Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesinin yararları Nedir?

Günümüz şartlarında türk kahvesi son derece talep gören bir kahve çeşididir. Lezzeti olmasıyla birlikte birden çok faydası da bulunur. Türk kahvesi devletimizde yetişmemesine karşın uygulanan hususi pişirme tekniği olanakları sayesinde ülkemiz’den dünyaya yayılmıştır. Türk kahvesi, rastgele bir pişirme tekniği ya da filtreleme işlemi olmadan içildiği için öteki kahve çeşitlerine kıyasla kahvenin yararlarından daha çok yararlanabilmenizi sağlar. Uzmanlar, Türk kahvesinin en sıhhatli ve naturel kahve çeşitlerinden birisi bulunduğunu söylüyor. Günde minimum 1-2 fincan Türk kahvesi tüketilmesi, rastgele bir hastalığı ya da ilaç kullanımı olmayan insanoğlu için son derece faydalıdır. Türk kahvesinin faydalarını sizler için sıraladık:

 

REKLAM ALANI

bol köpüklü türk kahvesi

 

 • Kansere Karşı Koruma Sağlar

Türk kahvesi, antioksidan bakımından son derece yüksek gıda değerleri ihtiva eder. Antioksidan içinde ne olduğu ve öteki gıda içerikleri olanakları sayesinde  başta karaciğer kanseri oluş suretiyle öteki kanser türlerine karşı da dikkat edilmesi gereken bir koruma sağlar. Hücre yapınızı koruyarak kontrolsüz çoğalmayı önler. şeker hastalığından korunmaya da muavin olan Türk kahvesinin, bilimsel araştırmalar neticesi hayat süresini de uzattığı belirlenmiştir.

 

 • Parkinson, Demans ve Alzheimer Hastalıklarına Karşı Korur

Parkinson, demans ve alzheimer dünya genelinde 65 ıslak üstü kişilerde sürekli olarak görülen hastalıklardır. Bu hastalıkların herkesçe malum olan bir tedavisi olmamakla birlikte, sıhhatli beslenen ve çeşitli gıda türlerini düzgün biçimde bir halde tüketen kişilerde bu biçim hastalıklara daha azca rastlanır. Türk kahvesi tüketiminin; parkinson, demans ve alzheimer şeklinde hastalıkları %60 civarında azaltıp önleyebileceği bilimsel araştırmalar neticesi kanıtlanmıştır.

 

 • İnsülin Direncini Kırıyor

Türk kahvesi, pankreas organının salgıladığı hormon olan insülin direncini kırıcı bir etkiye haizdir. İnsülin direncinin kırılması olanakları sayesinde kişinin tatlıya duyduğu gereksinim azalır. sürekli olarak tatlı yeme isteği olan kişilerde düzgün biçimde kahve tüketilmesi son derece yarar elde edecektir.

 

 • Yağ Yakımını Hızlandırır ve Kilo Vermeye muavin Olur

Türk kahvesi, çok kilolarından şekvacı olup özgürleşmek isteyenlerin en büyük yardımcılardan biridir. Düzgün biçimde Türk kahvesi tüketilmesi metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakmanıza destek sağlar. Türk kahvesi bilhassa de mütevazi tüketildiğinde, sıfıra yakın bir kaloriye haizdir. Bu sayede hem yağ yakmanıza destek sağlar aynı zamanda kalori almamanızı sağlar.

 

 •  Fizyolojik Performansı ve Enerjiyi Artırır

Türk kahvesinin muhteviyatında var olan kafein, adrenalin hormonunda dikkat edilmesi gereken bir artışa neden olur. Adrenalin hormonun artması da enerjinizle birlikte fizyolojik performansınızı da artırır. Spor ya da fitness ile ilgilenen kişilerin spor öncesinde Türk kahvesi tüketmesinde yarar olduğu bilinmektedir.

 

 • Zeka ve Hafızayı Kuvvetlendirir

Türk kahvesinin muhteviyatında  var olan kafein ve  benzeri bileşenler, tüketimin peşinden süratli bir halde kana karışarak beyne ulaşır. İçerisinde bulundurduğu besinler olanakları sayesinde, bedenimize uyku ve bitkinlik veren bileşenleri etkisiz hale getirir. Bu sayede zihnimizi açarak iş verimliliğinin standardını artırır. Beyinde yapmış olduğu önemli ölçüde etkiler;  zeka ve hafızanın güçlenmesini sağlar, konsantrasyon süresini uzatır.

 

 • Kalp organı Sağlığına Faydalıdır

Düzgün biçimde kahve tüketiminin kalp organı sağlığına olan etkilerine yönelik araştırmalar hala devam ediyor. Bilinenin aksine kahve tatmak, kalpte çarpıntıya sebebiyet vermiyor. Hatta birden çok bilirkişi tarafınca kahve içmenin, kalp organı hastalıklarına neden olan damar tıkanıklığının önüne geçmiş olduğu söylenmektedir.

 

 • Solunum Yolu İltihapları İçin Faydalıdır

Düzgün biçimde Türk kahvesi tüketilmesi, daha rahat soluk almanıza destek sağlar ve solunum yollarınızın iltihaplanma istenmeyen ihtimalini düşürür. Kahvenin içinde var olan antioksidan vasfı, bronşlarınızı açmanızda tesirlidir.

 

 • adale Ağrılarını Düşürür

Kahvenin içinde var olan kafein maddesinden dolayı, kan dolaşımınız hızlanır. Kan dolaşımınızın hızlanması da kaslarınızda yaşadığınız rastgele bir ağrıyı baskılar ve adale kuvvetinizde artış sağlar.

 

Günümüz şartlarında, bilhassa hanımlarda son derece sık rastlanan safra taşının oluşumunu önler. Meydana getirilen araştırmalara gore düzgün biçimde bir halde, günde birkaç fincan Türk kahvesi içen hanımlarda safra taşının oluşma ihtimali daha düşük seyrediyor.

 

 • Kafa Ağrısında Tesirlidir

Gün içinde zaman zaman karşılaştığınız ve hayat kalitenizi düşüren kafa ağrısı içinde son derece tesirlidir. Ağrı kesici alabilmek yerine içeceğiniz bir fincan Türk kahvesi, kafa ağrınızı anında kesecektir.

nihayet olarak, Türk kahvesi depresyon istenmeyen ihtimalini azaltarak daha basit soluk almanıza da destek sağlar. Uzmanların görüşlerine gore, Türk kahvesi içildiği andan itibaren pozitif yönde etkilerini süratli bir halde gözlemleyebileceğiniz bir içecek! Eğer dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlığınız ve düzgün biçimde bir ilaç kullanımınız yok ise,  günde minimum iki tane Türk kahvesi tüketmeniz sağlığınıza son derece yarar elde edecektir

 

Bir Fincan Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Türk kahvesi damak zevkine gore glikoz miktarında ayarlama yapılabilen bir kahve çeşididir. Bu sebepten mütevellit yapım şekline ve glikoz oranına gore alınan kalori miktarı değişmektedir. Türk kahvesi çeşitlerine gore kalori miktarı hesaplaması şu biçimde olabilmektedir:

 • Şekerli Türk Kahvesi: Öteki Türk kahvesi çeşitlerine gore kalori kıymeti yüksektir. 1 kahve fincanı (80 gr) şekerli Türk kahvesinin kalori kıymeti 42 kcal’dır.
 • Orta Şekerli Türk Kahvesi: Şekerli Türk kahvesine gore daha düşük bir kaloriye haizdir. 1 kahve fincanı (70 gr) orta şekerli Türk kahvesi 7 kcal’dır.
 • Mütevazı Türk Kahvesi: Kalori kıymeti en düşük kahve çeşididir. 1 fincan (70 gr) mütevazi Türk kahvesinin kalori kıymeti 7 kcal’dır.
 • Sütlü Türk Kahvesi: Kahvenin yoğun ve keskin aromasını yumuşatmak için seçilen sütlü Türk kahvesi, sütle hazırlanmaktadır. Kalori kıymeti de sütün yapısına gore değişim göstermektedir. 1 fincan (205 gr) sütlü Türk kahvesinin kalorisi 71 kcal iken, 1 büyük fincan (300 gr) sütlü Türk kahvesinin kalorisi 104 kcal’dır.
 • Dibek Türk Kahvesi: Osmanlı mutfağından bu güne değin kadar gelen Dibek Türk kahvesinin 1 fincan (20 gr)  kalorisi ise, 76 kcal’dır.
 • Sodalı Türk Kahvesi: Su yerine soda ile meydana getirilen bir Türk kahvesidir. Kalori miktarı kullanacağınız soda içinde var olan kalori miktarına gore değişim gösterir. Amma ve lakin umumi itibariyle kalori miktarı 5 kcal’dır.

 

En Fazlaca Herkesçe malum olan Türk Kahvesi Markaları Hangileridir?

Türk kahvesinin bu kadar çok tercih ediliyor olması, bununla beraber marka rekabetini de getiriyor. En oldukça herkesçe malum olan ve seçilen Türk kahvesi markalarını sizler için şu biçimde sıraladık:

 • Keyf-i Ala
 • Kurukahveci Mehmet Efendi
 • Kahve Dünyası
 • Kocatepe Türk Kahvesi
 • Shazel
 • Nescafe

 

Yukarıda sıraladığımız bütün markalar Türk kahvesinde en oldukça herkesçe malum olan ve seçilen adlardan oluşmaktadır.

 

Türk Kahvesi Oluşturmak İçin Ihtiyaç duyulan Malzemeler Nedir?

Türk kahvesi yapımı son derece basit malzemeler ile gerçekleşir. Kahve oluşturmak için ihtiyaç duyulan malzemeler; su, cezve, Türk kahvesi ve fincandır. İsteğe bağlı glikoz ya da sütü de malzemelerin içine katabilirsiniz.

 

türk kahvesi nasıl yapılır

 

Türk Kahvesi Çeşitleri Nedir?

Osmanlı’dan bu güne değin kadar gelen Türk kahvesinin birden çok değişik çeşidi bulunur. Her türlü damak zevkine hitap eden Türk kahvesi çeşitlerini ve özelliklerini sizler için şu biçimde sıraladık:

 

Mütevazı Türk Kahvesi

Mütevazı Türk kahvesi, şekersiz ve sütsüz bir halde yapılır. Türk kahvesi çeşitleri içinde minimum kaloriye haiz olan kahvedir. Bilhassa de yağ yakımını hızlandırıp, rejim oluşturmak isteyen kişilerin en başta seçtiği Türk kahvesi çeşitleri içinde gelmektedir.

 

Orta Şekerli Türk Kahvesi

Orta şekerli Türk kahvesi, azca miktar glikoz kullanımıyla yapılır. Fazlaca çok şekerli içmeyen lakin mütevazi Türk kahvesinin de üzüntü geldiği kişilerin seçtiği bir kahve çeşididir.

 

Şekerli Türk Kahvesi

Şekerli Türk kahvesi, bol miktarda glikoz kullanarak yapılır. Türk kahvesinin üzüntü tadı damağa gelmez. Öteki Türk kahvesi çeşitlerine gore çok çok fazla kaloriye haizdir.

 

Sütlü Türk Kahvesi

Sütlü Türk kahvesi, süt ve Türk kahvesi ile yapılır. Türk kahvesini daha yumuşak içimli sevenlerin tercihidir.

 

Dibek Türk Kahvesi

Dibek Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin değişik bir halde öğütülmesiyle ortaya çıkar. Kavrulmuş kahve çekirdekleri, tahtadan ya da taştan meydana getirilen büyük havanlarda dövülerek öğütülür. Mütevazı Türk kahvesinden daha değişik bir aroma ve lezzete haizdir.

 

Sodalı Türk Kahvesi

Sodalı Türk kahvesi, su yerine soda ile meydana getirilen bir kahve çeşididir. Kalorisi mütevazi Türk kahvesiyle benzerlik gösterse de kullanacağınız sodanın çeşidine gore farklılıklar da olabilir.

 

Türk Kahvesi Yapılışı ve Türk Kahvesi Tarifi

Türk kahvesi yapılışı çeşitlerine gore farklılık gösterir. Cezve ile meydana getirilen geleneksel Türk kahvesinin yanında ayrıca günümüz şartlarında değişen teknolojinin gelişmesiyle birlikte Türk kahvesi makinesi kullanmak da bir alternatif haline geldi. Türk kahvesini siz de isterseniz geleneksel bir metot olan cezveyle  ya da Türk kahvesi makinesi ile basitçe yapabilirsiniz. Makine ve cezve farketmeksizin kullanılan malzemeler benzer olabilecektir..

Türk kahvesi yapımı esnasında kesinlikle dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birkaç detay olduğu bilinmektedir. Bir tek, yüksek kaliteli ve taze kavrulmuş kahve kullanmayı tercih etmelisiniz ve kahvenizi tadının bozulmaması için kesinlikle ağzı kapalı bir halde muhafaza etmelisiniz.

Aşağıda,Türk kahvesi çeşitlerinin nasıl hazırlanması icap ettiğini ayrıntılı bir halde sizinle paylaştık.

 

Bolca Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 • Her şeyden önce her fincan için iki çay kaşığı Türk kahvesini cezveye koyun.
 • Her fincan için kafi oranda su koyun, koyduğunuz suyun içme suyu olmasına dikkat etmelisiniz. Zira klorlu çeşme suları, Türk kahvesinin tadını bozabilir. Kahvenin bolca köpüklü olması için soğuk su kullanmanız gerekecektir.
 • Sonrasında istenilen miktara gore glikoz eklenmiş olur.
 • Bütün malzemeleri cezveye koyduktan sonrasında iyice iyice karıştırın.
 • Karıştırdıktan sonrasında kahvenizi kısık ateşte pişirmeye başlayın.
 • Pişirmeye başladıktan sonrasında kahvenizi karıştırmamalısınız, bu durumda kahvenizin köpüğü olmayabilir.
 • Kaynama zamanı vardığında kahvenizi ocaktan alın. Eğer oldukça beklerseniz kaynayan köpük sönebilir.
 • Ocaktan kahveyi aldıktan sonrasında derhal fincana dökmemelisiniz.İlk evvel, kahvenin üstünde birikmekte olan köpüğü bir kaşık yardımıyla fincanlara dağıtıp peşinden kahveleri doldurmalısınız.

 

orta türk kahvesi nasıl yapılır

 

Mütevazı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 • Her fincan için iki çay kaşığı Türk kahvesini cezveye koyun.
 • İkinci olarak yalnız suyu ilave edin. Mütevazı Türk kahvesine glikoz eklemeyin.
 • Kahve ve suyu cezveye koyduktan sonrasında kısık ateşte, pişene kadar karıştırmaya başlayın.
 • Kaynamaya başladıktan sonrasında ocaktan alıp fincalarınıza dökebilirsiniz.

 

Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 • Cezvenin içine her bir fincan için 2 çay kaşığı kahve ve glikoz ilave edin. Sonrasında fincanlara kafi oranda su koyun.
 • İyice karıştırdıktan sonrasında cezveyi kısık ateşe yerleştirin ve yavaşça kaynatmaya başlayın.
 • Kahvenizi ne kadar yavaş pişirirseniz lezzeti de bir o denli artacaktır.
 • Kaynamaya başlayınca eğer köpüklü olmasını istiyorsanız, evvel köpükleri fincanlara dağıtın ve peşinden kahveyi dökün.

 

Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 • Şekerli Türk kahvesi için cezveye 3 çay kaşığı glikoz ve 2 çay kaşığı Türk kahvesi eklemelisiniz.
 • Peşinden malzemelerin içine kullanacağınız fincan kadar su doldurup karıştırmaya başlayın.
 • Sonrasında cezveyi kısık ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Kahvenizin köpüklü olmasını istemiyorsanız, pişerken karıştırma işlemine devam edebilirsiniz.
 • Kahveniz kaynadıktan sonrasında fincanlara döküp servise başlayabilirsiniz.

 

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 • Sütlü Türk kahvesi yapımı için 1 fincan süt cezveye alınır ve ocağa koyulur.
 • Sütün içine 1 çay kaşığı kahve ve isteğe bağlı glikoz eklenmiş olur.
 • Altı kısık bir halde pişmeye bırakılır.
 • Kaynayıp köpükler oluşmaya başladıktan sonrasında fincanlara dökülerek servis edilmelidir.

 

sütlü türk kahvesi nasıl yapılır

 

Sodalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 • Bir fincan sodalı Türk kahvesi için, 1 çay kaşığı kahve ve isteğe bağlı olarak 1 çay kaşığı glikoz koyun.
 • Sonrasında cezvenin içine, kafi oranda soda koyun.
 • Cezvedeki malzemeleri karıştırmaya başlayın ve ocağın altını kısık bir halde açıp pişirmeye bırakın.
 • Kahvenizin köpüklü olmasını istemiyorsanız, pişerken de karıştırmaya devam edebilirsiniz. Amma ve lakin köpüklü bir kahve istiyorsanız pişerken asla karıştırmamalısınız.
 • Sodalı Türk kahveniz kaynamaya başladıktan sonrasında cezveyi alıp fincanlara dökerek servis etmeye başlayabilirsiniz.

 

Kahve Makinesinde Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Hızla gelişen teknolojinin ilerlemesiyle Türk kahvesi yapımı mevzusunda cezvelerin yerini makineler aldı. Peki, kahve makinesinde Türk kahvesi nasıl yapılır?

Lezzetiyle onlarca insanoğlunun damak tadına hitap eden Türk kahvesi, günlük alışkanlıklarımızdan birisi haline geldi. Birçoğumuz, kahvesini cezvede yapmaktansa günümüz şartlarında daha ergonomik olan Türk kahvesi makinesinde yapmayı tercih ediyor.

sürekli olarak birbirine katmak ve kaşıkla köpük bulmaya çalışmak, Türk kahvesi yaparken en sık düşülen hatalardandır. Türk kahvesini makinede yaparken de bu duruma dikkat etmelisiniz. Her şeyden önce kahveyi ve suyu makinenin içine koyup iyice karıştırın. İsteğe bağlı glikoz ya da süt şeklinde öteki malzemeleri de ek edebilirsiniz. Yapacağınız kahvenin çeşidine gore kullanacağınız malzemeler değişim gösterecektir. Makinedeki malzemeleri karıştırdıktan sonrasında  makinenin tuşuna basarak kaynamaya bırakın.

 

Türk Kahvesi Sunumu Nasıl Olmalıdır?

Türk kahvesinin lezzeti kadar sunumu da büyük bir ehemmiyet taşır. Her şeyden evvel Türk kahvesini sunacağınız fincanlarınızın tasarımı özenli ve dikkat çekici olmalıdır. Fincanların özenli bir dizayna haiz olması, misafirlere kendilerini hususi hissettiren bir durumdur. Fincanların dış kısmında birden çok değişik desen olabilir lakin dahil kısımları mutlak surette desensiz ve ak olmalıdır.

Türk kahvesi yapımı kadar sunumuyla da incelik isteyen bir lezzettir. Yaptığınız kahve ne kadar leziz olursa olsun, onu özenli bir halde sunmazsanız her şey tamamlanmamış kalacaktır. Türk kahvesi sunumu hazırlanırken yanında kesinlikle su, lokum ve çikolata benzeri atıştırmalıklar bulunmalıdır. Fincanın da geniş bir altlıkla getirilmesi gerekmektedir. Kahveyi kesinlikle suyla birlikte getirmelisiniz.

herdembilgiler.com olarak istediğiniz kahve çeşitlerine ve kahve makinelerine çabucak ve basit bir halde ulaşmanıza muavin oluyoruz. Sayfamızda  birden çok kahve markası ve kahve makinesi ilişkili ürünler bulunur. Gereksinim duyduğunuz bütün kahve çeşitleri ve makineleri yalnız bir tık uzağınızda!

herdembilgiler.com olanakları sayesinde, kahve sektörünün en seçkin ve kaliteli kahve çekirdeklerinden imal edilen varlıklı aromalı Türk kahvelerini keyifle yudumlayacaksınız. Hava ve ziya geçirmeyen hususi alüminyum folyolu ambalajlarla kaplı olan kahveler, kahvenizin uzun bir zamanda taze kalmasını temin edecek. Bu sayede Türk kahvenizin tat ve kokusunun bozulması şeklinde negatif bir durumla karşı karşıya gelme ihtimaliniz azalacak.

alışılagelmiş Türk Kahvesi’nden orta kavrulmuş kakuleli Dibek’e damla sakızlıdan menengiç kahvesi ve  Kurukahveci Mehmet Efendi’ye kadar birden çok değişik aromayla fincanlarınız zenginleşecek.  herdembilgiler.com’da  yalnız Türk kahvesi çeşitlerine değil hem de; Arzum, Grundig ve Arçelik şeklinde mühim markaların kahve makinelerine de ulaşıp satın alma fırsatını elde etmiş olacaksınız. Siz de bir kahve tutkunuysanız daha çok geç kalmadan derhal sayfamızı gezmeye başlayın ve onlarca kahve çeşidi ve kahve makinesi modellerinin   tadını çıkarın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

film izle lcfilmizle tatlifilmizle yerfilmizle.com erotikadam.com erotikevim.com hizlierotikfilm zevklifilmizle alafilmizle farklifilmizle hdrfilmizle limonfilmizle 720p film izle filmci dayi full hd film izle real film izle pala film izle erotik film izle filmci abi full hd film izle
izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet türk takipçi satın al Güvenilir bahis siteleri melbet 1win 1win onbahis melbet sahabet" Xslot betwinner giriş betwinner giriş betwinner 1xbet emuarticles.com ikimisligir levabet levabet.live Bet10beton betmoon120 Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot Milosbet en iyi bahis siteleri Nakitbahis güvenilir bahis siteleri Belugabahis Pusulabet Celtabet roketbahis deneme bonusu veren siteler