle yer aldı. Hemen ardından “Our House” adlı dizide göründü. Diğer bölümlerde de oynaması için teklif almıştı ki, Amerika’nın en popüler dizilerinden “Dallas”a, Shalane McCall’in erkek arkadaşı “Charles” rolüne transfer oldu. Ayrıca televizyonun en çok izlendiği saatler olarak belirlenen prime time kuşağında yayınlanan “Thirtysomething”, “21 Jump Street” ve “Friday Nightmares” gibi dizilerde de rol aldı.

Her şeyden önce çok fazla yakışıklıydı. Bu, onun hem desteği hem kösteği olacaktı. Öyle ki, çok zaman geçmesine gerek kalmamıştı, 1991’de, Ridley Scott’un yönetmenliğindeki “Thelma & Louise”deki 15 dakikalık rolünden sonra “People Magazine” onu “Dünyanın En Seksi Adamı” seçti.

Oyunculuk serüveni

Brad, 1990’da, “Too Young Too Die” adlı televizyon filminde, uyuşturucu bağımlısı Billy Canton’u canlandırdı. Başrolü Juliette Lewis ile paylaşıyorlardı. Birbirlerine aşık oldular ve birliktelikleri üç yıl sürdü. 1991’deki “Thelma & Louise”nin ardından, 1992’de, Ralph Bakshi’nin yönetmenliğinde “Cool World” ve hemen ardından da Robert Redford’un yönetmenliğinde “A River Runs Through It” (Bizi Ayıran Nehir geldi. Bu film, en iyi sinematografi dalında Oscar’ı da aldı. Oynadığı her film, ona yolunda yoldaş bir başka insan kazandırıyordu. Bu kez bir ev arkadaşı oldu. Rol arkadaşı Buck Simmonds ile öyle iyi anlaşmışlardı ki, birlikte ev tutmaya karar verdiler…

1993’te ise, uzun süredir sevgili olduğu Juliette ile “Kaliforniya” için kamera karşısındaydılar. 1994’te Anne Rice’in aynı adlı romanı, “Interview With The Vampire”den (Vampirle Görüşme) uyarlanan filmde, sekizinci yüzyıldaki bir vampiri canlandırarak en özel performanslarından birini gerçekleştirdi. Bu film, 2 dalda Oscar’a aday gösterildi.

Brad, oldukça önemli oyuncularla ve önemli rollerde yer alıyordu. Sinema eleştirmenleri onun hakkında hep olumlu şeyler söylüyordu. Yine 1994’te Anthony Hopkins ile “Legends Of The Fall” için kamera karşısındaydı.

1996’da, “Sleepers” adlı filmde rol aldı. 1997’de, yayınlanması yıllar süren, ilk başrol tecrübesi olan 1988 yapımı “The Dark Side Of The Sun” vizyona girdi. Yine aynı yıl “The Dewil’s Own” adlı filmde karizmatik bir I.R.A lideri olarak kamera karşısındaydı. Bu film için İrlanda aksanıyla konuşma dersleri aldı.

1998’de bir kez daha Anthony Hopkins ile “Meet Joe Black” filmi için kamera karşısındaydı.

Ve 1999’da, beyazperdenin unutulmaz karakterlerinden, “Tyler Durden”e hayat verdi. Chuch Palahniuk’un aynı adlı romanından, David Fincher imzası ile uyarlanan “Fight Club” (Dövüş Kulübü), kült filmler arasında anılırken, Brad Pitt de adını altın harflerle sinemaya kazıma yolunda sağlam adımlarla ilerliyordu. Daha neler neler yapacaktı…

Brad Pİtt, 2000’de dünya çapında tanınmasını sağlayacak “Snatch” filminde rol aldı. Rolüyle “Stallite Awards” tarafından, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında ödüllendirildi.

2001’de, “Spy Game” ve “The Mexican” filmlerinde başroldeydi. Yine aynı yıl George Clooney ve Julia Roberts ile birlikte, Steven Soderberg yönetmenliğindeki serinin ilk filmi “Oceans’s Eleven” için kamera karşısındaydılar.

2002’de, Chuck Barris’in aynı adlı kitabından Charlie Kaufman’ın uyarladığı, “Confessions of a Dangerous Mind”de rol aldı.

2003’te sesiyle var oldu. “Sinbad: Legends of the Seven Seas” adlı animasyonda, Sinbad’ı seslendirdi.  2004’te Wolfgang Petersen’in yönetmenliğindeki “Troy” için kamera karşısındaydı ve Achilles mitolojik kahraman rolü için aylarca spor yaparak kilo almıştı.

Bu filmin ardından ise, bir röportajında şunları söyledi: “Harika filmler çevirmek için kendime 4 yıl daha süre tanıyorum. Ondan sonra yeni bir sinema kuşağı gelecek, yeni kahramanlar cezbedecek. Olayların akışı böyle. Ayrıca yeni şeyleri denemenin zamanı geldi. Gittikçe daha yoğun olarak bir aile kurmak istiyorum”.

Ayrıca gelecekte mimarlıkla ilgilenmek istediğini de söylüyor – Los Angeles’in daha da modernleşmesi amacıyla dünyaca ünlü mimar Frank Gehry sanatçı grubuna davet edilmişti – ve ekliyordu: “Orada ilk etapta öğreneceğim; ancak bir yandan şehrin geleceğini de etkileyeceğim. Los Angeles ruhsuz bir beton çölü. Ben orayı daha yaşanır hale getirmek istiyorum. Bu belki de benim yeni kariyerim olur”.

Kafasında yeni kariyerini şekillendiredursun, sinema devam ediyordu. Aynı yıl serinin ikincisi “Ocean’s Twelve” için yine kamera karşısındaydı ve 2005’te de, her şeyin, aşka bizi inandıracak her şeyin ilk adımı o film, “Mr. And Mrs. Smith” için Angelina Jolie ile birlikte kameranın karşısında tüm savaşçı ruhları ile duruyorlardı.

2006’da, “Babel”, 2007’de “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford” filminde rol aldı. Yine aynı yıl, serinin üçüncüsü “Ocean’s Thirteen” için kamera karşısına geçti.

2008’de, kariyerinde bambaşka bir yere taşındığı “The Curious Case of Benjamin Button”da (Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi) izleyicisiyle buluştu. Filmin uzunluğuna aldırmadan, hepimiz uzun uzun izledik Benjamin ve Daisy’nin aşkını…

Daha sonraki yıllarda da elbette üretmeye, sadece oyuncu değil, yapımcı olarak da filmlerde yer etmeye devam etti. Bunca yıllık oyunculuğunda Oscar’ı kucaklayamayan Brad Pitt, 2006’da “En İyi Film” dalında Oscar alan “The Departed” ve 2014’te “En İyi Film ve En İyi Senaryo Uyarlaması” dallarında Oscar alan “12 Yıllık Esaret” filmlerinin yapımcısıydı. Ödülü aldığında ise şöyle dedi: “Hiç Oscar alacağımı düşünmezdim”.

Brad Pitt ve Jennifer Aniston

Brad, ilk kez 1996’da Gwyneth Paltrow ile nişanlandı. Ancak bu nişanlılık bir yıl sürdü. Brad’in bu ayrılığın ardından kendine gelmesi ise, uzun zaman aldı.

1998’de ise, dönemin ünlü dizisi “Friends”te oynayan Jennifer Aniston ile tanıştılar. Soluğu kısa, etkisi büyük bir aşk olacaktı. 29 Temmuz 2000’de, Malibu’da düzenlenen bir törenle evlendiler. Evlilikleri sadece 5 yıl sürdü. 8 Ocak 2005’te Brad’in basın sözcüsü, çiftin ayrılık kararını duyurdu. Brad-Jennifer çifti ise, evliliklerini noktalama konusunda çıkan hiçbir dedikodunun etkisi olmadığını ve iki iyi arkadaş kalacaklarını söylüyorlardı.

Bu ayrılık magazin gündemini uzunca bir süre meşgul etti. Bu sırada Brad Pitt’in hayatında Angelina Jolie dönemi açıldı…

Brad Pitt ve Angelina Jolie

Oynadıkları film Mr. And Mrs. Smith’ten sonra aralarında aşk dedikoduları çıkan Brad Pitt ve Angelina Jolie, Brad’in evliliğini sonlandırmasının ardından birlikteliklerini başlattı. Bu kez uzun soluklu bir aşktı, ancak evlenmelerine daha bir hayli zaman vardı.

Angelina Jolie, 2000’de “Tomb Raider” filminin çekimleri sırasında Kamboçya’daydı ve 2002’de buradan “Maddox” adında bir erkek çocuğu evlat edindi. Yani çift beraberliklerine başladığında bir çocukları vardı. Daha sonra da birlikte Etyopya’dan “Zahara” adındaki kız çocuğunu evlat edindiler. 27 Mayıs 2006’da da kızları “Shiloh Nouvel” dünyaya geldi. Üçüncü evlat edindikleri çocukları ise, “Pax” oldu.

Daha sonra Angelina, “Vivienne Marcheline” adını verdikleri kızları ve “Knox Leon” adını verdikleri oğulları, ikiz bebeklerini dünyaya getirdi. 2014’te çiftin 6 çocukları vardı. Çift, 23 Ağustos 2014’te, Fransa’da özel bir törenle evlendi.

Ancak bakmalara doyamadığımız bu güzel aşkın üstüne, Angelina, Eylül 2016’da boşanma davası açtı…

Brad Pitt Filmografi – Oynadığı Filmler

2022 Babylon
2021 Bullet Train
2019 Bir Zamanlar… Hollywood’da
2019 Yıldızlara Doğru
2018 Deadpool 2
2018 Once Upon a Deadpool
2017 Savaş Makinesi
2016 Müttefik
2015 Büyük Açık
2015 Hayatın Kıyısında
2014 Fury
2013 12 Yıllık Esaret
2013 Danışman
2013 Dünya Savaşı Z
2012 Kibarca Öldürmek
2011 Hayat Ağacı
2011 Kazanma Sanatı
2011 Neşeli Ayaklar 2
2010 Megazeka 3D
2009 Soysuzlar Çetesi
2008 Aramızda Casus Var
2008 Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi
2007 Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı
2007 Ocean’s 13
2006 Babil
2005 Bay & Bayan Smith
2004 Ocean’s 12
2004 Truva
2002 Sinbad: Yedi Denizler Efsanesi
2002 Tehlikeli Aklın İtirafları
2002 Çok Özel
2001 Meksikalı
2001 Ocean’s Eleven
2001 Spy Game
2000 Kapışma
1999 Dövüş Kulübü
1999 John Malkovich Olmak
1998 Joe Black
1997 Sessiz Düşman
1997 Tibet’te Yedi Yıl
1996 Kardeş Gibiydiler
1995 12 Maymun
1995 Yedi
1995 İhtiras Rüzgarları
1994 Bana Bir İyilik Yap
1994 Vampirle Görüşme
1993 Kalifornia
1993 True Romance
1992 Bizi Ayıran Nehir
1991 Thelma ve Louise
1989 Cutting Class
1989 Happy together

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

instagram izlenme hilesi Bonus veren siteler kaçak bahis siteleri en iyi bahis siteleri bahis siteleri 1xbet mobil 1xbet az
guvencehd.org istanbul escort escort istanbul Betist Onwin vbettr Piabet Slot Siteleri Film İzle Online Film İzle Betorder canlı casino deneme bonusu veren siteler eurocasino giriş eurocasino giriş restbet bedava bonus bonus veren siteler escort anadolu canlı casino casino güvenilir bahis siteleri yeni bahis siteleri canlı casino siteleri betturkeygiris.org betist güncel giriş goibay.com Belugabahis Pusulabet Celtabet marsbahis sekabet supertotobet marsbahis giriş deneme bonusu maksibet giriş rulet siteleri Nakitbahis Megabahis Hititbet Betovis Betzmark Betwinner Kalebet Betist Mariobet Betgaranti Kolaybet betandyou şişi escort kızılay escort giris-betwinner https://betwinner-giris.org Bettilt Bahsegel Elitbahis Polobet Tarafbet